Aptauja: ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju šovasar plāno ceļot ārpus Baltijas 2

 

Foto: Publicitātes attēls

Balta | 6.jūlijs 2021 9:29

43% Latvijas iedzīvotāju šovasar apsver iespēju ceļot, un katram ceturtajam ceļojumu plāni saistās ar atpūtas braucieniem ārpus Baltijas valstīm, liecina AAS BALTA (PZU grupa) veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja.*

Katrs trešais ceļojumu plānus kaldina ar zināmu piesardzību, vērtējot epidemioloģisko situāciju kā nestabilu. Apdrošinātājs norāda – atlīdzībās tikai par Covid-19 dēļ atceltiem ceļojumiem vien četru mēnešu laikā izmaksāti jau 100 000 eiro.

Kopumā cilvēki iespēju ceļot vērtē visai piesardzīgi

Eiropas apceļošanas plānus šovasar lielākoties kaldina gados jauni iedzīvotāji vecumā līdz 40 gadiem, kuru ikmēneša personīgie ienākumi pārsniedz 1000 eiro (33%). Katrs piektais jeb 22% apsver ceļojumus pa Eiropu, 3% plāno atpūsties kādā no Āzijas, Āfrikas, Amerikas vai Okeānijas valstīm, bet lielākā daļa ceļotāju savus atpūtas braucienus saista ar ceļojumiem Baltijas valstīs.

Nogaidoša stratēģija ir 34% iedzīvotāju, kas īpaši raksturīgi potenciālajiem ceļotājiem vecumā no 40 līdz 60 gadiem. 15% aptaujāto patlaban no ceļojumiem atturas pavisam.

Lielākās bažas – negaidīti pavērsieni ceļojuma laikā

Domājot par ceļošanu Covid-19 pandēmijas apstākļos, iedzīvotājus visvairāk satrauc risks iestrēgt svešā valstī atcelta lidojuma vai robežu slēgšanas dēļ (49%). Risks ceļojuma laikā nonākt karantīnā satrauc 34% no ceļotājiem, un 35% respondentu bažas rada tas, ka ceļojumu varētu nākties pēkšņi atcelt, pārcelt vai pārtraukt ar Covid-19 saistītu iemeslu dēļ.

Tieši negaidīti pavērsieni ceļojuma laikā ir galvenais iemesls, kāpēc daļa sabiedrības labprātāk izsver ceļošanu tikai Baltijas valstu robežās. Risks pašam inficēties ar Covid-19 ceļojuma laikā satrauc gandrīz trešdaļu Latvijas iedzīvotāju (32%), savukārt bažas atvest mājās jaunu Covid-19 vīrusa paveidu ir aktuālas 25% sabiedrības. Potenciālā nepieciešamība pēc ceļojuma ievērot pašizolāciju izrādās īpaši atturošs arguments jauniešiem vecumā līdz 30 gadiem (34% jauniešu vidū; vidēji respondentiem – 23%). 19% iedzīvotāju nav nekādu bažu saistībā ar ceļošanu ārpus valsts.

Atsākoties aktīvai ceļošanai, palielinās riski

“BALTA pieredze rāda, ka cilvēki kopš marta ir atsākuši aktīvi ceļot, un, visticamāk, līdz ar Covid-19 vakcināciju sertifikātu ieviešanu šī tendence turpinās palielināties. Atsākoties ceļošanai, varam droši apgalvot, ka divu vienādu situāciju saistībā ar Covid-19 nav. Tas vienmēr ir izaicinājums, jo katrs gadījums ir unikāls, un ceļotāji no mums gaida ātru reakciju, kas pārsvarā nozīmē nestandarta risinājumus. Par ceļojumu atcelšanu vien četros mēnešos BALTA atlīdzībās ir izmaksājusi jau 100 000 eiro. Lielākais šādu gadījumu īpatsvars vērojams, kad klienti Covid-19 dēļ nevar uzsākt ceļojumu no Latvijas, jo ir inficēti vai atrodas karantīnā kā kontaktpersonas. Taču daudz gadījumu ir arī ārzemēs. Ceļotāji no Latvijas ir bijuši spiesti palikt karantīnā Portugālē, Ēģiptē, Turcijā, Seišelu salās, Kazahstānā, Gruzijā, Norvēģijā, kad apmaksājam izmitināšanu un transporta izdevumus. Pēdējā laikā esam saskārušies arī ar gadījumiem, kad ar Covid-19 saslimst tikai bērns, un tad BALTA apmaksā karantīnas un transporta izdevumus gan bērnam, gan arī vecākam,” par pieredzi darbā ar Covid-19 saistītiem atlīdzību gadījumiem stāsta BALTA Personu produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.

Viņa piebilst, ka ir arī pietiekami daudz gadījumu, kad, saslimstot ar Covid-19, nepieciešama ārstēšanās stacionārā, un tas var izmaksāt ļoti dārgi.

“Papildus jāvērš uzmanība uz to, ka ārpus Eiropas Savienības (piemēram, Ēģiptē, Turcijā, Krievijā) nedarbojas Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK) un neapdrošinātiem cilvēkiem medicīniskā palīdzība šajās valstīs parasti izmaksā vairākus tūkstošus vai pat desmitus tūkstošu eiro. Piemēram, kādam klientam, kurš saslima Nepālā un trīs dienas ārstējās stacionārā, BALTA apmaksāja ārstēšanās izdevumus 15 000 eiro apmērā un transporta izdevumus 1000 eiro, lai viņš nokļūtu mājās,” atklāj L. Ščegoļeva. Turklāt ceļojot neizpaliek arī tipiskie atlīdzību gadījumi. L. Ščegoļeva norāda, ka šī pusgada laikā ievērojami pieaudzis atlīdzību pieprasījumu skaits par bagāžas bojājumiem, sevišķi tad, ja lidojums organizēts ar čarterreisu.

Visvairāk paļaujas uz vakcinācijas sertifikātu

Pandēmijas apstākļus raksturo dažādi ceļošanas ierobežojumi, un viens no tiem ir obligāta prasība uzrādīt negatīvu PĶR testu, vakcinācijas sertifikātu vai citu apliecinājumu par to, ka cilvēks nav infekciozs. Aptaujas dati rāda, ka, dodoties ceļojumā ārpus Latvijas, iedzīvotāji visbiežāk līdzi ņemtu Covid-19 vakcinācijas sertifikātu (61%), liekot domāt, ka ceļošana, iespējams, ir viens no pamudinājumiem vakcinēties. Covid-19 testu pirms un pēc ceļojuma kā risinājumu redz 15%, bet uz Covid-19 pārslimošanas fakta apliecinājumu paļautos 7% potenciālo ceļotāju.

Vienlaikus BALTA novēro arvien lielāku iedzīvotāju interesi par atbilstošu ceļojuma apdrošināšanu, kas ietver ar Covid-19 saistītos riskus: atlīdzību par ceļojuma atcelšanu, kompensējot viesnīcas, biļetes un ceļazīmes, ja klients saslimst vai tiek ievietots karantīnā pirms ceļojuma sākuma; uzturēšanos karantīnā ārzemēs; medicīnisko palīdzību, repatriāciju, izdevumu segšanu, lai nogādātu saslimušā bērnu uz mājām; tradicionālos riskus – aizkavējušos vai pazaudētu bagāžu un nozaudētus dokumentus.

“Pandēmija ir mainījusi ne tikai ceļošanas dokumentu komplektu, bet arī ceļojuma apdrošināšanas produktu, jo tagad cilvēki visbiežāk interesējas tieši par Covid-19 segumu – gan iespēju kompensēt nenotikušu ceļojumu, gan “drošības spilvenu”, atrodoties ārzemēs. Apdrošināšanas kompensācija nav atkarīga no tā, vai ceļotājs ir vakcinējies, vai izvēlējies citu oficiālo ceļošanas dokumentu, un atlīdzību gadījumos noteikumi ir vienādi visiem. Atbilstoša ceļojuma apdrošināšana ir būtiska gan tiem, kuri jau noslēguši vakcinācijas procesu, gan tiem, kuri ir gatavi pirms sēšanās lidmašīnā veikt Covid-19 testu,” uzsver L. Ščegoļeva.         

*Aptauju pēc BALTA pasūtījuma 2021. gada jūnijā veicis Snapshots, internetā aptaujājot 726 Latvijas iedzīvotājus 18–74 gadu vecumā.

 
2 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Krokodils 6.jūlijs 2021 11:27
1 0 Atbildēt

Protams! Visi mājā nosēdējušies... Un cik ta var braukāt uz tiem nekoptajiem Latvijas dabas apskates objektiem, kur piebraucot vēl agresīvi pieprasa 2-3€ maksu par auto stāvlaukumu jo redz tur kāds privātais veiksmīgi nopircis ir kādu gabaliņu tieši pirms un taisa no tā biznesu. A pirms tam vēl saorganizejis apstāties un stavet aizliegts zīmes, ta kā ja vēlies pabūt dabā- ta maksā ragā.

Es arī esmu iegādajies biļetes uz spāniju uz 3ned atvalļinājumu Augustā

Aligators 6.jūlijs 2021 11:54
1 1 Atbildēt

par naudu?, kur tā ir?, pastāsti, lai es arī neiekrītu

 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti1111

Sliktais puisis ar BMW - traucē braukt un kaujas (+ VIDEO) 5

No video apraksta noprotams, ka filmētājs īslaicīgi patraucējis BMW vadītāju, kurš pārvietojies pa kreiso joslu ar lielāku ātrumu. Atriebjoties BMW vadītājs vairākas minūtes bloķē filmētāju, bet incidenta beigās arī pielietojis fizisku spēku. Lasīt vairāk

 

Jaunais gājēju tilts – šķērslis māmiņām un ratiņniekiem (+ VIDEO) 9

Uzņēmums “Latvijas dzelzceļš” nupat svinīgi atklājis jaunu dzelzceļa šķērsojumu – gājēju tiltu Rīgā, Ezera ielā. Taču jau pirmajā dienā tas saņēmis skarbu kritiku un sūdzības sociālajos tīklos, jo savas konstrukcijas dēļ šis tilts daļai lietotāju varētu būt grūti pieejams. Lasīt vairāk

 

Jau otro reizi - Indijā sabrūk nepabeigts tilts pār Gangu (+ VIDEO) 11

Nepabeigtais tilts Indijā sabrūk otro reizi divu gadu laikā. Lasīt vairāk

 

Bentley nodemonstrē kupejas Batur „kosmiskās” versijas (+ FOTO) 3

Izmantojot par pamatu ekskluzīvo kupeju Batur, britu ražotājs izstrādājis vairākas versijas, krāsu, materiālu un apdares elementu idejas smeļoties no kosmosa. Par vienu no lielākajiem izaicinājumiem kļuva ekoloģisko apdares materiālu izmantošana. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti