ES dalībvalstīm gāzes krātuves līdz novembrim būs jāuzpilda līdz 80%

Foto: Pexels.com

Nozare.lv | 27.jūnijs 2022 16:30

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm gāzes krātuves līdz novembrim būs jāuzpilda līdz 80% no ietilpības, bet turpmākajos gados - līdz 90%, paredz Eiropas parlamenta pieņemtā Gāzes uzglabāšanas regula.

Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā pārstāvji norāda, ka pirmdien pieņemtie jaunie glabāšanas tiesību akti stiprinās ES gāzes piegādes drošību, ņemot vērā gaidāmo un turpmākās ziemas. Ņemot vērā piegādes traucējumu draudus no Krievijas puses, ES Gāzes uzglabāšanas regula noteic, ka Eiropas gāzes rezerves līdz ziemai ir jāuzpilda un to pārvaldība jāaizsargā pret ārēju iejaukšanos.

Saistībā ar Krievijas sākto karu Ukrainā noteikumi pieņemti rekordīsā laikā.

Enerģētikas komisāre Kadri Simsone min, ka Eiropas Parlamenta un Padomes pozitīvā un konstruktīvā pieeja attiecībā uz šo priekšlikumu ir svarīgs paziņojums par ES vienotību, apņēmību un rīcības ātrumu, saskaroties ar Kremļa centieniem gāzes eksportu izmantot par ieroci. 

"Tagad ir ļoti svarīgi, lai mēs censtos izpildīt jaunos glabāšanas mērķrādītājus un būtu labāk sagatavoti gadījumam, ja situācija vēl vairāk pasliktināsies," uzsvēra Simsone.

Atbilstoši veiktajām izmaiņām regulējumā 18 dalībvalstīm, kurās ir pazemes gāzes krātuves, līdz 1.novembrim jāaizpilda 80% no to krātuvju ietilpības, taču tās tiks mudinātas censties panākt 85% piepildījumu. Turpmākajos gados mērķrādītājs būs 90%. 

Dalībvalstīm, kurās nav glabāšanas infrastruktūras, jāvienojas par divpusējām norunām par pietiekamiem daudzumiem, kas solidaritātes garā tiktu glabāti izmantošanai kaimiņvalstīs. Gāzes krātuves tagad tiks uzskatītas par kritisku infrastruktūru, un visiem glabāšanas operatoriem ES būs jāsertificējas no jauna, mazinot ārējas iejaukšanās risku.

Eiropas Komisija 23.martā iesniedza priekšlikumu par minimālajām gāzes uzglabāšanas saistībām, kuru nolūks ir nākamajā un turpmākajās ziemās par samērīgām cenām nodrošināt piegāžu drošību. Jaunā regula bija reakcija uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un uz Versaļas deklarācijā pausto ES vadītāju aicinājumu ar koordinētas uzpildes starpniecību panākt, lai glabātie gāzes krājumi būtu ziemai pietiekamā līmeni.

Eiropadome 24. un 25.martā uzdeva Padomei izskatīt Komisijas priekšlikumus, atzīstot, ka visā ES būtu iespējami drīz jāsāk uzpildīt gāzes krātuves. Eiropas Parlaments 5.aprīlī nobalsoja noteikumus sākt pieņemt paātrinātā procedūrā.

Pirmdien ES enerģētikas ministri oficiāli apstiprināja, ka pagājušajā nedēļā Eiropas Parlaments nobalsoja pozitīvi.

Jaunā Gāzes uzglabāšanas regula stāsies spēkā dienu pēc tās publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī.

 
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs.
Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Vai braucam ar atļauto ātrumu? (+ VIDEO)

Ceļu satiksmes drošības padomes domnīca nākusi klajā ar iniciatīvu autovadītājiem, kuri pārsniedz atļauto braukšanas ātrumu līdz desmit kilometriem stundā, piemēro naudas sodu. Lasīt vairāk

 

Fotoradari par braukšanu bez OCTA aprēķina 1130 eiro sodu (+ VIDEO) 8

Vienas dienas laikā, braucot bez obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas, var saņemt vairākas soda kvītis. Tas iespējams, ja pārkāpumu fiksē fotoradars. Mūsu nākamā stāsta varone šādi sodīta ar vairāk nekā tūkstoš simts eiro. Lasīt vairāk

 

Uzņēmējiem bažas par apkures sezonu (+ VIDEO) 1

Krīzes gadījumā primāri ar gāzi tiks nodrošinātas mājsaimniecības, uzņēmumiem valdība nav devusi garantijas, ka tiks nodrošināti ar šo energoresursu. Tāpēc daudzi uzņēmēji patlaban pārkārto ražošanas procesus, lai nebūtu krīzes gadījumā jāpārtrauc darbība. Lasīt vairāk

 

Volkswagen Golf 9 var arī nebūt 13

Lēmumu par sava visvairāk pārdotā modeļa nākamo paaudzi vācu koncerns vēl nav pieņēmis. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti