Pavasara migrācijas laikā krupim nepieciešams palīdzēt pārkļūt pāri ceļam - iAuto

Pavasara migrācijas laikā krupim nepieciešams palīdzēt pārkļūt pāri ceļam 8

 
Nozare.lv | 26.marts 2021 11:41

Pavasarī, gaisa temperatūrai paaugstinoties virs nulles, no ziemas miega mostas krupji, kuri dodas no ziemošanas uz nārsta vietām turpināt savu dzimtu, taču bieži vien šajā ceļā iet bojā zem auto riteņiem, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Maija Rēna.

Viņa pavēstīja, ka ik gadu, šķērsojot autoceļus, bojā aiziet simtiem šo abinieku, tādēļ Dabas aizsardzības pārvalde aicina šajā pavasarī iedzīvotājus ziņot par novērotām krupju migrācijas vietām un pieteikties par brīvprātīgajiem, palīdzot krupjiem šķērsot ceļu. Bet autovadītājus ūdenstilpju tuvumā pārvalde lūdz braukt uzmanīgāk un lēnāk.

Rēna norādīja, ka parastais krupis ir abinieks, ziemu tas pavada uz sauszemes, mežos, parkos, lauku sētās, bet pēc atmošanās no ziemas guļas dodas uz savu dzimto ūdenstilpi turpināt savu sugu. Bieži vien šo maršrutu šķērso cilvēku veidoti ceļi, tādēļ krupji ir pakļauti sabraukšanas riskam.

"Krupju migrācijas ceļi ir pastāvējuši kopš neatminamiem laikiem, tāpēc pareizāk pat būtu teikt, ka nevis krupji šķērso ceļus, bet cilvēku veidotie ceļi šķērso krupju ierastos maršrutus," norādīja Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts, zoologs Vilnis Skuja.

Skaidrojot nepieciešamību iesaistīties krupju glābšanā, Skuja uzsvēra, ka dabā ikvienai dzīvībai ir vērtība un krupis tāpat kā daudzas citas dzīvas radības ir būtiska dzīvības ķēdes sastāvdaļa, kurai izzūdot, tiek izjaukts dabiskais līdzsvars.

Lai mazinātu krupju sabraukšanas risku, daudzviet Eiropā jau gadiem ierasta prakse ir veidot gan migrācijas tuneļus abiniekiem zem autoceļiem, gan ierobežot satiksmi un braukšanas ātrumu šādās vietās, gan arī veidot brīvprātīgo grupas, kas fiziski palīdz krupjiem tikt pāri ceļam un izdzīvot. Dabas aizsardzības pārvalde Slīteres Nacionālajā parkā jau vairākus gadus veido nožogojumu un ar vietējo iedzīvotāju palīdzību pasargā krupjus no sabraukšanas, taču šādu vietu, kur būtu nepieciešama cilvēku iesaiste, Latvijā ir ļoti daudz.

Pārvalde ir identificējusi vairākas vietas visā Latvijā, kur brīvprātīgie jau tagad var pieteikties palīdzēt krupjiem šķērsot ceļu. Lai apzinātu vietas, kur turpmākajos gados iesaistīties krupju glābšanā, iedzīvotāji par krupju migrācijas vietām var ziņot dabas novērojumu portālā "dabasdati.lv".

Jau zināmie krupju migrācijas maršruti apkopoti pārvaldes infografikā, kas pieejama Dabas aizsardzības pārvaldes sociālajos tīklos un tīmekļvietnē "daba.gov.lv". Lai pieteiktos par brīvprātīgo palīgu, interesentiem jāraksta ziņa uz e-pasta adresi "info@daba.gov.lv". Pārvaldes speciālisti sazināsies ar brīvprātīgajiem un sniegs sīkākas instrukcijas un padomus, kā droši un saudzīgi iesaistīties.
 

 
8 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Bez ironijas 26.marts 2021 12:12
3 1 Atbildēt

Ļoti labi, jo ir kretīni, kas pamanās sabraukt pat ežus, par mazākām radībām pat nerunājot. Tev laikam tas nav aktuāli, jo arī mežu izbraukāšana ar kvadrām bija "pie d**sas"

Vernons 26.marts 2021 13:24
3 0 Atbildēt

Angļi bija aprēķinājuši, ka viena krupja ekonomiskā vērtība dārzā līdzinās 20 Latiem sezonā! Viss kas kustas, krēslai iestājoties, kļūst krupim par barību! Zemeņu dobē kailgliemežus apēd krupis!

WALA 26.marts 2021 13:25
3 3 Atbildēt

Ari bez ironijas, tātad tehniski meža nedrīkst arī staigat, jo tas ari izbradā zāli, un iespējams ari ko vērtīgāku.,vai pareizi saprotu tavu norādi ?

 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Citi raksti
 

 

Izceltie raksti

Porsche 911 GT3 RS saduras ar BMW M2 - pamatīga avārija Nirburgringā (+ VIDEO) 6

Kā par brīnumu, abi vadītāji tikuši cauri vien ar zilumiem un sasitumiem. Lasīt vairāk

 

Jau šo sestdien Engurē norisināsies lielākais kravas auto saiets Baltijā 1

Šajā nedēļas nogalē, 12. jūlijā, Engures stadionā jau trešo gadu pēc kārtas norisināsies kravas auto vadītāju saiets, kas nu jau kļuvis par lielāko šāda veida pasākumu Baltijā. Šogad pasākumā plānots uzņemt ap 100 kravas auto tehnikas vienībām, ievērojami pārsniedzot iepriekšējo gadu dalībnieku skaitu. Lasīt vairāk

 

Jānis Vanks izmēģina Volkswagen California Ocean (+ VIDEO)

Volkswagen California ir ceļojumu automašīna uz Multivan bāzes. Inovāciju un augstās kvalitātes dēļ California kļuvusi par sava veida ikonu. Jaunāko un vislabāk aprīkoto kemperi šodien izmēģinās Jānis Vanks. Lasīt vairāk

 

No rūpnīcas pie pircēja - Tesla ierodas pie īpašnieka, autopilota vadīta (+ VIDEO) 6

Tesla Youtube kanālā publicētais video pierāda, ka ceļu no rūpnīcas pie pircēja automobilis veic patstāvīgi, paļaujoties uz Full Self-Driving autonomās braukšanas sistēmu. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti