Autošosejā braukt ir dārgi! Patiesība vai tomēr mīts? 1

 

Foto: BATCC

BATCC | 26.marts 2023 9:29

Gan vietējā, gan pasaules autosporta mērogā pastāv uzskats, ka autošosejas disciplīna autosportā ir dārga un nepieejama. Vai tas ir mīts vai patiesība? Piedāvājam detalizētas izmaksas dalībai Latvijas un Baltijas autošosejas čempionāta līmenī dažādās ieskaites klasēs individuāliem sportistiem vai komandām.

Baltijas autošosejas čempionātā (BaTCC) ir plašas izvēles iespējas startēt individuāli sprinta sacensībās, kā arī komandā – divu vai vairāku cilvēku sastāvā izturības sacensības ar 2h vai 6h ilgu distanci. Turklāt vienā sacensību nogalē ir iespējams startēt visās šajās disciplīnās ar vienu automašīnu, jo tehniskie noteikumi klasēs ir sapāroti.

Izturības sacensības – BEC 6H

Ņemot vērā faktoru “km sacensībās pret izdevumiem” visefektīvākā distance ir sešu stundu izturības sacensības(BEC 6H), kur vienā komandā var startēt līdz pat pieciem dalībniekiem, attiecīgi izmaksas sadalot proporcionāli braukšanas laikam vai distancei. Sešu stundu sacīkstēs viena komanda veic vidēji 700 – 800 km, pieskaitot klāt brīvo treniņu un kvalifikācijas braucienus kopā sanāk vismaz 1000 km vienai komandai.

Kā veidojas izmaksas vienā sacensību nedēļas nogalē? Dalības maksa par sacensībām ir 700 – 1000 EUR robežās no komandas, atkarībā no ieskaites klases un cik laicīgi notiek pieteikšanās sacensībām. Riepas ir būtisks faktors jebkurā autosporta disciplīnā. Sacensību nolikums BEC6H sacensībās paredz, ka visiem dalībniekiem ir jāizmanto Hankook sliku riepas, kuras jāiegādājas no konkrēta piegādātāja, nodrošinot sportiski vienādus apstākļus. Mazāk jaudīgajās klasēs komandas var nobraukt visu sacensību nedēļas nogali ar 4-6  riepām, bet jaudīgākajās klasēs, piemēram TCR vai Porsche GT3 CUP, komandas vienās sacensības izmanto 12-16 riepas. Viena riepu komplekta cena svārstās no 1000 līdz 1600 EUR bez PVN. Ar pieejamiem riepu izmēriem un cenām var iepazīties ŠEIT. Riepas tiek piegādātas uz komandas norādīto  adresi sacensību vai norises vietu. Ja gadās tehnisks defekts sacensību sākumā un nav nepieciešamas visas pasūtītās riepas, tad izņemt un attiecīgi maksāt vajag tikai par izmantotajām riepām. Noteikti jārēķinās ar degvielas izmaksām uz distanci, jauniem bremžu klučiem uz sacensībām, mehāniķu algas, transports un ceļošana, automašīnas amortizācija utt.

Sacīkšu automobilis? BEC 6H sacīkstēs uz starta stājas dalībnieki vairākās ieskaites klasēs, sākot ar 2l automobiļiem līdz pat rūpnīcu Porsche GT3 CUP. Automobiļa ātrums viena apļa ietvaros nav tik būtisks faktors, kā tā uzticamība visu sešu stundu garumā, lai sasniegtu maksimāli iespējamo rezultātu sacensību finišā. Automašīnas izvēle paliek komandas pārziņā, atkarībā no ambīcijām trasē vai finansiālām iespējām. Iespējams iegādāties jau sacīkstēm sagatavotas automašīnas par 10000 – 20000 EUR, lietotas TCR klases automašīnas sākot ar 40000 EUR vai kādu rūpnīcas GT klases spēkratu, kur cenas sākas no 60000 EUR. Vai iespējams iegādāties un sagatavot sacensībām kādu ielas automašīnu, lai sagatavotu ielas automobili sešu stundu izturības sacensībām jārēķinās ar aptuveni 10000 EUR, neskaitot automobiļa iegādes cenu.

Baltijas autošosejas čempionātā potenciālajiem pilotiem, kam prioritāte ir braukšana trasē, ir plaši pieejamas arī īres opcijas gan maza, gan lielu budžetu komandās ar ātrām un modernām sacīkšu automašīnām.

 

Divu stundu izturības sacensības – Nankang 2h Endurance

Šo sacensību mērķis ir par minimālām izmaksām savā starpā sacensties dalībniekiem no sprinta sacensību klasēm un dalībniekiem, kas vēlas sevi izmēģināt šosejas sacensībās. Divu stundu ilgajā distancē komandas sastāvā var piedalīties viens vai divi piloti. Vairākas ieskaites klases, sākot ar ABC Race klasi līdz pat standarta automobiļiem ar 4l dzinējiem. Dalības maksa par sacensībām ir 400 EUR, par ko komanda var piedalīties 2 kvalifikācijās sesijās, katra 20 min gara un 2h sacensībās, kopā 160 min ilgs trases laiks, kas pielīdzināms aptuveni 220-250 km. Visi dalībnieki startē ar Nankang “AR-1” sporta riepu, kur viena komplekta cena atkarībā no izmēra svārstās no 320 - 600 EUR bez PVN. Ar vienu riepu komplektu pilnīgi pietiek visai sacensību nedēļas nogalei. Riepu cenas un izmēri pieejami ŠEIT.

Sacīkšu automobilis? Uz starta līnijas stājās 1,4l standarta automašīnas ar drošības karkasiem, 2l automašīnas, BMW 325 CUP dalībnieki, līdz pat standarta komplektācijas BMW M3 spēkratiem. Iespējams iegādāties jau sacīkstēm sagatavotas automašīnas par 8000 – 25000 EUR. Tāpat kā 6h sacensībās, divu stundu izturības sacensībās automašīnas ātrums vienā aplī nav izšķirošs faktors panākumiem, to nosaka braucēja meistarība un stabilitāte, automašīnas uzticamība visas distances garumā.

Sprinta sacensības

Standarta autošosejas sacensības, kur finālbraucienu garums ir 10-14 apļi, aptuveni 15-20 minūšu ilgi, divi sacīkšu braucieni – kuru laikā ir jāparāda maksimāli labākais sniegums, lai sasniegtu augstāku vietu.

No budžetam draudzīgākajām opcijām var izcelt 3 ieskaites klases – mono klases BMW 325 CUP un BMW 116 Trophy, kā arī mazlitrāžas salonautomašīnu seriālu ABC Race.

BMW 116 Trophy ir 2022. gadā izveidota klase ar mērķi izveidot mono budžeta klasi, kā soli pirms BMW 325 CUP sacensībām. Tās ir BMW E87 modeļa automašīnas, kas aprīkotas ar 1,6l dzinēju(85 kW) un kurām atļautas ļoti limitētas modifikācija - mono amortizatori(Gaz), kuru cena ir 800 EUR, mono bremžu diski un kluči (Fri.tech). Visi izmanto Nankang AR-1 riepas, kuru komplekts maksā 420 EUR bez PVN. Ielas automašīnas iegāde un pilnīga sagatavošana atbilstoši tehniskajiem noteikumiem izmaksātu ap 10 000 EUR, neskaitot braucēja drošības ekipējumu. Arī tekošās izmaksas sacensībās(bremžu nodilums, riepas) ir zemākas kā BMW 325 CUP.

BMW 325 CUP ir šobrīd populārākā sacīkšu klase jebkurā Baltijas autosporta disciplīnā, kas uz starta pulcē vismaz 30 automašīnas vienā sacensību nedēļas nogalē. Popularitāte saistīta ar tieši tādu pašu filozofiju kā BMW 116 Trophy – strikti regulētas sacīkšu automašīnas, kas nodrošina ļoti ciešas sacīkstes trasē. BMW 325 CUP ir atļauti, BMW E90, E91 un E92 automašīnas ar vienu dzinēja veidu, vienādiem amortizatoriem, bremžu sistēmu, reduktoru un riepām. Ielas automašīnas iegāde un pilnīga sagatavošana atbilstoši tehniskajiem noteikumiem izmaksātu ap 15 000 EUR, neskaitot braucēja drošības ekipējumu.

ABC Race klase ir paredzēta autošosejas iesācējiem, kas vēlas izmēģināt sevi šosejā par ļoti pieejamām izmaksām. Atļauts izmantot automašīnas, kuru dzinēju tilpums nepārsniedz 1,4l un to aptuvenā jauda ir 75 zs. Atļautas minimālas pārbūves iespējas piekarē. Obligāti jāizmanto Falken konkrēta izmēra riepas. Ielas automašīnas iegāde un pilnīga sagatavošana atbilstoši tehniskajiem noteikumiem izmaksātu ap 10 000 EUR, neskaitot braucēja drošības ekipējumu.

Visos autošosejas veidos jāņem vērā, ka būs nepieciešama LAF izsniegta šosejas gada licence – cena 150 EUR, kā arī noteikumiem atbilstošs braucēja drošības ekipējums.

 
1 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
0pis 27.marts 2023 15:06
1 1 Atbildēt

Praktiskie latvieši un latvijci šoseju brauc ekonomiskajā klasē - uz koplietošanas ceļiem. Balvā grāvis vai lobovuha, un tik daudz adrenalīna bez papildus izdevumiem!

 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

No 80 un 90 tūkstošiem eiro: Porsche ar diviem papildinājumiem Macan saimei (+ FOTO)

Porsche pievienojis divus modeļus iecienītajai Macan saimei. Viens no tiem ir Macan pamata modelis, otrs – Macan 4S, Vācijā to cenas sāksies no atzīmes 80 700 eiro un 90 700 eiro. Lasīt vairāk

 

DS Automobiles uzsāk jaunā DS 4 Hybrid ražošanu 4

Stellantis koncerna zīmols DS Automobiles Opel rūpnīcā Riselsheimā uzsācis jaunā DS 4 Hybrid ražošanu. Lasīt vairāk

 

Iebraucot stāvošās mašīnās, vadītājs reibumā aizbēg (+ VIDEO) 11

Vakar Āgenskalnā, izraisot satiksmes negadījumu – iebraucot divās ielas malā stāvošās mašīnās, kāds autovadītājs atstāja savu auto notikuma vietā un aizbēga. Sanākušie apkaimes iedzīvotāji uzsvēra – autovadītājs bija reibumā. Taču, kā policija pēc laika var pierādīt, ka vadītājs pie stūres ir sēdies alkohola reibumā? Lasīt vairāk

 

Traģēdija pie Roņu salas varēja nenotikt (+ VIDEO) 15

35 stundas. Pēc glābēju aprēķiniem tik ilgi cilvēks var izdzīvot Baltijas jūrā apstākļos, kādi nedēļas nogalē bija Roņu salas apkārtnē. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti