Elektronisko sakaru nozares attīstības plāns 2021. – 2027. gadam veicinās sakaru tīklu attīstību Latvijā

Foto: Publicitātes attēls

SM | 19.oktobris 2021 15:18

Valdība šodien, 19. oktobrī, pieņēmusi Elektronisko sakaru nozares attīstības plānu 2021. - 2027. gadam (turpmāk – Plāns).

Tā mērķis – veicināt pāreju uz ļoti augstas veiktspējas elektronisko sakaru tīkliem, kas spēj nodrošināt galalietotājiem platjoslas piekļuves pakalpojumus ar datu pārraides ātrumu vismaz 100 Mbit/s gan pilsētās, gan lauku teritorijās.

Valdība šodien, 19. oktobrī, pieņēmusi Elektronisko sakaru nozares attīstības plānu 2021. - 2027. gadam (turpmāk – Plāns). Tā mērķis – veicināt pāreju uz ļoti augstas veiktspējas elektronisko sakaru tīkliem, kas spēj nodrošināt galalietotājiem platjoslas piekļuves pakalpojumus ar datu pārraides ātrumu vismaz 100 Mbit/s gan pilsētās, gan lauku teritorijās.

Plānā noteikti divi rīcības virzieni – platjoslas elektronisko sakaru infrastruktūras attīstīšana un elektronisko sakaru tīklu izvēršanas atvieglošana un izmaksu samazināšana.

Platjoslas elektronisko sakaru infrastruktūras attīstīšana paredz “vidējās” un “pēdējās” jūdzes infrastruktūras attīstību. Plānots, ka “vidējo jūdzi” īstenos pēc publiski pārvaldīta tīkla modeļa principiem, projekta īstenotājus izvēloties konkursa kārtībā, bet “pēdējo jūdzi” – privāti pārvaldīta tīkla modelī, plānošanas reģioniem īstenojot projektus. Tāpat zem šī punkta paredzēta elektronisko sakaru infrastruktūras attīstība “Via Baltica” koridorā, radot elektronisko sakaru komersantiem priekšnosacījumus nepārtraukta piektās paaudzes 5G mobilo sakaru pārklājuma izvēršanai. Vienlaikus tiks nodrošināti tehniskās palīdzības mehānismi, tostarp Platjoslas kompetences centra funkciju un resursu paplašināšana Latvijā, lai sniegtu nepieciešamo atbalstu publiskā un privātā sektora ieinteresētajām personām platjoslas attīstības veicināšanai.

Elektronisko sakaru tīklu izvēršanas atvieglošana un izmaksu samazināšana paredz elektronisko sakaru tīklu būvniecības procesa atvieglošanu. Lai to īstenotu, Satiksmes ministrija izveidos darba grupu, iekļaujot tajā sakaru nozares, Ekonomikas ministrijas, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas, Konkurences padomes un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvjus. Darba grupas izstrādās un iesniegs Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos administratīvā sloga samazināšanai elektronisko sakaru tīkla attīstībai.

Vienlaikus Satiksmes ministrija Latvijas Platjoslas kompetences centra ietvaros veidos nozares ekspertu darba grupu, lai risinātu nozarei aktuālo problemātiku, t.sk. jautājumus saistībā ar valsts atbalsta programmas nosacījumu izstrādi, īstenošanu un uzraudzību “pēdējās jūdzes” infrastruktūras projektu attīstībai, nozares sadarbības modeli, radio un TV apraides attīstību, izglītības un pētniecības attīstības aspektiem, 5G izvēršanu, vienota regulējuma izstrādi par interneta domēna vārdu un adrešu bloķēšanu.

Sadarbībā ar sakaru nozares asociācijām un pašvaldībām Elektronisko sakaru nozares attīstības Plāns paredz sagatavot vadlīnijas pašvaldību atbalstam par aktuālajiem jautājumiem, elektronisko sakaru tīklu būvniecībā un ierīkošanā. 

Plānā iekļauto rīcības virzienu īstenošanai ir plānots piesaistīt Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļus un nacionālo līdzfinansējumu atbilstoši Nacionālajam attīstības plānam 2021.-2027.gadam, ES Atveseļošanās un noturības mehānisma finansējumu, kā arī Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (CEF) finansējumu u.c.

Ievērojot ierobežoto ES fondu līdzekļu apjomu, 2024. gadā Satiksmes ministrija plāno veikt investīciju nepietiekamības izvērtējuma aktualizāciju platjoslas attīstībai un iesniegt Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par risinājumiem nepieciešamā iztrūkstošā finansējuma piesaistei.

 
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs.
Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Scania Super sērijas dzinēji rāda taupības paraugstundu (+VIDEO)

Modernajās kravas automašīnās viss ir tiktāl pilnveidots, ka otrreiz izgudrot velosipēdu nevar. Toties velosipēdam var uztaisīt jaunus pārnesumus, jaunu ķēdi un citādus pedāļus. To pārnestā nozīmē izdarījusi Scania. Lasīt vairāk

 

Volkswagen publicē pirmo jaunā Amarok attēlus (+ FOTO) 1

Vācijas autobūves uzņēmums Volkswagen publicējis pirmo pikapa Amarok jaunās paaudzes modeļa attēlu. Jaunais modelis taps uz Ford Ranger bāzes un ieradīsies 2022.gadā. Lasīt vairāk

 

Divi mazi padomi par braukšanu ziemā (+ VIDEO) 4

iAuto.lv atgādina par diviem noderīgiem padomiem, ko autobraucējiem būtu vēlams atcerēties ziemas braukšanas apstākļos. Lasīt vairāk

 

Aptauja: Katrs sestais iedzīvotājs apsver savā īpašumā uzstādīt saules paneļus elektrības pašražošanai 10

17% Latvijas iedzīvotāju tuvāko gadu laikā apsver savā mājsaimniecībā uzstādīt saules paneļus (mikroģeneratorus ), lai ražotu elektroenerģiju pašpatēriņam, tostarp 4% plāno to darīt jau tuvāko 1 – 2 gadu laikā, liecina AS "Sadales tīkls" sadarbībā ar pētījumu centru "Kantar" veiktas aptaujas dati. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti