Gaidāma strauja atjaunojamās enerģijas izaugsme 25

 

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 25.oktobris 2021 14:27

Pašlaik veidojas īpaši labvēlīgi apstākļi atjaunojamās enerģijas straujam izaugsmes lēcienam, noskaidrots auditorkompānijas "EY" (agrāk "Ernst & Young") pētījumā "EY Renewable Energy Country Attractiveness Index", kas tiek veikts visā pasaulē jau 58.reizi.

"EY" pārstāvji aģentūrai LETA atklāja, ka patlaban vienlaicīgi dažādi faktori - tirgus pieprasījuma un piedāvājuma situācija, efektīvu tehnoloģiju attīstība, valstu politikas pārmaiņas, vides, sociālo un pārvaldības apsvērumu nozīmes pieaugums sabiedrībā un uzņēmējdarbībā, kā ar investoru gatavība ieguldīt "zaļās" enerģijas jaudu izveidē, sekmē būtisku atjaunojamās enerģijas izaugsmi.

Auditorkompānijas pētījums parāda, ka pērn, neskatoties uz pandēmiju, pasaulē ieguldījumi atjaunojamās enerģijasražošanas jaudās pieauga par 2% un sasniedza 303,5 miljardus ASV dolāru, bet atjaunojamās enerģijas jaudu uzstādīšana bija pat par 45% augstāka nekā 2019 gadā, sasniedzot 265 gigavatus (GW), kas ir straujākā izaugsme kopš 1999.gada.

"EY" Atjaunojamās enerģijas valstu pievilcības indeksā, kas atspoguļo atjaunojamās enerģijas investīciju vides vērtējumu un tās ieviešanas iespējas, pirmo vietu saglabā ASV, kurai seko Ķīna, Indija, Francija, Lielbritānija un Vācija. Baltijas valstis top 40 sarakstā nav iekļuvušas.

"EY" partneris Baltijas valstīs Nauris Kļava sacīja, ka Baltijas gadījumā mūsu eksperti norāda uz atšķirīgiem izaicinājumiem katrā valstī. Latvijai ir labas starta pozīcijas atjaunojamās enerģijas jomā jau esošā lielā hidroelektroenerģijas īpatsvara dēļ, taču, lai sasniegtu 50% enerģijas patēriņa no atjaunojamiem resursiem līdz 2030.gadam, arī Latvijā ir nepieciešama jaunu jaudu ieviešana, kas galvenokārt panākama ar vēja un biomasasenerģijas attīstību. Latvijai tuvākajos gados ir jāpanāk praktisks progress jaunas atjaunojamās enerģijas jaudas ieviešanā.

Savukārt Lietuvas lielākais izaicinājums pēdējos gados ir bijis enerģētiskās neatkarības stiprināšana, ko pašlaik paredz arī ambiciozs plāns panākt pilnīgu enerģētisku neatkarību līdz 2050.gadam. Igaunijas izaicinājums ir samērā lielā oglekļa intensīva degakmens jeb degslānekļa izmantošana un emisiju samazināšanai būs nepieciešama ātra pāreja uz atjaunojamās enerģijas risinājumiem, atzīmēja Kļava.

"EY" pētījums atzīmē gan vēja enerģijas izaugsmes piemērus, gan ieguldījumus saules un biomasas enerģijasjomās. Piemēram, eksperti vērš uzmanību uz Francijas piemēru, kas ir atvēlējusi noteiktu teritoriju 750 megavatu (MW) jūras vēja enerģijas jaudu uzstādīšana valsts Rietumu piekrastē un šo platību varētu palielināt līdz 2 GW nākotnē. Tikmēr Beļģijā šogad jūras vēja enerģija saražos 10% no visa valsts elektroenerģijas pieprasījuma. Savukārt, ASV jau nākamajā gadā tiek prognozēts, ka saules enerģijas uzstādītās jaudas 16 GW apmērā apsteigs jaunas vēja enerģijas jaudas ieviešanu, kas plānojas 6 GW līmenī.

Ziņojums arī atklāj Austrumeiropas valstu izaicinājumus atjaunojamās enerģijas attīstībā, piemēram, Polija saglabā augstu (70%) ogļu īpatsvaru elektroenerģijas ražošanā un ir apņēmusies slēgt ogļu raktuves līdz 2049.gadam, kas ir nopietns uzdevums, ņemot vērā, ka nozare nodarbina ap 80 tūkstošiem darbinieku.

"EY" pauda, ka Polija patlaban galvenokārt raugās uz vēja enerģijas attīstību kā galveno alternatīvu un cer sasniegt 10-12 GW jaudu līdz 2030.gadam. Rumānija un Ungārija, savukārt, fokusējas uz saules enerģijas attīstību. Rumānija plāno uzstādīt aptuveni 7 GW atjaunojamās enerģijas līdz 2030.gadam, kas lielākoties tiks sasniegts uz saules enerģijas rēķina.

Auditorkompānijā atklāja, ka enerģētikas nozare un investori sagaida, ka pēc ANO Klimata pārmaiņu konferences (COP26), kas notiks novembrī, sekos politikas pārmaiņas par labu turpmākai atjaunojamās enerģijas attīstībai un ieguldījumi nozarē palielināsies vēl vairāk.

Kā liecina informācija "Firmas.lv", "Ernst & Young Baltic" apgrozījums 2019.gadā bija 19,275 miljoni eiro, bet peļņa - 4,796 miljoni eiro. Uzņēmuma finanšu dati par 2020.gadu vēl nav publiskoti.

Kompānija reģistrēta 2002.gadā, un tās pamatkapitāls ir 6971 eiro. Uzņēmums pieder Igaunijā reģistrētajam "Baltic Network" (99,9%) un Beļģijā reģistrētajam "EY Europe SCRL" (0,01%).

 
Visi komentāri
 
darklight 25.oktobris 2021 14:54
2 5 Atbildēt

Velns, kā man gribas iebāzt pa propellerim anālajā atverē katram vēja enerģijas reklamētājam! Ja vien tos propellerus negrasās likt tālu jūrā, bet to jau neviens nedarīs, jo sadirst zemi, iznīcināt kukaiņus un putnus ir daudz lētāk. Valstij ieguvums nulle, toties "investoru" kabatās miljoni.

gunbox 25.oktobris 2021 15:55
2 1 Atbildēt

Kāpēc tieši propelleri ir nulle? Visi valsts pasākumi līdzinās nullei. Viss ir pakārtots valsts naudas apguvei un gadus 20 nav bijusi runa par ekonomiju, lietderību, ekoloģiju vai tautu. Tie paši mazie HESi bezjēdzīgs pasākums valstij ar upes nočakarēšanu un zivs ceļus neviens neizveido. Tagad ir daudz tehnoloģijas, kuras arī jūras viļņus varētu izmantot, bet šīs tehnoloģijas noteikti nenes kāda kabatai miljonus, tikai ieguvumus tautai, bet simts liekēžu sapratnē pēdējam nav lietderības viņu kabatai.

darklight 25.oktobris 2021 20:46
1 0 Atbildēt

Tieši tā: mazie HES pa lielākai daļai vispār tika celti tikai OIK saraušanai. Tiem būvētājiem un atļauju devējiem sen jau bija jāsēž!

Gūglis 25.oktobris 2021 16:06
3 3 Atbildēt

Pirmo turbīnu vari iebāzt sev, vai tev jau tur gāzes truba iebāzta no slāvlandes.

Ja jau uz zemes traucē putniem un kukaiņiem, jūrā zivīm un gājputniem netraucē?

Vēja enerģija jūrā ir 3reizes dārgāka+ pieslēgums no turbīnas līdz tīklam uz zemes izmaksā tikpat cik pati turbīna.

LV nav nekā labāka kā vēja elektrība.

WALA 25.oktobris 2021 16:48
1 2 Atbildēt

Muļķības - LV nav nekā labāka kā esošie HES, bet tā kā Rīga un dažas citas pilsētas grib ziemā arī siltumu, tad TEC konkrētajā gadalaikā arī ir īsti vietā, un tad ja pēc tā visa tiešām pietrūkst, nu tad varbūt var domāt, taču sagaidam Latvenergo gada pārskatu - domāju tur ātri viss visiem būs skaidrs, par to "propelleru potenciālu", un ja tas būtu tik šausmīgi nepieciešami, vai izdevīgi, tad domāju ka Latvenergo jau sen to darītu, bet cik dzirdu un redzu - piedāvā likt saules paneļus, kaut uz tavas privātmājas jumta !

imzz 25.oktobris 2021 17:17
0 2 Atbildēt

Mēs jau esam zaļi diezgan, salīdzinot ar igauņiem un poļiem, tos propellerus mums vajag tikai pakazuhai, ja vispār.

... 26.oktobris 2021 14:01
0 0 Atbildēt

Būs OK, ja Tu HESiem sanesīsi ūdeni ar spainīti. Diemžēl mūsu HESi ar pilnu jaudu var strādāt tikai 2...3 mēnešus gadā pavasarī. Pārējā laikā pietrūkst ūdens...

WALA 26.oktobris 2021 14:55
0 0 Atbildēt

Protams un ar vēja ģeneratoriem ar - ja labi pirdīsi - būs vējš ...

WALA 26.oktobris 2021 14:56
1 0 Atbildēt

P.S. tik lūk Eiropa saka ka šogad sūdīgs tas pūtējs bijis, un tādēļ enerģijas "krīze" drusku dziļāka sagadījusies ...

Pļurkt 26.oktobris 2021 16:59
0 0 Atbildēt

Latvijas HESi ar pilnu jaudu ir strādājuši labi ja pāris dienas pa visu savu ekspluatācijas laiku!!!!! Tad kad ūdens gāžās pāri slūžām. Pārējā laikā Latvijas HESi pilda pīķa slodzes patēŗiņu.

imzz 25.oktobris 2021 17:14
1 1 Atbildēt

"Vēja enerģija jūrā ir 3reizes dārgāka+ pieslēgums no turbīnas līdz tīklam uz zemes izmaksā tikpat cik pati turbīna."

Tikai katra jūras turbīna saražo vismaz 3x vairāk elektrības uz to pašu vienu pieslēgumu, jo jūrā vējš par 70% -100% stiprāks, un jūrā pēc noteikumiem drīkst uzstādīt lielākas turbīnas, vismaz jūrā cilvēki nedzīvo un kaijas sūdzības nerakstīs.

Modernā tendence ir būvēt vēja parkus tieši jūrā. "Piemēram, eksperti vērš uzmanību uz Francijas piemēru, kas ir atvēlējusi noteiktu teritoriju 750 megavatu (MW) jūras vēja enerģijas jaudu uzstādīšana valsts Rietumu piekrastē un šo platību varētu palielināt līdz 2 GW nākotnē. Tikmēr Beļģijā šogad jūras vēja enerģija saražos 10% no visa valsts elektroenerģijas pieprasījuma."

Kūsis 25.oktobris 2021 19:33
6 0 Atbildēt

Izmaksas uzbūvēt un uzturēt vēja parku jūrā un uz zemes atšķiras 3 reizes.

Ja uz zemes visu var pievest ar smagajiem tad jūrā viss notiek ar kuģiem. Uzturēšanas darbu uz zemes var veikt piebraucot darbiniekam ar Renaut Kangoo, tad jūrā ar laiviņu neaizpeldēsi, jāpeld ar palielu kuģi, lai var turēt viļņus.

Kā rezultātā jūrā vismaz pagaidām bizness ir 3 reizes mazāks.

Ja onshore vēja elektrību var tirgot pa 2-3 centi un labi pelnīt, tad offshore elektrību ir jātirgo par 8-9 centi (kas nozīmēmē ka 1 MW izmaksā 90 Eur, bez viaiem OIk, pārvadēm utt, paskaties rēķinā sapratīsi ka šāda cena nav ok).

Kā arī lielās turbīnas, kas ir virs 100 metriem, tur vējš jau līdzīgs gan jūrā gan uz zemes.

www.semprius.com/onshore-vs-offshore-windpower/

Jūrā būvē, jo uz zemes jau viss aizbūvēts, vai iedzīvotājiem pensionāru lauku deputāti mēģina savas vietas saglabāt ar to ka nepieļausim turbīnas un penžas ar prieku balso. Vieni grib tikt pie varas cīnoties par brīvprātīgu vakcināciju (tagad aktuāli), citi cīnoties pret krieviem (jau nospēlēta plate), citi cīnoties pret vēja turbīnām (tagad aktuāli, bet kaut kas līdzīgs pret 5G internetu).

LV nav tik lieks iedzīvotāju blīvums ka nevar atrast labas vietas uz zemes vēja parkiem.

raimondsm 26.oktobris 2021 15:32
0 0 Atbildēt

kas nozīmē ka 1 MW izmaksā

ķļūda te ir

GTD2 25.oktobris 2021 17:55
0 4 Atbildēt

Ja uzbūvētu uz Daugavas vēl vienu lielo HES tad mēs pilnībā nodrosinatu sevi ar elektrību, tie propeleri un saules paneļi saražo mikroskopisku vienību ,kas mums nepieciešams, tā vairāk tāda zaļo māžošanās

Pļurkt 25.oktobris 2021 18:45
3 2 Atbildēt

Beidz murgot!!

Lielie HESI uz Daugavas beidzas līdz ar Aiviekstes ietecēšanu Daugavā!

Pļurkt 25.oktobris 2021 18:47
1 2 Atbildēt

Kārtējais āķis ir šīs reklāmas, tā pat kā elektrības cenas uzlekšana!

Vācijā jau cilvēki iegrābās ar saules paneļiem!

Latvijā jau cilvēki iegrābās ar autogāzes iekāru uzlikšanu...

Švaka jums tā atmiņa!! Šad tad trenēt vajag, kaut vai biezpienu ēdot!

GTD2 26.oktobris 2021 8:09
0 0 Atbildēt

Latvijā vēl joprojām cilvēki iegrābjās uz saules paneļiem , privātmājām viņi nemūžam neatmaksāsies, to pat atzīst paši tirgotāji, protams tie,kas ir godīgi, Par Hes protams ja būvēt tad tikai pie Daugavpils, jau tagad ar lielajiem Hesiem nodrošinām lielāko daļu no nepieciešamās elektrības, vēl daudz nodrošuna ar tec un bio energiju, vējš un saule ir tik niecīgs ka to pat nav vērts uzskaitīt

darklight 26.oktobris 2021 9:02
0 0 Atbildēt

Nu par tiem paneļiem nesaki viss, bračka šogad salika, sākotnējais aprēķins bija, ka atmaksāsies pēc pieciem gadiem, pašlaik izskatās, ka jau ātrāk. Nevajag tikai pirkt no vietējām kosmonautu firmām, kam tās smukākās reklāmas, tad toč izgāzto piķi neatsitīs. A vācieši... Nu viņiem neviens nebija pateicis, ka zem sniega tie paneļi elektrību neražo. Jā, arī vēja ģeneratori ziemā ne velna nefunkcionē.

Lietotājs 26.oktobris 2021 11:12
0 0 Atbildēt

Pie elektrības cenas 4 centi par kilovatstundu atmaskāšanās termiņš man sanāca 10-15 gadi. Kaut arī paneļiem dod 15 gadu garantiju, neesmu redzējis nevienu piedāvājumu, kur Invertoram garantija būtu garāka par 5 gadi. Tas nozīmē, ka Invertori jūk un jārēķina vismaz 3 invertori uz visu paneļu mūžu. Šobrīd, kad elektrības cena dienas viducī uzskrien līdz 30 centiem par kilovatstundu, panelis atmaksājas, bet ja pavasaritīs cena atpakaļ uz 4 venti, iespējams, ka labākajā gadījumā paneļi sanāks pa pašizmaksu.

Šobrīd vairāk sliecos par saules karstā ūdens kolektoriem ar atbalstu apkures sistēmai, kas ievērojami sazmazinātu gāzes apkures izmakasas, bet jo mazāk tērē gāzi, jo lielāks tarifs. Vēl būtu varinats likt savu gāzes elektroģeneratoru.

Lietotājs (oriģinālais) 26.oktobris 2021 11:47
1 0 Atbildēt

Varu Tevi nomierināt: ja Tev ir gāzes apkure, tad siltā ūdens paneļi diez vai ir to vērti. Man tādi arī ir. Tie ir labi, ja ir malkas apkure - vasarā, lai sasildītu ūdeni, nav jākurina krāsns. Citādi tā ir lielāka ķēpa kā ar elektriskajiem, jāvelk caurules no tiem. Ziemā tie nespēj pat paši uzsilt, kur nu vēl iedot kādu siltumu mājai.

Lietotājs 26.oktobris 2021 9:44
0 0 Atbildēt

Kā vari zināt ko par atmaksāšanos, ja nezini nākotnes elektrības cenas?

Par "niecīgo daļu" : pat septembrī tīklā no pļavā noliktajiem saules paneļiem ieplūda 3x vairāk enerģijas kā notērēju pats, vēl arī lādējot auto.

Krotow 26.oktobris 2021 10:43
0 0 Atbildēt

Cik liela tā pļava ir? Pushektārs vai lielāka? Piemājas dārziņā vietas nepietiks.

msh 26.oktobris 2021 18:21
1 0 Atbildēt

Kas tev ar gāzes iekārtām nepatīk? Lai arī cenas staigā bik savādāk bet gala rezultāts nemainās - braukšana ar motoru izmaksā tikpat cik ar kuļmašīnu.

Kanibaals 27.oktobris 2021 15:35
0 0 Atbildēt

Riktīgi iegrābās, un tik brauc un tik taupa. Iegrāviens tādā ziņā, ka braukā vairāk bez vajadzības nekā ja būtu benzīns jālej.

Laikam sajaucis CNG ar LPG. Gadās.

Lietotājs 26.oktobris 2021 11:42
0 0 Atbildēt

Vieta, ko aizņem paneļi ir 14x3m, bet lielākā problēma ir brīvais horizonts. Tāpat kaut kur ir koki, kuri ziemā daļēji ēnos tos paneļus. Vienīgi labi ka tie ir lapu koki. Tādēļ jau apdzīvotākās vietās paneļus liek uz jumta.

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Divi džigiti ar ZILiem nesadala ceļu; liktenis žēlo (+ VIDEO) 1

Divi kirgīzu džigiti ar padomjlaiku ZIL kraviniekiem nesadala ceļu un viens no kraviniekiem ietriecas brauktuves atdalošajās barjerās. No šī ZIL priekšpuses maz kas paliek pāri, taču trieciens šoferi izmet uz ielas un viņš paliek šķietami neskarts. Lasīt vairāk

 

80 500 eiro - elektriskais Cadillac jau Eiropā (+ FOTO) 7

Pilnībā elektriskais Cadillac Lyriq sper pirmos soļus Eiropā. Automašīna jau pieejama dažos tirgos, tostarp Vācijā, kur tās cena būs vismaz 80 000 eiro. Lasīt vairāk

 

Pilots, kurš uz Tallinas šosejas veica avārijas nosēšanos, ir pieredzējis instruktors (+ VIDEO) 12

Sestdien uz Tallinas šosejas avārijas nosēšanos veica privātā lidmašīna. Tās pilots ārkārtas situācijā rīkojies pareizi. Lasīt vairāk

 

Seat ar rekordlieliem ienākumiem pirmajā ceturksnī 7

Spānijas autoražotājs 2024.gadu iesācis teicami, pirmajā ceturksnī nopelnot 226 miljonus eiro. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti