Kampaņā “Izkāp no telefona!” CSDD uzsāk cīņu ar mobilā telefona “nozombētiem” autovadītājiem (+ VIDEO) 6

 

Foto: Ekrānšāviņš no Youtube.com

CSDD | 6.decembris 2018 9:07

Vairāk nekā 70% autovadītāju ikdienā pie stūres lieto mobilos telefonus, vienlaikus apzinoties to kā nopietnu problēmu.

Satiksmes dalībnieku novērojumi liecina, ka pēdējo piecu gadu laikā mobilo ierīču lietošana pie stūres arvien pieaug, radot nepieciešamību šo problēmu aktualizēt plašākā sabiedrībā, veidojot sociālas kampaņas un pastiprinot kontroli uz ceļiem*.  Tādējādi, lai pievērstu mobilā telefona “nozombēto” autovadītāju uzmanību un mainītu to paradumus, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) uzsāk satiksmes drošības kampaņu  “Izkāp no telefona!”.

“Iekāpjot auto, izkāp no telefona! Tieši tik vienkāršs ir mūsu aicinājums,” iepazīstinot ar kampaņu, uzsver CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš. Viņš skaidro, ka mobilo telefonu ietekmē autovadītāji kļūst par apkārt neko neredzošiem un nedzirdošiem zombijiem. Tieši tādēļ gados jaunās auditorijas vidū populārā zombiju tematika izmantota arī CSDD kampaņā “Izkāp no telefona!”.

“Mūsu pētījums rāda, ka mobilā telefona “nozombētie” autovadītāji pie stūres visvairāk grēko, veicot zvanus (72 % autovadītāju), sarakstoties ar ziņām (43%), kā arī sērfojot internetā un sociālos medijos (17%). Turklāt šajā jomā vairāk grēko gados jaunāki un nepieredzējuši šoferi” skaidro A. Lukstiņš.

Veiksmīgi apvienot telefonu lietošanu un auto vadīšanu ir kā spēlēt krievu ruleti, skaidro kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marija Ābeltiņa: “Multitāskings ir totāla ilūzija. Mēs nevis spējam darīt vairākas lietas paralēli, bet gan ātri pārslēgties no vienas lietas uz citu, turklāt daudzas lietas “laist autopilotā”, tāpēc mums rodas sajūta, ka darām vairākus darbus vienlaicīgi. Tādējādi mūsu smadzenes, līdzīgi kā labs triku meistars, mūs “apved ap stūri”. Realitātē mēs koncentrējamies sarunai (t.i. mobilajam telefonam), un braukšana paliek fona režīmā.”

“Bieži viedierīču lietošana rezultējas kā kontroles zaudēšana pār spēkrata stūri, dreifēšana jeb peldēšana starp joslām, ātruma pārsniegšana vai tieši otrādi – pārlieku lēna braukšana un neiekļaušanās plūsmā,” stāsta Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis, uzsverot, ka mobilā telefona “nozombētie” šoferi pie stūres rada lielu bīstamību un pakļauj riskam ne tikai sevi un līdzbraucējus, bet arī pārējos satiksmes dalībniekus. Satiksmes drošības eksperti Latvijā un pasaulē uzsver, ka ar mobilā telefona lietošanu pie stūres ir saistīti aptuveni 20-30% no visām avārijām.

CSDD un tirgus un sociālo pētījumu aģentūras “Latvijas Fakti“ veiktais pētījums liecina, ka par iedarbīgākajiem risinājumiem mainīt ieradumus un nelietot  mobilo telefonu pie stūres tiek atzīta pastiprināta kontrole uz ceļiem (34%), negatīva paša vai citu pieredze (34%), sodu palielināšana (27%) un tehnoloģiju, kas bloķē mobilā telefona lietošanu braukšanas laikā, ieviešana (23%).

Risinot samilzušo mobilo telefonu lietošanas pie stūres problēmu, Valsts policija šobrīd īsteno arī papildu autovadītāju kontroles aktivitātes. Drīzumā uz valsts ceļiem darbu sāks netrafarētās policijas automašīnas, kas būs aprīkotas ar 360 grādu kamerām. Ja kādā no tuvumā esošajām automašīnām vadītājs lietos tālruni, tad sānos ierīkotās kameras konstatēs šo pārkāpumu, un automašīnas īpašniekam vēlāk tiks atsūtīts paziņojums par uzlikto sodu. Turklāt sods par telefona lietošanu pie stūres šogad ticis palielināts līdz 25-100 eiro. Tas gan joprojām ir būtiski mazāks nekā citās Eiropas valstīs – piemēram, Spānijā, Dānijā, Somijā un Lielbritānijā sods par šādu pārkāpumu ir ap 200 eiro, bet Nīderlandē – pat 420 eiro. Kampaņas “Izkāp no telefona!” laikā policija veiks pastiprinātu kontroli uz Latvijas ceļiem un tiem, kuri lietos mobilos telefonus pie stūres, atbilstoši tiks piemērots sods.  

Satiksmes drošības kampaņu “Izkāp no telefona!” organizē CSDD sadarbībā ar  Valsts policiju; kampaņu atbalstaapdrošināšanas sabiedrība “Balta”, kā arī Latvijā lielākais degvielas mazumtirdzniecības uzņēmums “Circle K”. Kampaņa tiek finansēta no OCTA līdzekļiem.

*CSDD 2018. gada maijā veiktais pētījums “Sabiedrības attieksme pret telefonu lietošanu pie stūres”  īstenots sadarbībā ar tirgus un sociālo pētījumu aģentūru “Latvijas Fakti”. Pētījumā aptaujāti 1017 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

 

 
Visi komentāri
 
Freijers 6.decembris 2018 10:25
0 0 Atbildēt

Drusku arī asprātīgs tas klips...tikai pietrūkst (ne)zombiju - dirsinātāju, kuru telefonprieku dēļ citiem aiz viņiem jāvelkās.

dab 6.decembris 2018 10:33
5 2 Atbildēt

lietojot telefonu pie stūres, vadītājs neapzinoties visai pasaulei atklāj ka viņa vecāki kā kontracepciju izmantoja palagu. tieši kā vtelefona lieto

Es Cocos Code 6.decembris 2018 11:12
2 0 Atbildēt

o jā dārgs klips , CSDD var atļauties ;)

ak 6.decembris 2018 13:24
4 0 Atbildēt

Šito akciju bija jāuzsāk nevis CSDD, bet gan ceļu policijai. Tas jau ir nonācis tik tālu, ka daļa vispār ceļu neredz. Katru dienu uztaurēju kādam, kurs ir galīgi apjucis uz ceļa. Labākie eksemplāri uz stūres uzliek planšeti, un skatās filmas, braucot. Kamēr bija vasara, tas nebija tik akūti redzams, tagad tumsā planšetes un telefoni spīd pa gabalu. Kā tas ietekmē redzamību, pat nav ko jautāt. Vēl ir interesanti tas, ka, piemēram, 40 000 eur vērta auto īpašniekam nav naudas brīvroku ierīcei.

Kanibaals 8.decembris 2018 10:32
1 0 Atbildēt

Nevis nav nauda, bet nemāk pieslēgties jau iebūvētajām. Blondīnes ir tikušas tālāk, tās neliek pie auss bet tur horizontāli sev priekšā tāda, tas laikam lai pustonnīgo kosmētiku nesabojātu.

Patiesība 6.decembris 2018 15:57
1 1 Atbildēt

Un ne tikai autovadītāji. Tādu paši ir gājēji uz pārejām, kurus neviens neaudzina, un arī tie paši velosipēdisti. Ceļu policijai ir ko darīt, tikai nedara. No autovadītāja vienmēr var sodu piedzīt, bet gājējs un velosipēdists, nav aktuāls, ko no viņa paņemsi.... Kādreiz milicis ar svilpi stāvēja pie gājēju pārejas un veica prevencijas darbu. Tagd visur skatamies tikai uz autovadītāju, jo ir ko paņemt. Lūdzu csdd kungi, domājiet, un sāciet kustēties. Tāpat bērni man stāsta, ka skolās satiksmes noteikumus nemāca, Jautājums izglītības ministrijai, kāpēc nemāca, kas vispār būtu obligātais priekšmets.

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Mazda 6 pēctecis: Mazda ar diviem jaunumiem Auto China 2024 izstādē (+ FOTO)

Pekinas autoizstādē Japānas autobūves uzņēmums Mazda nodemonstrējis divus jaunumus: sedanu EZ-6 un krosoveru Arata. Lasīt vairāk

 

Unikālais 48 cilindru motocikls pārdots par 107 000 eiro 1

Noslēgusies Bonhams izsole, kurā tika pārdots pasaulē vienīgais 48 cilindru motocikls. Lasīt vairāk

 

Sestdien, 27.aprīlī, Rīgā ar motociklu parādi atklās motosezonu. 8

27.aprīlī pie t/c „Mols” Krasta iela 46. sākot no plkst. 10.00 pulcēsies ap Latvijas motobraucēji, lai kopīgi atklātu ikgadējo motosezonu. Pulcēšanās laiks no plkst. 10.00-12.59. Lasīt vairāk

 

Pa ceļam uz Marbelja 95 benzīns 1.799 un dīzelis 1.649 EUR. Paskaties iAuto iepriekšējo video no LV (+ VIDEO) 16

Attēlos un video var redzēt, kādas šobrīd ir degvielas cenas Spānijā, Latvijā un Lietuvā. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti