Kravas auto turpmāk brīdinās šoferi par izbraukšanu no joslas un bremzēs avārijas situācijās 3

 

AEBS sistēma Foto: Publicitātes foto

Scania Latvia | 3.septembris 2015 7:35

Sākot no 2015. gada 1. novembra visās Eiropas Savienības valstīs būs obligāta prasība ierīkot uzlabotās avārijas bremzēšanas sistēmu (Advanced Emergency Braking System - AEBS) un joslu uzraudzības sistēmu (Line Departure Warning System - LDW) visiem N3 kategorijas transporta līdzekļiem. Izņēmums ir transporta līdzekļi, ar vairāk nekā trim asīm.

AEBS ir drošības sistēma, kas ar radara un kameras palīdzību nosaka priekšā esoša šķēršļa lielumu, ātrumu, attālumu un pēc tam ar skaņas signālu un paziņojumu displejā brīdina autovadītāju vai arī pati veic bremzēšanu, ja joprojām draud sadursme ar šķērsli. Savukārt joslu uzraudzības sistēma brīdina šoferi ar skaņas signālu, ja kravas auto neapzināti šķērso joslu sadalošo līniju neuzmanības dēļ.

SIA Scania Latvia valdes loceklis Aigars Pušinskis stāsta: “Lai izpildītu Eiropas Savienības tiesisko regulējumu uzlabotās avārijas bremzēšanas sistēmas jomā, Scania jau kopš 2013. gada septembra piedāvā aprīkot kravas auto ar Scania AEBS – uzlaboto avārijas bremzēšanas sistēmu, savukārt joslu uzraudzības sistēma LDW kā drošības papildaprīkojums Scania spēkratiem pieejama kopš 2007. gada. Atbilstoši likumdošanas jaunajām prasībām, sākot no šā gada 1. novembra visi spēkrati, kas tiks reģistrēti, būs aprīkoti ar AEBS un LDW drošības sistēmām.”

AEBS sistēma Foto: Publicitātes foto

Scania Group inženieris Džozefs Ah-Kings (Joseph Ah-King) norāda, ka: “AEBS sistēma ir vispusīgi pārbaudīta un izmēģināta, tā spēj veikt ātrus un sarežģītus aprēķinus, apstrādāt visus datus, kas tiek saņemti brauciena laikā. Sistēma atšķir nekustīgus un kustīgus šķēršļus transportlīdzekļa ceļā un ir izstrādāta, lai neradītu šoferiem viltus trauksmi un neizraisītu nevajadzīgu bremzēšanu.“

Kopš pērnā gada nogales atbilstoši likumdošanas prasībām visi Scania spēkrati ir aprīkoti arī ar elektroniskās stabilitātes sistēmu (ESP), kura kritiskā situācijā, piemēram, braucot pa slapjiem un slideniem ceļiem, kā arī uz sausiem ceļiem, ja ir bīstamība, ka mašīna var apgāzties, palīdz autovadītājam saglabāt kontroli pār transportlīdzekli. Kad sistēma nosaka kādas atšķirības starp autovadītāja dotajām komandām, virzienu, kurā autovadītājs grib virzīt mašīnu un automašīnas aktuālo kustības virzienu, tā nekavējoties aprēķina katra priekšējā, aizmugurējā un piekabes riteņa bremzēšanas spēku, kā arī samazina degvielas padevi (atlaiž gāzi), tā palīdzot autovadītājam stūrēt automašīnu izvēlētajā virzienā. Kā izvēles aprīkojums ESP bija pieejams kopš 2007. gada.

Aigars Pušinskis norāda, ka “ESP izmantošana var samazināt negadījumu skaitu, kā arī to izraisītos satiksmes sastrēgumus. Turklāt provizoriskie Eiropas Komisijas dati liecina, ka uzlabotās drošības sistēmas kravas automašīnās varētu glābt aptuveni 2500 dzīvību gadā (500 ESP, 1000 AEBS un 1000 LDW) un vēl vairāk dzīvību ārpus ES, jo attiecīgie tiesību akti mudinās ražotājus izmantot ESP kā standarta aprīkojumu vairākos tirgos”.

ESP sistēma Foto: Publicitātes foto

Kā darbojas avārijas bremzēšanas sistēma

AEB sistēma izmanto automašīnas priekšgalā uzstādītu tāldarbības radaru un uz priekšu vērstu kameru aiz vējstikla. Šādi iegūto informāciju centrālā vadības sistēma apkopo un analizē kopā ar citiem datiem, kas pienāk no bremžu sistēmas. Ja šķēršļa ātrums ir lielāks par 14 km/h un sistēma aprēķina, ka tas atrodas kravas automašīnas ceļā, AEBS vispirms pārbauda, vai šoferis kontrolē situāciju (gaida bremžu vai gāzes pedāļa nospiešanu) un vai viņš stūrē automašīnu.

Ja šķērslis joprojām ir automašīnas ceļā, bet šoferis nereaģē, tiek dots skaņas signāls par sadursmes briesmām, un uz automašīnas displeja parādās paziņojums par iespējamo sadursmi. Iedarbojas arī bremzēšanas palīgsistēma, kas palīdz vadītājam izvairīties no sadursmes. Ja joprojām nav nekādu pazīmju, ka vadītājs reaģē uz situāciju, sistēma ieslēdz nākamo trauksmes pakāpi: iedarbina darba bremzes, un vienlaikus iedegas brīdinošs bremžu gaismas signāls. Izmantota tiek tikai daļa no automašīnas bremžu kapacitātes, jo šajā posmā galvenais mērķis ir šofera uzmanības piesaistīšana. Ja pēc skaņas signāla un darba bremžu iedarbināšanas šoferis joprojām nereaģē un ir pārsniegts pieļaujamais relatīvais ātrums un mazākais pieļaujamais attālums līdz šķērslim, AEBS uzsāk avārijas bremzēšanu.

Lai gan sadursme jau var būt neizbēgama, sistēma turpina samazināt automašīnas ātrumu, lai trieciena spēks sadursmes brīdī būtu pēc iespējas mazāks un pēc trieciena šķērslis netiktu uzgrūsts priekšā braucošām automašīnām. Pirms pilnīgas avārijas bremžu iedarbināšanas, vadītājam joprojām ir iespējas kontrolēt transportlīdzekļa kustību. Avārijas bremzēšana tiek atcelta, ja šķērslis novirzās no automašīnas paredzamās kustības trajektorijas vai arī kāpina ātrumu un atvirzās drošā attālumā.

Šoferis var trīs sekundes ignorēt brīdinājumu par sadursmi ar nekustīgu vai kustīgu objektu (piemēram, apdzīšanas laikā), piespiežot gāzes pedāli “kick-down” režīmā. Šoferis var arī neitralizēt sadursmes brīdinājumu, ja iedarbina bremzes vai izmanto pagrieziena signālus, un tad AEBS uzskata, ka automašīnas vadītājs ir saņēmis informāciju par notiekošo.

Joslu uzraudzības sistēmas darbība

Savukārt joslu uzraudzības sistēma ir drošības sistēma, kas brīdina vadītāju ar skaņas signāla palīdzību, kas nāk no tās puses skandām, kurā ir notikusi joslas šķērsošana. Sistēma aktivizējas ik reizi ieslēdzot aizdedzi, pie braukšanas ātruma sākot no 60 km/h un ja ir redzama vismaz viena joslas atdalošā līnija. Kad brīdinājums ir aktīvs, tiek samazināts kabīnē skanošās mūzikas skaļums. LDW sistēma nebrīdina, ja ir ieslēgts pagrieziena rādītājs un joslas tiek mainītas apzināti, kā arī 4 sekundes pēc virziena rādītāja izslēgšanas. Joslu uzraudzības sistēma atslēdzas pie ātruma 55km/h.

LDW sistēma Foto: Publicitātes foto

Piecās Latvijas pilsētās Scania Latvia informēs par jaunajiem drošības tehniskajiem risinājumiem

Par to, kā darbojas Scania AEBS un LDW, varēs uzzināt septembrī notiekošajās Scania Jaunumu dienās piecās Latvijas pilsētās, kurās Scania Latvia inženieri iepazīstinās ar šo drošības sistēmu tehnisko risinājumu atbilstoši jaunajām likumdošanas prasībām. Interesentiem būs iespēja testa braucienu laikā pārliecināties par joslu uzraudzības brīdinājuma sistēmas un avārijas bremzēšanas sistēmas darbības principiem, kā arī iepazīties ar Scania kravas auto tehniskajiem, apkopes un šoferu apmācību piedāvātajiem risinājumiem, kas palīdz ievērojami samazināt ekspluatācijas izmaksas, jo īpaši degvielas izmaksas.

 
3 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
seller 4.septembris 2015 7:44
1 1 Atbildēt

AEBS ir drošības sistēma, kas ar radara un kameras palīdzību nosaka priekšā esoša šķēršļa lielumu, ātrumu, attālumu un pēc tam ar skaņas signālu un paziņojumu displejā brīdina autovadītāju vai arī pati veic bremzēšanu, ja joprojām draud sadursme ar šķērsli.

--------------------------------------------------

Nu nevar gan saprast, kāpēc tāda sistēma tai Scania ir vajadzīga, ja jau priekšā braucošajam ir jāgarantē drošiba, kā te dažs raksta ??? :)))

Vernons 4.septembris 2015 12:53
1 1 Atbildēt

70. Pirms jebkura manevra — braukšanas sākšanas, pārkārtošanās, nogriešanās, apgriešanās braukšanai pretējā virzienā, apdzīšanas, transportlīdzekļa apturēšanas u.tml. — transportlīdzekļa vadītājam jāpārliecinās par ceļu satiksmes drošību un par to, vai netiks traucēti citi ceļu satiksmes dalībnieki, un laikus jādod brīdinājuma signāls ar gaismas virzienrādītājiem. Ja gaismas virzienrādītāju nav vai tie nedarbojas, brīdinājuma signāls jādod ar roku atbilstoši manevram.

77. Signāla lietošana nedod transportlīdzekļa vadītājam priekšroku un neatbrīvo viņu no pienākuma ievērot piesardzību.

Šo te svītrojam, kā apsolūti nevajadzīgu!

Uz aizmugurēja borta raktām "Ievēro distanci"!

Un tas kompensēs CSN kā tādus, trūkumus auto konstrukcijā un CSN 6. punktu tiesisko paļāvību uz visiem laikiem noraks dziļi, jo dziļi.

Katra policista sapnis!

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

BMW uzsāk super krosovera XM ražošanu 3

ASV, Spartanburgas rūpnīcā no konveijera noripojuši pirmie 652 Zs jaudīgā krosovera XM eksemplāri. Lasīt vairāk

 

Braukšanas apstākļi pa valsts nozīmes autoceļiem apmierinoši, bet reģionālie un vietējie ceļi daudzviet apledojuši

Braukšanas apstākļi pa valsts nozīmes autoceļiem šorīt ir apmierinoši, taču apledojuši un sniegoti daudzviet ir reģionālie un vietējie ceļi, liecina valsts SIA "Latvijas valsts ceļi" apkopotā informācija. Lasīt vairāk

 

Pētījums: Igaunijā vislielāko gaisa piesārņojumu rada autotransports un apkure 6

Lai gan pēdējo desmit gadu laikā gaisa kvalitāte Igaunijā ir būtiski uzlabojusies un tās ietekme uz veselību ir mazinājusies, smalko putekļu daļiņu un slāpekļa dioksīda piesārņojums gaisā 2020.gadā izraisījis vairāk nekā tūkstoti pāragras nāves gadījumu, liecina Igaunijas Vides ministrijas pasūtīta pētījuma dati, kuros secināts, ka lielāko piesārņojumu Igaunijā rada sauszemes transportlīdzekļi un apkure. Lasīt vairāk

 

Vai par trīs cilvēku nonāvēšanu seši gadi ieslodzījumā dzērājšoferim ir adekvāts sods? (+ VIDEO) 13

Cena par trīs cilvēku dzīvību vien seši gadi cietumā? - skatītāji ir neizpratnē par tiesas lēmumu. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti