Turpinās vērtēt iniciatīvu par publisko stāvvietu izmēru palielināšanu 11

 

Foto: Ekrānbilde no Google.com/maps

Nozare.lv | 9.februāris 2023 13:11

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šodien lēma virzīt tālāk pēc Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) iniciatīvas tapušo iedzīvotāju iesniegumu par publisko stāvvietu izmēru palielināšanu, to nododot tālākai izvērtēšanai Ministru kabinetā (MK).

Komisija uzdeva MK sagatavot informatīvo ziņojumu līdz šā gada 31.decembrim par risinājumiem, kā nodrošināt drošāku transportlīdzekļu novietošanu publiskās stāvvietās.

LTAB rosina atjaunot standartu atbilstoši mūsdienu transportlīdzekļu izmēram, proti, stāvvietas parametri būtu 2,5 līdz 2,7 metri. Vienlaikus esot jāveic izmaiņas stāvvietu regulējumā MK noteikumos, pievienojot atsauci uz standartu, jo šobrīd standartam ir rekomendējošs raksturs. 

Tāpat iniciatīvas autori aicina veikt publisko autostāvvietu auditu, īpaši tirdzniecības un vietās, kur augsta satiksmes intensitāte. Tiek rosināts arī veicināt ''skujiņas'' jeb slīpā transportlīdzekļa izvietojuma principa ieviešanu jaunbūvējamās stāvvietās.

Satiksmes ministrijas (SM) pārstāvis sēdē uzsvēra, ka stāvvietas un to izmēri ir dažādi. SM ieskatā, nevajadzētu noteikt stāvvietu parametrus kā obligātu normu, bet gan rekomendējoši. Viņš norādīja, ka arī patlaban stāvvietu parametrus var palielināt.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāve Beāta Dambīte sēdē norādīja, ka stāvvietu parametri ir jāpārskata, jo laika gaitā mainījušies transportlīdzekļu gabarīti. Bet tajā pašā laikā Dambīte akcentēja, ka, piemēram, Francijā, stāvvietu platums ir 2,3 metri. Arī Lielbritānijā tikai pagājušā gada augustā pieņēma lēmumu palielināt vienai automašīnai atvēlamo platumu līdz 2,6 metriem.

Dambīte informēja, ka, pēc viņai pieejamās informācijas, Latvijas Valsts ceļi ir sākuši darbu, lai pārskatītu un veidotu jaunus ieteikumus autostāvvietu projektēšanā. Stāvvietu parametri varētu tikt pārskatīti un attiecīgi iestrādāti standartā, norādīja CSDD pārstāve. 

LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins iepriekš pauda cerību, ka likumdevējs izvērtēs iniciatīvu un nodos to tālāk atbildīgajām institūcijām, lai sakārtotu stāvvietu izmēru jautājumu, kas ir vēl viena satiksmes drošības joma, kurā Latvija atpaliek no saviem kaimiņiem.

Latvijā normatīvie akti, kuri pieņemti pirms vairāk nekā 20 gadiem, nosaka tikai vēlamo stāvvietas lielumu, definējot, ka platumam vēlams būt ne mazākam par 2,5 metriem. 

Tikmēr Igaunijas stāvvietu izvietojumu un platumu nosaka Igaunijas Standartu centra veidotais pilsētas ielu standarts. Saskaņā ar šīm normām, kas stājās spēkā 2016.gada pavasarī, tirdzniecības centros ieteicamais stāvvietu platums ir 2,7 metri, bet citās mazāka apjoma autostāvvietās - 2,6 metri. Pēc vecā standarta, kas bija spēkā no 2003. līdz 2016.gadam, ieteicamais tirdzniecības centra stāvlaukuma platums bija 2,6 metri.

LTAB pārstāvji informē, ka 2021.gadā Igaunijā reģistrēti kopumā 33 200 ceļu satiksmes negadījumi, no kuriem 39% bija avārijas autostāvvietās. Igaunijas apdrošinātāji aprēķinājuši, ka kopā atlīdzībās par ceļu satiksmes negadījumiem autostāvvietās 2021.gadā izmaksāti 14 miljoni eiro. Vidējā atlīdzība par negadījumu autostāvvietās 2021.gadā bija 1078 eiro.

Abāšins pieļauj, ka Latvijā statistika par ceļu satiksmes negadījumiem stāvvietās varētu būt līdzīga, tikai lielākā daļa negadījumu, kas notikuši stāvvietās, paliek nereģistrēti, jo bojājumi transportlīdzekļiem ir nelieli, tos uzreiz nepamana vai to izraisītājs pamet notikuma vietu. Tāpat arī ceļu satiksmes negadījumi autostāvvietās, kas neatrodas pie lielveikaliem, netiek klasificēti kā negadījums stāvvietā, bet, piemēram, ielas malā.

Abāšins norāda, ka LTAB jau vairākus gadus aicinājis atbildīgās institūcijas pārskatīt normatīvos aktus atbilstīgi mūsdienu transportlīdzekļu izmēriem un satiksmes intensitātei, nosakot stāvvietas minimālo platumu no 2,6 metriem un garumu pieci metri vienam vieglajam transportlīdzeklim.

Līdz šim LTAB argumenti nav tikuši uzklausīti, tādēļ pērn LTAB iesniedza savu priekšlikumu sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv", kas decembra beigās savāca nepieciešamo balsu skaitu, lai tiktu iesniegta izvērtēšanai Saeimā.
 

 
Visi komentāri
 
Stāvvieta 9.februāris 2023 13:38
1 2 Atbildēt

Var jau taisīt lielākas, bet ja nav sazīmētas vietas (vai ir sniegs) vienmēr atradīsies pautgalvas, kas nostājas cieši blakus un tam atver durvis ar blīkšķi pret kaimiņauto.

?? 9.februāris 2023 15:35
1 4 Atbildēt

to, ka esi putinists, mēs jau tāpat esam sapratuši lieku reizi agādināt nevajag.

!! 9.februāris 2023 18:11
1 1 Atbildēt

Ej tu pa gaisu, Kremļa atrauga.

Krotow 10.februāris 2023 10:21
0 0 Atbildēt

Tādi, kas skrāpē kaimiņam durvis, to izdarīs arī tur kur vietas pietiek. Sāpe ir indivīdi, kuri neorientējās telpā un atstāj savu ķerru tieši pie stāvvietas līnijas. Ziemā tas gadās arī nejauši dēļ zem sniega apraktām līnijām. Tad spiesti pārbīdīties arī nākamie piebraukušie un izveidojas caurumi, kur pat ar mazu auto vairs nav iespējams iebraukt.

650 9.februāris 2023 14:55
0 0 Atbildēt

Nu tu redz kā.Nututik paskatkā.Jā. Pirms tiem"20tiem" (mums.nelohiem.neelvē) nebij itin neviena ne Mandāta, ne kur nu vēl kādas tādas ētiskas Ētikas.Nee.

Un neviens Lohs visus šos garos 2020to gadu 20gades 20gadus nerakstīja (neiesniedza) nevienā iesniegtuvē nevienu pašu iesniegumu.Nee.Un pēkšņi šitajā 23jā mūs apmeklēja gan Mandāts, gan Ētika. Jā.

Un tikai Tāpēc, ka savu lielMandātu citiem (mazmazmandātiem) pa virsu tagad uzmandātoja pats LTAB.Jo lūk Lohi tam pieprasīja Maksāt.Taču LTAB negrib maksāt.Na/ujam viņam to šitā te vajag,katramloham vislaik kaut ko te maksāt.Jā.

Tas, ka Lohi visus šos garo 22gadu ilgos 23 pusgadus dauzīja cits/citam durvis un (vairumā gadījumu!) tās remontēja paši/Par! savu lohanaudu un nevienam neprasīja itin neko, nu tas nekas.Tāpēc taču viņi ir Lohi.

Indigo 9.februāris 2023 19:56
5 3 Atbildēt

Es braucu uz veikalu ar velo. Bagāžas grozs pietiekami liels, tomēr motivē nepirkt neko lieku. Problēmas ar velo novietošanu pagaidām nav. Tāpat parasti ceļš aizņem daudz mazāk laika, nekā ar auto.

Es zinu, tūlīt sāks svepstēt cilvēki ar lieko svaru, kuri katru dienu no veikala ved cementa maisu un reģipša plāksni, līdzi vadājot savus piecus bērnus, klavieres un gaļas buļļa izmēra laulāto draudzeni.

650 9.februāris 2023 23:09
2 0 Atbildēt

Vispār vajag to gaļas gabalu (vai to buļļa veceni) 1kārši piesiet (elasstīgajā) pavadā un vilkt pa zemi. Piecus bērnus protams būs grūtāk, taču pārīti mierīgi var pārkarināt pār rāmi un vēl trešo uz stūres uzmest.Atlikušos 2gab var piesiet aiz iepriekš piesietā augstākminētā buļļa gaļasgabala,lai skrien pakaļ. Jā.

... 10.februāris 2023 8:57
2 0 Atbildēt

Dzīvojot laukos vai mazpilsētā tas ir normāls risinājums. Daudzstāvenē man tas velo kopā ar pirkumiem vēl jāstiepj augšā pa šaurām trepēm un jādomā kur noparkot nelielā dzīvoklī. Pie tam, lai nopirktu pāris sīkumus normāls cilvēks nebrauc uz lielveikalu, bet aiziet kājām uz tuvējo bodīti. Uz lielveikalu brauc pāris reizes mēnesī, kad plānoti lielāki pirkumi...Tā ka ej saviem pāķa padomiem...

Krotow 10.februāris 2023 10:23
0 0 Atbildēt

Kad man nevajag neko lieku, arī uz lielveikalu eju ar kājam. Taču kad braucu, tad gadījumos kur vedamo bez auto tiešām nevar aizvest. Vai arī veikals no manas mājas ir bez auto ļoti neērti pieejams.

Pļurkt 11.februāris 2023 8:31
0 1 Atbildēt

Kamēr visiem vieglajiem auto bija elastīgas plastmasas moldingi pa visu sānu, kaut kāda saskrāpēšana stāvvietās vispār nebija problēma!!

Kā auto ražotāji "saekonomēja un moldingus nolikvidēja, tā parādījās problēma! Kā rezultātā veikalniekiem ir papildus izdevumi - pērkot palielinātu zemes gabalu, lai savietotu to pašu auto skaitu!!

VDR 11.februāris 2023 12:47
0 0 Atbildēt

Daudz gudrāk būtu visus ārējos paneļus taisīt no plastmasas. Un durvju kantes no trauslas plastmasas, tad paši virinātāji piedomātu lai ar joni verot tās vaļā nepazaudētu daļu no savām durvīm.

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti1111

3,6 sekundes līdz 100 km/h; no 36 890 eiro - Volvo jaunais krosovers EX 30 pievienojas piedāvājumam (+ FOTO) 27

Volvo paziņojis cenas un atklājis pieteikšanos savam jaunākajam un markas vēsturē ātrākajam modelim, krosoveram EX 30. Lasīt vairāk

 

Samsung iepazīstina ar “Bespoke” sadzīves tehniku, kas izstrādāta rūpēs par ilgtspējīgāku rītdienu 1

Vakar, jaunāko sadzīves tehnikas iekārtu apskatā “Bespoke Life 2023” Samsung demonstrēja uzņēmuma inovācijas un risinājumus sadzīves tehnikas ierīču segmentā, kas padara ilgtspējīgu dzīvesveidu vēl ērtāku, savienojamību un ierīču pārraudzību vēl ātrāku, bet ierīču dizainu – personalizējamu un pielāgojamu mājokļa dizainam. Lasīt vairāk

 

Ideja par pašapkalpošanas servisu gūst milzu atsaucību (+ VIDEO) 9

Pašam veikt sava auto apskati un remontdarbus – šāda iespēja ir Dekšāres pagasta iedzīvotājiem Latgalē. Kā norāda pašapkalpošanās autoservisa īpašnieks, pieprasījums ir liels un nereti nākas gaidīt pat vairākas dienas, kamēr atbrīvosies kāds auto pacēlājs. Lai nodrošinātu servisa pilnvērtīgu darbību, tajā strādā arī divi pieredzējuši automehāniķi. Lasīt vairāk

 

Autovadītājus aicina izmantot saskaņoto paziņojumu (+ VIDEO)

Liela daļu autovadītāji pēc ceļu satiksmes negadījuma sauc policiju, nevis aizpilda saskaņoto paziņojumu. Tas ir lieks laika patēriņš gan negadījumā iesaistītajiem, gan Valsts policijai. Kādos gadījumos atļauts aizpildīt saskaņoto paziņojumu un kā to pareizi darīt? Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti