Valsts kontrole: Autoceļiem pērn papildus piešķirtie līdzekļi kalpoja kā ekonomikas atveseļošanas instruments

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 19.marts 2021 11:18

Autoceļiem pagājušajā gadā papildus piešķirtie līdzekļi kalpoja kā ekonomikas atveseļošanas un stimulēšanas instruments, secināts Valsts kontroles (VK) revīzijā par piešķirtajiem līdzekļiem projektu īstenošanai autoceļu jomā.

VK pārstāvji aģentūrai LETA pavēstīja, ka revīzijā arī konstatēts, ka ārkārtējās situācijas radīto seku apstākļos VSIA "Latvijas valsts ceļi" ir izdevies iepirkumus īstenot par zemāku cenu, nekā bija sākotnēji plānots, un tādējādi bija iespējams veikt darbus lielākā apmērā, nekā sākotnēji lēsts.

VK informēja, ka ikgadēji valsts budžetā plānotais finansējums valsts autoceļiem veido no 183 miljoniem eiro 2018.gadā līdz 213 miljoniem eiro 2020.gadā, kas kopā ar Eiropas Savienības finansējumu veido apmēram 250 miljonus eiro gadā.

Lai stimulētu Latvijas ekonomikas atveseļošanu pēc ārkārtējās situācijas beigām un uzlabotu valsts autoceļu stāvokli, Ministru kabinets 2020.gada 29.aprīlī nolēma no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" novirzīt projektu īstenošanai autoceļu jomā 75 miljonus eiro. Līdz ar to kopējais valsts autoceļiem pieejamais finansējums 2020.gadā veidoja 325 miljonus eiro.

Lemjot par finansējuma novirzīšanu projektu īstenošanai autoceļu jomā, vienlaikus tika plānots, ka tas pozitīvi ietekmēs uzņēmējdarbību būvniecības un ar to saistītajās nozarēs, jo būs iespējams veikt papildu valsts autoceļu būvniecības darbus, gūstot papildu ieņēmumus, kā arī saglabājot darbavietas. Lēmums pieņemts, ņemot vērā valsts autoceļu kritisko stāvokli, jo 2019.gadā par sliktu un ļoti sliktu bija uzskatāmi 37% autoceļu ar asfalta segumu un 51% ar grants segumu. Valsts autoceļu tīklā normatīvi paredzētajā laikā neveiktie darbi bija 3,84 miljardu eiro apmērā. Šāda situācija atbilstoši "Latvijas valsts ceļu" aprēķiniem katru gadu tautsaimniecībai rada zaudējumus 646 miljonu eiro apmērā.

Revīzijas laikā VK revidenti veica pārbaudes, lai gūtu pārliecību, ka ārkārtējās situācijas laikā papildus piešķirtie līdzekļi projektu īstenošanai autoceļu jomā izlietoti atbilstoši piešķiršanas mērķim un līdzekļu izlietojums nodrošina sistēmisku pieeju valsts autoceļu sakārtošanai.

Tāpat revidenti revīzijā vērtēja vai papildus piešķirtais finansējums projektu īstenošanai autoceļu jomā ir veicinājis piešķīruma mērķa sasniegšanu - sekmēt uzņēmējdarbību būvniecības un ar to saistītajās nozarēs, veicot papildu valsts autoceļu būvniecības darbus, gūstot papildu ieņēmumus, kā arī saglabājot darbavietas.

VK revīzijā konstatēts, ka līdz 2020.gada 31.decembrim projektu īstenošanai autoceļu jomā faktiski ir izlietoti 72,5 miljoni eiro, kurus Finanšu ministrija Satiksmes ministrijai "Latvijas valsts ceļu" personā piešķīra atbilstoši nepieciešamajam finansējuma apmēram pārskata gadā, ņemot vērā iepirkumu rezultātā noslēgtos līgumus. Faktiskais līdzekļu izlietojums projektu īstenošanai autoceļu jomā veido 96,7% no kopējā ar Ministru kabineta rīkojumu piešķirtā un pieejamā finansējuma.

Revīzijā secināts, ka piešķirtie un izlietotie līdzekļi projektu īstenošanai autoceļu jomā izlietoti atbilstoši piešķiršanas mērķim un kopumā papildu līdzekļu piešķīrums un izlietojums ir kalpojis kā ekonomikas atveseļošanas un stimulēšanas risinājums.

Revīzijā revidenti analizēja astoņu komersantu, kas izpildīja izlasē iekļauto ceļu posmu sakārtošanas darbus, 2020.gada rādītājus, kas saistīti ar to apgrozījumu (ieņēmumiem) un darbinieku skaitu, salīdzinot ar 2019.gadu, un secināja, ka ceļu būvniecības nozare ir spējusi saglabāt darbības rādītājus 2019.gada līmenī un turpināt darbu ārkārtējās situācijas laikā. Situācija nozarē 2020.gadā vērtējama kā stabila, un tā nav pasliktinājusies.

Tāpat VK revīzijā konstatēts, ka ārkārtējās situācijas radīto seku apstākļos "Latvijas valsts ceļiem" ir izdevies iepirkumus īstenot par zemāku cenu, nekā bija sākotnēji plānots, un tādējādi bija iespējams veikt darbus lielākā apmērā, nekā sākotnēji plānots.

Lai pārliecinātos vai "Latvijas valsts ceļiem" ir izdevies iepirkumus īstenot par zemāku cenu, nekā bija sākotnēji plānots, revidenti izlasē iekļautajiem darījumiem salīdzināja sākotnēji plānotās darbu izmaksas ar noslēgto iepirkumu līgumu cenām. Tika noskaidrots, ka izlasē iekļauto autoceļu posmu un infrastruktūras objektu sakārtošanai sākotnēji plānotais nepieciešamais finansējums bija 33 033 313 eiro, bet pēc iepirkumu procedūrām ir noslēgti līgumi par 22 172 454 eiro.

Revīzijā noskaidrots, ka 2020.gadā noslēgti 84 līgumi par autoceļu posmu un infrastruktūras objektu sakārtošanu un no valsts autoceļu sakārtošanai papildus piešķirtajiem līdzekļiem 2020.gadā par paveiktajiem darbiem samaksāti 72 512 248 eiro un sakārtoti valsts autoceļi 485 kilometru garumā. Ņemot vērā būvdarbu sezonālo raksturu, 2020.gadā visi darbi nav pabeigti un tie tiks turpināti un pabeigti 2021.gadā. Pabeidzot plānotos darbus, 2021.gadā kopumā būs sakārtoti valsts autoceļi 639 kilometru garumā, vairākiem tiltiem veikts remonts un uzlabota satiksmes drošība.

Satiksmes ministrija 2020.gada augustā ir publiskojusi informāciju, ka 2020.gadā, salīdzinot ar vairākiem iepriekšējiem gadiem, būvdarbu iepirkumos ir pieaugusi konkurence un vienā iepirkumā piedalās vidēji 5,5 pretendenti pretstatā 3,6 pretendentiem 2019.gadā. Savukārt ceļu pārbūves darbu izmaksas ir strauji samazinājušās, salīdzinot ar 2019.gadu, - par 27%. Līdzīga izmaksu samazinājuma dinamika ir konstatēta arī VK revīzijas izlasē iekļauto darījumu pārbaudēs.

Vērtējot pieeju sakārtošanai izvēlēto autoceļu posmu noteikšanā, VK revīzijā noskaidrots, ka projektu īstenošanai autoceļu jomā no papildus piešķirtajiem līdzekļiem izvēlēti ne tikai ceļu posmi, kas iekļauti Valsts autoceļu sakārtošanas programmā 2014.-2023.gadam un Valsts autoceļu uzturēšanas, atjaunošanas un pārvaldīšanas finansēšanas plānā 2020.-2022.gadam, bet arī tādi autoceļu posmi, kas nav iekļauti minētajos dokumentos. Tostarp sakārtošanai izvēlēti ceļu posmi, kas ir gan ļoti sliktā un sliktā stāvoklī esoši, gan tādi, kas pēc vizuālās apsekošanas novērtēti kā apmierinošā un labā stāvoklī esoši.

VK secināja, ka, ņemot vērā ierobežoto laika periodu no Ministru kabineta lēmuma pieņemšanas par papildu finansējuma piešķiršanu līdz finansējuma apgūšanas beigu termiņam - 2020.gada 31.decembrim, "Latvijas valsts ceļi", izvēloties sakārtošanai valsts autoceļu posmus, ir pieļāvusi atkāpes no Valsts autoceļu sakārtošanas programmā 2014.-2023.gadam noteiktajiem pasākumiem un pieejas to īstenošanai.

VK vērš uzmanību, ka sistēmiskas pieejas nodrošināšana valsts autoceļu sakārtošanā, ievērojot attīstības plānošanas un budžeta plānošanas dokumentu saskaņotības principu, ir būtiska, lai tiktu īstenotas sabiedrības intereses, kā arī tiktu sekmēta attīstības plānošanas mērķu sasniegšana valsts autoceļu sakārtošanas jomā.

 
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs.
Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

1,5 miljoni dolāru un 400 km/h – ķīniešu superhibrīds sērijveida izpildījumā (+ VIDEO)

Šanhajas autoizstādē nodemonstrēts Silk-FAW kopuzņēmuma radītais superhibrīds Hongqi S9. Vairāk nekā 400 km/h ātrā un pusotru miljonu dolāru vērtā automašīna gatava sērijveida ražošanai. Lasīt vairāk

 

Policija visā valsts teritorijā pievērsīs pastiprinātu uzmanību braukšanas ātruma kontrolei 2

Piedaloties Eiropas ceļu policijas tīkla rīkotajā akcijā, šodien visā valsts teritorijā, Valsts policija pievērsīs pastiprinātu uzmanību atļautā braukšanas ātruma kontrolei, aģentūru LETA informēja Valsts policija. Lasīt vairāk

 

Droša, ērta un lēta braukšana: kāpēc autovadītājiem tik svarīgi domāt par ātrumu? 9

Drošība un komforts ir ļoti svarīgi gan garākos braucienos, gan ikdienas gaitās pilsētas ielās, tādēļ automašīnu ražotāji nodrošina, ka jaunie modeļi ir aprīkoti ne vien ar pašām jaunākajām drošības sistēmām, bet arī modernām komforta tehnoloģijām. Lasīt vairāk

 

Sadursmē ar iereibuša braucēja vadītu auto gājis bojā šogad pirmais motociklists 22

Svētdien sadursmē ar iereibuša braucēja vadītu auto gājis bojā motociklists, un šis šogad ir pirmais negadījums, kad dzīvību zaudē motocikla vadītājs, aģentūru LETA informēja Valsts policijas (VP) Latgales reģiona pārvaldes pārstāve Lāsma Kursīte. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti