Lēš, ka dažu gadu laikā finansējumu aizsardzībai vajadzēs audzēt par vairāk nekā miljardu eiro 4

 

Foto: Ekrānbilde no Youtube.com/watch?v=3XXmpx884K4&t=41s

Nozare.lv | 23.marts 2026 8:45

Lai nodrošinātu aizsardzības finansējuma palielinājumu līdz 5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), tuvākajos gados būs nepieciešams ievērojams papildu valsts budžeta finansējums, teikts Finanšu ministrijas atzinumā Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, izvērtējot Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča iesniegto grozījumu Valsts aizsardzības finansēšanas likumā.

Ministrija atgādina, ka Ministru kabinets 2025. gada 13. maija sēdē lēma par virzību uz 5% no IKP izdevumiem valsts aizsardzības, NATO spēju mērķu un drošības vajadzībām, kā arī militārajam atbalstam Ukrainai. Līdz ar to 2026. gada budžeta likumā aizsardzībai jau paredzēts papildu finansējums gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmā finansējuma ietvaros.

Atbilstoši Fiskālās disciplīnas padomes 2026. gada februārī apstiprinātajām IKP prognozēm, pēc finansējuma pārdales Aizsardzības ministrijai aizsardzības budžets veidos 4,81% no IKP 2027. gadā, 4,64% - 2028. gadā, bet 2029. gadā tas plānots 4,52% apmērā.

Lai sasniegtu likumprojektā noteikto 5% finansējuma apmēru, indikatīvi būtu nepieciešami papildu 92,1 miljoni eiro 2027. gadā, 181,1 miljons eiro 2028. gadā, 258 miljoni eiro 2029. gadā un vairāk nekā 1,12 miljardi eiro 2030. gadā.

Jau ziņots, ka Rinkēvičs Saeimai iesniedza grozījumus Valsts aizsardzības finansēšanas likumā, paredzot palielināt obligāto finansējumu no pašreizējiem 3% līdz 5% no IKP no 2027. gada un lūdzot likumprojektam steidzamības statusu.

Likumprojekta anotācijā uzsvērts, ka Krievijas radītais apdraudējums pēc iebrukuma Ukrainā būtiski mainījis drošības situāciju, tāpēc līdzšinējais 3% mērķis vairs nav pietiekams. Likumprojekts atbilst arī NATO noteiktajam kursam līdz 2035. gadam investēt aizsardzībā vismaz 5% no IKP.

FM iepriekš norādījusi, ka šā gada budžetā aizsardzībai paredzēti 2,2 miljardi eiro jeb 12,2% no valsts izdevumiem, kā arī papildu 650 miljoni eiro pārdalāmo līdzekļu valsts aizsardzības spēju stiprināšanai.

 
4 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Bils 23.marts 2026 17:50
2 0 Atbildēt

Un tas ir jādara, nevis jāgaida sūdus, kad būs par vēlu.

Ka tik paši neizklakarē daļu naudas...

 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Citi raksti
 

Izceltie raksti

No 2027. gada - Nissan Juke pāriet uz elektrību (+ FOTO) 1

Japāņu autoražotāja kompaktais SUV savā trešajā paaudzē pārtaps par pilnībā elektrisku transportlīdzekli. Lasīt vairāk

 

Kā pareizi stūrēt un pie reizes arī par sēdpozīciju pie stūres (+ VIDEO) 17

Eksperts stāsta, kā pareizi jātur rokas uz stūres un kā jāieņem pareiza sēdpozīcija, savukārt iAuto.lv pievieno padomiem savu skatījumu. Lasīt vairāk

 

Ko pērk Vācijā – marta TOP-10 2

2026. gada martā Vācijas automobiļu tirgus piedzīvoja ievērojamu izaugsmi – tika reģistrēts 294 161 jauns vieglais auto, kas ir par 16 % vairāk nekā gadu iepriekš. Lasīt vairāk

 

12 550 eiro: Toyota Ķīnā laiž klajā cenu ziņā pievilcīgo bZ3X (+ FOTO) 2

Japānas autobūves uzņēmums Toyota Ķīnas tirgū šobrīd nāk klajā ar īpaši izdevīgu piedāvājumu, par 204 Zs jaudīgo elektrisko SUV bZ3X prasot vien 99 800 juaņu, kas apmēram 12 550 eiro. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti