Ceļu satiksmes noteikumi
101. Apdzīvotās vietās visu transportlīdzekļu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt 50 km/h, bet dzīvojamās zonās, daudzdzīvokļu namu pagalmos, degvielas uzpildes staciju un stāvvietu teritorijās – 20 km/h. Ārpus apdzīvotām vietām transportlīdzekļu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt:
101.1. motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, vieglajiem automobiļiem, kravas automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 t, un autobusiem – 90 km/h;
101.2. automobiļiem un autobusiem, velkot piekabi, un kravas automobiļiem, kuru pilna masa pārsniedz 7,5 t, – 80 km/h.
Kravas auto 7,5t atļautais maksimālais ātrums Latvijā ir 80 km/h, vai tas uzlabo drošību?
Dažādās valstīs ir dažāda prakse, Latvijā kravas automobiļiem, kuru pilna masa pārsniedz 7,5 t maksimālais atļautais braukšanas ātrums saskaņā ar CSN 101 pantu ir līdz 80 km/h. Igaunijā ir 90 km/h.
Vai tas uzlabo satiksmes drošību uz mūsu ceļiem? Jautājums ir pamatots, jo ar vienu braukšanas joslu vienā virzienā ar šādu noteikumu tiek bojāta vienmērīga satiksmes plūsma, biežākas apdzīšanas ar iebraukšanu pretējā joslā, turklāt jāapdzen garāki sastāvi.
Ak jā, veicot apdzīšanu nedrīkst pārkāpt atļauto braukšanas ātrumu....
Ja jau CSN adoptējam no Vācijas, kur arī ir šāds kravas auto ierobežojums uz automaģistrālēm, tad arī jāatzīmē, ka tur ir 2 un vairāk braukšanas joslas vienā virzienā, turklāt visā valsts teritorijā. Cik Latvijā ir automaģistrāles(e)? Turklāt kravas automobiļi Vācijā uz autobāņiem vispār nedrīkst iebraukt 3 joslā, bet 2 joslā drīkst iebraukt līdz 45 sekundēm.
PS: Uz grants ceļiem Latvijā visiem transportlīdzekļiem ir noteikts maksimālais ātrums (ja nav speciāla zīme, ierobežojumi utt) 80 km/h - to ņemam vērā, bet šajā diskusijā neapspriežam.