Vairāk piesakās atlīdzībām par personai nodarītajiem zaudējumiem

26.maijs 2008 9:11

Saskaņā ar Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) datiem, pērn 1,597 milj. latus jeb 5% no visām zaudējumu atlīdzībām ceļu satiksmes negadījumos veido atlīdzības par personai nodarītajiem zaudējumiem. Salīdzinot ar 2006.gadu, tās palielinājušās par 65%.

2007.gadā strauji pieaugušas vidējās atlīdzības, kas saistītas ar cietušo personu ārstēšanu un rehabilitāciju. Tas skaidrojams ar ārstniecības iestāžu sniegto pakalpojumu cenu pieaugumu, kā rezultātā pieaugušas arī apdrošinātāju izmaksājamo atlīdzību summas.

Novērojama arī pozitīva tendence: turpina palielināties to personu skaits, kas piesakās uz nemateriālajām atlīdzībām. Salīdzinot ar 2006.gadu, pērn šajā kategorijā izmaksāto zaudējumu apjomi ir pieauguši pat piecas reizes – no 28,5 tūkst.latu uz 139,6 tūkst.latu.

Baiba Gribuste, LTAB valdes priekšsēdētāja vietniece: „Arvien vairāk ceļu satiksmē cietušo apzinās savas tiesības un vienlaikus ar mantai nodarītajiem zaudējumiem piesakās atlīdzībām, kas paredzētas par personai nodarītajiem zaudējumiem.”

Visvairāk atlīdzināts par cietušo personu ārstēšanos pēc CSNg

Vislielāko īpatsvaru no apdrošinātāju izmaksātajām atlīdzībām par personai nodarītajiem zaudējumiem veido cietušo ārstēšanās izmaksas (48%) un atlīdzības VOAVA un VSAA (26%).
Par 85% pieauguši apdrošinātāju atlīdzinātie zaudējumi par ceļu satiksmes negadījumos cietušo ārstēšanos – no 410,1 tūkst.latu 2006.gadā līdz 759,4 tūkst.latiem pērn. Tai pat laikā izmaksu skaits pērn pat samazinājies.

Baiba Gribuste, LTAB valdes priekšsēdētāja vietniece: „Pēdējo gadu augstā inflācija ietekmē arī medicīnas pakalpojumu izcenojumus, kas pēdējā gada laikā ir ļoti strauji palielinājušies. To apliecina arī apdrošinātāju segtie zaudējumi cietušajiem, kas saistīti ar ārstēšanos. Gada laikā vidējā atlīdzība par ārstēšanos pieaugusi gandrīz divas reizes – no 349 latiem 2006.gadā līdz pat 655 latiem pērn. Prognozējam, ka šogad šīs izmaksas turpinās pieaugt, ņemot vērā, ka inflācijas rādītāji ir palikuši nemainīgi augsti. Tā kā ārstēšanās izdevumi veido vislielāko īpatsvaru no visām atlīdzībām par personai nodarītiem zaudējumiem, tad apdrošinātājiem šis cenu pieaugums ir ļoti būtisks.”

Pērn apdrošinātāji VOAVA un VSAA atlīdzinājuši zaudējumus par kopējo summu 419,7 tūkst.latu, veidojot otru nozīmīgāko izmaksu daļu par personai nodarītajiem zaudējumiem ceļu satiksmes negadījumos.

Pieaug pieteikumu skaits nemateriālo zaudējumu atlīdzībām

No 2005.gada 1.maija cietušajiem ir iespēja pieteikties arī uz nemateriālo zaudējumu kompensāciju sakarā ar cietušās personas fizisku traumu, sakropļojumu, invaliditāti, kā arī tuvinieka invaliditāti vai nāvi. Pērn par nemateriāliem zaudējumiem apdrošinātāji atlīdzībās izmaksājuši jau 139,6 tūkstošus latu pretstatā 2006.gadā izmaksātajiem 28,5 tūkstošiem latu.

B.Gribuste: "Atlīdzības par nemateriālajiem zaudējumiem mūsu sabiedrībai ir kaut kas jauns. Tāpēc uz visu atlīdzību fona to īpatsvars vēl joprojām ir salīdzinoši niecīgs. Tomēr jāatzīst, ka ar katru gadu cietušie un to tuvinieki kļūst izglītotāki un apdrošinātājiem arvien aktīvāk iesniedz atlīdzību pieteikumus."

Jaunums - atlīdzību indeksācija

No šī gada 1.janvāra, aprēķinot zaudējumu atlīdzības par cietušās personas darbspēju zaudējumu vai cietušās personas nāvi, tiks indeksēti cietušās personas vai mirušā apgādnieka saņemtie darba ienākumi pirms ceļu satiksmes negadījuma. Indeksācija attieksies uz ceļu satiksmes negadījumiem, kas notikuši pēc 2008.gada 1.janvāra, un tiks veikta reizi gadā, ņemot vērā Centrālās statistikas pārvaldes oficiāli noteikto iepriekšējā gada inflācijas koeficentu.

Pateicoties atlīdzību indeksācijai, cietušajiem, kuri ceļu satiksmes negadījuma rezultātā būs guvuši darba nespēju vai zaudējuši kādu no apgādniekiem, tiks nodrošināts tāds pats ienākumu līmenis kā līdz negadījumam, kas ik gadu pieaugs, atbilstoši patēriņa cenu un darba samaksas kāpumam valstī. Līdz ar to cietušā ienākumi laika gaitā nemazināsies. Šādas izmaiņas tika veiktas, ņemot vērā straujo inflāciju valstī, kā ietekmē strauji samazinās naudas vērtība.   

Informācijai par personai nodarīto zaudējumu atlīdzībām

Atlīdzībai par personai nodarītajiem zaudējumiem var pieteikties ikviens cietušais, kura veselībai ir nodarīts kaitējums - gājējs, velosipēdists, transportlīdzekļa vadītājs vai pasažieris u.c., ja vien viņš pats nav atzīts par atbildīgo CSNg izraisīšanā. Cietušajam ir iespēja pieteikties gan materiālo, gan nemateriālo zaudējumu atlīdzināšanai.

Uz doto brīdi apdrošināšanas atlīdzības limits par personai nodarītajiem zaudējumiem ir līdz 250 tūkstošiem latu. No 2009.gada 1.decembra tas tiks palielināts līdz 2,5 miljoniem eiro, bet no 2012.gada 1.jūnija tas pieaugs līdz 5 miljoniem eiro par satiksmes negadījumu.

Materiālo zaudējumu atlīdzība paredz segt finansiālus izdevumus, kas saistīti ar cietušās personas ārstēšanos, pārejošu darba nespēju, darbaspēju zaudējumu (invaliditāti) vai nāvi.

Ceļu satiksmes negadījumā cietušajam tiek atlīdzināti nemateriālie zaudējumi, kas saistīti ar viņa sāpēm un garīgām ciešanām viņa fiziskas traumas, sakropļojuma vai invaliditātes dēļ. Savukārt cietušā laulātajam, apgādniekiem un apgādājamajiem nemateriālās atlīdzības tiek maksātas tajos gadījumos, ja cietušais kļuvis par 1.grupas invalīdu vai arī gājis bojā. Nemateriālie zaudējumi tiek izmaksāti vienreizēja pabalsta veidā līdz Ls 1000,00 par katru ceļu satiksmes negadījumā cietušo personu.
 
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs.
Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Viņa neskatījās divreiz (+ VIDEO) 4

21 gadu vecā autovadītāja pēkšņi nolemj apgriezties un sastopas ar motociklistu, kurš smagi cieš šajā sadursmē. Lasīt vairāk

 

Biķernieku trasē tiks noskaidroti autošosejas čempioni!

Ar “Motul Grand Prix” sacensībām Biķernieku trasē 25. un 26. septembrī tiks noslēgta šī gada Baltijas un Latvijas autošosejas čempionāta sezona, kurā vēl jānoskaidro jaunie čempioni vairākās ieskaites klasēs. Lasīt vairāk

 

34 miljoni - "Rīgas satiksme" izsludina elektroautobusu iepirkumu 6

Pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" izsludinājusi elektroautobusu iegādes iepirkumu, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā. Lasīt vairāk

 

Jonass Sardīnijas posmu noslēdz astotajā vietā

Latvijas motosportists Pauls Jonass no "Gas Gas" komandas svētdien izcīnīja astoto vietu pasaules motokrosa čempionāta desmitā posma - Sardīnijas "Grand Prix" - prestižākās MXGP klases sacensībās. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti