Latvijā samazinājies bojā gājušo skaits 3

CSDD | 20.jūnijs 2013 11:46

Šonedēļ Eiropas Satiksmes drošības padome (European Transport Safety Council – ETSC) nāca klajā ar ikgadējo – 7.Eiropas Ceļu satiksmes drošības ziņojumu (The Road Safety Performance Index – PIN Report). Ziņojumā ietverts pārskats par situāciju ceļu satiksmes drošības jomā 31 Eiropas valstī, Latvija bija pārstāvēta gan ziņojuma sagatavošanā, gan prezentācijā.

Ziņojuma uzsvērts, ka Latvija un vēl sešas valstis, 2010.gadā sasniedza 2001.gadā izvirzīto mērķi – samazināt ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaitu par 50%, mums tas bija 68%. Par šo sasniegumu Latvija jau 2009.gadā saņēma ETSC Ceļu satiksmes drošības balvu. Savukārt 2012.gadā valstis, kurās bojā gājušo skaits samazinājies vairāk kā par pusi, salīdzinot ar 2001.gadu, sasniedzis jau 15, starp kurām līderpozīcijās joprojām ir Latvija (68%), mums seko Spānija (67%), Īrija (61%), Dānija, Lietuva, Igaunija, Portugāle, Francija, Slovēnija, Slovākija, Izraēla, Luksemburga, Dānija, Apvienotā Karaliste un Beļģija.

Pretstatā 2011.gada sliktajiem rezultātiem Eiropā ceļu satiksmes drošības jomā, 2012.gada rezultāti ir iepriecinoši, jo 27 valstīs no 31 pārskatā iekļautās valsts, samazinājies ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaits. Visbūtiskākie uzlabojumi ir Maltai, Kiprai, Izraēlai un Dānijai, kas šogad ieguvusi balvu par labākajiem rādītājiem Eiropā ceļu satiksmes drošības jomā. Attiecīgi Latvijai bojā gājušo skaits samazinājies salīdzinoši nedaudz – par 1,1%. Tajā pašā laikā Šveicē, Luksemburgā, Lietuvā un Rumānijā 2012.gadā, salīdzinot ar 2011.gadu, palielinājies bojā gājušo skaits.

2012.gadā Eiropas Savienībā bija par 2661 (jeb par 11%) ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo mazāk nekā 2011.gadā. ETSC lēš, ka tā rezultātā ieguvumi mērāmi 3,5 miljardos latu jeb 5 miljardos eiro, kas apliecina ceļu satiksmes drošībā veikto investīciju augsto pievienoto vērtību.

Salīdzinājums par ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaita samazinājumu Eiropā, %, 2001.-2012.gads

Salīdzinot 2001.gadu un 2012.gadu – Latvijā gandrīz trīs reizes samazinājies uz miljons iedzīvotājiem bojā gājušo skaits – no 236 uz 87. Tas ir viens no straujākajiem samazinājumiem Eiropā, taču mums šis rādītājs joprojām ir salīdzinoši augsts, jo Eiropā vidēji šis skaitlis ir ap 50. Vienlaikus ziņojumā uzsvērts, ka 2012.gadā vairs nav valstis, kur bojā gājušo skaits uz miljons iedzīvotājiem pārsniedz 100 bojā gājušos.

Latvijai, kopā ar Spāniju, Lietuvu, Īriju, Portugāli, Slovēniju, Dāniju, Čehiju, Ungāriju, Apvienoto Karalisti un Vāciju 2012.gadā bijuši labāki rezultāti nekā vidēji Eiropā, ceļu satiksmes negadījumos smagi ievainoto un bojā gājušo skaita samazinājuma ziņā.

Latvija ziņojumā arīdzan uzteikta par visstraujāko bojā gājušo skaita samazinājumu ceļu satiksmes negadījumos, kuros iesaistīti „smagie” spēkrati (virs 3500 kg). Proti, ik gadu, laika posmā no 2001.gada līdz 2011.gadam, Latvijā vidēji šis rādītājs ir uzlabojies par 14,7%, savukārt Eiropā vidēji tikai par 6%. Turklāt Latvija ir izņēmums, jo atšķirībā no pārējām valstīm, mums situācija visstraujāk ir uzlabojusies tieši saistībā ar „smago” transportu un bojā gājušajiem, tajā pašā laikā 33% no ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušajiem ir gājēji un 70% no visiem negadījumiem ar gājējiem un letālām sekām notikuši diennakts tumšajā laikā. Galvenais skaidrojums šim ir tas, ka gājēji fiziski ir slikti atdalīti no citiem satiksmes dalībniekiem, īpaši ārpus apdzīvotām vietām.
Latvijas Ceļu satiksmes drošības programmā noteikts mērķis – 2013.gadā ne vairāk kā 160 ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušie (2012.gadā attiecīgais rādītājs bija 177). Lai sasniegtu šo mērķi, tiek strādāts vairākos virzienos un sadarbojoties vairākām institūcijām – gan sabiedrības izglītošanas un informēšanas jomā, gan ceļu audita un infrastruktūras uzlabošanas jomā, gan likumdošanas un soda sistēmu pilnveides jomā. Tāpat Latvijā tiek izstrādāts Ceļu satiksmes drošības plāns 2014.-2016.gadam, lai nodrošinātu pēctecību un sasaisti ar kopējām Eiropas līmeņa tendencēm un aktivitātēm.

Viss 7.Eiropas Ceļu satiksmes drošības ziņojums (7th Road Safety PIN Report) teksts angļu valodā atrodams ETSC mājas lapā: http://ej.uz/2iwg.

 
Visi komentāri
 
es 21.jūnijs 2013 10:28
0 0 Atbildēt

Cik Latvijā bija iedzīvotāju 2001.g. un cik 2012.g?

recluse 24.jūnijs 2013 17:11
0 0 Atbildēt

Prasta demagoģija. Klāt statistiku par cik ir samazinājies strādājošo un jauniešu skaits, kas aktīvi lieto auto, un aina kļūs ne tik skaista. Var jau arī salīdzināt līķu skaitu uz privāto personu auto skaitu.

Noārdot visus ceļus un paceļot nodokļus, cietušo skaits vēl vairāk samazināsies.

Kanibaals 26.jūnijs 2013 0:48
0 0 Atbildēt

Pēc statistikas, jo dārgāka degviela, jo mazāk avāriju. Dīvaini ne? :D

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Kravinieku rinda no Grenctāles vismaz 9 km garumā (papildināts 15.50) (+ VIDEO) 17

Aculiecinieka iesūtītajā foto redzama kravas automobiļu rinda, kas stiepjas 9 kilometru garumā. Rinda kļuvusi vēl garāka, iemesli zināmi. Lasīt vairāk

 

Suzuki varētu izlaist piecdurvju Jimny 1

Suzuki gatavojas laist klajā kompaktā apvidus auto Jimny piecdurvju modeli, kas iegūs garāku riteņu bāzi un plašāku salonu. Lasīt vairāk

 

Kravu pārvadājumi var kavēties, taču plūsma turpinās 1

Lai gan autopārvadātājiem pašreiz ir grūti piegādāt kravas noteiktajos termiņos, autopārvadājumu kravu plūsma notiek un Latvijas ražotāji un tirgotāji ir apgādāti ar visu nepieciešamo, intervijā aģentūrai LETA teica satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP). Lasīt vairāk

 

Kā izmainās bremzēšanas ceļš atkarībā no braukšanas ātruma un riepu kvalitātes. (+ VIDEO) 17

Šajā reizē Tavs Auto TV stāsts par to, kā izmainās bremzēšanas ceļš atkarībā no braukšanas ātruma un riepu kvalitātes! Un reālā dzīvē šīs patiesības noskaidrosim kopā ar mūsu testa dalībniekiem - rallija pilotiem Māri Neikšānu un Ivaru Vasaraudzi, kamaniņu braucēju Juri Šicu un LTV laika ziņu redaktori Ramonu Salmiņu. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti