Māra Ozoliņa saruna ar Andri Kulbergu par transporta nodokli (+ VIDEO) 28

 
iAuto | 5.oktobris 2020 17:41

Auto asociācijas prezidents Andris Kulbergs skaidro izmaiņas, kas sagaida jaunu un lietotu automobiļu pircējus.

Auto Asociācijas auto nozares iebildumi un priekšlikumi transportlīdzekļu nodokļu izmaiņu plānā 2021. gadam

Auto Asociācija ir izvērtējusi, analizējusi transportlīdzekļu nodokļu piedāvātās izmaiņas no Satiksmes Ministrijas un Finanšu Ministrijas puses veicot detalizētu modelējumu salīdzinot esošo nodokļu sistēmu un plānotās izmaiņas ar 2021. gadu secina sekojošo:

1.    Jebkādas nākotnes izmaiņas nodokļu politikā, atvieglojumos vai izņēmumos ir jāveic saskaņā ar Latvijas nosprausto mērķi un apņemšanos Latvijas Nacionālās enerģētikas un klimata plāna (NEKP) īstenošanā – veikt visas nepieciešamās darbības samazināt CO2 izmešu daudzumu, mazināt ietekmi uz vidi, veicināt autjaunojamu energoresursu izmantošanu, veicināt zaļāka, videi draudzīgāka transporta popularizēšanu ar atbalsta mehānismiem

2.    Izvērtējot izstrādāto piedāvājumu secinam, ka jau iepriekš iesniegtā un auto nozares virzītā plāna Zememisijas Auto Segmenta ieviešana, nodokļu izmaiņās nav ņēmts vērā nozares piedāvājums par Zememisijas Auto Segmenta atbalstu, kā tas ir gan Lietuvā, gan 70% citās Eiropas Valstīs. Asociācijas priekšlikums Latvijas auto parka atjaunošanas un videi draudzīgāka auto transporta īpatsvara palielināšana nav ņemts vērā jaunajās nodokļu izmaiņās.

3.    Autotransporta nodokļu izmaiņas paredz ievērojami lielākus nodokļu ieņēmumums, kur sākotnējais uzstādījums nodokļu izmaiņu uzdevumā bija +12,4mil EUR gadā. Auto Asociācija veicot detalizētu importēto auto Latvijā analīzi, kā arī kopējā auto parka modelējumu, ņemot vērā nodokļu izmaiņas, secina, ka valdības izstrādātais transporta nodokļu izmaiņu plāns palielinās nodokļu slogu auto transportā par 24,4 milj EUR gadā, kas ir dubultā sākotnējā uzstādījumā.

4.    Jaunās nodokļu izmaiņas paredz nopietnus ierobežojumus auto pirmajā reģistrācijā, bet neparedz nekādu stimulāciju vai motivējošu atbalstu veicot alternatīvu pircēju izvēli par labu videi draudzīgam transportam. Šāds valsts budžeta papildināšanas modelis uz autovadītāju rēķina nav pieļaujams, bez atbalsta programmu ieviešanas zememisijas auto transporta iegādei!

5.    Veicot detalizētu nodokļu simulāciju, redzam, ka piedāvātā pāreja CO2 TEN nodokļu tabulā no NEDEC uz WLTP (sākot ar 2021.gada 1.janvāri) parādās +17,1% kāpums, kas nav traktējams, kā budžeta neintrāls un palielina nodokļu slogu jauniem transporta līdzekļiem pret lietotiem, kā arī visa palielinājuma masa gulstās uz videi draudzīgiem, mazo klašu automobīļiem. Šis pārejas piedāvājums ir akceptējams, ja tiek ieveista TEN nodevas atlaišana t/l līdz 115g/km NEDEC vai 140g/km CO2 pēc WLTP datiem. Rezultātā, nodokļu palielinājuma nasta gulsies uz videi draudzīgākajiem transporta līdzekļiem, tiem ievērojami kāpinot TEN nodokļu slogu, kas ir saknē nepareizi

a.    Šēit jauno izmaiņu piemēri:

                                          i.    Toyota Aygo 2020 gads 1.0l benzīns

1.    Pēc NEDEC 95g/km šodien = 12 EUR

2.    Pēc WLTP 118g/km no 2021.gada= 66 EUR

3.    Starpība = +54 EUR (+450%)

                                         ii.    Nissan Quashqai 2020 gads 1.5D dīzelis

1.    Pēc NEDEC 110g/km šodien = 48 EUR

2.    Pēc WLTP 144g/km no 2021.gada = 90 EUR

3.    Starpība = +42 EUR (+88%)

6.    Auto Asociācija ir gatava akceptēt piedāvāto transportlīdzekļu nodokļu izmaiņu (no 2021) priekšlikumu, tikai tādā gadījumā, ja tiek nodrošināts sekojošais:

1.    Zememisiju Auto Segmenta ieviešana (aprakstīts pievienotā prezentācijā):      

o   Atbrīvojums TEN līdz 115g CO2(NEDEC) vai 140g (WLTP) līdz 5 gadu vecumam

o   Atbrīvojums pirmai reģistrācijas nodevai līdz 115g CO2(NEDEC) vai 140g (WLTP), arī a/m no 5-9 gadu vecumam    

2.    UVTN palielinājums ir pieļaujams, ja tiek ieviests atbrīvojums a/m līdz 115g CO2(NEDEC) vai 140g (WLTP), pretēji plānotie papildus līdzekļi nav attaisnojami, tos definējot par “indeksāciju”. Šis ir tiešais komersanta stimuls izvēlēties videi draudzīgu transporta līdzekli

3.    Smagajam komerctransportam un autobusiem zememisiju versijām jābūt atbrīvojumam 0 EUR TEN

4.    Pirmās reģistrācijas nodevas TEN atlaide a/m ar 115g/km CO2 (NEDEC) līdz 9 gadi vecām, ja tiek noteikti ierobežojumi un nodevas reģistrācijai, ir jābūt arī alternatīvai atbrīvojumiem videi draudzīgiem auto lietoto auto segmentā

5.    Auto Asociācijas piedāvātā priekšlikuma kopējā ietekme uz budžetu ir aprēķināta tikai 2,5milj EUR apmērā, pret 24,4 miljonu valdības plānotajiem ieņēmumiem no transporta nodokļu palielinājuma:

o   TEN ietekme = 1,2-1.5 milj EUR

o   UVTN ietekme = 1,05milj EUR

Auto Asociācija uzskata, ka nozarei palielināto nodokļu slogu ir jāvirza atpakaļ motivējot un stimulējot izvēlēties videi draudzīgāku, jaunāku transporta līdzekli, gan privātpersonām, gan komersantiem.

Tāpēc uzskatam, ka piedāvātajos transportlīdzekļu nodokļu grozījumos ir jāietver Zememisijas Auto Segmenta atbalsts – lūdzu skatīt pielikumu ar uzskates materiāliem un skaidrojumu.

Auto Asociācija veica arī atjaunotu Baltijas valstu auto transporta nodokļu analīzi, kur varam secināt, ka jaunie nodokļu palielinājumi palielinās nodokļu plaisu LV pret Baltijas valstīm. No 2021.gada Latvija ir spiesta atcelt ierobežojumu Latvijas pilsoņiem braukt ar ārvalstīs reģistrētam t/l, kas atcels iespēju piemērot esošos sodus un radīs precedentu izvēlēties pārvietoties ar Lietuvas un Igaunijas reģistrētiem auto. Palielinot nodokļu plaisu Baltijas valstīs un atceltā ārzemēs reģistrēto t/l nodeva atgriezīs uz LV ceļiem Lietuvā un Igaunijā reģistrēto a/m masu, tādejādi valstij zaudējot nodokļus. Nodokļiem starp Baltijas valstīm jābūt samērīgiem!

Latvijas t/l nodokļi jaunam auto salīdzinājumā ar Igauniju un Lietuvu:

·         3,3 reizes lielāki kā Igaunijā (5x gados piemēram: VW Tiguan 2.0TDI LV: 924 EUR; EST: 266 EUR)

·         4,4 reizes lielāki kā Lietuvā (5x gados piemēram: VW Tiguan 2.0TDI LV: 924 EUR; LIT: 190 EUR)

Latvijas t/l nodokļi lietotam auto salīdzinājumā ar Igauniju un Lietuvu:

·         3,4 reizes lielāki kā Igaunijā (5x gados piemēram: BMW 320D 2008.gads LV: 1438 EUR; EST: 266 EUR; par -1172 EUR mazāk)

·         4,9 reizes lielāki kā Lietuvā (5x gados piemēram: BMW 320D 2008.gads LV: 1438 EUR; EST: 294 EUR; par -1144 EUR mazāk)

Bez ieviestiem stimulējošiem un motivējošiem pasākumiem veicināt iegādāties videi draudzīgus transporta līdzekļus, jaunā nodokļu politika veicinās auto vadītāju un uzņēmēju darbības rast iespējas apiet augstos nodokļus.

Auto Asociācija pieprasa nekavējoties apturēt minēto transporta līdzekļu nodokļu paketes izmaiņas virzīšanu tālāk un veikt konkrētu piedāvāto nozares priekšlikuma ieviešanu.

Vēlāmies papildus piebilst, ka gan Igaunijā, gan Lietuvā ir ieviestas elektroauto atbalsta programmas ar 4 līdz 5 tūkstošu EUR valsts atbalsta programmu iegādes cenas subsidēšanā, uzsverot to par valstiski stratēģisku prioritāti veicināt klimata mērķu sasniegšanu!

Auto Asociācija sevī apvieno biedrus kuri darbojas auto tirdzniecības un apkopes nozarē. Kopā 20 biedri nodarbina vairāk kā 1500 darbiniekus un nodokļos gadā samaksā 80 miljonus eiro. AA biedru konsolidētais apgrozījums pēc 2018.gada datiem ir 552 000 000 EUR. Tas ir 1.7% no Latvijas IKP.

Auto Asociācijā ir apvienojušies 0.5% no visas nozares uzņēmumiem, nodarbina 7% darbinieku, veido 46% apgrozījuma un nomaksā 40% no visas nozares nodokļiem.  Auto tirdzniecības un remonta nozare kopā veido 1.4 miljardus EUR vai vairāk kā 5% no Latvijas IKP.

Lasi iAuto arī:

 
28 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
aizejošais 5.oktobris 2020 18:00
19 5 Atbildēt

1) video ar sūdīgu skaņu un 37 minūtes garš. Kurš to visu skatīsies?

2) publicējot kādu infografiku visi datu būtu daudz uzskatāmāki

3) kulbergs vicinās ar tām pašām lapiņām visu laiku, it kā citu modeļu nebūtu

4) kur pats likumprojekts ir redzams, resp, kur atsauce uz kaut kādu dokumentālu bāzi visam šitam te?

Ideja jau laba, vajag pētīt un publicēt, lai publika zina, ko ierēdņi plāno, bet izpildījums nu tāds pašvaks.

anonimikis 5.oktobris 2020 18:52
13 5 Atbildēt

Šitādus palagus piepirduši un viss ar ICE tikai. Kur salīdzinājumos ir elektro?

Tak skaidrs, ka novecojušas tehnoloģijas te nav vajadzīgas. Neesam kaut kāda Āfrikas miskastvalsts.

HE 5.oktobris 2020 19:27
9 0 Atbildēt

Vispirms nepieciešams izņemt/norakstīt no reģistriem tos automobīļus kuri sen vairs neeksistē (izjaukti) , un tad parunāsim par auto reālo vidējo vecumu LV.

 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti1111

Jaunākie auto modeļi tiekas "Latvijas Gada auto 2024" pirmajā mediju testa braucienā (+ VIDEO)

iAuto dodas Gada auto 2024 pirmajā testa braucienā, kurā piedalās 11 automobiļi, pārstāvot dažādas agrāk sastaptas markas un vienu, kas atgriežas pēc ilgākas prombūtnes. Lasīt vairāk

 

Turpinās iztiesāt "Ferrari" šofera krimināllietu par mēģinājumu piekukuļot ceļu policistu

Rīgas pilsētas tiesa Latgales priekšpilsētā šodien plkst.10 turpinās skatīt krimināllietu, kurā par kukuļa došanu ceļu policistam apsūdzēts automašīnas "Ferrari" šoferis, aģentūra, aģentūra LETA noskaidroja tiesā. Lasīt vairāk

 

Bezizmešu ekspedīcija Somijā ar jaunāko Mercedes EQ floti (+VIDEO)

Šajā raidījumā Autoziņas viesojas Somijas ziemeļu pilsētā Jivaskilā, taču ne lai apmeklētu WRC rallija posmu. Mūsu mērķis ir iepazīties ar jauno Mercedes - Benz pārstāvi Baltijā VEHO un izbraukt ar jaunākajiem elektromobiļiem. Lasīt vairāk

 

Sērijveida Golf par 76 410 eiro (+ FOTO) 19

Volkswagen atklājis īpašā modeļa Golf R 333 cenu. Tā sākas no atzīmes 76 410 eiro. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti