Ar Atveseļošanās fonda līdzekļiem plānots veicināt elektroauto ražotņu attīstību Latvijā 11

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 15.jūlijs 2021 12:48

Ar Atveseļošanās fonda līdzekļu palīdzību plānots veicināt elektroauto ražotņu attīstību Latvijā, šodien preses konferencē teica vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP).

Viņš informēja, ka aptuveni 10 miljoni eiro no šiem līdzekļiem paredzēti pašvaldībām bezizmešu transportlīdzekļu iegādei. Tas ļaus uzlabot pašvaldības pakalpojumu sniegšanu, tādējādi uzlabojot administratīvi teritoriālās reformas mērķu sasniegšanu.

Kā ziņots, jau iepriekš notikušas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārrunas ar inženieri un autosportistu Andri Dambi par iespējām Latvijā ražot elektroautobusus skolēnu pārvadājumiem.

Kā iepriekš informēja Plešs, Eiropas Savienības (ES) Padomes Ekonomikas un finanšu jautājumos apstiprinātais Latvijas Atveseļošanās fonda plāns veicinās klimatnoturīgas un digitāli prasmīgas sabiedrības attīstību.

Plāns došot iespēju ilgtermiņā mazināt Covid-19 krīzes radītās sekas, sniedzot atbalstu uzsāktajām strukturālajām reformām, piemēram, administratīvi teritoriālajai reformai, un primāri investīcijām zaļajā un digitālajā ekonomikas transformācijā.

Kopumā VARAM aktivitātēm Atveseļošanās fonda plānā paredzēti 363,84 miljoni eiro.

"Atveseļošanās fonda sniegtās investīcijas sniegs ievērojamu atbalstu mūsdienīgu risinājumu īstenošanai, kas ilgtermiņā pozitīvi ietekmēs Latvijas iedzīvotāju dzīves kvalitāti, tostarp attīstot jaunas nozares un radot jaunas darba vietas iedzīvotājiem," uzskata Plešs.

Viņš norādīja, ka vairāk nekā puse no kopējā Latvijai atvēlētā fonda finansējuma paredzēta klimata mērķu sasniegšanai un digitālās transformācijas īstenošanai, kas sniegs būtisku ieguldījumu sabiedriski un valstiski nozīmīgu iniciatīvu realizēšanai, piemēram, energoefektivitātes jomā, valsts un pašvaldību sniegto pakalpojumu pilnveidē un digitālo prasmju apguvē visu sabiedrības grupu iedzīvotājiem.

Atveseļošanās fonda plānā ietvertajā klimata pārmaiņu un vides ilgtspējas komponentē plānots mazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas un palielināt ogļskābās gāzes piesaisti. Lai sasniegtu šos mērķus, paredzēts veicināt pāreju uz atjaunojamiem energoresursiem, investēt ilgtspējīgos transporta risinājumos pakalpojumu sasniedzamības uzlabošanai.

Lai uzlabotu pašvaldību ēku un infrastruktūras energoefektivitāti un samazinātu ikgadējo primāro enerģijas patēriņu, kā arī sasniegtu enerģijas ietaupījumu, tiks īstenota pašvaldību ēku un infrastruktūras uzlabošana, veicinot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu un uzlabojot energoefektivitāti. Tam ir apstiprināti 29,3 miljoni eiro.

Aktivitāšu rezultātā atbalstītajās pašvaldību ēkās tiks samazināts primārās enerģijas patēriņš vismaz par 30% katrā ēkā, kopumā samazinot primārās enerģijas patēriņu par 4,5 gigavatstundām gadā. Energoefektivitātes pasākumi samazinās pašvaldību izdevumus par siltumapgādi un pagarinās ēku ekspluatācijas termiņus, kā arī uzlabos gan ēku vizuālo izskatu, gan sakārtos apkārtējo vidi, apgalvo VARAM.

Ministrijas skatījumā, administratīvi teritoriālā reforma ir būtisks priekšnoteikums reģionālās attīstības atšķirību mazināšanai, izveidojot ekonomiski attīstīties spējīgas administratīvās teritorijas, lai pašvaldības nodrošinātu pieejamu un kvalitatīvu funkciju izpildi, kā arī sniegtu iedzīvotājiem pakalpojumus par samērīgām izmaksām.

Reformas kontekstā Atveseļošanās fondā ir iekļauta valsts reģionālo un vietējo autoceļu tīkla uzlabošana. Tam paredzēti 92,3 miljoni eiro. Lai nodrošinātu pilsētu un 35 novadu administratīvo centru, kā arī darbavietu un pakalpojumu drošu sasniedzamību pēc reformas. Tāpat plānā ir paredzēta pašvaldību kapacitātes stiprināšana darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai, lai pašvaldības nodrošinātu pieejamu un kvalitatīvu funkciju izpildi, kā arī sniegtu iedzīvotājiem pakalpojumus par samērīgām izmaksām.

Lai sekmētu uzņēmējdarbības attīstību reģionos, plānots attīstīt komersantu pieprasījumā balstītus industriālos parkus un teritorijas reģionos. Tam plānots izlietot 80 miljonus eiro. Fonda līdzekļi ļaus iegādāties bezizmešu transportlīdzekļus pašvaldību funkciju īstenošanai un pakalpojumu sniegšanai.

Digitālās transformācijas reformas mērķis ir valsts pārvaldes procesu modernizācija un pieejamība, datu ekonomikas attīstība, kā arī racionāli organizētas un "zaļas" valsts digitālās infrastruktūras nodrošināšana. Tai skaitā paredzēti pasākumi uzņēmējdarbības un pakalpojumu digitālās transformācijas sekmēšanai, nodrošinot valsts platformu un pakalpojumu atvēršanu un pieejamību inovatīviem komercsektora risinājumiem un pakalpojumiem.

Šo mērķu realizēšanai VARAM aktivitātēm paredzēti 149,74 miljoni eiro. 

LETA jau vēstīja, ka ES Ekonomisko un finanšu jautājumu padome otrdien apstiprināja 1,82 miljardu eiro apjomīgo Latvijas Atveseļošanas fonda plānu.

Līgumu par finansējuma saņemšanu plānots noslēgt augustā, un kā pirmā atbalstu saņems veselības nozare, kurā jau ir uzsākta projektu sagatavošana.
 

 
11 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Nja 15.jūlijs 2021 13:28
4 0 Atbildēt

Vai Latvijai ir plāns kā iegūt elektrību? Ja nu notiek brīnums un puse pārsēžas uz elektro auto, ko tad? Vēlams, ka elektrība tiek iegūta zaļāk kā degviela, pietiek jau ar akumulatoru "zaļumu".

Strauts 15.jūlijs 2021 16:18
4 0 Atbildēt

Stutēs A.Dambja busiņu biznesu, jo laikam ka tas nav rentabls, jo Nordeka pērkt no LT kompānijas.

Dambis prot biznesu taisīt uz valsts budžeta līdzekļu rēķina, ja atceramies, ka viņš bija vienīgais un eksluzīvais CSDD numura zimju ražotājs un piegādātājs.

Valsts kontrole sava atzinumā teica, ka tur bija pamatīgs konkurences pārkāpums.

Es esmu par biznesu LV un par tiem cilvekiem kas dara un tiem sanak, un galvenais ka tas ir rentabli, bet stutēt nerentablu Dambja biznesu nevajadzētu izvirzīt par valsts strategiju.

Tiešam labak 90% atlaidi saules baterijam tautau izvietošanai uz jumtiem vai minī vēja turbīnām un nevajadzēs nekadus OIK. Būsim zaļākie visā galaktikā.

boliks 15.jūlijs 2021 15:19
3 3 Atbildēt

Lielāks atspaids būtu piemēram salikt uz mājām saules baterijas. A tā sanāk, ka visa nauda, kas tiks iedota tā arī pa reni noies, bez nekādas ražošanas perspektīvas.

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

290 km/h ātrais Audi RS 3 uzstāda Nirburgringas rekordu kompaktajiem auto

Audi RS 3 kļuvis par ātrāko kompaktās klases automobili Nirburgringas trasē. Jaunais rekords: 7:40,748. Lasīt vairāk

 

Remontēja KAMAZ - Opel notriec trīs cilvēkus (+ VIDEO) 8

Salūzuša kravas auto remonts autošosejas "Kaspija" 992 kilometrā (Volgogradas apgabals, Krievija) kļuva liktenīgs trim cilvēkiem, kurus notrieca aizsapņojies Opel Corsa vadītājs. Lasīt vairāk

 

Aston Martin veiksmīgs gads; īpaši pieprasīts krosovers DBX 2

Britu autoražotājs Aston Martin priecājas par veiksmīgo gadu. Šoga pārdots ievērojami vairāk nekā pērn, bet galveno artavu šajā panākumā devis markas pirmais krosovers DBX. Lasīt vairāk

 

120 000 eiro pagalam – Vācijā nodeg pilnīgi jauns Audi e-tron GT 14

Minhenē kāds gluži jauna Audi e-tron GT (120 000 eiro) elektroauto īpašnieks piedzīvojis nepatīkamu pārsteigumu uzzinot no policijas, ka viņa automobilis ir pilnībā sadedzis. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti