Pēdējā laikā popularitāti Latvijas preses slejās ieguvuši raksti par to, kā automobilis jāsagatavo ziemai. Parasti, kā neatņemama sastāvdaļa braukšanai ziemas apstākļos minēti gan „piepīpējamie” vadi, gan velkamā virve.
Kādi nu kuram tie mērķi gaidāmajai ziemai... Savukārt mēs esam apņēmības pilni braukt. Ne stumt, ne vilkt, ne „piepīpēt”. Braukt! Turklāt braukt droši, komfortabli – ar smaidu sejā!Protams, jebkurš autoskolas braukšanas instruktors vai vienkārši autobraucējs ar pieredzi apgalvos, ka braukšanai ziemas apstākļos galvenais ir pareizi izvēlētas riepas. Ne jau naivais apgalvojums, ka ziemā vajadzīgas ziemas riepas. Tas jāzina ikvienam autobraucējam, jo šis punkts iekļauts ceļu satiksmes noteikumos. Vairāk gan jautājums – kādas riepas konkrētiem apstākļiem piemērotākas.
Tomēr ir arī citi, ceļu satiksmes noteikumos neiekļauti faktori, kas nodrošina mums drošu braukšanu ziemā – bez nevajadzīgiem kreņķiem.
VAR JAU IZSAUKT TAKSOMETRU
Šis piesardzības solis gan nav saistīts ar braukšanas drošību, taču ar autobraucēja ērtībām nenoliedzami. Paceliet rokas tie, kas kaut reizi nav nežēlīgi vēsā ziemas rītā izpildījuši dejai līdzīgu rituālu gar automašīnas aizsalušajām durvīm, vai durvju atslēgām! Silta elpa atslēgas caurumā, kas tūdaļ pat pārvēršas sniegbaltos kristāliņos. Šķiltavu liesma, kas jau pēc pāris sekundēm apdedzina pirkstus, taču ietiepīgi nepalīdz atslēgai pagriezties. Cerams, ka vismaz neesat sekojuši sadzīves tehnikas reklāmas šedevram – uzliet aizsalušajām durvīm karstu ūdeni? Nē, nenoliedzami efektīvs atsaldēšanas paņēmiens. Tikai ar nosacījumu, ka visu dienu sēdēsiet automobilī un turēsiet durvis ciet ar roku.
Paņēmienu ir daudz. Labāk neturpināsim tos visus uzskaitīt. Ja nu uzrodas kāds, kurš vēlēsies eksperimentēt? Labāk jau uzticēsim savu bēdu profesionāļiem. Cīņā ar aizsalušām slēdzenēm gatavi mesties ne mazums dažādu līdzekļu. Mūsu rīcībā nonākuši trīs no tiem.
Neliela baltas plastmasas pudelīte, kuras etiķeti rotā gana pazīstamā vācu auto ķīmijas flagmaņa zīmols REX. Ērti, jo puscaurspīdīgā plastmasa ļauj redzēt, cik vērtīgās vielas vēl atlicis. Arī darbības mehānisms pietiekami vienkāršs jebkuram no mums – cik stipri pudelīti saspiedīsi, tik šķidruma iekļūs slēdzenē. Polijā ražotais BIOLINE slēdzeņu atkausētājs ir gluži tādas pašas iedarbības, tikai aerosola formātā. Nospied podziņu un gaidi, kad atslēga ļausies atvērties.
Abi minētie „atsaldētāji” pieejami 50 mililitru porcijās. Nav daudz, taču gana daudz, lai kabatā līdzi to nenēsātu. Un kāda gan jēga no atsaldējoša šķidruma, ja tas rātni guļ aizsalušas automašīnas durvju kabatiņā?
Te nu uzņēmums ar skanīgu nosaukumu CAR PLAN var izrādīties neaizstājams. Tas aerosola formātā pircējam tiek piedāvāts tikai 18 mililitru apjomā, taču asprātīgā iesaiņojumā – atslēgu piekariņa izskatā.
Kabatā tas vietu neapšaubāmi aizņem. Taču mums vienmēr ir iespēja izvēlēties – braukt ar savu auto, vai izsaukt taksometru...
SLIDENA GUMIJA?
Cerams, ka slēdzene ir padevusies un atslēga pazemīgi pagriežas vēlamajā virzienā. Jauki. Taču paceliet rokas tie, kas zina, kāpēc durvis ar vien vēl neveras! Nu ja – blīvju gumijas sasalušas. Te gan neko daudz nepalīdzēsi ar ķīmiju, ja jau laicīgi nebūsi piesardzīgs. Proti – durvju blīvju gumijas jau laikus jāapstrādā ar speciāli tam domātu silikonu.
Čaklākie no mums to var darīt ar jau pieminētā REX palīdzību. Līdzīgi zābaku spodrināmajiem līdzekļiem, šis ir plastmasas pudelītē ar sūkļa tamponiņu galā, kas ļauj vienmērīgi ieziest gumijas ar vērtīgo līdzekli. Arī CAR PLAN piedalās cīņā ar aizsalušām blīvju gumijām un piedāvā silikonu aerosola iesaiņojumā. Lietojot šo līdzekli, fizisks spēks, iespējams, izmantojams mazāk. Runājot par rezultātu – tas nu katra paša ziņā! Vienu gan vēlams likt aiz aus – gumijas jāapstrādā, kad tās ir sausas.
RASAS LĀSES MANĀ STIKLĀ
Bija laiki, kad katra autobraucēja neatņemams inventārs bija lupata. Lupata, ar kuru ik pa brīdim noslaucīt no iekšpuses aizsvīdušo vējstiklu. Mūsdienās par to parūpējas jaudīgi un optimāli pareizi izvietoti ventilatori, kā arī salona gaisa filtri. Tomēr mitrā laikā logi svīst. Gudri cilvēki saka, ka logi svīst vēl kāda, satiksmes noteikumos aizliegta iemesla dēļ.
BIO LINE aerosols ANTY-PARA pasargā stiklu no svīšanas un, līdz ar to, nodrošina ideālu redzamību. Atliek tikai uz tīra un sausa stikla virsmas uzklāt vieglu pretsvīšanas līdzekļa kārtu, ļaut nožūt dažas minūtes un tad ar sausu salveti notīrīt stiklu. Starp citu, mājsaimnieces šim līdzeklim praktisku pielietojumu atradušas arī pie vannas istabas spoguļiem un virtuves logiem.
REX piedāvā citu risinājumu – pretsvīšanas salvetes. Tās gan vairāk līdz tad, kad stikls jau aizsvīdis. Ar salvetēm viegli notīrīt mitrumu un pēc lietošanas stikls saglabā īpašību nesvīst, ja salvete samitrināta un aktivizētas vielas, kuras stiklu sargā no mitruma. Ja ar noslaucīto logu mitrumu nepietiek, salveti vēlams samitrināt ar ūdeni. Tādejādi ērti un viegli nodrošināt labu redzamību.
ŠĶIDRIE LEDUS SKRĀPJI
Lielai daļai autovadītāju rīta rituāls pie apsarmojušajiem automašīnas stikliem ir sirdij tuvs. Kamēr motors cenšas piesildīt automobiļa salonu, kreisā roka laiski ar ledus skrāpi atbrīvo stiklu no apledojuma, savukārt labā roka tur rīta cigareti. Nepaiet ne desmit minūtes, kad vējstiklā un sānu stiklos pie atpakaļgaitas skata spoguļiem uzrodas nelieli, no ledus brīvi novērošanas caurumi. Par diez cik drošu tādu braukšanu gan nenosauksi. Lai arī tikai kādu laiku, kamēr atkūst pārējā stiklu daļa.
Tiem, kam iedzimtais slinkums ņem virsroku pār iespēju paskrāpēt apledojošo stiklu, Vācijas auto ķīmijas ražotājs REX piedāvā pat veselus divus veidus, kā cīnīties ar ledus puķēm. Aerosols 300 mililitru apjomā un rokas pulverizators 500 mililitru apjomā.
Savukārt CAR PLAN piedāvā tikai atledojošo aerosolu BLUE STAR DE-ICE. Ja šos līdzekļus uzsmidzina stiklam, sākot ar augšējo malu un ļauj ledum atkust dažas minūtes, to viegli noslaucīt ar vējstikla slotiņām vai mīkstu lupatiņu. Šo līdzekļu priekšrocība ir tā, ka pēc atsalšanas tie neļauj veidoties jaunam apsalumam pat tad, ja automobilis vēl nav iesilis.
BEZ ŠĶIDRUMA NEIZTIKT
Lai arī kā esam sagatavojuši automobili braukšanai ziemas apstākļos, lai arī kā esam parūpējušies par ideālu redzamību gan salā, gan atkusnī, bez vējstikla mazgāšanas šķidruma neiztikt. Sniegs, dubļi un devīgs sāls slānis redzamību laupa zibens ātrumā.
Ziemas šķidrumu veikalu plauktos - cik tik vēlies. Dažādās krāsās, ar dažādu smaku un dažādās cenās. REX piedāvā izvēlēties taupīgu dzīves veidu un lietot ziemas šķidruma koncentrātu. Tas paredzēts efektīvai darbībai līdz pat mīnus 60 grādiem. Ņemot vērā, ka mūsu klimatiskajos apstākļos lielākoties termometrs vairāk par mīnus 20 grādiem nerāda, šis koncentrāts jaucams attiecībās 1:3 vai siltākā laikā pat 1:4.
REX ziemas šķidruma koncentrāts pieejams viena litra un piecu litru iesaiņojumā. Ja mūsu rīcībā ir garāža, kur lielāko iepakojumu uzglabāt, tad taupīgā režīmā ar to var pietikt pat visai ziemai.
Šķiet, svarīgākais ziemas braukšanas ekipējums mums ir. Pārējais jūsu pašu ziņā – labs garastāvoklis vēsā ziemas rītā, piesardzība bīstamākā ceļa posmā un palīdzīga attieksme pret tiem, kas ziemai sagādājuši velkamo striķi un „piepīpējamos” vadus!
www.tscauto.lv
Apmaksāts reklāmas raksts
Man tas viss ir un ne tikai! Tā ka braucu īpaši neiespringdams.