CSDD atskatās uz 2005. gadu

 
2.janvāris 2006 9:45

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, situācija uz Latvijas ceļiem sistemātiski uzlabojas. Nemitīgi pieaugot transportlīdzekļu skaitam un satiksmes intensitātei, 2005. gada vienpadsmit mēnešos, salīdzinot ar tādu pašu periodu 2004. gadā, samazinājās ceļu satiksmes negadījumos (CSNg) bojā gājušo un cietušo skaits.

2005.gadā līdz 1. decembrim uz ceļiem bija bojā gājuši 396 cilvēki – par 44 mazāk nekā pērnā gada attiecīgajā laika posmā. Samazinās arī alkohola reibumā izraisīto CSNg skaits. Tomēr, salīdzinot ar Eiropas valstīm, šie skaitļi vēl aizvien ir lieli.
Latvija ir pievienojusies Eiropas Savienības valstu starpā noslēgtajai Veronas deklarācijai. Tās rīcības programma paredz līdz 2010. gadam uz pusi samazināt uz ceļiem bojā gājušo skaitu. 2005. gadā tika veikta virkne pasākumu, kuru mērķis – uzlabot situāciju uz ceļiem. Tās ietver izmaiņas likumdošanā, informatīvus un izglītojošus pasākumus, satiksmes dalībnieku kontroli u.c.

2005. gada vasarā bija pagājis gads, kopš stājās spēkā pārkāpumu punktu uzskaites sistēma. Apkopojot statistikas datus, atklājās, ka gandrīz 90% autovadītāju nav ļaunprātīgi ceļu satiksmes noteikumus (CSN) pārkāpēji. Pēc jaunās sistēmas ieviešanas bojā gājušo, cietušo un ievainoto skaits samazinājās būtiski – par vairāk nekā 10%.

Tomēr sistēma atklāja arī vairākas negatīvas tendences. 30% no visiem gada laikā reibumā aizturētajiem bija braukuši bez tiesībām, turklāt ļoti daudzi likuma pārkāpēji sistemātiski nesamaksā naudas sodus. Tas parādīja, ka valstī nav juridiska mehānisma, lai cīnītos pret iepriekš minētajām tendencēm. Tāpēc likumos tika paredzētas cita veida sankcijas, lai panāktu soda neizbēgamību un novērstu visatļautību uz Latvijas ceļiem.

Tādēļ Saeimā tika iesniegti grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā un Krimināllikumā. Tie noteica krietni bargākas soda sankcijas. Piemēram, divas reizes lielākus naudas sodus par ātruma pārsniegšanu, bet par braukšanu alkohola vai citu apreibinošo vielu reibumā tika noteikts administratīvais arests, vadīšanas tiesību atņemšana un divreiz lielāks naudas sods. Savukārt Krimināllikumā tika ierakstīts, ka par braukšanu reibumā bez vadīšanas tiesībām tiesa drīkst piespriest cietumsodu līdz 2 gadiem un transportlīdzekļa konfiskāciju.

2005. gadā CSDD organizēja divas informatīvas kampaņas. Vasarā par braukšanu reibumā un atļautā ātruma pārsniegšanu kopā ar invalīdu un viņu draugu apvienība Apeirons tika organizēta kampaņa Dzer. Brauc. Pievienojies. Bet patlaban par atstarotāju nelietošanu turpinās kampaņa Gaismaszīme, kuras laikā ar Hansa Līzings atbalstu skolām pirmo reizi tika dāvinātas „Drošās vestes” ar atstarotājiem.

CSDD 2005. gadā turpināja piedāvāt savu palīdzību skolu mācību materiālu bāzes veidošanā. Šim mācību gadam tika sagatavota filma velosipēdistu vadītāju apmācībai „Velo skola” un filma par drošību „Lai dzīvo bērni 2”.

Lai izglītotu jaunatni, CSDD savu iespēju robežās Latvijas skolās turpina vadīt satiksmes drošības stundas. Skolēni tika aicināti pārbaudīt savas zināšanas, iegūstot velosipēdistu vadītāju apliecības izbraukuma eksāmenos un startējot jauno satiksmes dalībnieku sacensībās Latvijā un starptautiskajā līmeni – Bosnijā un Hercegovinā, kur šogad Latvija ieguva augsto 7. vietu.

CSDD atkārtoti aicina Izglītības ministriju iekļaut ceļu satiksmes noteikumus pamatizglītības mācību saturā.

CSDD Sabiedrisko attiecību daļa

 
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs.
Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti1111

53 000 eiro - modernizētais Audi Q4 e-tron piedzīvo pirmizrādi (+ FOTO)

Vācijas autobūves uzņēmums Audi iepazīstinājis ar elektriskā krosovera Q4 e-tron modernizēto modeli, kas ieguvis uzlabotu spēka iekārtu un spēs aizbraukt tālāk ar vienu uzlādi. Lasīt vairāk

 

TV AUTO ZIŅAS TESTĒ: Braucam ar jauno Audi Q8 e tron (+VIDEO) 1

Saskaņā ar Audi importētāja datiem elektromobilis e - tron 2022. bijis visvairāk pārdotais modelis. Šoreiz brauksim ar tā uzlaboto versiju, kas pārdēvēta par Audi Q8 e - tron. Lasīt vairāk

 

Silenes robežpunkts slēgts, sākti pretmobilitātes darbi (+ VIDEO) 3

Pēc valdības lēmuma apturēt Silenes robežšķērsošanas vietas darbību vakar vakarā Silenes robežpunktā sākti pretmobilitātes darbi, tas nozīmē, ka robeža būs bloķēta gan kājāmgājējiem, gan autovadītājiem. Kā norāda Zemessardzes pārstāvji – lielajiem betona blokiem cauri netiks pat smagais transports. Lasīt vairāk

 

Forumā nospriež: Nepieciešama ūdeņraža plašāka izmantošana transportā (+ VIDEO) 11

Lai dalītos pieredzē par ūdeņraža izmantošanas iespējām, izaicinājumiem un finansējuma piesaisti, šodien starptautiskā forumā “Ūdeņradis mobilitātei un enerģijai” pulcējās enerģētikas eksperti. Ūdeņraža plašāka izmantošana veicinās energoatkarības mazināšanos un mazāk piesārņotu vidi. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti