Ziedi «gulošajam policistam» vai 1.septembra svētki (!) 10

 
1.septembris 2011 0:00

1.septembris ir vienīgie svētki, kas pilnībā apvieno visas Latvijas nācijas vēl vairāk nekā Dinamo hokejkomanda un uguņošana Daugavmalā kopā ņemtas.

Tiesa, 1.septembris gan krieviem, gan latviešiem ir tikai trešie nozīmīgākie svētki gadā – latviešiem aiz Jāņiem un Ziemassvētkiem, krieviem – aiz 9.maija un Vecā Jaunā gada. Kopēji svētki saliedē tautu rūpēs un iedzeršanā.

Man 1.septembris asociējas ar “gulošo policistu”. Vēl deviņdesmito gadu sākumā katra pirmā skolas diena iezīmējās ar dažiem sabrauktiem bērniem, jo šajā dienā gan skolēns skrējienā no skolas, gan šoferis vēl nav saradis ar jauno situāciju. Gada laikā Latvijā pie skolām smagas traumas guva vai dzīvību zaudēja vairāk nekā 100 bērnu. Tad toreizējais labklājības ministra vietnieks, tagad jau piemirsts valstsvīrs Zigmunds Kovaļčuks sāka cīņu par “gulošo policistu” ieviešanu pie skolām. Pret viņa ieceri iebilda visi – šoferi teica, ka “gulošie policisti” lauzīs mašīnas, ceļu būvētāji sūdzējās, ka viņiem neļauj būvēt gludas šosejas, bet liek nodarboties ar blēņām, politiķi apelēja pie sirdsapziņas, ka nu neatliekamās palīdzības brigādes un ugunsdzēsēji nevarēšot pietiekami ātri nonākt nelaimes vietā. Ārsts Kovaļčuks nepadevās, panāca izmaiņas normatīvajos aktos, “gulošie policisti” tagad ir gandrīz pie visām skolām, norobežojoša sēta neļauj skolēnam turpināt skrējienu: skolas kāpnes, skolas vārti, šķērsām pāri ielai. Pēdējos gados Latvijā vairs nav vērojami klasiski nelaimes gadījumi. Simtiem glābtu bērnu – par to 1.septembra pirmais gladiolu vai asteru pušķis “gulošajam policistam”.

Otrā asociācija par 1.septembri joprojām uz ielas. Šajā dienā pilsētas satiksmi papildina 25% jaunu braucēju, galvenokārt blondas māmiņas un vecmāmiņas, kas ved savu atvasi uz skolu, bet braukšanas laiku pilsētas ielās paildzina par 50%. Šīs braucējas patiesībā nav bīstamas no traumatoloģijas viedokļa, jo ļaunākajā gadījumā sabuktē savu un svešu mašīnu. Problēma rodas brīdī, kad viņas ar savu nosvērto pārvietošanās veidu un centieniem vienvirziena ielā veikt apgriešanos braukšanai pretējā virzienā ir tiktāl nokaitinājušas darbu kavējošo BMW vadītāju, ka tas katrā no mašīnām brīvākā vietiņā iespiež pedāli līdz galam grīdā, un mašīna pārlido pāri iepriekš minētajam “gulošajam policistam” ar sirdi stindzinošu vaidu.

Patiesībā māmiņa, kas čakli ved ar mašīnu savu atvasi uz 600 metru attālo skolu, nodara bērnam lielu postu, jo neļauj savai atvasei kaut nedaudz vairāk kustēties par “tālo ceļu” starp virtuvi un datoru guļamistabā. Šai māmiņai talkā nāk skolotājs un ģimenes ārsts, kas bērnam ar iesnām neļauj piedalīties sporta nodarbībās un pirmās akūtas respiratoras saslimšanas laikā nosaka, ka divus mēnešus no fizkultūras vajag izvairīties. Šādā veidā bērns no kustības tiek nodalīts principiāli un tiek gatavots resnīša, diabētiķa, agrīna infarktnieka mūžam.

Un tomēr 1.septembris ir galvenokārt skolotāju un māmiņu svētki – vienas acuraugu saņem, otras nodod, vismaz šajā dienā abas ir laimīgas. Gādīgais tēvs un vectētiņš ir pilnībā attaisnots ģimenes pavarda kurinātājs ar glāzīti rokās, nevis nožēlojamais alkoholiķis kā pārējās 364 dienas gadā. Patiesībā augusta bērnu pabalstu nudien uzreiz vajadzētu izsniegt šķidrajā valūtā kā ģimenes stiprinātāju, bet naudu grāmatām, skolas somai un pildspalvai izsniegt jau grāmatu, somas un pildspalvas veidā.

1.septembris ir diena, kad bērni piedzeras kopā ar vecākiem vai atsevišķi no tiem. Pediatri apgalvo, ko pirmklasnieks varot apreibt no saldējuma ar balzamu vai saldējuma ar olu liķieri. Var jau būt, ka pirmklasnieks var. Sesto un vecāku klašu skolēni, īpaši meitenes, piedzeras ar 7% alu divlitru pudelēs (80–95 santīmi par pudeli). Vienkārši pārrēķinot alkohola saturu pret izdoto naudiņu, puslitram šnabja būtu jāmaksā 1 lats 14 santīmu. Jaunatnes nodzirdīšanā līderis (ļoti lēts un stiprs alus) ir veikals Maxima ar savu Optima līnijas stipro dzērienu. Un nevar nepieminēt alkoholisko sidru bērniem, ko mums piegādā Cēsu alus.

Piedzērušus bērnus ved uz bērnu slimnīcu kopā ar tiem, kas dzēruši vai nedzēruši 1.septembrī izlec vai izkrīt pa 4. stāva logu, iedzer etiķa esenci vai kodīgo sārmu, applaucējas vai apdedzinās, iebāž zirni degunā vai Tic tac ausī. Pateicoties Saeimas deputātu mīlestībai pret bērniem, alkohola tirdzniecība 1. septembrī aizliegta netika, un bērni vecumā no 7 līdz 18 gadiem šajā dienā piedzeras vairāk nekā citkārt mēneša laikā.

1.septembris man asociējas ar statistiku, ka 28% no pirmklasniekiem ir aptaukošanās vai pārlieku liels svars, kas nozīmē, ka bērni ir mazkustīgi, ēd čupačupus, čipsus, frī kartupeļus un kindersurpraizus, kā arī visu citu ļaunumu, ko var iegādāties veikalos. Šie skaitļi atsauc atmiņā kādreizējo izglītības ministru Kārli Šadurski, kas izņēma no skolas programmām veselības mācību. Tautas pasakas un teikas paredzēja ļaunu galu cilvēkiem, kas vēlēja bērniem ļaunu, vēlējās viņu slimības un nāvi vai slēdza mājā uz vistas kājas, baroja un pārbaroja ik dienu, bet Kārli Šadurski, kas ir izrādījies Latvijas bērnu veselības lielākais ienaidnieks, latviešu tauta vēl Saeimā.

Tad nu plūksim gladiolas un asteres, strikti spraudīsim savas atvases rokā ar vēlējumu atdot skolotājai. Un būsim patiesi laimīgi, ja jau 1.septembrī atvase atgriezīsies ar piezīmi, ka ar futbola bumbu izsitis angļu valodas kabineta logu no ārpuses. Tas ir drošs rādītājs, ka ar jūsu atvasi viss ir vislabākajā kārtībā.

Starp citu – vairākos ASV štatos ceļu satiksmes noteikumos rakstīts: ja uz ielas izripo bumba, mašīnai nekavējoties jāapstājas, jo vienmēr aiz bumbas parādīsies arī jaunais talantīgais futbolists.

Pēteris Apinis, ārsts

 
Visi komentāri
 
283805. viesis 31.augusts 2011 11:36
0 0 Atbildēt

Izlasot kaut ko tādu, tā vien gribas jautāt Apiņa kungam, vai pēc viņa nav noilgojušies kolēģi Tvaika ielā...

Tā vien liekas, ka savā apmātībā ar alkohola nīšanu, ārsts ir aizmirsis atšķirt cēloņus no sekām. Tie, kas gribēs apreibināties, to izdarīs jebkādā veidā. Un kamēr vien neesam gatavi saprast un cīnīties ar cēloņiem, labāk lai tas notiek ar Maximas lēto alu, nevis narkotikām.

283807. viesis 31.augusts 2011 14:34
0 0 Atbildēt

Domāju ka šī raksta nebūtu, ja nebūtu priekšvēlēšanu laiks.

283809. viesis 31.augusts 2011 16:36
0 0 Atbildēt

forshs raksts, patiikami lasiit :))

283810. viesis 31.augusts 2011 18:38
0 0 Atbildēt

Pārāk tendenciozi par BLONDĀM māmiņām, BMW, MAXIMU un CĒSU ALU...

283812. viesis 1.septembris 2011 8:01
0 0 Atbildēt

Jāa..nedaudz dīvains raksts, kaut gan doma it ka laba. Un tas uzbrauciens BMW ir nevis daktera, bet tādas pagalma tantes līmenī. (lai gan pats ar BMW nebraucu, taču domāju, ka nav ko birkas karināt, kam der, labs auto )

283822. viesis 1.septembris 2011 16:10
0 0 Atbildēt

Kas tas par mēsla rakstu? Apinim der savu stereotipus paturēt pie sevis, blondīnes, BMW un vecmāmiņas viņam rādās.

[c]Šai māmiņai talkā nāk skolotājs un ģimenes ārsts, kas bērnam ar iesnām neļauj piedalīties sporta nodarbībās un pirmās akūtas respiratoras saslimšanas laikā nosaka, ka divus mēnešus no fizkultūras vajag izvairīties. [/c]

Un Apinis vēl saucas ārsts? Ja man būtu teikšana tad cilvēkus ar iesnām vismaz uz nedēļu izolētu no sabiedrības. Nav tādas slimības saaukstēšanās, bet gan šitādi "iesnaini" ar saviem vīrusiem aplipina citus. Kur nu vēl ļaut brīvi staigāt apkārt. Skola ir tas laiks, kad visi uzturas slēgtās telpās, kas pie tam slikti vēdinās un rezultāts ir slimību paradīze.

283826. viesis 2.septembris 2011 6:56
0 0 Atbildēt

Nē, es šito sviestu nelasīšu, apini, ej ieskrieties.. stabā.

283838. viesis 3.septembris 2011 23:45
0 0 Atbildēt

Lasu šo rakstu, dzerot aliņu, un nekādi neiebraucu, par ko stāsts....

283850. viesis 5.septembris 2011 19:23
0 0 Atbildēt

kā politiķis Apinis man likās galigs lunis, bet pēdējo dažu gadu laikā liekas pat ļoti sakarigs vecis! pateicoties Apinim esmu izņēmis sāli no savas ēdien kartes un apjēdzis cik ļoti pārsālītā vidē dzivoju. par cukuru nerinājot...

Turies Ārst!

283858. viesis 7.septembris 2011 12:15
0 0 Atbildēt

283850. viesi - vai Apiņa kungs Tev neaizmirsa arī paskaidrot kāda ir sāls loma mūsu organismā un ka, piemēram, tā nelietošana karstā laikā var beigties letāli?

Cukurs... Kurš tieši? Principā enerģija vistīrākajā formā, kas patērē vismazākos organisma resursus pārstrādei.

Problēmas sākas tiem, kas dzīvo, lai ēstu, nevis ēd, lai dzīvotu. Ja tavs dzīves mērķis ir atrast veidu, kā apēst pēc iespējas vairāk un nekļūt resnam, sēžot pie TV, klausi vien Apini. Ja vēlies netērēt laiku un naudu rīšanai, bet ir arī dzīvē citas lietas, kas interesē, visas šīs "gudrības" nav nekā vērtas.

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Vieglajam nepaveicās (+ VIDEO)

Vieglās automašīnas vadītājs piedzīvo smagu avāriju, jo nonāk liktenīgajā vietā tieši tajā brīdī, kad kravinieks viņam priekšā nogāž siltumapgādes caurules. Lasīt vairāk

 

70% KASKO klientu izvēlās pašrisku pirmajam bojājuma gadījumam 2

Straujais inflācijas kāpums ir skāris teju ikvienu nozari. Līdz ar cenu kāpumu, neizbēgami mainās arī iedzīvotāju tēriņu paradumi. Gjensidige Latvija eksperti apskata, kā inflācija ietekmējusi auto īpašnieku KASKO (brīvprātīgā sauszemes transportlīdzekļu apdrošināšana) polises iegādes tendences. Lasīt vairāk

 

Baltijā lielākā lietoto auto tirgotāja "Longo Group" konsolidētais apgrozījums sasniedzis 100 miljonu eiro 2

Baltijā lielākais lietoto auto tirgotājs "Longo Group" ir sasniedzis 100 miljonu eiro apgrozījumu ieskaitot PVN kopš darbības sākuma 2018.gadā. Uzņēmuma vadības plāns gan ir vēl ambiciozāks - tuvākajā nākotnē viena gada laikā apgrozīt tikpat lielu naudas summu. Lasīt vairāk

 

Viņas auto maksā 4 miljonus - Bugatti Chiron Super Sport Monako ielās (+ VIDEO) 9

Kas ir viņa, nav zināms, taču Bugatti Chiron Super Sport ir 1200 Zs jaudīgs un 4 miljonus dolāru vērts varenauto, kas pievelk publikas uzmanību, lai kur arī parādītos. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti