Jāuzlabo elektrisko velosipēdu, mopēdu, mazjaudas motociklu un kvadriciklu drošība

25.maijs 2011 12:01

Eiropas Parlamenta Transporta un tūrisma komiteja vakar atbalstīja Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas koordinatora Roberta Zīles sagatavoto komitejas atzinumu par divu vai trīs riteņu transportlīdzekļu un kvadriciklu apstiprināšanu un tirgus uzraudzību.

Jaunā regula noteiks elektrisko velosipēdu, mopēdu, divu vai trīs riteņu mopēdu, mazjaudas motociklu, kvadriciklu un miniautomašīnu tehniskos un gāzu emisiju parametrus. Regulai ir būtiska nozīme, jo tā turpmāk noteiks tehniskos standartus visiem augstākminētajiem transporta līdzekļiem, lai ar tiem varētu braukt par publiskajiem ceļiem.

Komiteja atbalstīja R. Zīles pozīciju, ka Eiropas Komisijai un ES Padomei ir jādod stingra norāde par nepieciešamību uzlabot minēto transportlīdzekļu drošību.

Mopēdu un mazjaudas motociklu vadītāji ir ievainojama satiksmes dalībnieku grupa, kuru nāves gadījumu skaits sasniedz 16% no kopējā nāves gadījumu skaita uz ES ceļiem, lai gan to kopējā nobrauktā distance veido tikai 2% no visu transportlīdzekļu nobrauktās distances. Tādēļ ir svarīgi nodrošināt, lai jaunā regula būtiski uzlabotu motociklu vadītāju drošību.

Viens no jaunievedumiem, ko piedāvā Transporta komiteja, ir obligāta pretbloķēšanas bremžu sistēmu (ABS) ieviešana mazjaudas motocikliem. Tas ir transportlīdzekļu veids, ar kuru daudzi nepieredzējuši braucēji uzsāk savu ceļu satiksmes dalībnieka karjeru. Ir noskaidrots, ka ABS sistēmu ieviešana varētu novērst 20% līdz 35% negadījumu, kā arī nozīmīgi mazināt citu smaguma pakāpju negadījumu skaitu.

"Protams, motocikls ar ABS sistēmām būs dārgāks, nekā bez tām", atzīst R. Zīle, "bet ABS sniegtie drošības uzlabojumi ir daudz vairāk vērti, nekā par tiem samaksātā cena. Vai jūs varat samaksāt par daudz par jūsu drošību un dzīvību? Piemēram, ja mēs paraugāmies uz degvielas cenas izmaiņām pēdējā gada laikā - patērētāji par tām ir samaksājuši krietni vairāk, nekā tiem izmaksātu ABS ieviešana".

Šeit EP Transporta komiteja rekomendē ES dalībvalstīm pārejas posmā nodrošināt finansiālus vai fiskālus stimulus ražotājiem vai patērētājiem, kas varētu atvieglot izmaksas par ABS sistēmu ieviešanu mazjaudas motocikliem.

Cita problemātiska transportlīdzekļu grupa ir visurgājēji (piemēram, kvadricikli), kas bieži tiek izmantoti arī ceļu satiksmē, un kuriem tādēļ būtu jāpiemēro vismaz minimālas drošības prasības braukšanai pa ceļiem.

"Mēs esam dzirdējuši par nāvējošiem negadījumiem, kuros iesaistīti kvadriciklu braucēji. Bieži tas ir saistīts ar šo transporta līdzekļu nepiemērotību ceļu satiksmei un atbilstoša tehniskā aprīkojuma trūkumu. Viss ir kārtībā, kamēr jūs tos izmantojat bez ceļa apstākļos. Diemžēl tas nebūt nenotiek visos gadījumos. Tādēļ, pat tad, ja tirgus uzraudzības ieviešana visiem bezceļa transportlīdzekļiem nav labākais risinājums, Transporta komiteja uzsver, ka tā meklē iespējas, kā panākt, lai tie neradītu papildus draudus satiksmes drošībai", saka R. Zīle.

"Protams, braucēju drošību nevar uzlabot tikai ar tehnoloģiskiem risinājumiem, jo tehnoloģijas pašas par sevi nevar darīt brīnumus; drošību var panākt tikai kombinējot tehnoloģijas ar cilvēku uzvedības pārmaiņām un pienācīgu izglītību. Tomēr ir rūpīgi jāstrādā pie katra no šiem elementiem", secina R. Zīle.
 

 
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs.
Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Gribēja pārsteigt meiteni - 230 km/h pēdējo reizi (+ VIDEO) 6

Krievijā, kāds 35 gadus vecs vīrietis gribēja pārsteigt meiteni ar sava Range Rover jaudu un vadītāja prasmēm uz autošosejas Astrahaņa-Mahačkala sasniedzot 230 km/h. Diemžēl tas beidzās ar avāriju un abu braucēju nāvi. Lasīt vairāk

 

PlayStation 5 konsoles pārdošanas rādītāji pārsniedz jau 10 miljonus vienību

Kopš konsoles oficiālās izdošanas 2020. gada novembrī PS5 globālie pārdošanas rādītāji jau ir pārsnieguši līdzšinējo PlayStation 4 rekordu, kas bija līdz šim pārdotākā PlayStation konsole Lasīt vairāk

 

Izbrauks vai nē? - vadītājs izlemj par pārgalvīgu triku (+VIDEO) 3

Vieglā auto vadītājs ir cieši izlēmis izpildīt pārgalvīgu triku, izbraucot pa apakšu speciālajam platgabarīta transportlīdzeklim. Lasīt vairāk

 

Šogad par vējstiklu bojājumiem izmaksāto atlīdzību apmērs tuvojas 2 miljoniem 3

Latvijā ceļu remontu sezonu izjūt teju katrs autovadītājs: ir daudz pagaidu luksoforu un braukšana mēdz būt apgrūtināta. Par nākotnes ērtībām nereti gadās “maksāt” šodien – autovadītāju ceļā pavadītais laiks ir garāks, savukārt apdrošinātāji pastiprināti sastopas ar gadījumiem, kad klientu automašīnas vējstiklu sabojājuši no ceļa seguma atlecoši akmeņi un šķembas. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti