Amerikāņu žurnālisti izpētījuši, kādēļ nāves gadījumu uz Vācijas autobāņiem bez maksimālā ātruma ierobežojuma ir mazāk nekā uz automaģistrālēm, kur šāds ierobežojums pastāv.
Izrādās, ka satiksmes negadījumi notiek ne jau ātruma dēļ, kā varētu domāt, bet gan tādēļ, ka daļa vadītāju „iestrēgst” kreisajā joslā un laikus neatgriežas atpakaļ labajā joslā.
Žurnālisti noskaidrojuši, ka ilgstoša braukšana kreisajā joslā ar vidēju vai pat zemāku ātrumu nekā labajā joslā ir daudz bīstamāka nekā pārvietošanās lielā ātrumā. Iemesls ir gaužām vienkāršs – redzot, ka kavējaties atgriezties labajā joslā, citi autovadītāji mēģinās jūs apsteigt pa labo pusi, kā rezultātā pieaugs pārkārtošanās manevru skaits un līdz ar to arī CSN risks.
Šāds apgalvojums tiek pamatots ar statistikas datiem, kas liecina, ka 1970.gadā uz ASV un Vācijas automaģistrālēm bojāgājušo skaits bijis aptuveni vienāds – apmēram 27 cilvēki uz vienu miljardu autoceļu kilometru. Pie tam jāņem vērā, ka uz Vācijas maģistrālēm ātruma ierobežojuma atšķirībā no ASV nav. Kopš tā laika bojāgājušo satiksmes dalībnieku skaits abās valstīs samazinājies, taču atšķirīgās proporcijās – piemēram, 2003.-2004.gada dati rāda, ka Vācijā bojāgājušo skaits bijis aptuveni 3 cilvēki uz 1 miljardu km, bet ASV – 6-7.
Pētījuma autori to skaidro ar noteikumu punktu, kas uz Vācijas automaģistrālēm aizliedz ilgstošu braukšanu kreisajā joslā (tikai apdzen – un atpakaļ uz labo). Vācijā tas tiek strikti ievērots, kurpretim ASV šāda nesen ieviestā prasība vēl ir jaunums daudziem autovadītājiem.
Nobeigumā žurnālisti aicina atcerēties šo noteikumu punktu un izmantot kreiso joslu, kā tas paredzēts noteikumos.
Ir bijusi man tā iespēja braukt pa ļoti daudziem autobāņiem.
Uzreiz jāsaka, ka tā lieta ir jāieaudzina autovadītājos no pirmsākumiem.
Vācija, Itālija, Spānija, Portugāle, Horvātija - autobāņu kultūra reāli strādā, viss ir perfekti.
Polija, Zviedrija, Dānija, Somija - jau sliktāk, gadās ik pa brīdim kāds gudrinieks (lēnais kreisajā joslā), bet vismaz pēdējos gados Polijā viss sāk attīstīties uz labo pusi. Polijā ir vēl kāda specifika, smagais mēdz apsteigt otru smago ar ātruma starpību 5km/h :o Tas ir kaut kas!
Igaunija (tajās retajās vietās, kur ir tādi ceļi), Lietuva - vēl čābīgāk, cilvēki reāli nesaprot, ka viņi pārkāpj CSN ārpus pilsētas, un ka viņi reāli traucē satiksmi citiem!
Latvija ir vēl kāds stāsts, lai arī maģistrāļu (oficiālu) mums nav, tomēr 2 vai pat 3 joslu ceļu ir gana. Pa kreiso joslu (pat lēni) izvēlas kruizēt ārprātīgs daudzums gudro. Kurus gribētu tomēr iemācīt cienīt citus. Vismaz palaist ātrākus, ja ne citādi.
Piekrīt, bet ar dažām korekcijām> Vācijas vidienē ir paliels skaits kreisās joslas kruizeru. Turklāt uz 90 mierīgi. Zviedrijā un Somijā gan perfekti - nekad neesmu redzējis nevienu kreisās joslas kruizeri. Zviedrijā vispār iespaidīgi pie liela ātruma un blīvuma. Izskatās kā sinhrona peldēšana.
Varbūt, ka tas bānis no Stokholmas lidostas līdz centram bijis slikts piemērs, tur bija pat visai DAUDZ tādu kreisajā joslā :D
1) Ko tu definē ar vārdu "bānis"? Tavuprāt tas ir jebkurš ceļš ārpus pilsētas ar 2 un vairāk joslām vienā virzienā?
2) Lūdzu neputrojiet 2 lietas - braukšanu pilsētā un braukšanu ārpus pilsētas! Pilsētā intensīvā satiksmē es varu braukt pa kuru joslu gribu! Nav tāda ātrākā josla vai lēnākā! Protams, es neatbalstu apzinātu vilkšanos pa kreiso joslu - nepārprotiet mani! Bet ja ātruma limits ir 50 km/h un visas joslas vienmērīgi kustas, tad man pie kājas, ja kāds grib brīvi lidot uz 80 km/h!
3) Latvijā VIETĀM šī braukšana pa kreiso joslu ārpus pilsētām ir saprotama. Atslēgas vārds - ceļu stāvoklis. Piemērs - Sigulda-Rīga šoseja sākot aiz Siguldas (kur sākās 2 joslas) līdz pat pašai Sēnītei un nedaudz aiz! Labā josla ir tik bēdīgā stāvoklī (pie Sēnītes vispār kaut kāda traģēdija), ka reti kurš grib pa to kratīties un jāt piekari visā tajā posmā! Lietus laikā pa risām labajā joslā ir bīstami braukt! Pilnībā to saprotu un tad kad nav intensīva satiksme, pats tā braucu. BET, ja redzu ka kāds aizmugurē tuvojas ar lielāku ātrumu, VIENMĒR laicīgi pārkārtojos un palaižu, nekādu problēmu! Es arī neatbalstu braukšanu pa kreiso joslu, bet ne jau aiz neko darīt, tā tiek darīts! Būtu ceļi kā ārzemēs, tad varētu saprast.
Pieļauju, ka tas bija man jautāts?
1. Bāni apzīmē ar attiecīgu ceļazīmi, tur nav nekādu diskusiju.
Vēl līdzvērtīgs apzīmējums "Ātrgaitas ceļš", ierasti - 2 joslas vienā virzienā. Arī pa tādu nedrīkst braukt kreisajā joslā bez vajadzības. Protams, tikai ārpus pilsētas.
2.Es to zinu, vienmēr esmu uzsvēris - runājam tikai par ārpilsētas satiksmi!
3. Nav tā ceļu kvalitāte tik baisa, lai nespētu pabraukt labajā joslā. Kaut kā man nekad tas nav traucējis.
Arī vēl atbalstu uzreiz palaist ātrāku braucēju, bet ne jau spītīgi turpināt, nevienu nelaižot. Ideāls piemērs - Jūrmalas šoseja, kur kreisajā joslā, izskatās, brauc visi "pierakstītie augstākam statusam". Da nu viņus, bez žēlastības - ja vēl piedevām labās joslas ir brīvas :o
Tādi gudrinieki kā tu tagad pilna Rīga. Salikuši ziemas riepas, kas mazākas par vasarenēm un kruizē ar 50km/h spidometrā, bet reālais ātrums 40km/h. Un ja gadās fotoradars tad drošībai nomet vēl 5 km/h Un tad brīnās ka viņus apdzen.
Un Vācijā,Itālijā,Spānijā,Portugālē,Horvātijā fūras neapsteidz viena otru???
Tad man ir jāsaka ,ka diezgan akla tev tā braukšanas pierede :D
Vai tagad jūties labi, iekomentēdams tādu domu?
Redzi, tajās valstīs ir reāli daudz 3 joslu ceļu, kā arī - fūres patiešām retāk traucē ar savu "apsteigšanu" citu fūri. Jā, jā!
Kā jau teici Latvijā nav bāņu tāpēc pa 2 un 3 joslu ceļiem uz 95 vai 100 kruizēt ir pilnīgi vienalga pa kuru joslu.
problēma ir ātruma ierobežotājā,tikai muļķis stresos,un vēl uz taures uzliks!idioti ir visur,bet tu laikam esi vieglā braucējs,par tavām nosauktajām valstīm,neko sliktu nevaru teikt!
Aha. 5km/h. Tas jau lepni. Ar + 2km/h! un tā apdzīšana apm. 3km garumā. Pa vidējo joslu uz 90 km/h.Tie, kas lido 120+ dabū dzēsties
Piezīme: ar lēnajiem domāts kas brauc ar max atļautu + 10kmh