Pētījums: Latvijā 34% iedzīvotāju atbalsta centienus attīstīt mākslīgo intelektu 12

 

Foto: Publicitātes attēls

Nozare.lv | 28.februāris 2018 15:00

Latvijā 34% iedzīvotāju atbalsta centienus attīstīt mākslīgo intelektu, aģentūrai LETA pavēstīja "Baltic International Bank" korporatīvās komunikācijas vadītāja Teika Lapsa, atsaucoties uz jaunākā "Baltic International Bank Latvijas barometra" pētījuma datiem.

Tostarp aptaujā 27% respondentu atzinuši, ka drīzāk atbalsta centienus attīstīt mākslīgo intelektu, proti, mēģinājumus panākt, lai mašīnas varētu domāt tāpat kā cilvēks, un tām būtu saprātīgas būtnes apziņa, bet 7% respondenti norādījuši pilnībā atbalsta šādus centienus. Tajā pašā laikā pretēju viedokli pauduši 52% respondentu, tostarp 29% atzinuši, ka drīzāk neatbalsta šādus centienus, bet 23% norādījuši, ka pilnībā neatbalsta centienus attīstīt mākslīgo intelektu.

Raksturojot iedzīvotāju attieksmi pret robotu izmantošanu ikdienas dzīvē, atzinīgu novērtējumu pauduši 50% pētījuma dalībnieku, bet kritiski noskaņoti bijuši 35% aptaujāto. Savukārt, jautāti, vai viņi izvēlētos cilvēku vai robotu kā pārdevēju pie kases, absolūtais vairākums respondentu (89%) atbildējuši, ka dotu priekšroku cilvēkam, kamēr robotu-pārdevēju izvēlētos 6% iedzīvotāju.

Lapsa arī minēja - ja būtu jāpieņem lēmums par finanšu ieguldījumiem (piemēram, pensiju trešā līmeņa izveidi vai cita veida investīcijām), 78% aptaujāto atzinuši, ka viņi šādā situācijā vairāk uzticētos finanšu konsultantam-cilvēkam, bet 10% atzinuši, ka priekšroku dotu datorprogrammas sniegtam servisam.

Aptaujā iedzīvotājiem lūgts arī norādīt, cik lielā mērā viņu darbs ir saistīts ar tehnoloģijām, un 27% atbildējuši, ka viņu darbs ar tām ir saistīts lielā mērā, 37% atzīmējuši, ka ar tehnoloģijām darbā jāsaskaras samērā maz, bet 34% minējuši, ka darbā nav nepieciešams strādāt ar tehnoloģijām.

"Baltic International Bank Latvijas barometra" aptaujā 52% respondenti pauduši uzskatu, ka nākotnē roboti varēs aizstāt cilvēkus, kuri veic vienkāršu fizisku darbu un 49% minējuši, ka roboti varēs aizstāt iedzīvotājus, kuri veic sarežģītu fizisku darbu. Iedzīvotāji pauduši pārliecību, ka aizstājami būs arī apkalpojošajā sfērā strādājošie (22%) un cilvēki, kuri veic intelektuālu, radošu darbu (7%). Savukārt 18% pētījuma dalībnieku minējuši, ka roboti nevarēs aizstāt cilvēkus nevienā no minētajām jomām.

Neskatoties uz to, ka lielākā daļa aptaujāto iedzīvotāju pauduši kritisku attieksmi pret mākslīgā intelekta attīstību Latvijā, 53% tomēr atzinuši, ka tehnoloģiju attīstība varētu uzlabot cilvēku ikdienas dzīves kvalitāti turpmāko 50 gadu laikā. Aptaujātie izteikuši prognozes, ka tehnoloģiju attīstība varētu uzlabot valsts ekonomiskas stāvokli (34%), kā arī valsts, pašvaldības sniegtos pakalpojumus (22%), bet 16% norādījuši, ka tā varētu uzlabot ekoloģisko situāciju valstī. Taču 12% aptaujāto pauduši pārliecību, ka tehnoloģiju attīstība turpmāko 50 gadu laikā Latvijā nevarētu uzlabot neko no minētā.

"Robotizācija un arvien plašāka vismodernāko tehnoloģiju ienākšana cilvēku un sabiedrības ikdienā ir svarīga, taču ne pietiekami diskutēta tēma. "Baltic International Bank Latvijas barometra" jaunākā pētījuma rezultāti apliecina, ka mūsu valsts iedzīvotāji pieņem tehnoloģisko progresu attīstību, apzinās, ka robotizācija uzlabos dzīves kvalitāti, un ir gatavi mācīties un pielāgoties mainīgajai pasaulei. Taču, no otras puses, jaunā robotizētā pasaule lielai daļai sabiedrības nemaz nepatīk, jo tajā var pietrūkt viņiem tik svarīgā cilvēciskā faktora, un viņus uztrauc un biedē mākslīgā intelekta rīcības neprognozējamība," teica "Baltic International Bank" Informācijas tehnoloģiju pārvaldes vadītājs Māris Puriņš.

"Baltic International Bank Latvijas barometrs" ir Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma un attieksmes pētījums, kurā ik mēnesi, iekļaujot pazīstamu ekspertu vērtējumus, tiek atspoguļotas sabiedrībā aktuālas norises.

 
12 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
SQL-Bash$2$ 28.februāris 2018 20:13
9 2 Atbildēt

Nē, autopilots nav nekāds tipisks piemērs. Tas varētu būt mākslīgais intelekts bērna autiņos vai tuvu tam. Taisnība tev ir par algoritmu, par mākslīgā intelekta radīšanu balstoties uz cilvēka prātu. Kad mēs piedzimstam, mēs arī neko nejēdzam un nesaprotam. Sākumā mums ģimene palīdz un paši mācāmies. Tāpat arī ar mākslīgo intelektu - pats kodols ir cilvēka radīts kods, algoritmu kopums, kuru ir iestrādājuši programmētāji, bet tālāk tas pats attīstās autonomi - domā, mācās, pieņem lēmumus, reaģē uz kļūdām vai dažādām citām situācijām un galvenais - sargā sevi līdzīgi kā cilvēks, nepieciešamības gadījumā sevi aizstāvot! Problēmas sāksies ar to brīdi, kad tas viss iegūs pārak lielu neatkarību no cilvēka - būs tik daudz iemācījies un spēs tik tālu domāt, ka spēs reproducēties (uzbūvēt tādas par mašīnas, kā viņi paši) un nepakļausies vairs cilvēkam! Filmas vai nē, bet tas ir tāls, bet reāls scenārijs, kā lietas var attīstīties!

viencexperc 28.februāris 2018 21:23
6 1 Atbildēt

Maz tu zini jaunākos sasniegumus IT jomā. Tagad attīstās "neironu" tīkls. Dators mācās no kļūdām un ar katru dienu kļūst aizvien gudrāks.

Lūk, jau pirmie roboti apgalvo, ka iznīcinās cilvēci.

Tāpēc Masks un citi tā ražotāji apgalvo, ka jebkuru mākslīgo intelektu vajag kaut kā mēģināt kontrolēt.

usaexperc 28.februāris 2018 16:06
5 9 Atbildēt

Cilvēkiem vajadzētu vienreiz vienkāršā valodā izstāstīt, kas tas tāds mākslīgais intelekts ir, pareizāk sakot, nav! Nav tāda mākslīgā intelekta nav, jebkura mākslīgā intelekta pamatā ir viena vai vairāku cilvēku dabīgie intelekti, kurus tie cenšās uzspiest citiem ar nullīšu un vieninieku palīdzību.

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

KamAZ uzsāk K5 saimes vilcēju ražošanu 2

Krievijas lielāka kravas automobiļu rūpnīca atsākusi K5 saimes automobiļu ražošanu, kas joprojām tiks komplektēti no rietumu ražotāju detaļām. Lasīt vairāk

 

Pēdējie Lamborghini ar V12 motoru (+ FOTO)

Lamborghini izziņojis pēdējos divus modeļus, kas noslēgs V12 benzīna motoru ēru. Tālākā varenauto nākotne būs saistīta ar hibrīda un pilnībā elektriskiem dzinējiem. Lasīt vairāk

 

Pie Vjetnamas aizdedzies kravas kuģis ar 4500 jauniem automobiļiem 17

Kravas kuģis Ah Shin savās tilpnēs transportējis aptuveni 4500 jaunus Chery automobiļus, starp kuriem bijuši arī elektroautomobiļi. Lasīt vairāk

 

Tālbraucējs nobrauc 2300 km bez atpūtas un saņem bargu sodu 36

Polijā pieķerts tālbraucējs, kas bez atpūtas braucis 2300 kilometrus. Tas ir smags pārkāpums, tādēļ vadītājs saņēmis bargu sodu. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti