"Fermi Energia": Mazais modulārais kodolreaktors varētu saražot ap 25% no Baltijai nepieciešamā elektroenerģijas apjoma 12

Foto: Pexels.com

Nozare.lv | 25.jūnijs 2022 21:02

Mazais modulārais kodolreaktors varētu saražot ap 25% no Baltijai nepieciešamā elektroenerģijas apjoma, aģentūrai LETA norādīja Igaunijas kompānijā "Fermi Energia", kas Igaunijā plāno attīstīt šāda veida reaktoru.

Uzņēmums no pirmā mazā reaktora bloka elektroenerģijas ražošanu plāno sākt 2031.gada beigās.

Pēc kompānijas pārstāvju paustā, Igaunijas valdība pilnvaroja oficiālo kodolenerģētikas darba grupu līdz 2023.gada beigām iesniegt valdībai galīgo ziņojumu, pamatojoties uz kuru Igaunija var uzņemties oficiālas saistības attiecībā uz kodolenerģētikas programmu, ievērojot Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) starpposma mērķu pieeju. Pēc šī lēmuma pieņemšanas var pieņemt attiecīgus tiesību aktus, veikt plānošanu un saņemt atļaujas.

"Fermi Energia" paralēli pieņem darbā darbiniekus, izstrādā sadarbības līgumus, attīsta tehnoloģijas un kapitalizāciju mazo modulāro reaktoru izvietošanai.

Kompānijā informēja, ka pērn oktobrī "Fermi Energia" parakstījusi sadarbības memorandu ar Latvijas valsts kompāniju AS "Latvenergo" un, pamatojoties uz to, kopīgi pabeidza tirgus ietekmes pētījumu, kas parāda mazā modulārā kodolreaktora konkurētspēju Baltijas elektroenerģijas tirgū, ņemot vērā fosilās enerģijas ražošanas augstās izmaksas.

""Latvenergo" ir piemērots ražošanas portfelis, ko papildina bāzes slodzes elektroenerģijas ražošana, labas zināšanas par kodolenerģiju un veselīgs līdzsvars, lai kopā ar "Fermi Energia" pašreizējo akcionāru "Vattenfall AB" būtu uzticams partneris mazā modulārā kodolreaktora projektu īstenošanai reģionālās energoapgādes drošības nodrošināšanai. Ir būtiski, ka uzņēmuma akcionāri "Vattenfall" un "Tractebel", kā arī daudzi Igaunijas akcionāri atbalsta šo soli," skaidroja "Fermi Energia" pārstāvji.

Skaidrojot atšķirību starp parastajiem kodolreaktoriem un mazajiem modulārajiem reaktoriem, "Fermi Energia" pauda, ka mazie modulārie reaktori ir aptuveni četras līdz piecas reizes nelielāki, ātrāki un arī vienkāršāk uzbūvējami, līdz ar to pastāv zemāks finansiālais risks un ir zemākas personāla prasības.

Igaunijas un Latvijas elektrotīkls arīdzan var apkalpot tikai vienu bloku ar maksimālo jaudu 500 elektrisko megavatu apmērā, tāpēc lielu reaktoru būvniecība nav iespējama. Mazāki reaktori ir arī mērogojami, kas nozīmē, ka, būvējot vienu bloku pēc otra, iespējams paātrināt būvniecības procesu, kā arī samazināt riskus un uzlabot finansējamību, norādīja kompānijā.

Mazajos reaktoros, kuru būvniecību apsver "Fermi Energia", tiek izmantots tieši tāds pats kurināmais kā ierasti zināmajos reaktoros un 90% no tiem pašiem komponentiem, kas jau tiek izmantoti Ziemeļvalstu reaktoros. Uzņēmumā norādīja, ka šādi materiāli jau 45 gadus ir ļoti rentabli, droši un labi zināmi regulatoriem, komunālo pakalpojumu sniedzējiem un akadēmiskajiem pētniekiem.

"Fermi Energia" ir Igaunijas jaunās paaudzes kodolenerģijas uzņēmums, kas koncentrējas uz mazo modulāro reaktoru izstrādi un ieviešanu. Uzņēmuma mērķis ir nodrošināt iespēju Baltijas patērētājiem sasniegt oglekļa neitralitāti, garantējot uzticamību un cenu pieejamību.
 

 
12 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
viencexperc 27.jūnijs 2022 10:12
1 0 Atbildēt

urānu ražo daudzas valstis, bet kodolatkritumu nodošanai ir paredzēta krievija.

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Vai braucam ar atļauto ātrumu? (+ VIDEO) 1

Ceļu satiksmes drošības padomes domnīca nākusi klajā ar iniciatīvu autovadītājiem, kuri pārsniedz atļauto braukšanas ātrumu līdz desmit kilometriem stundā, piemēro naudas sodu. Lasīt vairāk

 

Fotoradari par braukšanu bez OCTA aprēķina 1130 eiro sodu (+ VIDEO) 8

Vienas dienas laikā, braucot bez obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas, var saņemt vairākas soda kvītis. Tas iespējams, ja pārkāpumu fiksē fotoradars. Mūsu nākamā stāsta varone šādi sodīta ar vairāk nekā tūkstoš simts eiro. Lasīt vairāk

 

Uzņēmējiem bažas par apkures sezonu (+ VIDEO) 1

Krīzes gadījumā primāri ar gāzi tiks nodrošinātas mājsaimniecības, uzņēmumiem valdība nav devusi garantijas, ka tiks nodrošināti ar šo energoresursu. Tāpēc daudzi uzņēmēji patlaban pārkārto ražošanas procesus, lai nebūtu krīzes gadījumā jāpārtrauc darbība. Lasīt vairāk

 

Volkswagen Golf 9 var arī nebūt 13

Lēmumu par sava visvairāk pārdotā modeļa nākamo paaudzi vācu koncerns vēl nav pieņēmis. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti