Tehnoloģijas pilsētās varētu samazināt noziedzību pat par 30% 2

 

Foto: Publicitātes attēls

Huawei | 7.oktobris 2021 11:48

Straujā urbanizācija visā pasaulē rada nopietnus izaicinājumus iedzīvotāju drošībai pilsētās, liekot meklēt inovatīvus risinājumus drošākas pilsētvides veidošanai.

Lai dalītos ar pasaules ekspertu pieredzi un izzinātu jaunākās tehnoloģiju iespējas drošības jomā, Eiropas Neatliekamās palīdzības numuru asociācija no 6. līdz 8. oktobrim Rīgā rīko drošības konferenci un izstādi. Tajā ik gadu satiekas gan valdību un drošības dienestu pārstāvji, gan tehnoloģiju ražotāji, daloties ar paveikto un izpētot jaunos risinājumus drošākai nākotnei.

Viedpilsētas nenoliedzami kļuvušas par mūsdienu tendenci pilsētplānošanas jautājumos – jaudīgs bezvadu tīkls un lietu internets (IoT) ļauj izveidot visaptverošu pārklājumu un savienojumu, savukārt mākoņpakalpojumi ļauj datus pārraidīt un analizēt reāllaikā. Šīs tehnoloģijas ļauj pilsētās ieviest dažādus inovatīvus risinājumus, kas uzlabo ikviena iedzīvotāja dzīves kvalitāti – viedpilsētās novērojams, piemēram, ūdens patēriņa samazinājums par 20%, nešķiroto atkritumu daudzuma samazinājums par 10-20% un sabiedriskā transporta pārvietošanās laika samazinājums par 15-20%. Tāpat dati liecina, ka viedpilsētas ir krietni drošāka dzīves vide – tehnoloģijas palīdz samazināt noziedzību par 30-40% un ļauj dienestiem reaģēt uz ārkārtas situācijām pat par 20-30% īsākā laikā, glābjot dzīvības brīžos, kur katra sekunde ir nozīmīga.

Strauji pieaugot pasaules iedzīvotāju skaitam un turpinoties urbanizācijai, apkarot noziedzību pilsētās tikai ar cilvēkresursu spēkiem paliek aizvien sarežģītāk. Liela daļa video uzraudzības tehnoloģiju un sistēmu ir novecojušas un neefektīvas – tām aizvien ir daudzi “aklie” punkti un attēli un video tiek uzņemti pārāk zemā kvalitātē, kas ievērojami kavē noziegumu atrisināšanas gaitu. Uzlabojoties tehnoloģijām, jau tuvākajā nākotnē pilsētās būs iespēja uzstādīt visaptverošas video uzraudzības sistēmas, kas savienotas ar ātru platjoslas internetu un vienotām informācijas pārraides platformām. Tādā veidā iedzīvotāji var justies droši jebkurā pilsētas tumšākajā šķērsielā, jo kameras spēj nodrošināt augstas kvalitātes video, kas reāllaikā pieejams drošības dienestiem, lai reaģētu uz noziegumiem bez jebkādas kavēšanās.

Drošības tehnoloģijas nebūt nav saistītas tikai ar uzraudzības sistēmām – tās nāk talkā arī, piemēram, informācijas ieguvē un sabiedrības apziņošanā. Piemēram, efektīvas masveida ziņošanas sistēmas darbības pamatā ir izcils interneta pārklājums un ātrums, kas spēj nodrošināt nekavējošus paziņojumus uz skolām un universitātēm, slimnīcām, birojiem un citām organizācijām. Šobrīd ārkārtas gadījumos ir ierobežoti veidi, kā nodot trauksmes signālu plašai sabiedrības daļai, bet sistēmas ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību var ārkārtas paziņojumus nodot, izmantojot teksta paziņojumus e-pastos un īsziņās, pat TV ekrānos, atskaņojot tos publiskās skaļruņu sistēmās un daudzās citās platformās vienlaikus. Tādējādi kritiskā brīdī nekavējoties tiek apzināts iespējami lielāks pilsētas iedzīvotāju loks, lai ikvienam sniegtu iespēju paglābties drošā vietā un pārdzīvot tuvojošās briesmas.

Ne mazāk svarīgs, lai gan šķietami vienkāršāks tehnoloģiju pielietojuma veids drošības uzlabošanai, ir ielu apgaismojums pilsētvidē. LED apgaismojuma sistēmas jau tagad ir izplatītas lielākajās pasaules pilsētās, un tas ir ne tikai lēts, bet arī energoefektīvs risinājums, kas traucē noziegumu veikšanai tumšajā diennakts laikā. LED apgaismojumu var apvienot ērti pārvaldāmās sistēmās, turklāt, apvienojot tās ar dažādiem sensoriem, tās kalpo ne tikai kā gaismas avots, bet ļauj izsekot, piemēram, gaisa piesārņojuma līmenim, satiksmei vai pat seismiskajai aktivitātei pilsētā. Tāpat jau šobrīd pieejami risinājumi, kas ļauj LED apgaismojuma sistēmas savienot ar video novērošanas tīkliem, tādā veidā veidojot integrētu drošības tīklu viedpilsētā.

Lai nodrošinātu viedpilsētu attīstību, tehnoloģiju ražotāji strādā ne tikai pie inovatīviem rīkiem un iekārtām, bet arī pie programmatūras risinājumiem, kas visas tehnoloģijas ļauj savienot ērtās, viegli izmantojamās sistēmās. “Domājot par drošību pilsētās, Huawei ir izstrādājis atvērtu viedās pilsētas platformu. Tajā izmantota mākoņa tehnoloģija, kas centralizē viedpilsētas tehnoloģiju sistēmas izveidi, ļauj dalīties ar datiem gan starp dažādiem rīkiem, gan pārraugošajām institūcijām. Lielie dati un lietu internets platformas ietvaros ievāc un reāllaikā apstrādā milzīgo pilsētvidē pieejamo datu apjomu, izmantojot tos uzlabojumu veikšanai tādā ātrumā, kā cilvēka prāts to nekad nespētu izdarīt. Vienlaikus mēs sadarbojamies ar dažādu nozaru partneriem, lai izprastu vajadzības enerģētikā, transportā, veselības aprūpē un izglītībā, lai nepārtraukti radītu aizvien jaunus risinājumus viedo pilsētu attīstībai un drošības uzlabošanai,” stāsta Inese Šuļžanoka, "Huawei Technologies Latvia" komunikācijas vadītāja. Jau paveiktais tehnoloģiju jomā šobrīd ļauj padarīt sabiedrības ikdienu pilsētās ievērojami drošāku, tomēr, raugoties nākotnē, ir skaidrs, ka viedpilsētas nesīs aizvien lielāku drošības sajūtu ikvienam no mums.

 
Visi komentāri
 
WALA 7.oktobris 2021 16:37
1 0 Atbildēt

Tikai nevajag, ieguvums pret izšķiesto naudu ir nebūtisks ... īpaši mazām tautām,pilsētām utml.

Skolnieciņš 8.oktobris 2021 10:10
0 2 Atbildēt

Nemanot ir iestājies ilgi gaidītais rudens. Rudens ir ražas laiks, kad cilvēki novāc pavasarī sēto un vasarā kopto ražu, un gatavo krājumus ziemai. Šajā laikā mēs apjūsmojam visu to, ko Dabas Māte mums ir dāvājusi. Mēs izbaudām Dabas Mātes svētību. Diemžēl šo svētīgo ražas laiku aizēno kroņvīrusa pandēmija. Nelūgtais Covid-19 (kovid-19) vīruss ilgstoši mums neļauj pilnvērtīgi dzīvot. Lai atgrieztos pie ierastās dzīves, iesaku ikvienam Latvijas iedzīvotājam vakcinēties! Pašlaik vakcinācija pret Covid-19 (kovid-19) vīrusu ir vienīgā iespēja atgriezties pie ierastās dzīves. Nezaudēsim ticību Dabas Mātes varenībai, vakcinēsimies un dzīvosim drošībā! Iedegsim gaiši zaļu svecīti uz galda par godu Dabas Mātei. Uzvilksim kaklā pīlādžogu krelles un lūgsim visvareno Dabas Māti, lai Dabas Māte uzveic Covid-19 (kovid-19) vīrusu! Lūgsim Dabas Māti ar visu savu sirdi un dvēseli. Dabas Māte mūs nepametīs vienus nelaimē. Dabas Māte mums palīdzēs, jo mēs esam Dabas Mātes bērni.

Svētīgi, Skolnieciņš

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Bugatti varētu pārdod komplektā ar personīgo benzīntanku

Miljonu vērts Bugatti ar personīgo benzīntanku, kurā uzpildīt sintētisko degvielu mūža garumā. Lasīt vairāk

 

Aizmiga pie stūres; absorbējošās barjeras darbībā (+ VIDEO) 9

Busiņš maina kursu un ietriecas barjerās - vadītājs apgalvo, ka aizmidzis pie stūres. Ierakstā labi redzams, kā nostrādā barjeras konstrukcija, mazinot trieciena spēku un, iespējams, glābjot šofera dzīvību - tā video komentārā. Lasīt vairāk

 

Jaunais Renault Master 4tā paaudze - tā kā "smagais" buss! (+ VIDEO)

Arī mums labi pazīstamais Renault Master sasniedzis ceturto paaudzi. Jaunākā izlaiduma pamatā ir vēl elastīgāka platforma, kas piemērota arī degvielas šūnu piedziņām. Lasīt vairāk

 

Latvija sāks Rail Baltica pamatlīnijas būvniecību 6

Sasniedzot vēl vienu Rail Baltica projekta būtisku posmu, Latvija sāks pamatlīnijas būvniecību. 21. maijā Rail Baltica komanda, Eiropas Komisijas pārstāvji un starptautiskie partneri no Francijas, Itālijas, Polijas, Lietuvas un Igaunijas tikās Rīgā. Projekta partneri, atzīmējot šo simbolisko brīdi, izveidoja laika kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, kuru iebūvēs pamattrases pamatos. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti