Ziemas riepas vasarā: braukt bīstami, bet finansiāli – neizdevīgi 13

Foto: iAuto.lv

Goodyear | 21.aprīlis 2018 14:45

Katru gadu oktobra otrajā pusē – novembra sākumā pie riepu montāžas darbnīcām veidojas rindas. Kad automašīna, kas aprīkota ar vasaras riepām, negaidīti jāsavalda atkalā, visiem autovadītājiem ir skaidrs, ka riepas jāmaina pēc iespējas ātrāk. Savukārt ziemas riepu mīnusus siltā laikā pamanīt ir grūtāk. Taču tie pastāv un ir vērā ņemami.

„Vislielākais ziemas riepu mīnuss augstā apkārtējās vides temperatūrā ir slikta saķere ar ceļa segumu. Līdz +7 °C ziemas riepas strādā lieliski, taču augstākā temperatūrā šādu riepu īpašības pakāpeniski pasliktinās, līdz visbeidzot riepas pārkarst. Tad riepas ļoti ātri nolietojas un ekstremālā situācijā, ja nepieciešams pēkšņi bremzēt vai pagriezties, risks izraisīt avāriju pieaug vairākkārt,” saka Mārtiņš Grīnbergs, „Goodyear” vieglo riepu tirdzniecības vadītājs Baltijas valstīs.

Moderna automašīna neizglābs
Mūsdienīgās automašīnās ir daudz elektronisku drošības sistēmu. Bremžu pretbloķēšanas sistēma (ABS) visās automašīnās, kas tiek tirgotas Eiropas Savienībā, obligāti jāuzstāda jau no 2004. gada, bet elektroniskā stabilitātes kontrole (ESC) – no 2014. gada. Taču automašīnas ar ceļu, tāpat kā pirms 20 vai 50 gadiem, savieno tie paši četri gumijas taisnstūri – riepas.

„Man šķiet neapdomīga cilvēku izvēle, iegādāties dārgas automašīnas ar sarežģītām drošības sistēmām un pēc tam tās ekonomikas nolūkos aprīkot ar vislētākajām riepām vai visu gadu braukt ar universālajām riepām. Neviena elektronika nesniegs maksimālo drošības līmeni un neglābs autovadītāju, ja vienīgie četri automašīnas saķeres punkti ar ceļu būs zem katras kritikas,” norāda sporta kompleksa „333” vadītājs Haralds Šlēgelmilhs, kritizējot ziemas vai universālo riepu lietošanu siltajā gadalaikā.

Ziemas riepas ir radītas darbam citādas temperatūras apstākļos nekā vasaras riepas. Tieši tāpat, kā vasaras riepas nav piemērotas lietošanai zemā temperatūrā, ziemas riepu darbība ir vāja, kad ārā ir +20 °C. Tāpēc pat “piebeigt” ziemas riepas vasarā nav ieteicams – siltajā sezonā ar tām vienkārši nav droši braukt.

Finansiālais ieguvums nepastāv
Kā argumentu, kāpēc visu gadu lietot vienu riepu komplektu (ziemas vai universālās), daži autovadītāji min vienkārši ekonomiju. Ja riepu montāža nav jāveic divas reizes gadā, jau tiek ietaupīti daži desmiti eiro. Turklāt riepas nav nepieciešams uzglabāt.

Riepu speciālisti iesaka uz ekonomiju lūkoties mazliet plašāk un rēķināt detalizētāk. Ziemas riepas vasarā nolietojas ātrāk, tāpēc ar vienu komplektu vidējais autovadītājs brauks pusotru, maksimums divus gadus. Lietojot tās tikai ziemā, riepu nobraukums ievērojami pieaug – divus dažādus riepu komplektus vidējais autovadītājs lieto 4–5 gadus. Vasaras riepas nereti pat vēl ilgāk.

Automašīna ar ziemas riepām vasaras laikā patērē arī vairāk degvielas. Atšķirība sasniedz dažus procentus, taču šī nelielā summa, rēķinot izdevumus par degvielu uz 10 tūkstošiem kilometru, pārvēršas par vairākiem desmitiem eiro. Ja vasarā nobraucat vairāk, atšķirība var sasniegt arī simts vai vairāk eiro.

„Tie ir tikai ļoti aptuveni skaitļi. Katra autovadītāja braukšanas stils ir atšķirīgs, riepu nobraukums citāds, gaisa temperatūra arī – šeit ir daudz mainīgo lielumu. Taču vienu varam apstiprināt: ziemas riepu lietošana aukstajā sezonā, bet vasaras riepu – siltajā sezonā atmaksājas. Ne tikai finanšu, bet arī drošības un komforta ziņā,” skaidro riepu speciālists M. Grīnbergs.

Atšķirība – automašīnas virsbūve
Viena no vispazīstamākajām neatkarīgajām riepu testu asociācijām „Tyre Reviews” no Lielbritānijas veica testu, kurā vasaras apstākļos salīdzināja dažādas „premium” ražotāju riepas: vasaras, ziemas un universālās. Atšķirības starp tām pirmajā brīdī šķiet nelielas – tikai daži metri. Taču tie daži metri ir vienas automašīnas virsbūve. Vai gājēju pārejas platums.

Bremzēšanas testā no 80 līdz 8 km/h +15 °C temperatūrā uz slapja ceļa seguma vislabāk, kā arī tika gaidīts, sevi parādīja vasaras riepas. Automašīnai ar vasaras riepām pietika ar 33,97 metriem, lai samazinātu ātrumu līdz 8 km/h. Automašīnai ar universālajām riepām bija nepieciešami 35,54 m, bet ar ziemas riepām – 34,82 m.
Kad apkārtējās vides temperatūra paaugstinājās līdz +18 grādiem „Tyre Reviews” speciālisti veica testu uz sausa ceļa seguma – automašīnai bija jāsamazina ātrums no 96 līdz 8 km/h. Automašīnai ar vasaras riepām, lai nobremzētu, pietika ar 36,2 metriem, ar universālajām riepām vajadzēja 41,65 m, bet ar ziemas riepām – 42,92 m. Atšķirība starp vasaras un cita veida riepām pārsniedz 5 metrus, taču lielākajai daļai automašīnu virsbūves garums ir apmēram 4,5 m.

Testa video: 

„Tie ir tikai viena testa rezultāti, kas iegūti ar neuzkarsušām riepām. Ja automašīnas brauktu ilgāk, ja riepas uzkarstu vairāk un bremzēšanas tests tiktu atkārtots, atšķirības pieaugtu vēl vairāk. Automašīna ar vasaras riepām apstātos līdzīgā attālumā, ar universālajām – nedaudz tālāk, bet ar ziemas – par vairākiem metriem tālāk, jo augstā temperatūrā tās pārkarst un funkcionē vēl sliktāk”, skaidro M.Grīnbergs.

 
Visi komentāri
 
Juris 21.aprīlis 2018 19:21
15 3 Atbildēt

Pliks reklāmraksts! Patreiz braucu ar divas sezonas nokalpojušām ziemenēm, kas vienkārši jānoplēš. Nejūtu nekādu atšķirību stabilitātē vai bremzēšanā. Tieši otrādi, pat nospolēt grūtāk kā ar cietajām vasarenēm.

Redaktors 21.aprīlis 2018 19:45
2 3 Atbildēt

Virs +8 grādiem bremzēšanas ceļam būtu jāpieaug ar ziemas riepām, mīkstāka gumija taču!

Juris 22.aprīlis 2018 11:40
0 2 Atbildēt

Kas notiek ar riepu gumiju siltumā? Tā izkalst, paliek cieta un plaisā. Tāpēc ziemas riepas nedrīkst glabāt siltās, sausās vietās. Apskaties pats kādu vecu ziemas riepu.

Kanibaals 23.aprīlis 2018 20:25
0 0 Atbildēt

Tik jāpalielina nedaudz spiediens un būs arī cietāka.

kasinsh79 21.aprīlis 2018 21:30
7 2 Atbildēt

Ar mīkstajām ziemenēm nudien riskants pasākums braukt karstā laikā, piemēram. Ar pacietām (universālām) ziemenēm būs tāpat kā ar vissezonu riepām, nekā super, bet arī nekāda lielā riska (mūsu satiksmē - ātrumiem utt.)

sunis 21.aprīlis 2018 21:41
11 2 Atbildēt

Pilnīgas muļķības reklāmrakstā. Vasarā ar ziemas riepām ir pat drošāka braukšana, pa grants ceļiem viennozīmīgi labāka saķere un mīkstāka braukšana. Vienīgi siltākā par +8 grādiem laikā ir paaugstināta riepu dilšana.

Sarkasms 22.aprīlis 2018 11:26
2 0 Atbildēt

neizdevīgi? ja ziemai vairs neder tad vasarā mierīgi noplēš līdz galam.. kur neizdevigums?

par bremzēšanas ceļa garumu, nezinu... bums nav bijis, apstājies esmu tur kur vajag.. kā slapjā, tā sausā laik..

ok, nav man skandinācijas ziemas riepas..

vienīgais ko manu ir palielināts troksnis..

Tas pats 22.aprīlis 2018 11:37
4 0 Atbildēt

Nu jā ,a kāpēc tad formula1 braucēji iesilda riepas pirms cīņas. Vienkārši tauta nepērk vasaras riepas vot i jāsaraksta gudrs raksts

anonimikis 22.aprīlis 2018 14:53
3 0 Atbildēt

Varētu ievākt statistiku par pārdotākajām riepām un salīdzināt šos ciparus ar to testa datiem. Varu saderēt, ka šeit testētās vissezonas riepas būs pārākas par lielāko daļu tautas reāli izmantotajām.

Sailun 23.aprīlis 2018 8:42
1 1 Atbildēt

Riepu ražotājs: SAILUN

Riepu modelis: Atrezzo Elite

Sailun in populrākā izvēle Latvijā starp budžeta klases riepām jau vairāk kā 5 gadus!

Šim modelim pieejami vairāk kā 30 izmēri!

MMK Serviss novērtējums: ”Labas un ekonomiskas vasaras riepas par ļoti labu cenu. Kvalitāte augstāka par samaksāto naudu”.

Kanibaals 23.aprīlis 2018 20:27
1 0 Atbildēt

Ar Sailun ziemā braukt ir tikpat slikti kā ar vasarenēm pa sniegu.

wons 23.aprīlis 2018 8:58
6 2 Atbildēt

Riepu tirgoņu reklāmraksts. Varētu piekrist par skandināvu jeb mīkstajām, frikcijas riepām vasarā, bet centrāleiropas ziemas riepas, mūsu vasarās, kad no rītiem ir citreiz pat zem +7 grādiem, uz grants ceļiem, tās ir pat drošākas, par cietajām vasarenēm. Ko lai saka, ne jau, vasaras riepas, bet tas, kas sēž pie stūres, rada to drošību!

stalkers 24.aprīlis 2018 11:37
3 0 Atbildēt

Noliktavas netukšojās, reklāmas rakstiņš jāuzcep....Pilnīgs BS. Pirmkārt pie mūsu ātrumiem, kas par spīti visādu sēņotāju briesmus stāstiem reti pārsniedz 100-110 km/h plūsmā, nu jau nereti lēnāk un karsto dienu (pagājušo gad laikam vispār nebija +30 dienu) mazā īpatsvara lielas jēgas no tās vasaras gumijas nav, vienīgais risks ir tajā, ka brauc ar jebkādām riepām, kas slikti izspiež ūdeni - t.i. ar ļoti nobrauktu protektoru.

Tagad par ietaupījumiem, montēšana Rīgā vidēji ir jau ~25 eiro uz setu, lieliem ratiem vēl vairāk, pa tiem diviem gadiem, kad nobrauc M+S setu, sotaks sanāk - 1/2 līdz 2/3 no jauna M+S seta cenas un var rullēt tālāk, nekādas uzglabāšanas, vecas gumijas, utt.

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Bēgot no policijas, šoferis Rīgā ar savu BMW attīsta 195 km/h; bēgli notver (+ VIDEO) 26

Speciālo uzdevumu nodaļas inspektori sestdienas vakarā Rīgā dzinās pakaļ kādam šoferim bez autovadītāja apliecības, kurš no policistiem bēga ar ātrumu 195 kilometri stundā, aģentūra LETA uzzināja VP. Lasīt vairāk

 

Milzīgais amerikāņu apvidnieks GMC Yukon varēs apgriezties uz vietas 9

Nesen prezentētais GMC Yukon jaunās paaudzes modelis ieguvis funkciju Hurricane Turn, kas tam ļaus apgriezties uz vietas. Lasīt vairāk

 

Pie Tartu gājēju pārejām izmēģina viedās ceļa zīmes 8

Tartu ierīkotas trīs viedās gājēju pārejas, kurās gājēju uzmanība ar gaismas un skaņas signāliem jau laikus tiek pievērsta automobilim, kas tuvojas,, savukārt autovadītāji tiek brīdināti par gājēju tuvošanos. Lasīt vairāk

 

Tesla iegādājas zemes gabalu Vācijā jaunās rūpnīcas celšanai; zaļie protestē 14

Samaksājot 41 miljonu eiro, Tesla iegādājusies 300 hektārus lielu zemes gabalu Berlīnes tuvumā savas jaunās rūpnīcas celšanai. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti