Facebook domstarpības ar Austrālijas valdību par iecerēto mediju likumu 1

Foto: Publicitātes attēls

Nozare.lv | 19.februāris 2021 8:10

Austrālijas valdība ceturtdien paziņojusi, ka sociālais tīkls "Facebook" rīkojies skarbi un nepareizi, liedzot lietotājiem Austrālijā apskatīt ziņu rakstus vai dalīties ar tiem.

Socālais tīkls "Facebook" trešdien paziņoja, ka vairs neļaus Austrālijā apskatīt ziņu rakstus vai dalīties ar tiem, ņemot vērā šajā valstī iecerēto jauno mediju likumu.

ASV tehnoloģiju milzis paziņoja, ka Austrālijas izdevējiem tagad ir "liegta dalīšanās ar saturu vai tā ievietošana", savukārt starptautisko mediju saturs vairs nav pieejams austrāliešiem, lai to apskatītu vai dalītos ar to.

"Facebook" lietotāji Austrālijā nevarēs apskatīt vai dalīties ar Austrālijas vai starptautisko ziņu saturu. 

Jaunā mediju likuma projekts, kas decembrī tika iesniegts parlamentā, ir ar mērķi piespiest "Google" un "Facebook" maksāt Austrālijas mediju organizācijām par to ziņu satura rādīšanu, vai maksāt soda naudas miljoniem dolāru apmērā. Šis ir viens no pasaulē agresīvākajiem mēģinājumiem iegrožot abu ASV digitālo milžu varu.

Pēc šī likuma abiem ASV uzņēmumiem būs jāmaksā kompensācijas dažādiem Austrālijas medjiem plašā diapazonā - no Ruperta Mērdoka uzņēmuma "News Corp." līdz valsts raidsabiedrībām ABC un SBS.

Valdība ir nolēmusi neattiecināt šos noteikumus uz citām populārām interneta platformām, tostarp "YouTube" un "Instagram".

"Ierosinātais likums fundamentāli pārprot attiecības starp mūsu platformu un izdevējiem, kuri to izmanto, lai dalītos ar ziņu saturu," paziņoja "Facebook".

"Tas mūs ir nolicis skarbas izvēles priekšā: mēģināt ievērot likumu, kurš ignorē šo attiecību realitāti, vai izbeigt ziņu satura atļaušanu mūsu pakalpojumos Austrālijā. Ar smagu sirdi mēs izvēlamies otro."

"Facebook" arī uzsvēra, ka Austrālijas izdevēji gūst labumu no dalīšanās ar savām publikācijām.

"Vērtības apmaiņa starp "Facebook" un izdevējiem ir par labu izdevējiem," rakstīja "Facebook", pavēstot, ka tā plaforma radījusi 5,1 miljardu atsauču uz Austrālijas izdevējiem, un apgalvojot, ka šīs atsauces bija 407 miljonu Austrālijas dolāru (262 miljonu eiro) vērtībā.

"Facebook" pērn augustā pirmoreiz draudēja padarīt ziņas nepieejamas Austrālijas lietotājiem un janvārī atkārtoja šo ultimātu. 

Uzņēmums arī bloķēja satīras lapas un dažas valdības iestāžu lapas, tostarp valsts veselības dienesta lapas, kurās tiek sniegta jaunākā informācija par Covid-19 pandēmiju, un Meteoroloģijas biroja lapu, kurā tiek sniegta informācija par dabas katastrofām. Tika bloķētas arī dažas policijas lapas.

Uzņēmums "Google" janvārī draudēja padarīt savu interneta meklētājprogrammu "Google Search" nepieejamu lietotājiem Austrālijā, ja valdība nemainīs ierosināto likumu, kura mērķis ir piespiest šo interneta milzi maksāt mediju organizācijām par to ziņu satura rādīšanu interneta meklējumos.

Starp "Google" pieprasītajiem likumprojekta labojumiem ir atteikšanās no ierosināta obligātas arbitrāžas procesa kompensāciju noteikšanai, kuru ASV valdība iepriekš raksturoja kā "fundamentāli nelīdzsvarotu".

Arī "Facebook" uzskata, ka likumprojekts pašreizējā formā ir "nelietojams" un liktu šai sociālo mediju platformai izbeigt Austrālijas ziņu publicēšanu.

Austrālija sākumā ierosināja brīvprātīgu rīcības kodeksu šāda likuma vietā, bet pastiprināja savu nostāju, kad bija izlēmusi, ka "nevienlīdzīga pozīcija" starp tradicionālajiem mediju uzņēmumiem un digitālajiem milžiem neļautu noslēgt godīgas vienošanās.

Austrālijas nostāja mainījās pēc šajā valstī veikta pētījuma, kurā konstatēts, ka no katriem 100 dolāriem, kas tiek iztērēti par interneta reklāmām, "Google" iegūst 53 dolārus, bet "Facebook" - 28 dolārus.

Austrālija nosoda "Facebook" skarbo pieeju strīdā par topošo mediju likumu

Austrālijas valdība ceturtdien paziņojusi, ka sociālais tīkls "Facebook" rīkojies skarbi un nepareizi, liedzot lietotājiem Austrālijā apskatīt ziņu rakstus vai dalīties ar tiem.

"Facebook" šādi reaģējis uz Austrālijā iecerēto jauno mediju likumu.

Jaunā mediju likuma projekts, kas decembrī tika iesniegts parlamentā, ir ar mērķi piespiest "Google" un "Facebook" maksāt Austrālijas mediju organizācijām par to ziņu satura rādīšanu, vai maksāt soda naudas miljoniem dolāru apmērā. Šis ir viens no pasaulē agresīvākajiem mēģinājumiem iegrožot abu ASV digitālo milžu varu.

Austrālijas finanšu ministrs Džošua Frīdenbergs sacīja, ka "Facebook" nav iepriekš brīdinājis, ka lietotāji Austrālijā vairs nevarēs apskatīt vai dalīties ar Austrālijas vai starptautisko ziņu saturu.

""Facebook" rīcība bija nevajadzīga, viņi rīkojās skarbi un viņi kaitēs savai reputācijai šeit Austrālijā," paziņoja ministrs.

Viņš uzsvēra, ka valdība ir apņēmības pilna īstenot savu plānu.

Jaunā mediju likuma projekts trešdien tika pieņemts Pārstāvju palātā un tagad atrodas Senātā.

"Tas, ko šīs dienas notikumi apstiprina visiem austrāliešiem, ir šo mediju digitālo gigantu milzīgā tirgus vara," sacīja Frīdenbergs.

Austrālija sākumā ierosināja brīvprātīgu rīcības kodeksu šāda likuma vietā, bet pastiprināja savu nostāju, kad bija izlēmusi, ka "nevienlīdzīga pozīcija" starp tradicionālajiem mediju uzņēmumiem un digitālajiem milžiem neļautu noslēgt godīgas vienošanās.

Tehnoloģiju uzņēmumi bažījas, ka Austrālijas iecerētais likums var radīt globālu precedentu, kas prasītu dramatiskas izmaiņas un smagi iedragātu to biznesa modeli.

Austrālijas komunikāciju ministrs Pols Fletčers savukārt pauda bažas, ka ziņu mediju bloķēšana "Facebook" Austrālijā var veicināt dezinformācijas izplatīšanos.

Ministrs sacīja, ka "Facebook" vēstījums austrāliešiem ir sekojošs: "Mūsu platformā jūs neatradīsiet saturu, kas nāk no organizācijām, kas algo profesionālus žurnālistus, kam ir redakcionālā politika, kam ir faktu pārbaudes process."

"Tā šķiet ļoti pārsteidzoša nostāja, un, maz ticams, ka tā būs viņu zīmola ilgtermiņa interesēs," norādīja Fletčers.

Ceturtdien Austrālijā "Facebook" bloķētas arī vairākas lapas, kas nepieder medijiem, tostarp valdības, veselības dienesta, avārijas dienestu, labdarības organizāciju lapas un pat paša "Facebook" lapa.

"Facebook" preses pārstāvis paziņoja, ka šīs kļūdas tiks novērstas un vairākas lapas atjaunotas pāris stundu laikā.

"Facebook" atklāja, ka Austrālijas mediji bloķēti arī lietotājiem ārpus Austrālijas.

 
Visi komentāri
 
janka 19.februāris 2021 9:29
0 2 Atbildēt

noskataties "social dilemma", pēc tam to fašistbook nemaz nebūs žēl.

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Volkswagen Polo ar ciparu mērinstrumentu paneli jau var pasūtīt (+ FOTO) 3

Volkswagen klientiem kļuvis pieejams modernizētais Polo – vizuāli un tehniski uzlabotais mazauto, ko var pasūtīt, tostarp ar ciparu mērinstrumentu paneli. Lasīt vairāk

 

“Clean R” investē vairāk nekā 2 miljonus eiro videi draudzīgos atkritumvedējos un plāno pilnībā atteikties no dīzeļdegvielas dzinējiem 4

Iesaistot četrus košākos Latvijas māksliniekus, “Clean R” prezentējis jaunu vides mākslas projektu “Māksla rūpēties” un pavēstījis par uzņēmuma zaļo kursu. Lasīt vairāk

 

Autokatastrofā ASV Alabamas štatā gājuši bojā desmit cilvēki, tostarp deviņi bērni (+ VIDEO) 5

Vairāku transporta līdzekļu sadursmē ASV Alabamas štatā sestdien gājuši bojā desmit cilvēki, tostarp deviņi bērni. Lasīt vairāk

 

Karstums prasa upurus (+ VIDEO) 1

Karstuma rekordi krīt – temperatūrai sasniedzot 33 grādus Mērsraga novērojumu stacijā. Iepriekš šodien tik karsts bijis pirms 104 gadiem Rīgā, kad termometrs rādīja 32,1 grādu. Rīgā naktī laistītas ielas, bet mediķiem darba apjoms – pieaudzis Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti