Automašīnā iemājojušies grauzēji – autovadītāju sezonālās problēmas 5

 

Foto: Publicitātes attēls

Gjensidige | 16.oktobris 2020 14:14

Laikam kļūstot vēsākam, arī grauzēji domā par siltas migas izveidi. Daļa autovadītāju jau ir pazīstami ar šo situāciju, kad zem motora pārsega vai kravas nodalījumā uzrodas jauns iemītnieks, kas atstāj aiz sevis sabojātas auto detaļas un interjeru, radot auto īpašniekam būtiskus zaudējumus.

Lai mazinātu šādus gadījumus, Gjensidige Latvija vērš uzmanību uz kaitējumiem, ko ik sezonu rada grauzēji, palienot zem stāvlaukumā atstāto automašīnu motoru pārsegiem, un kā no tiem izvairīties.

Arvien biežāk cilvēki vēršas pie apdrošinātājiem ar gadījumiem, kas saistīti ar grauzēju nodarīto kaitējumu. Peles, žurkas un pat caunas rudens sezonā aktīvi sāk meklēt, kur apmesties, lai pārziemotu vai vienkārši pārnakšņotu, un turpina šādu apmešanos līdz pat pavasarim. Nereti aukstās sezonas laikā grauzēji palien zem automašīnas motora pārsegiem, lai sasildītos, un sagrauž dzinēja nodalījumā esošos skaņas un siltuma izolācijas materiālus un vadus. Pēc Gjensidige Latvija pieejamiem datiem šāds grauzēju nodarītais kaitējums transportlīdzekļiem svārstās no dažiem desmitiem līdz pat tūkstotim un vairāk eiro.

Vadu materiāls vilina apmesties noteiktās vietās

Grauzējus vilina automašīnās esošais bioplastmasas vadu pārklājums. Šis materiāls tiek ražots no kukurūzas cietes un baktērijām vai augu taukiem un eļļām. Bioplastmasa jau desmit gadus ir alternatīva automašīnas detaļu izolācijas materiāliem, tādēļ ražotājiem ir izdevīgi tos izmantot.

“Automašīnā peles un žurkas nonāk caur ventilācijas atveri. No turienes viņi “izgrauž” sev ceļu, izvēloties tieši plānākos vadus. Parasti kodienu pēdas ir atrodamas dzesēšanas sistēmas caurulēs, uz palaišanas vadiem, vakuuma gumijas caurulītēm, stūres pastiprinātāja un siltumizolācijas sistēmas”, stāsta Gjensidige Latvija Transportlīdzekļu atlīdzības grupas vadītājs Andris Balodis. Pēc apdrošinātāja vārdiem, šāds kaitējums parasti nav liels, taču auto īpašniekus, no rīta apsēžoties pie auto stūres, var sagaidīt nepatīkams pārsteigums. Pēc grauzēju viesošanās, sagrauzto vadu dēļ automašīnu nereti nav iespējams pat iedarbināt.

Bojājumi var būt arī bīstami

Šādas situācijas var rezultēties ar elektrības ķēžu atvienošanos, automašīnas drošinātāja sadegšanas un dārgu vadības loku bojājumiem. Sabojātas elektroinstalācijas dēļ var rasties īssavienojums, savukārt automašīna – aizdegties. Ja tiek bojāti sprieguma padeves vadi, piemēram, akumulatora, savienojot pozitīvo un negatīvo polu, rodas īssavienojums un ugunsgrēka risks palielinās. “Ja automašīnas tehniskais stāvoklis ir labs, tad tai vienkārši pārdeg drošinātāji. Taču, ja stāvoklis nav stabils, tā var aizdegties neilgā laika sprīdī,” uzsver A. Balodis.

Īpaši laikā, kad nestabilās situācijas dēļ cilvēki savas veselības un drošības labad pavada vairāk laika mājās un automašīnu izmanto manāmi retāk, risks, ka ilgstoši neizmantotās automašīnās iemājo grauzēji, pieaug. Lai izvairītos no grauzēju viesošanās automašīnā, apdrošinātāji iesaka izvairīties no transportlīdzekļa atstāšanas uz ilgāku laiku mežmalās un citās vietās, kurās ir bagāta augu valsts. Tāpat, nereti grauzēju saimes dzīvojas arī pie sadzīves atkritumu konteineriem, piemēram, daudzdzīvokļu namu pagalmos, taču pastāv risks, ka tie var apmesties arī piemājas caurulēs, šķūņos un pagrabos, tādēļ nav ieteicams novietot automašīnu arī to tuvumā.

Pagaidām nav atrasti speciāli līdzekļi, kas automašīnas aizsargātu no grauzējiem, taču cilvēki šodien izmanto gan repelentus, gan speciālas plastmasas caurulītes, kuras aizsargā vadus no grauzējiem,” stāsta Gjensidige Latvija Transportlīdzekļu atlīdzības grupas vadītājs.

 
Visi komentāri
 
Vernons 16.oktobris 2020 14:25
0 0 Atbildēt

Depo nopērkamas lamatas pelēm, kartona gabals ar līmi! Pele ar maisu nonāca bagažniekā! Šis veids ar līmi bija ļoti efektīvs.

hehe 16.oktobris 2020 14:33
1 0 Atbildēt

Autovadītājs ir viesis dabā, nevis tās saimnieks. Daba ņems, kas tai pienākas un grauzēji ir dabas emisāri. Viss, ko cilvēks ir izveidojis, sabruks dabas ietekmē. Samierinies un elpo dziļi!

ZZZZ 16.oktobris 2020 14:38
1 0 Atbildēt

Aktuāli, nāk ziema un peles darbojās ātri. Nepabrauc pāris dienu un silikona svečvadi ir beigti

Pļurkt 16.oktobris 2020 18:06
0 0 Atbildēt

Nevajag grauzt semočkas un čaumalas spļaut uz grīdas, tad nekādi grauzēji iekš auto neiemājos!!

imzz 19.oktobris 2020 16:08
0 0 Atbildēt

"Grauzējus vilina automašīnās esošais bioplastmasas vadu pārklājums. Šis materiāls tiek ražots no kukurūzas cietes un baktērijām vai augu taukiem un eļļām"

Zaļo sapnis: auto virsbūve no bio-materiāla, tad to varēs apēst peles un tarakāni.

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Ram nāk klajā ar 547 Zs pikapu 1500 RHO (+ FOTO) 1

ASV autobūves uzņēmums Ram pieteicis jaunu modeli – 547 Zs jaudīgo pikapu 1500 RHO, kas nomainīs iepriekšējo jaudas virsotni TRX. Lasīt vairāk

 

200 000 eiro: Mercedes parāda elektrisko G-klasi (+ FOTO) 3

Mercedes – Benz pastāsta par G-580 EQ, elektrisko apvidnieku, kas iepazīšanās versijā Edition One maksās aptuveni 200 000 eiro. Lasīt vairāk

 

Volkswagen Golf zaudē visvairāk saražotā auto titulu Vācijā 12

Golf vairs nav visvairāk saražotais auto modelis Vācijā, tomēr šis tituls joprojām paliek pie Volkswagen. Lasīt vairāk

 
 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti