Elektrotransportlīdzekļu uzlādes pakalpojuma maksa ātrās uzlādes staciju tīklā būs 15 centi minūtē 15

 

Foto: Ilustratīvs attēls

Nozare.lv | 12.jūnijs 2018 16:35

Elektrotransportlīdzekļu uzlādes pakalpojuma maksa ātrās uzlādes staciju tīklā būs 15 centi minūtē ar pievienotās vērtības nodokli (PVN), otrdien lēma valdība.

To paredz Satiksmes ministrijas (SM) sagatavotie grozījumi Ministru kabineta 2013.gada 24.septembra noteikumos Nr.1000 "Valsts akciju sabiedrības "Ceļu satiksmes drošības direkcija" publisko maksas pakalpojumu cenrādis".

SM skaidroja, ka elektrotransportlīdzekļu uzlādes infrastruktūras objektu tīkla uzturēšana un darbības nodrošināšana ir deleģēta Ceļu satiksmes drošības direkcijai (CSDD). SM un CSDD starpā 2016.gada 9.februārī noslēgtais deleģēšanas līgums par elektromobilitētes infrastruktūras izveidošanu un uzturēšanu nosaka CSDD tiesības iekasēt un ieskaitīt ieņēmumos uzlādes infrastruktūras izmantotāju maksājumus par uzlādes pakalpojumu izmantošanu, lai segtu ar deleģēto uzdevumu saistītos izdevumus.

Ministrijas pārstāvji informēja, ka līdz 2022.gadam visā Latvijas teritorijā paredzēts izveidot līdz 150 elektrotransportlīdzekļu līdzstrāvas ātrās uzlādes staciju. Izveidojot nacionāla līmeņa uzlādes infrastruktūru, tiks pārņemtas alternatīvo degvielu infrastruktūras ieviešanas direktīvas prasības, kas paredz nodrošināt, ka līdz 2020.gada 31.decembrim tiek izveidots atbilstošs skaits publiski pieejamu uzlādes punktu, lai panāktu, ka elektrotransportlīdzekļi var cirkulēt vismaz pilsētu/piepilsētu aglomerācijās un citās blīvi apdzīvotās vietās, un attiecīgos gadījumos dalībvalstu noteiktos tīklos.

Tāpat direktīva paredz dalībvalstīm nodrošināt to, ka cenas, ko nosaka publiski pieejamo uzlādes punktu operatori, ir saprātīgas, viegli un skaidri salīdzināmas, pārredzamas un nediskriminējošas.

Lai elektrotransportlīdzekļu lietošana būtu līdzvērtīga iekšdedzes transportlīdzekļiem, elektroenerģijas izmaksām uz 100 kilometriem, izmantojot ātrās uzlādes staciju tīklu, nevajadzētu pārsniegt iekšdedzes transportlīdzekļu degvielas izmaksas uz 100 kilometriem, norādīja SM.

Pamatojoties uz autoražotāju datiem par vidējo degvielas patēriņu, veikts elektrotransportlīdzeklim līdzvērtīgu iekšdedzes transportlīdzekļu degvielas izmaksu aprēķins uz 100 kilometriem un konstatēts, ka transportlīdzekļiem ar dīzeļdzinēju minētās izmaksas ir 4,66 eiro uz 100 kilometriem ar PVN, transportlīdzekļiem ar benzīna dzinēju - 6,75 eiro uz 100 kilometriem ar PVN, savukārt ar sašķidrināto naftas gāzi darbināmiem transportlīdzekļiem - 3,79 eiro uz 100 kilometriem ar PVN.

Kā liecina SM aprēķini, lai elektrotransportlīdzekļu enerģijas izmaksas uz 100 kilometriem nepārsniegtu iekšdedzes transportlīdzekļu degvielas izmaksas uz 100 kilometriem, uzlādes pakalpojuma maksai ātrās uzlādes staciju tīklā jābūt ne lielākai kā 15 centiem par minūti ar PVN. Attiecīgi pie šādas maksas par uzlādes pakalpojumu enerģijas izmaksas uz 100 kilometriem, izmantojot uzlādi ātrās uzlādes staciju tīklā, būs vidēji 3,73 eiro ar PVN.

Salīdzinājumam - izmaksas, veicot uzlādi mājas apstākļos, būtu vidēji 2,5 eiro uz 100 kilometriem.

SM atzīmēja, ka maksa par elektrotransportlīdzekļu uzlādi atkarībā no uzlādes laika ir izplatīts apmaksas modelis un tiek izmantots vairāku valstu uzlādes staciju tīklos, piemēram, Igaunijā, Norvēģijā, Somijā, Zviedrijā, Francijā, Austrijā.

Taču ministrijā arī norādīja, ka, ņemot vērā visas ar elektromobilitātes infrastruktūru saistītās izmaksas, kā arī līdz 2022.gadam prognozēto potenciālo elektrotransportlīdzekļu skaitu un prognozēto uzlāžu skaitu, ņemot vērā citu valstu pieredzi, uzlādes pakalpojuma maksa 15 centu apmērā nenosegs uzlādes tīkla uzturēšanas pašizmaksu. Tas savukārt nozīmē, ka būs nepieciešami līdzekļi, lai kompensētu CSDD zaudējumus, kas saistīti ar uzlādes infrastruktūras uzturēšanu, prognozēja SM.

Zaudējumus, ka radīsies šogad, būtu iespējams segt no CSDD dividendēm, bet no 2019.gada līdzekļi zaudējumu segšanai būs jāparedz valsts budžetā. Paredzamie zaudējumi 2018.gadā ir vairāk nekā 212 000 eiro, 2019.gadā - vairāk nekā 430 000 eiro, bet 2020.gadā - vairāk nekā 600 000 eiro, liecina SM informācija.

Jau ziņots, ka Latvijā kopumā paredzēts uzstādīt 150 elektromobiļu ātrās uzlādes staciju. Projekts tiek realizēts ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu, un kopējās izmaksas ir 8,34 miljoni eiro.

 
15 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Pļurkt 12.jūnijs 2018 19:55
16 2 Atbildēt

Nu redz - visa tā lielā bazūnēšana par ekonomiskumu un ekoloģiskumu ir pilnīga tufta!!

Pirkt elektrisko vāģi 2 - 3 reizes dārgāk, lai mēģinātu saekonomēt uz kapeikām, pie kam ja valsts stingri kontrolēs elektro cenas ir pilnīgs bezjēgs.

Ja valsts nekontrolēs, tad tās cenas nedēļas laikā uzlēks līdz vismaz gāzenieka imaksām, un tad visa "lielā" ekonomija būs pakaļā!

-----

Bet kad apjēgs, ka kopējais lietderības koeficients sadedzinot naftu, lai iegūtu elektrību ir krietni zem 30%, un ka ne diez ko modernam dīzelim lietderības koeficients ir virs 40%, tad elektrības cenas celsies kosmosā.

====

PIEMINIET MANUS VĀRDUS!

20.00 12.jūnijs 2018 20:24
15 1 Atbildēt

Vari nosaukt kaut ko kas nebūs pakaļā un kam cenas necelsies kosmosā? Piemēram, meži - tagad tos izcērt uz velna paraušanu, paņemot pilnīgi visu, ieskaitot skaidas un, kā izrādās, dzen prom uz Zviedriju, lai apkurinātu Stokholmu, kas pārgājusi uz "dabai draudzīgu apkuri". Rezultātā malkas cenas gada laikā pieaugušas no 18-20 eiro par kubu līdz 30 un vairāk (es domāju saskaldītu). Sliktākais, ka nav nekāda pamata cerēt, ka cenas necelsies, jo zviedri jau savus mežus nepostīs.

Bils 13.jūnijs 2018 15:56
10 1 Atbildēt

"..transportlīdzekļiem ar dīzeļdzinēju minētās izmaksas ir 4,66 eiro uz 100 kilometriem ar PVN"

kas tas par murgu, pie patreizējā dīzeļa cenām, sanāk ka aptuveni 3.2 litri aiziet uz 100km? Pie kam jāmēra būtu jauktajā režīmā, pilsēta/šoseja.

Varu piekrist, ja auto ir 4 cilvēki, tad katram būtu tāda izmaksa.

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Viņu vajāja 41 ekipāža un helikopters: vadītājs aizbēg ar 612 Zs Mercedes 9

Tā vietā, lai ļautos policijas kontrolei, vadītājs apgriezās un strauji devās pretējā virzienā, brīžiem ar savu 612 Zs jaudīgo Mercedes AMG GT 63 S sasniedzot 300 km/h. Lasīt vairāk

 

Nissan parāda futūristisko konceptu Max-Out (+ FOTO)

Japānas autobūves uzņēmums Nissan iepazīstinājis ar konceptu Max-Out, kas līdz šim eksistēja vien kā virtuālais prototips. Lasīt vairāk

 

Cik daudz ziemā "melo" elektroauto sniedzamība ? (+VIDEO) 7

Elektromobiļa svarīgākais parametrs, kas ilustrē tā ikdienas pielietojumu ir sniedzamība. Visbiežāk tā it nemaz nesakrīt ar ražotāja solījumiem - taču tas jau nav nekas jauns. Lasīt vairāk

 

Vāc parakstus par administratīvā soda lieluma noteikšanu atkarībā no cilvēka ienākumiem 48

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par progresīva naudas soda ieviešanu administratīvo pārkāpumu gadījumā. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti