iAuto jau ilgāku laiku rakstīja par nepārdomāto Jūrmalas iebraukšanas caurlaižu sistēmu. Pašvaldības iestādēm būtu jādarbojas caurspīdīgi un ar skaidriem pamatotiem noteikumiem.
Jūrmalas Pašvaldības policija kādai sievietei piemērojusi 77 naudas sodus 3850 eiro apmērā par vairākkārtēju iebraukšanu kūrortpilsētā bez nepieciešamās caurlaides, tomēr Rīgas apgabaltiesa par pamatotu atzinusi tikai vienu sodu 50 eiro apmērā, bet pārējos sodus tā atcēlusi, trešdien vēstīja LNT raidījums "900 sekundes".
Jūrmalas iedzīvotājai Santai pašvaldības policija par iebraukšanu pilsētas teritorijā bez caurlaides bija piemērojusi sodus 3850 eiro apmērā jeb 50 eiro par katru iebraukšanu bez caurlaides. Santa protokolus saņēma tikai piecus mēnešus pēc pirmā pārkāpuma izdarīšanas, tādēļ vērsās pie juristes, jo uzskatīja, ka policijai bija jābrīdina daudz ātrāk.
Sākotnēji Jūrmalas tiesa atzina, ka Santai jāmaksā viss sods, taču pēdējā instance - Rīgas apgabaltiesa - atcēla 76 administratīvo pārkāpumu protokolus, atstājot spēkā tikai pirmo sodu 50 eiro apmērā. Tiesa spriedumā norāda, ka, novēloti piemērojot sodus, netiek sasniegts Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktais soda mērķis - atturēt personu no atkārtotas pārkāpumu izdarīšanas. Līdzšinējā sistēma gluži pretēji veicinājusi pārkāpumu sistemātiskumu, par tiesas secināto vēstīja LNT raidījums "900 sekundes".
"Pirmais sods ir pamatots, jo nezināšana vai aizmāršība neatbrīvo no atbildības. Jautājums ir par samērīgumu, kas ir sekojis pēc tam. Administratīvās lietvedības sākšana piecus mēnešus pēc pārkāpuma izdarīšanas nav samērīga, nav attaisnojama ar iestādes kapacitātes trūkumu," raidījumam apgalvoja juriste Inese Auziņa, pie kuras vērsās Santa.
Pērn no aprīļa līdz septembra beigām, kad tiek iekasēti divi eiro par iebraukšanu Jūrmalā, bez vienreizējās iebraukšanas caurlaides braukuši vismaz 100 autovadītāji dienā. Darba apjoms esot tik liels, ka pirms pusgada Jūrmalas Pašvaldības policijas vadība bija spiesta pieņemt darbā jaunus darbiniekus un vērt vaļā nodaļu, kas nodarbojas tikai ar šo pārkāpumu izskatīšanu, vēstīja "900 sekundes".
"Tas diemžēl skaidrojams ar to, ka ir ļoti liels pārkāpēju skaits. Es neuzskatu, ka šie pieci mēneši būtu liels pārmetums pašvaldības policijai. Iebraukšanas maksa [Jūrmalā] nav nekas jauns," sacīja Jūrmalas pilsētas domes Administratīvi juridiskās pārvaldes vadītājs Jānis Ķēniņš.
Kopumā rajona tiesās līdzīgās lietās zaudējuši 40 pārkāpēji, bet pēdējā instancē šos spriedumus vairākums nebija pārsūdzējis. Zvērināts advokāts Olavs Cers, kas specializējas juridisku problēmu risināšanā ar valsts iestādēm un pašvaldībām, raidījumam vērsa uzmanību uz to, kāpēc protokolus par ātruma pārsniegšanu no fotoradariem var atsūtīt daudz ātrāk nekā to darījusi Jūrmalas pašvaldības policija. "No visiem radariem, neskatoties uz to, ka viņi aptver visu Latvijas teritoriju, soda kvītis ar foto cilvēki saņem divu nedēļu laikā. Tātad tas ir iespējams. Tad jāskatās savādāk - ja ir ieviesta sistēma, lai novērstu pārkāpumu, ir arī jāmēģina nodrošināt attiecīgu kapacitāti apstrādājošai iestādei. Ja tas nesanāk, tad jādomā, vai kaut kas nav nepareizi," sacīja Cers.
Advokāts uzskata, ka arī citi pārkāpēji var pārsūdzēt viņiem piemērotos sodus, taču jāņem vērā, ka katrs gadījums ir individuāls un tas būtu jāizvērtē kopā ar juristu.
Māris Ozoliņš, iAuto portāla redaktors: "Kāpēc cilvēkiem ir jābojā noskaņojums, jāiegulda savs laiks un nauda, lai atceltu nepamatotu Jūrmalas pašvaldības piemērojamo praksi. Ļoti daudz cilvēki saņēma vairāku tūkstošu sodu, pat tādi, kuriem pēc būtības pienākas caurlaide, vienkārši viņi brauc ar citam piederošu auto!
Prieks, ka vismaz viena lieta būs atrisināta, taču šajos noteikumos ir vēl daudz cilvēka tiesību pārkāpumu, kuras tieši ierobežo pārvietošanās brīvību, konkrētāk, uz savu īpašumu."
Lasi vēl portālā iAuto par Jūrmalas iebraukšanas caurlaižu tēmu:
- Diskusija forumā: Jūrmalas caurlaide 2017 - jaunie noteikumi un kārtība
- Automātiskā caurlaižu kontroles sistēma Jūrmalā šogad nedarbosies
- Ieviešot elektronisko caurlaižu sistēmu Jūrmalā, sodu piemēros par visām iebraukšanas reizēm
- Jūrmalas pašvaldība pērn par iebraukšanas caurlaidēm iekasējusi 2,1 miljonu eiro
- No 1. aprīļa iebraukšanai Jūrmalā jāpērk caurlaides - tagad arī motocikliem
- Aktuālie noteikumi piesakot Jūrmalas caurlaidi 2017 elektroniski - tikai konkrētam automobilim
- Jūrmalā uzstāda jaunus caurlaižu automātus, lai varētu ievadīt auto numuru (+ foto)
- Reāla protokola piemērs; 50 eiro sods par iebraukšanu Jūrmalā bez caurlaides (+ foto)
- Vai tiešām Jūrmalas dome skaidro pareizi; bez maksas drīkstot iebraukt tikai ar noteiktiem auto
- No svētdienas, 1.aprīļa, par iebraukšanu Jūrmalā jāmaksā; ir izmaiņas
- Par iebraukšanu Jūrmalā jamaksā no rītdienas, zīme aizliedz to darīt jau tagad (+ FOTO)
- Nemierā ar Jūrmalas caurlaižu maksu (+ VIDEO)
- Jūrmalas pašvaldība sievietei piemēro 77 sodus par iebraukšanu pilsētā bez caurlaides, bet tiesa atzīst tikai vienu sodu
Interesanti:
un no autobraucēju puses ir normāli katru dienu pārkāpt noteikumus un pēc tam sūdzēties, ka esi pieķerts?
Manuprāt, salīdzinājums ar fotoradariem (un pats spriedums) arī ir galīgi garām, jo tādā gadījumā es varu braukt garām fotoradaram, cik ātri gribu katru dienu (kaut vai 10 reizes dienā) līdz saņemšu sodu, pēc tam patiesāties, jo redz nav sasniegts Administratīvā pārkāpuma kodeksa mērķis - es tak nezināju, ka fotoradars bildē, tādēļ pārkāpu noteikumus visas dienas. Būtu man uzreiz atnācis e-pasts, pēc pirmās reizes vairs nepārkāptu ātrumu...