Nepilnības negabarīta kravas pārvešanā, iespējams, izraisa traģisku avāriju (+ VIDEO) 38

 

Foto: Ekrānbilde no Youtube.com

Ursus Forwarding | 6.decembris 2023 14:14

Oficiālie avoti liecina, ka ceturtdien, 30. novembrī, plkst. 23.12 Valsts policijā saņemta informācija, ka Dienvidkurzemes novada Durbes pagastā uz autoceļa A9 noticis ceļu satiksmes negadījums starp pasažieru autobusu un kravas automašīnu Volvo, kā rezultātā bojā gājusi sieviete.

Transporta uzņēmums Ursus Forwarding ir viens no līderiem negabarīta kravu transportēšanā Latvijā, tāpēc portāls iAuto lūdza mūsu speciālistus komentēt publiski pieejamo video, kuru iesūtījis kāds aculiecinieks.

Sasaistot maršrutu un galamērķi, neoficiāli izskanējušas aizdomas, ka avāriju varēja izraisīt pretim braucošs negabarīta kravu sastāvs, kas, ņemot vērā pieteiktās atļaujas un aculiecinieku komentārus vietnē Facebook, transportēja negabarīta cisternas platumā līdz 4,5 metriem.

Kā secina Ursus Forwarding lielgabarīta un projekta kravu nodaļas vadītājs Edgars Krauze, analizējot iesūtīto video, skaidri redzams, ka tiek pārkāpti MK noteikumi par negabarīta un smagsvara pārvadājumiem.    

                Video redzams, ka pavadošais transports kravu pavadību veic ar neatbilstoši aprīkotu transportlīdzekli. Edgars Krauze skaidro: ”Pavadošā transporta pilota galvenais uzdevums ir ne tikai pievērst pretim braucošo transportlīdzekļu uzmanību, bet arī, braucot sastāvam priekšā, pārliecināties, ka pretim braucošo transporta līdzekļu vadītāji ir reaģējuši uz pavadošā transporta gaismas signālu iekārtu. Pavadošā transporta pilota-regulatora paziņojumiem jābūt skaidri redzamiem un nepārprotamiem. Brīdinājumi satiksmes dalībniekiem jāsniedz laicīgi, lai autovadītāji, veicot negaidītu manevru, vai strauji mainot ātrumu, neradītu bīstamu satiksmes situāciju vai netraucētu citus transportlīdzekļus un neapdraudētu gājējus. Pilota atbildība ir visu laiku informēt lielgabarīta sastāva šoferus par tuvojošajiem transportlīdzekļiem vai šķēršļiem un sarežģītās situācijās apturēt gan transporta sastāvus, gan arī satiksmi. Kā redzam, tad pavadošais transports nav aprīkots ar stacionāro signālu iekārtu uz jumta, kā arī nav atbilstoši marķēts ar gaismu atstarojošiem elementiem. (Ministru kabineta noteikumi par lielgabarīta un smagsvara pārvadājumiem 43.3, 43.4.)

                Ja runājam par pašu lielgabrīta sastāvu, tad arī šeit ir pieļautas rupjas kļūdas. Lai arī tika izvēlēts pareizs laiks kravas transportēšanai – brīdis, kad satiksmes intensitāte ir zemāka, tomēr būtiskas nepilnības novērojamas pašā pārvadājumā un tā tehniskajā izpildījumā. Kā redzams video, tad tikai otrās automašīnas krava ir aprīkota ar atstarojošu elementu. Kravas platumu nepieciešams apzīmēt ar gaismas signāla elementiem, lai pretim braucošajiem būtu iespēja vizuāli novērtēt tās gabarītus. Neapzīmēts kravas platums rada potenciālu risku pretim braucošajiem autovadītājiem kravas patieso platumu neredzēt vispār. Šādos gadījumos autovadītāji orientējas pēc redzamajiem gaismas signāliem, nenojaušot, ka kravas platums krietni pārsniedz viņu iedomātos gabarītus. Šī ir ļoti bīstama situācija, kura var novest pie sadursmes ar neapzīmēto kravas daļu. Izpētot video, secināms, ka tieši nepietiekams pavadošā pilota darbs un  kravas apzīmējuma trūkums varēja būt par iemeslu arī šai traģiskajai avārijai.’’

                Vēršam uzmanību, ka loģistikas un kravu pārvadājumu uzņēmums Ursus Forwarding neapgalvo, ka avāriju izraisījis konkrētais lielgabarīta kravu sastāvs, taču norāda uz nepilnībām  attiecīgajā pārvadājumā.  

                SIA „Ursus Forwarding” ir starptautisks uzņēmums ar Latvijā reģistrētu pamatkapitālu un loģistikas nozarē aktīvi darbojas kopš 2007. gada.

Kas rakstīts Ceļu satiksmes noteikumos (turpmāk CSN)?

CSN 193. Krava jāapzīmē atbilstoši šo noteikumu 239. punktā minētajām prasībām, ja:

193.1. prie platumā kšpusē vai aizmugurē tā izvirzīta ārpus transportlīdzekļa gabarītiem tālāk par 1 m;

193.2. platumā tā izvirzīta tālāk par 0,4 m no priekšējo vai pakaļējo gabarītlukturu ārējās malas.

Vizuāli video varam redzēt, ka kravas izvirzījumi ir lielāki gan aizmugurē, gan uz sāniem, tāpēc skatāmies, kas ir rakstīts CSN 239.punktā.

CSN 239. Ārpus transportlīdzekļa gabarītiem izvirzīta krava vai transportlīdzekļa daļas šo noteikumu 193. punktā minētajos gadījumos diennakts gaišajā laikā jāapzīmē ar gaismu atstarojošām signālplāksnītēm vai karodziņiem (malas garums 400 mm), kuriem abās pusēs pa diagonāli novilktas baltas un sarkanas 50 mm platas svītras (3. pielikuma 6. punkts), bet diennakts tumšajā laikā un nepietieka­mas redzamības apstākļos – ar minētajām gaismu atstarojošām signālplāksnītēm vai iedegtiem lukturiem: priekšpusē – baltiem, aizmugurē – sarkaniem, sānos – oranžiem (dzelteniem).

 

 
38 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
es 7.decembris 2023 13:44
25 0 Atbildēt

Tak beidz dirst! Kas pēkšņi? Pavadošā + 2 pirmie smagsvari bija pietiekami laika lai izgulējies un trankvilizatoru nenomākts vadītājs spētu adekvāti noreaģēt. Kautgan, reaģēt jau vajadzēja, kad puskilometra attālumā ieraudzīja bākugunis.

es 7.decembris 2023 14:06
10 0 Atbildēt

Man absolūti neinteresē kas tur ir rakstīts, jo tā nav ne man, ne LV saistoša. Man vienkārši ir jautri kā tu te ilgi un neatlaidīgi tulko viņu šauras vadītāju grupas, minoritātes, interesēs.

es 7.decembris 2023 13:46
8 0 Atbildēt

Kas bija jāpalielina???? Kā var aizmugurē braucošais palielināt distanci, ja to, saskaņā ar Vīnes konvenciju, ir jādara priekšā braucošajam? Klaji uzdirst Vīnes konvencijai?

 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti1111

Ķīnas BYD pārdod hibrīdus un e-auto par 10 000 eiro, VW un Toyota prasa nedaudz vairāk 3

Ķīnas tirgū šobrīd izvērsusies bezkompromisa cīņa starp vietējo ražotāju BYD, kā arī Volkswagen un Toyota. Lasīt vairāk

 

Latvijas lietoto auto TOP-3 2023. gadā: BMW, Volvo, Volkswagen 5

Pērn Latvijā lietoto vieglo pasažieru automobiļu reģistrāciju skaits ir krities par 2,6%, salīdzinot ar 2022. gada rādītājiem. Savukārt pirktākais zīmols lietotu auto tirgū saglabājās BMW, otrajā pozīcijā atstājot “Volvo”, bet trešajā - “Volkswagen” markas automašīnas. Lasīt vairāk

 

Polijas lauksaimnieki plāno bloķēt automaģistrāli pie Vācijas robežas 5

urpinot protestus pret Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības politiku, Polijas lauksaimnieki plāno no svētdienas bloķēt galveno automaģistrāli, kas ved pāri Vācijas robežai. Lasīt vairāk

 

Jautājumā par elektrovilcieniem Rinkevičs redz pilnu "Pasažieru vilcienu" valdes atbildību 2

Jautājumā par elektrovilcieniem AS "Pasažieru vilciens" valde ir atbildīga par visu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti