Par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem ar nomas auto atbildību vajadzētu uzņemties autovadītājam 15

 
Daina Kantāne | 30.maijs 2023 11:33

Atbildību par izdarītu ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, izmantojot nomas auto, vajadzētu uzņemties transportlīdzekļa vadītājam, tomēr Latvijā šī atbildība joprojām tiek nodota auto nomas uzņēmumiem.

Tas rada papildu slogu uzņēmumiem, kā arī veicina autovadītāju bezatbildību uz ceļa. Sistēma par soda adresēšanu transportlīdzekļa vadītājiem veiksmīgi darbojas daudzviet Eiropā, tomēr Latvija šajā jautājumā ietur atšķirīgu pozīciju.

Auto nomas uzņēmumi nosedz daļu no pārkāpēju sodiem

Daudzviet Eiropā, piemēram, Lietuvā, Austrijā un Itālijā, sods par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu ar nomas auto tiek piemērots automobiļa vadītājam jeb personai, kura pārkāpumu ir veikusi, nevis spēkrata īpašniekam. Tomēr Latvijā tas tiek piemērots transportlīdzekļa īpašniekam jeb nomas uzņēmumam, kam pēc tam jāiekasē apmaksa no klienta, tādā veidā uzņēmumiem uzliekot papildu slogu un radot zaudējumus bezatbildīgu autovadītāju dēļ.

Šādu noteikumu rezultātā Latvijas uzņēmumiem rodas zaudējumi, jo nereti personu, uz ko sods ir attiecināms, vairs nav iespējams sasniegt un nomnieka bankas karte, kas reģistrēta auto nomas brīdī, ir bloķēta. Piemēram, “Avis” 2022. gadā nav bijis iespējams iekasēt gandrīz 10% no šādām soda naudām.

Atbildība jāuzņemas pārkāpuma izdarītājam

Latvijai vajadzētu sekot citu valstu piemēram, tādā veidā samazinot administratīvo slogu un neradot zaudējumus uzņēmumiem. Būtu nepieciešams veikt izmaiņas likumdošanā, paredzot, ka sods tiek piemērots transportlīdzekļa vadītājam. Rezultātā tiktu noņemta atbildība no uzņēmumiem par autovadītāja rīcību uz ceļa, kas ne vienmēr ir saskaņā ar nomas vai ceļu satiksmes noteikumiem.

Vienlaikus, ja sods tiktu adresāts transportlīdzekļa vadītājam, paredzams, ka cilvēki, izmantojot nomas auto, kļūtu atbildīgāki – līdz ar to uzmanīgāki un piesardzīgāki. Mainot sodu piemērošanas sistēmu, varētu mazināties ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu un pat negadījumu skaits pieaugošā tolerances līmeņa uz ceļa dēļ.

Jāņem piemērs no citām valstīm

Iespējas ir dažādas. Lietuvā likums nosaka, ka par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu atbildīgs ir transportlīdzekļa vadītājs (nevis īpašnieks), kā rezultātā sods tiek adresēts autovadītājam. Atsevišķos gadījumos, piemēram, ja pārkāpums veikts citās valstīs, soda nauda tiek iekasēta no nomnieka reģistrētās bankas kartes. Ja maksājumu nevar veikt, iestādei, kas piešķīrusi sodu, tiek nosūtīta informācija par transportlīdzekļa vadītāju (nevis maksājums veikts viņa vietā).  Savukārt Igaunijā sods tiek sūtīts uz auto nomas uzņēmumu – līdzīgi kā Latvijā. Tomēr, ja maksājumu nav iespējams iekasēt no nomnieka, informācija tiek nodota policijā, kas turpmāk uzņemas atbildību par apmaksas procesu.

Automobiļu noma nodrošina mobilitātes iespējas, kas atvieglo pārvietošanos gan ārzemju tūristiem, gan vietējiem iedzīvotājiem, un uzņēmumu atbildība ir kvalitatīvu pakalpojumu sniegšana saviem klientiem. Uzvedība uz ceļa, izmantojot nomas auto, ir atkarīga no transportlīdzekļa vadītāja, tāpēc nav samērīgi, ka atbildība par autovadītāja rīcību ir jāuzņemas uzņēmumiem.

 

 
15 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Opis 31.maijs 2023 10:25
7 0 Atbildēt

Nu protams, vieglāk taču pēc pus gada atsūtīt firmais 180 protokolus par 50 euro katrum, jo darbinieks ar firmas auto braucis uz jūrmalu bez caurlaides, nekā jau pirmajā dienā atsūtīt protokolu, lai firma var brīdināt darbinieku.

Vai vēl labāk, ja cilvēks aizmirst nopirkt octu un braucot no Liepājas uz Rīgu pabrauc garām 6 fotoradariem turpcerļā un 6 radariem atpakaļceļā. 12x350 eur, maksā ragā. Ja cilvēku apturētu policists, tad uzreiz, tajā pašā brīdī pateiktu, draudziņ, nopērc OCTA, citādi būs sūdi lieli! Bet mums jau galvenais iekasēt! Tā audzinašāna likumpaklausīgā garā, skaidrošana un prevencija ir mazsvarīga, jo nenes naudu! Ja policists regulē satiksmi, viņš nestrādā, jo nav izrakstījis nevienu kvīti!

Agris 30.maijs 2023 12:22
5 1 Atbildēt

AVIS raksta puspatiesību. Arī šobrīd, ja pārkāpums tiek fiksēts ar tehnikskajiem līdzekļiem neapturot auto, īpašnieks var norādīt personu, kas bija pie stūres pārkāpuma brīdī un sodīs tad vadītāju. Turklāt ja aptur auto uz ceļa, tad soda vadītāju, nevis īpašnieku.

GTD2 30.maijs 2023 14:02
1 1 Atbildēt

un kada ir izīrētāja atbildība , tad sanāks nekāda. Manuprāt primāri jaatbild auto turētājam kam viņš izzīrā to auto, tas ir viņu bizness un lai izvērtē risku, Kapēc man būtu jacieš no bezadbildīga iznomātāja, kā viņi saka kuram bloķēta karte un nekā nepieder.

 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Jaunā Škoda Octavia stājas uz konveijera

Pagājušajā nedēļā Čehijā tika uzsākta modernizētās Škoda Octavia ražošanu. Modelis būs pieejams ar plašu dzinēju klāstu, ieskaitot elektrificētās mild-hybrid versijas. Lasīt vairāk

 

Vidzemes šosejas un Ķekavas apvedceļa posmos palielinās maksimālo atļauto ātrumu 8

No šodienas atsevišķos Vidzemes šosejas (A2) un Bauskas šosejas Ķekavas apvedceļa (A7) posmos tiks palielināts maksimālais atļautais ātrums, aģentūru LETA informēja VAS "Latvijas valsts ceļi" (LVC). Lasīt vairāk

 

Ķīnas autotirgus – 2024. gada marta rezultāti un ražīgāko zīmolu TOP-10 2

2024.gada martā Ķīnā pārdoti 1,690 miljoni automobiļu, ar lielu atrāvienu dominējot vienam pašmāju zīmolam. Lasīt vairāk

 

Par smagas avārijas izraisīšanu dzērumā piespriež četrus gadus cietumā 2

Kurzemes rajona tiesa kādam autovadītājam piespriedusi četrus gadus cietumā par bez tiesībām dzērumā izraisītu avāriju ar smagi cietušu pasažieri, aģentūra LETA uzzināja prokuratūrā. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti