Tehnoloģijas ienāk mūsu mājvietās – kā dzīvosim 2030. gadā? 10

Foto: Publicitātes attēls

Huawei | 6.janvāris 2022 10:37

Šobrīd aptuveni 10% Eiropas Savienības iedzīvotāju savās mājās jau izmanto viedierīces, kas atvieglo viņu ikdienas dzīvi un padara to ērtāku.

Taču prognozes liecina, ka šis lauciņš turpinās strauju izaugsmi, un jau līdz 2026. gadam Eiropā mājas viedierīces lietos vairāk nekā 65 miljoni cilvēku. Savukārt Huawei eksperti norāda, ka līdz 2030. gadam tās vairs nebūs tikai atsevišķas viedierīces – viss mājoklis pakāpeniski būs pārtapis par vienotu viedo sistēmu, kas intuitīvi pielāgosies īpašnieka vajadzībām, sākot no pamošanās brīža gultā, kuras mīkstums ir pielāgots miega paradumiem, līdz kafijai, kas pagatavota tieši mājinieku gaumē, un beidzot ar atgriešanos mājās no darba, kur temperatūra jau pielāgota komforta līmenim un televizors ir ieslēdzis iecienīto kanālu.

Mājoklis kļūst videi draudzīgs, vieds un ērts

Tā kā pandēmijas iespaidā visa pasaule vairāk laika pavada mājās, arvien vairāk cilvēku izvēlas investēt savā mājoklī un tā labiekārtošanā. Viena no spilgtākajām tendencēm visā pasaulē ir jaunu tehnoloģiju un iekārtu ieviešana savā dzīvesvietā, lai padarītu to ērtāku. Tomēr viedie mājokļi nav saistīti tikai ar komfortu un ērtībām – tiem nākotnē būs arī nozīmīga loma zaļākas vides radīšanā. Izmantojot dažādus sensorus un optimizācijas tehnoloģijas, piemēram, mākslīgā intelekta algoritmus, viedās mājas spēs efektīvāk izmantot enerģiju. Jau šobrīd viedie termostati ļauj ietaupīt 10-12% apkures un 15% dzesēšanas izmaksu. Arī citas tehnoloģijas, piemēram, viedās veļas mazgājamās mašīnas, ledusskapji un spuldzes, nodrošina gudrāku enerģijas patēriņu, neizniekojot elektrību. Šīs ierīces vienlaikus ar izmaksu un patēriņa optimizāciju arī izglīto lietotājus par ilgtspējīgu dzīvesveidu, radot videi draudzīgākas mājvietas.           

Viedās mājas būs ne tikai zaļākas, bet arī drošākas, palīdzot rūpēties par mums un apkārtējiem, uzsver Huawei tehnoloģiju eksperti. “Piemēram, viedās sistēmas ar dažādu sensoru palīdzību spēs nekavējoties konstatēt cilvēka kritienu vai citus negadījumus un izsaukt palīdzību, kas būs nenovērtējami senioru pasargāšanai mājvietā. Tāpat vecākiem būs iespēja pilnvērtīgāk attālināti pieskatīt bērnus no jebkuras istabas,” stāsta Inese Šuļžanoka, "Huawei Technologies Latvia" komunikācijas vadītāja. Papildu tam mājas sensori spēs reaģēt uz tādiem negadījumiem kā gāzes noplūdes vai sadūmojums, savlaicīgi brīdinot un novēršot ugunsgrēkus. Dzīvošana viedā mājoklī sniegs neatsveramu drošības sajūtu, un tā būs pieejama ikvienam jau tuvākajos gados.

Dalīšanās ekonomikas izaugsme

Vai zinājāt, ka vienā mājsaimniecībā ir vidēji 300 000 mantu? Tas nozīmē, ka lietām, kuras mēs izmantojam reti vai neizmantojam nemaz, tiek atvēlēta pārāk liela platība no mūsu dzīvojamās telpas. Sezonālais apģērbs, urbjmašīna, kas tiek izmantota reizi gadā, saldējuma aparāts, kas divreiz likts lietā kopš iegādāšanās pirms trim gadiem, un svētku rotājumi, kas no kastes tiek izņemti vienreiz gadā, pārējo laiku krāj putekļus. Nākotnē tas mainīsies – līdz 2030. gadam ar tehnoloģiju atbalstu strauji turpinās pieaugt dalīšanās jeb koplietošanas ekonomikas paradumi.

Vai šis urbis tik bieži nemaz nav nepieciešams? Kāpēc gan tā vietā nevarētu būt daži koplietošanas urbji, kas pieejami visiem tuvākās apkārtnes kaimiņiem? Vienkārši atveriet katalogu savā tālrunī, noklikšķiniet uz vajadzīgā, un tas jau pēc dažām minūtēm būs jūsu rokās. Šāda veida viedā sistēma, kuras ienākšanu mūsu ikdienas dzīvē paredz jau tuvā nākotnē, ļaus atbrīvot mājokļus no nevajadzīgā, radot dzīvošanai piemērotākas, tīrākas un ērtākas telpas. Un, cerams, ka ikdienišķu lietu koplietošana vienlaikus satuvinās mūs ar kaimiņiem, radot saudzīgāku un empātiskāku dzīves telpu. Lai gan nereti dzirdēts uzskats, ka tehnoloģijām ir izolējoša ietekme uz mūsu savstarpējo saskarsmi, nākotnē tās mūs satuvinās, mājokļiem kļūstot par daļu no lielākas, viedākas kopienas, kas savienota ar lietu interneta un viedierīču palīdzību.

Nulles oglekļa emisiju ēkas – pavisam reāla nākotnes vīzija

Dzīvojamās ēkas un būvniecības nozare kopā atbild par aptuveni 30% pasaules enerģijas patēriņa, tāpēc šai nozarei ir ievērojama ietekme, pasaulei virzoties uz oglekļa neitralitāti. Šobrīd mazāk nekā 1% uzbūvēto ēku ir ar nulles oglekļa emisiju līmeni, proti, tās saražo tikpat daudz enerģijas, cik patērē, taču pasaulē jau izvirzīti ambiciozi mērķi ēku energopatēriņa samazināšanai. “Tehnoloģijām būs galvenā loma mērķu sasniegšanā – ēkās tiks izvietoti sensori, kas ievāks datus no apkārtējās vides, un pēcāk šie dati tiks ievadīti viedajās sistēmās, kas tos apstrādās un analizēs, optimizējot ēkas funkcijas, lai rezultātā tās patērētu pēc iespējas mazāk enerģijas, vienlaikus saglabājot komfortablu un drošu vidi,” norāda Inese Šuļžanoka. Būtībā ēkas kļūs par datu vadītām viedām, vienotām sistēmām. Jaunajās ēkās tiks izmantoti konkrētajam klimatam atbilstoši materiāli, savukārt apkurei un dzesēšanai tiks izmantotas dabiskās ventilācijas sistēmas. Tāpat būtiska nozīme tiks piešķirta arī enerģijas ražošanai un uzglabāšanai – liela daļa māju un ēku jau tagad ražo savu enerģiju, piemēram, uzstādot saules paneļus uz jumtiem, un nākotnē aizvien vairāk ēku sekos šim piemēram. Viedās digitālās sistēmas palīdzēs šo enerģiju pārvērst un uzglabāt, padarot to uzkrājamu un ērti izmantojamu.

Jau pavisam drīz mūsu mājas pārvērtīsies par viedām, intuitīvām telpām un arī sabiedrība iegūs jaunu veidolu, izmantojot jaunākās tehnoloģijas. Pavisam iespējams, ka 2030. gadā mēs visi dzīvosim ēkās, kas nerada nekādu kaitējumu apkārtējai videi, ir projektētas un modernizētas atbilstoši vietas unikālajam klimatam un vajadzībām, kā arī pilnībā pazīst savu īpašnieku, viņa vēlmes un ieradumus un spēj tiem pielāgoties. Vai tas tā notiks? Pagaidām varam tikai vērot tehnoloģiju attīstību un skatīties, kurp tā mūs aizvedīs.

 
Visi komentāri
 
anonimikis 6.janvāris 2022 12:05
1 1 Atbildēt

Tie pāris lohi, kas 2030.gadā vēl lasīs šo te miskasti, joprojām sadzīvos ar 520.kļūdu.

imzz 7.janvāris 2022 11:39
0 1 Atbildēt

Kopumā es tikai pāris reizes esmu redzējis 520. kļūdu 10 gadu laikā. Man ir telekoma optiskais internets.

Krotow 7.janvāris 2022 22:33
0 1 Atbildēt

Telekoma optiskais internets. Šodien 520 bija tikai 2x.

Jo 6.janvāris 2022 12:15
3 0 Atbildēt

"Naivums - kur tu rodies un kur tu mūs ved?"

Kaut kādam 1 % planētas iedzīvotāju, kas tāds būtu sasniedzams, ja visi pārējie ziedotos tādam mērķim.

Tas viss ir pārāk dārgs prieks, mēs pat kaut kādas jaunas ēkas sev nevaram uzbūvēt, kur nu vēl 0% emisijas. Tad jau tuvāk nekaitīgumam būs bomžu dzīvesveids, labākajā gadījumā, atpakaļ alās salīst ir mūsu nākotne.

Dabīgā ventilācija mums nodrošinās 100% ventilācijas siltuma atgūšanu, vai tu re ko!

Akjel 6.janvāris 2022 22:10
1 0 Atbildēt

Vienā mājsaimniecībā 300 k lietu? Viņi ko, rīsu graudus pakā arī ieskaita?

Krotow 7.janvāris 2022 11:06
1 0 Atbildēt

- Vai šis urbis tik bieži nemaz nav nepieciešams?

Un kad savajadzēsies urbi, izrādīsies ka kaimiņš to jau paņēmis. Un kurš pirks baterijas? Var jau sapņot, taču pavisam no realitātes atrauties arī nav labi.

imzz 7.janvāris 2022 11:14
1 0 Atbildēt

Kāpēc gan tā vietā nevarētu būt daži koplietošanas urbji, kas pieejami visiem tuvākās apkārtnes kaimiņiem? ;) "Koplietošanas urbji" jau ir: instrumentu nomas kantori, bet ja iecerēts koplietošanas komunisma variants, tad izpildījums būs nojāta urbjmašīna ar neasu urbju komplektu.

felix65 7.janvāris 2022 19:49
1 0 Atbildēt

Kas tā par LGBT diskrimināciju foto! Jūs vēl uzrakstiet- pisja v pisju horošo, a pisja popu ploho! Galīgi jau!

Pļurkt 8.janvāris 2022 14:36
0 0 Atbildēt

Nedod dievs visu atdot kompim!!!

Jau esmu pieredzējis, ka speciālists atbraucis veikt apmācību (izrāvis tikai vienu stundu laika ko veltīt mums), nav spējīgs to izdarīt, jo kompis redziet izdomāja veikt apdeitu!!!!! UN darīja to visu stundu!! Darbinieki palika bez apmācības un vairākus mēnešu bijām spiesti jāties un taisīt produkciju ar lielu brāķa procentu.

Man... Mobīlajā ir navigators, taču kad man to pēkšņi savajadzējās izrādās mobīlais veicot apdeitus ir ielicis citu navigatoru un visus manus galamērķus un KARTES ir izmetis ārā!!!!!!! Labi ka bija pieeja pie wai-faja un laiks, lai vēl reizi ielādētu kartes un sameklētu galamērķus!!

A ja nebūtu laika vai waifaja - darījums dirsā, viss brauciens dirsā!

p.s. mobīlajā nav iespējas atslēgt apdeitus!! Tas pat ar Win10... pat ja atslēdz, tad vienalga pēc kādi 2 - 3 mēneši BIls Geits uztaisa piespiedu restartu ar apdeitošanu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pļurkt 8.janvāris 2022 14:38
0 0 Atbildēt

Ārā ziema, pats esmu prom ilgstošā komandējumā - mājās neviena, apkure neaizsalšanas režīmā. Atgriežos agrāk kā bija paredzēts, mēģinu pāris stundas pirms atbraukšanas ieslēgt normālu apkuri, bet tur APDEITI!!!!!

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

TV AUTO ZIŅAS TESTĒ: Ar ko atšķiras Toyota RAV 4 Adventure? (+VIDEO) 4

Toyota RAV4 ir tik pazīstams un karjeru piepildījis automobilis, ka šķiet, ko vēl ar to mašīnu iesākt, ja ne izlaist pilnīgi jaunu modeli? Tomēr Toyota ir citās domās, un dāvina mums īpašu RAV4 modeli Adventure. Tulkojumā tas ir Piedzīvojums, un mūsu uzdevums ir noskaidrot, cik piedzīvojuma ir Piedzīvojumā! Lasīt vairāk

 

Jaunais Ford Ranger Raptor pieejams pasūtīšanai (+ FOTO) 2

Ford uzsācis pieteikumu pieņemšanu jaunās paaudzes pikapa Ranger Raptor iegādei. Zināms, ka Vācijā tas maksās 77 338 eiro. Lasīt vairāk

 

Mercedes piesaka pirmo pilnībā elektrisko AMG modeli

Mercedes dizaina nodaļas vadītājs Gordons Vageners savā Instagram kontā publicējis pirmā pilnībā elektriskā AMG modeļa Vision AMG attēlu. Lasīt vairāk

 

Aicinājums sabiedrību ziedot okupācijas pieminekļa nojaukšanai Pārdaugavā (+ VIDEO) 25

Simboliem ir nozīme. Piemineklis Uzvaras laukumā ir simbols, kas pamatnācijai atgādina par represijām, zaudētām dzīvēm un valsts okupāciju. Mēs nedrīkstam noskatīties uz agresiju, mēs nevaram to pieļaut savās mājās, Latvijas galvaspilsētā. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti