Amerikāņu žurnālisti izpētījuši, kādēļ nāves gadījumu uz Vācijas autobāņiem bez maksimālā ātruma ierobežojuma ir mazāk nekā uz automaģistrālēm, kur šāds ierobežojums pastāv.
Izrādās, ka satiksmes negadījumi notiek ne jau ātruma dēļ, kā varētu domāt, bet gan tādēļ, ka daļa vadītāju „iestrēgst” kreisajā joslā un laikus neatgriežas atpakaļ labajā joslā.
Žurnālisti noskaidrojuši, ka ilgstoša braukšana kreisajā joslā ar vidēju vai pat zemāku ātrumu nekā labajā joslā ir daudz bīstamāka nekā pārvietošanās lielā ātrumā. Iemesls ir gaužām vienkāršs – redzot, ka kavējaties atgriezties labajā joslā, citi autovadītāji mēģinās jūs apsteigt pa labo pusi, kā rezultātā pieaugs pārkārtošanās manevru skaits un līdz ar to arī CSN risks.
Šāds apgalvojums tiek pamatots ar statistikas datiem, kas liecina, ka 1970.gadā uz ASV un Vācijas automaģistrālēm bojāgājušo skaits bijis aptuveni vienāds – apmēram 27 cilvēki uz vienu miljardu autoceļu kilometru. Pie tam jāņem vērā, ka uz Vācijas maģistrālēm ātruma ierobežojuma atšķirībā no ASV nav. Kopš tā laika bojāgājušo satiksmes dalībnieku skaits abās valstīs samazinājies, taču atšķirīgās proporcijās – piemēram, 2003.-2004.gada dati rāda, ka Vācijā bojāgājušo skaits bijis aptuveni 3 cilvēki uz 1 miljardu km, bet ASV – 6-7.
Pētījuma autori to skaidro ar noteikumu punktu, kas uz Vācijas automaģistrālēm aizliedz ilgstošu braukšanu kreisajā joslā (tikai apdzen – un atpakaļ uz labo). Vācijā tas tiek strikti ievērots, kurpretim ASV šāda nesen ieviestā prasība vēl ir jaunums daudziem autovadītājiem.
Nobeigumā žurnālisti aicina atcerēties šo noteikumu punktu un izmantot kreiso joslu, kā tas paredzēts noteikumos.
Ir bijusi man tā iespēja braukt pa ļoti daudziem autobāņiem.
Uzreiz jāsaka, ka tā lieta ir jāieaudzina autovadītājos no pirmsākumiem.
Vācija, Itālija, Spānija, Portugāle, Horvātija - autobāņu kultūra reāli strādā, viss ir perfekti.
Polija, Zviedrija, Dānija, Somija - jau sliktāk, gadās ik pa brīdim kāds gudrinieks (lēnais kreisajā joslā), bet vismaz pēdējos gados Polijā viss sāk attīstīties uz labo pusi. Polijā ir vēl kāda specifika, smagais mēdz apsteigt otru smago ar ātruma starpību 5km/h :o Tas ir kaut kas!
Igaunija (tajās retajās vietās, kur ir tādi ceļi), Lietuva - vēl čābīgāk, cilvēki reāli nesaprot, ka viņi pārkāpj CSN ārpus pilsētas, un ka viņi reāli traucē satiksmi citiem!
Latvija ir vēl kāds stāsts, lai arī maģistrāļu (oficiālu) mums nav, tomēr 2 vai pat 3 joslu ceļu ir gana. Pa kreiso joslu (pat lēni) izvēlas kruizēt ārprātīgs daudzums gudro. Kurus gribētu tomēr iemācīt cienīt citus. Vismaz palaist ātrākus, ja ne citādi.