CSDD atskatās uz 2005. gadu

2.janvāris 2006 9:45

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, situācija uz Latvijas ceļiem sistemātiski uzlabojas. Nemitīgi pieaugot transportlīdzekļu skaitam un satiksmes intensitātei, 2005. gada vienpadsmit mēnešos, salīdzinot ar tādu pašu periodu 2004. gadā, samazinājās ceļu satiksmes negadījumos (CSNg) bojā gājušo un cietušo skaits.

2005.gadā līdz 1. decembrim uz ceļiem bija bojā gājuši 396 cilvēki – par 44 mazāk nekā pērnā gada attiecīgajā laika posmā. Samazinās arī alkohola reibumā izraisīto CSNg skaits. Tomēr, salīdzinot ar Eiropas valstīm, šie skaitļi vēl aizvien ir lieli.
Latvija ir pievienojusies Eiropas Savienības valstu starpā noslēgtajai Veronas deklarācijai. Tās rīcības programma paredz līdz 2010. gadam uz pusi samazināt uz ceļiem bojā gājušo skaitu. 2005. gadā tika veikta virkne pasākumu, kuru mērķis – uzlabot situāciju uz ceļiem. Tās ietver izmaiņas likumdošanā, informatīvus un izglītojošus pasākumus, satiksmes dalībnieku kontroli u.c.

2005. gada vasarā bija pagājis gads, kopš stājās spēkā pārkāpumu punktu uzskaites sistēma. Apkopojot statistikas datus, atklājās, ka gandrīz 90% autovadītāju nav ļaunprātīgi ceļu satiksmes noteikumus (CSN) pārkāpēji. Pēc jaunās sistēmas ieviešanas bojā gājušo, cietušo un ievainoto skaits samazinājās būtiski – par vairāk nekā 10%.

Tomēr sistēma atklāja arī vairākas negatīvas tendences. 30% no visiem gada laikā reibumā aizturētajiem bija braukuši bez tiesībām, turklāt ļoti daudzi likuma pārkāpēji sistemātiski nesamaksā naudas sodus. Tas parādīja, ka valstī nav juridiska mehānisma, lai cīnītos pret iepriekš minētajām tendencēm. Tāpēc likumos tika paredzētas cita veida sankcijas, lai panāktu soda neizbēgamību un novērstu visatļautību uz Latvijas ceļiem.

Tādēļ Saeimā tika iesniegti grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā un Krimināllikumā. Tie noteica krietni bargākas soda sankcijas. Piemēram, divas reizes lielākus naudas sodus par ātruma pārsniegšanu, bet par braukšanu alkohola vai citu apreibinošo vielu reibumā tika noteikts administratīvais arests, vadīšanas tiesību atņemšana un divreiz lielāks naudas sods. Savukārt Krimināllikumā tika ierakstīts, ka par braukšanu reibumā bez vadīšanas tiesībām tiesa drīkst piespriest cietumsodu līdz 2 gadiem un transportlīdzekļa konfiskāciju.

2005. gadā CSDD organizēja divas informatīvas kampaņas. Vasarā par braukšanu reibumā un atļautā ātruma pārsniegšanu kopā ar invalīdu un viņu draugu apvienība Apeirons tika organizēta kampaņa Dzer. Brauc. Pievienojies. Bet patlaban par atstarotāju nelietošanu turpinās kampaņa Gaismaszīme, kuras laikā ar Hansa Līzings atbalstu skolām pirmo reizi tika dāvinātas „Drošās vestes” ar atstarotājiem.

CSDD 2005. gadā turpināja piedāvāt savu palīdzību skolu mācību materiālu bāzes veidošanā. Šim mācību gadam tika sagatavota filma velosipēdistu vadītāju apmācībai „Velo skola” un filma par drošību „Lai dzīvo bērni 2”.

Lai izglītotu jaunatni, CSDD savu iespēju robežās Latvijas skolās turpina vadīt satiksmes drošības stundas. Skolēni tika aicināti pārbaudīt savas zināšanas, iegūstot velosipēdistu vadītāju apliecības izbraukuma eksāmenos un startējot jauno satiksmes dalībnieku sacensībās Latvijā un starptautiskajā līmeni – Bosnijā un Hercegovinā, kur šogad Latvija ieguva augsto 7. vietu.

CSDD atkārtoti aicina Izglītības ministriju iekļaut ceļu satiksmes noteikumus pamatizglītības mācību saturā.

CSDD Sabiedrisko attiecību daļa

 
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs.
Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Apkures kompensācijas pienāksies arī par malku un granulām (+ VIDEO)

Valdību veidojošo partiju sanāksmē šobrīd vēl turpinās diskusijas par atbalsta mehānismiem iedzīvotājiem apkures izmaksu cenu kāpuma kompensēšanai. Lasīt vairāk

 

Kariņš: "Latvenergo" un LVM kopuzņēmuma investīcijas vēja parku izveidē sasniegs miljardu eiro 6

AS "Latvenergo" un AS "Latvijas valsts meži" (LVM) kopuzņēmuma SIA "Latvijas vēja parki" plānotās investīcijas vēja parku izveidē būs vienas no lielākajām Latvijas vēsturē un sasniegs vienu miljardu eiro, pirmdien kopuzņēmuma dibināšanas pasākumā sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV). Lasīt vairāk

 

Lidojošais auto Londonas ielās (+ VIDEO)

Nīderlandes uzņēmums PAL-V nodemonstrējis pārvietošanos ikdienas satiksmē Londonas ielās. Lasīt vairāk

 

ASV izveidots policijas auto uz elektriskā Ford F-150 Lightning bāzes (+ FOTO) 8

Ņemot par pamatu elektrisko pikapu F-150 Lightning, Ford radījis prototipu Ford F-150 Lightning Pro Special Service Vehicle. Uzņēmums cer, ka pikapa policijas versija ieinteresēs Savienoto Valstu likumsargus. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti