AT atkārtotai izskatīšanai nodod lietu par solidāri piemēroto sodu atcelšanu "Volkswagen" tirgotāju kartelim

 

Foto: Ilustratīvs attēls

Nozare.lv | 18.maijs 2018 15:45

Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments atkārtotai izskatīšanai nodevis vienu no izdalītajām lietām Konkurences padomes (KP) strīdā ar automašīnu "Volkswagen" oficiālo dīleru un importētāju grupu - lietu par grupai solidāri piemēroto sodu atcelšanu, aģentūra LETA uzzināja AT.

Konkrētā lieta tika izdalīta un ierosināta, pamatojoties uz "Harald A.Moller AS", "Moller Auto Baltic AS" un "Heinz Wilke Autohandel GmbH" pieteikumu saistībā ar KP uzlikto naudas sodu par aizliegtu vienošanos, kas konstatēta meitas sabiedrību darbībās.

Lietu AT izskatīja sakarā ar KP kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru bija apmierināts pieteikums par soda atcelšanu, ciktāl tas paredzēja solidāru atbildību.

AT atzina, ka apgabaltiesas spriedums ir atceļams, jo lietā nav pēc būtības pārbaudīti apstākļi par pieteicēju atbildību.

AT spriedumā norāda uz Konkurences likumā iekļauto regulējumu, kas ir pietiekami skaidri vērsts uz tirgus dalībnieku. AT nesaskata, ka Latvijas tiesībās iztrūktu tiesiskais pamats atbildības piemērošanai mātes sabiedrībai, ciktāl šī mātes sabiedrība pierēķināma tirgus dalībniekam, kas izdarījis pārkāpumu. Apgabaltiesas apsvērumi par tiesiskā regulējuma trūkumu atbildības piemērošanai mātes sabiedrībai par meitas sabiedrības izdarītu pārkāpumu neatbilst Konkurences likuma regulējumam, skaidro tiesā.

Tāpat AT norāda, ka Apgabaltiesa nepamatoti izdarījusi secinājumu, ka likumdevējs apzināti izslēdzis iespēju piemērot solidāru atbildību, no tā, ka tika iecerētas, bet netika izdarītas izmaiņas Konkurences likuma 21.pantā. KP pamatoti ir norādījusi, ka apgabaltiesas minētie Konkurences likuma grozījumi attiecās uz pārkāpēju civiltiesiskās atbildības regulējumā, kurā patiešām parādās civiltiesiskais aspekts - personas tiesības prasīt kaitējuma atlīdzību no jebkuras aizliegtā vienošanā iesaistītās personas. No pašas likumprojektā piedāvātās 21.panta redakcijas ir skaidri redzams, ka runa ir par vairāku tirgus dalībnieku solidāru atbildību, nevis par atbildību, kuru par pārkāpumu piemēro vienam tirgus dalībniekam, kas sastāv no vairāk kā vienas juridiski nošķirtas personas.

Kā ziņots, minētajā lietā ar Administratīvās apgabaltiesas 2017.gada 7.aprīļa spriedumu tika apmierināts "Harald A.Moller AS" pieteikums un atcelts KP lēmums daļā, ar kuru pieteicējam uzlikts naudas sods 2 079 813 eiro solidāri ar SE "Moller Baltic Import".

Tāpat tika apmierināts "Moller Auto Baltic AS" pieteikums un atcelts KP lēmums daļā, ar kuru uzņēmumam uzlikts naudas sods 4825,99 eiro apmērā solidāri ar SIA "Moller Auto Krasta", 1025 eiro solidāri ar SIA "Moller Auto Ventspils" un 1 216 738 eiro solidāri ar SIA "Moller Auto Latvia".

Tāpat tiesā apmierināts "Heinz Wilke Autohandel GmbH" pieteikums un atcelts ar tā pieņemšanas dienu KP lēmums daļā, ar kuru "Heinz Wilke Autohandel GmbH" uzlikts naudas sods 960 371 eiro apmērā solidāri ar "Moller Auto Krasta" un 204 078 eiro apmērā solidāri ar "Moller Auto Ventspils".

LETA arī ziņoja, ka iepriekš apgabaltiesa nolēma sadalīt vairākās tiesvedībās automašīnu "Volkswagen" oficiālo dīleru un importētāju strīdu ar KP par 7,6 miljonu eiro sodu par aizliegtu vienošanos.

Tika nolemts izdalīt no administratīvās lietas atsevišķā tiesvedībā "Harald A.Moller AS", "Moller Auto Baltic AS" un "Heinz Wilke Autohandel GmbH" prasījumus par KP 2014.gada 15.decembra lēmuma atcelšanu, kā arī izdalīt no administratīvās lietas atsevišķā tiesvedībā SIA "SD Autocentrs" pieteikumā ietvertos prasījumus par minētā KP lēmuma atcelšanu, naudas soda samazināšanu un lietā noslēgtā izlīguma neatbilstību tiesību normām.

Līdz ar to, kā norādīja tiesā, tās tiesvedībā ir trīs administratīvās lietas, proti, arī pamata lieta, kas ierosināta, pamatojoties uz "Moller Baltic Import", "Moller Auto Latvia", "Moller Auto Ventspils" un "Moller Auto Krasta" pieteikumu par KP lēmuma atcelšanu vai grozīšanu. Tieši šajā lietā patlaban apturēta tiesvedība sakarā ar vēršanos ST.

Sešiem uzņēmumiem - "SD Autocentrs", SIA "Ripo Autocentrs", "Moller Auto Krasta", "Moller Auto Ventspils", "Moller Auto Latvia" un "Volkswagen" importētājam Baltijas valstīs "Moller Baltic Import" - par dalību pārkāpumā KP piemēroja naudas sodu kopumā 7 635 183 eiro apmērā. Savukārt viens uzņēmums iecietības programmā tika pilnībā atbrīvots no soda, jo tā sniegtā informācija ļāva KP atklāt pārkāpumu.

Tostarp "Moller Baltic Import" piemērots 5 050 542 eiro naudas sods, "Moller Auto Latvia" - 1 216 739 eiro, "Moller Auto Krasta" - 965 197 eiro, "Moller Auto Ventspils" - 205 104 eiro, "SD Autocentrs" - 124 915 eiro, "Ripo Autocentram" - 72 684 eiro. Sods "SD Autocentram" samazināts par 10%, jo uzņēmums atzina dalību pārkāpumā, piekrita KP argumentiem un apņēmās tos nepārsūdzēt tiesā.

KP konstatēja, ka uzņēmumi savstarpēji vienojušies nekonkurēt iepirkumos. Piemēram, uzņēmumi ļāvuši uzvarēt iepriekš izvēlētam pretendentam, kamēr pārējie iesnieguši saskaņotus un klientam neizdevīgākus piedāvājumus vai arī vispār atteikušies no dalības iepirkumā. Dīleri regulāri viens otru informējuši par plāniem attiecībā uz kādu iepirkumu, lūdzot pārējos nekonkurēt - nepiedalīties vispār vai nepiedāvāt zemākas cenas. Savukārt automašīnu importētājs Latvijā - vairumtirgotājs "Moller Baltic Import" - ne vien zināja un neiebilda pret pastāvošo tirgus sadali starp dīleriem, bet arī zināmā mērā veicināja un atbalstīja pārkāpumu, jo darbojās kā informācijas apmaiņas starpnieks.

"Moller" grupas uzņēmumi Latvijā nepiekrita KP lēmumam un apstrīdēja to tiesā. Šie uzņēmumi nav kavējuši vai ierobežojuši konkurenci, un "Volkswagen" pircējiem ar to darbībām nav nodarīts nekāda veida kaitējums, tādēļ KP lēmumā aprakstītā vairākus gadus senā situācija nav klasificējama kā konkurences tiesību pārkāpums, uzskata uzņēmumā.

"Moller" grupas uzņēmumi norāda, ka vienīgais iemesls, kas bijis par pamatu lietas izskatīšanai, ir saistīts ar iekšējo "Volkswagen" zīmola konkurētspējas stiprināšanu - atsevišķi "Volkswagen" dīleri darbībā fokusējās uz konkurenci ar citu zīmolu izplatītājiem, nevis savā starpā. Tāpat uzņēmuma pārstāvji piebilda, ka KP lēmums attiecas uz "Volkswagen" importētāja un dīleru rīcību no 2007. līdz 2011.gadam - kopš šī laika "Volkswagen" izplatītāju vidū notikušas būtiskas izmaiņas.

"Moller Baltic Import" Latvijā darbojas kopš 2008.gada. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 7 807 497 eiro, un visas tā daļas pieder Norvēģijā reģistrētajai "Harald A Moller AS".

 
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs.
Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Cik tuvu elektrifikācijas vilnis ir kravas auto biznesam ? (+VIDEO)

Vai zinājāt, ka patlaban lielākais pilnībā elektriskais Scania kravas auto sastāvs, kas jau strādā raktuvēs Norvēģijā, sver 64 tonnas? To un daudz ko citu īstos ziemas apstākļos varējām izmēģināt Scania Winter pasākumā Norvēģijas ziemeļos Trisilā. Lasīt vairāk

 

TV AUTO ZIŅAS TESTĒ: Kur slēpjas Audi A5 Sportback šarms ? (+VIDEO) 2

Sen zināms, ka Audi un Audi S-Line var būt divas dažādas automašīnas pat viena modeļa ietvaros. Līdzīgs stāsts ir par t.s. četrdruvju coupe jeb Sportback, kas ir Audi A5 sporta auto ar sedana durvju skaitu un līdzīgām ērtībām. Lasīt vairāk

 

Neredzēja vai negribēja redzēt? (+ VIDEO) 7

Komentāros teikts, ka zilās automašīnas vadītājs iebrauca krustojumā pie aizliedzošā signāla. Lasīt vairāk

 

Labi dzīvojam? - aptauja rāda, ka gandrīz ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju šogad plāno iegādāties automašīnu 7

Gandrīz ceturtā daļa jeb 23% Latvijas iedzīvotāju šogad plāno iegādāties automašīnu, secināts lietotu automašīnu tirgotāja "Longo group" sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat Latvija" veiktā aptauja. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti