Seši jaunieši vecumā no 22-27 gadiem jūlija vidū dosies ekspedīcijā novērot pilno Saules aptumsumu Novosibirskā, Krievijā šī gada 1. augustā.
Plānotais maršruts ir Rīga-Kaspijas jūra-Arāla jūra-Baikonūra-Novosibirska-Rīga, kuru paredzēts veikt ar divām automašīnām UAZ, tautā pazīstamām arī kā bobikiem. Kopā jānobrauc ap 11'000 kilometru, no tiem vairāk kā trešdaļa - pa Kazahstānas ceļiem un neceļiem.Jau pēc ekspedīcijas idejas rašanās bija skaidrs, ka tā nebūs viegla - kā izteicās viens no dalībniekiem - "Būs dārgi, būs skarbi, būs liela dimba, taču šie vārdi skan kā mūzika".
Kādēļ šis aptumsums ir īpašs
Brauciena doma radās trijiem jauniešu astronomijas klubiņa biedriem, jo šis 2008. gada pilnais Saules aptumsums būs vienīgais līdz 2025. gadam, kuru iespējams novērot tik tuvu Eirāzijas kontinentā (vēl viens būs redzams Indijā un Ķīnā 2009. gadā un pēc tam neviens līdz pat 2025. gadam).Šeit var redzēt prognozēto eirāzijas aptumsumu redzamības karti:
Pilns Saules aptumsums ir dabas parādība, kad Mēness atrodas precīzi starp novērošanas punktu uz Zemes un Sauli, līdz ar to no Saules var redzēt tikai Saules vainagu - gāzes, kas jau atdalījušās no Saules virsmas un atrodas līdz pat miljoniem kilometru tālu no tās. Fotogrāfijās tas izskatās apmēram šādi:
Nedaudz plašāk par maršrutu
Ekspedīcijas dalībnieki paredzējuši brauciena laikā nakšņot teltīs vai pie vietējiem iedzīvotājiem. Pa ceļam tiks iepazīta Krievijas un Kazahstānas kultūra un apskatītas šo valstu interesantākās vietas. Ekspedīcijas maršrutā iekļautas divas slēgtās jūras: lielākais pasaules ezers, Kaspijas jūra, un arvien sarūkošā Arāla jūra, kas kopš 1960.gada izžūstot zaudējusi vairāk kā 75% sava apjoma .Īpaši aizraujošs būs joprojām ir svarīga Krievijas militārā objekta, Baikonūra kosmodroma, apmeklējums. No šīs vietas 1957. gadā tika dots starts pirmajam Zemes mākslīgajam pavadonim, 1961. gadā - Jurija Gagarina kosmosa kuģim, un arī mūsdienās tas ir punkts, no kurienes tiek palaists visvairāk kosmisko aparātu. Ja netiks pārtērēts laiks (Novosibirskā jābūt 1. augustā), tad tiks apskatīts arī Balkaša ezers un Karkaraļinskas dabas parks Kazahstānā.
Pasākumu idejiski atbalsta Latvijas Astronomijas biedrība un Latvijas Automobiļu federācija.
izskatās forši! gaidam ceļojuma relīzi augustā