Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Risinājums rasts: Atkarības mazināšanai no dabasgāzes jāpārorientējas uz atjaunojamo energoresursu izmantošanu 33

 

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 30.jūlijs 2022 9:53

Atkarības mazināšanai no dabasgāzes viens no nepieciešamajiem soļiem ir pārorientēšanās uz atjaunojamo energoresursu izmantošanu, aģentūrai LETA pauda "Attīstībai/Par!" (AP) Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietniece Vita Anda Tērauda.

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis ir vienojušās par ārkārtas plānu dabasgāzes taupīšanai, kura mērķis ir mazināt Krievijas gāzes piegāžu iespējamas pilnīgas pārtraukšanas ietekmi.

Vaicāta par dabasgāzes taupīšanas iespējām, politiķe skaidroja, ka visā Eiropā tiek strādāts pie pārejas uz atjaunojamo resursu izmantošanu, un Latvijā varam to darīt, piemēram, ierīkojot siltumsūkņus vai arī sākot izmantot granulas vai šķeldu. Tērauda atzina, ka to gan daudziem nebūs iespējams izdarīt bez valsts atbalsta.

Tāpēc atbildīgajām ministrijām būtu jāvirza atbalsta programmas ar tām nepieciešamo finansējumu, pauda Tērauda. Tāpat jāturpina atbalsta sniegšana ēku siltināšanai, norādīja politiķe.

AP frakcijas vadītāja vietniece norāda, ka arī uzņēmumiem, kuri izmanto dabasgāzi, bet kuriem ir iespējams to aizstāt ar ko citu, ir jādomā par enerģijas avota maiņu. Tiem, kuriem tas nav iespējams, vai nu jāmēģina samazināt dabasgāzes patēriņš, vai arī būs jāpaļaujas uz stratēģiskās rezerves uzkrājumiem Inčukalna krātuvē un pieejamajiem dabasgāzes piegāžu avotiem, norādīja politiķe.

Tērauda atzīmēja, ka pašlaik mūsu tuvākais dabasgāzes avots ir Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) terminālis, ap rudeni gaidāms Paldisku LNG, Igaunijā darbības sākums. Tāpat Ekonomikas ministrija vērtē "starta signāla" došanu, iespējams, divu LNG termināļu izveidošanai Latvijā, norādīja Saeimas deputāte.

Vaicāta par AP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Jura Pūces publiski pieļauto iespēju dabasgāzi taupīt, par dažiem grādiem samazinot karstā ūdens temperatūru, Tērauda norādīja, ka to būtu iespējams darīt, temperatūru samazinot saprātīgā apmērā, lai pēc šāda soļa saglabātos karstā ūdens pieeja iedzīvotājiem un lai šāda rīcība nekaitētu ūdens kvalitātei un ūdens sistēmas uzturēšanai.

Kā ziņots, arī "Konservatīvo" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Krišjānis Feldmans norādījis, ka dabasgāzes taupīšanas nolūkos, piemēram, varētu būt jāpieņem lēmums par ūdens temperatūras samazināšanu ūdensvados par dažiem grādiem.

Jau vēstīts, ka ES atbalstītais dabasgāzes taupīšanas plāns paredz, ka ES dalībvalstis no šā gada 1.augusta līdz nākamā gada 31.martam brīvprātīgi samazinās dabasgāzes patēriņu par vismaz 15% salīdzinājumā ar vidējo patēriņu iepriekšējā piecu gadu periodā.

Papildus tam tiks izveidots mehānisms, lai iedarbinātu ES mēroga trauksmi plaša gāzes trūkuma gadījumā un ieviestu saistošus gāzes taupīšanas mērķus.

 
Visi komentāri
 
Granulu mīlis 30.jūlijs 2022 13:05
2 1 Atbildēt

Bļeģ granulas maksā 400 eiro par tonnu bez PVN!

Pagājušo sezonu 142 eiro. Kas vel nav skaidrs un ko tie dalbajobi tur murgo!? Viņi paši ar dirsas siltumu hātas kurina vai ar labo gribu. Jebu es tos gudros pirdējus, pis viņus raibas dirsā mietu viņiem prasās! Būtu labāk aizpisuši desu kambarus!

Bledis 30.jūlijs 2022 19:44
0 1 Atbildēt

Īpaši ja saprotam, ka granulas ir gatera atkritumi komerciālā fasējumā.

ANTONS PUTRAMS 30.jūlijs 2022 13:34
1 6 Atbildēt

Ja nu vini neko nejedz un ar'i nevalas''Tas ko TERAUDAS JAUNKUNDZE PIEDAVA ..RAS IR LOTI IZCILI...Vajag LATVENERGO ..kalpot tautai un lai visi kas var uzstada saules panelus Un to stravu ko sarzo velak atdot tadu pasu atdod atpakal Ja ir jabuve ATOMSTACIJA Un ka ir ar rmeziem MEZI pieder tautai skeldu par pasizmaksu..un vel kudras briketes ..Bet vini velas pardot skeldu uz arzemem..Jo LATVIJA NAV RAZOSANA UN TAPEC VAJAG KAUT KA IEGUT NAUDU UN TAD TIRGO MUSU BAGATIBU MEZU...LATVIJAS VELETAJI LUDZU VAJAG DOMAT PAT KO BALSOJAT RUDENI

Pļurkt 30.jūlijs 2022 14:04
6 4 Atbildēt

Kā tik visādi dalbajobi (prātiņā apdalītie) sāk līst kur nevajag, tā tūlīt sākas problēmas!!!!

No kurienes tā koksne tiks ņemta, lai saražotu kaut vai to pašu granulu vai šķeldas daudzumu kas bija pagājušajā gadā????????????????????????????????????????????????????

No Krievijas un Baltkrievijas praktiski vairs koksni neieved!!

Tās šķeldas vai granulu būs vairākas reizes mazāk kā bija pagājušajā gadā!!!!!! Nu un protams ka tā klļūs VAIRĀKAS REIZES DĀRGĀKA!~!!!

================

NU i idioti - pat ne idioti, bet dalbajobi!! Vistipiskākā šmurguļpaaudze, kurai olas ražo veikalā!!!

es 1.augusts 2022 19:45
1 0 Atbildēt

Ja nogriezīs eksportu, tad pietiks pašiem un cenas būs zemākas par pagājušā gada! Tur ir āķis. Kamēr nebūs domāšanas uz valsti, bet uz ātro lielo naudu, tikmēr būs kā būs.

Pļurkt 1.augusts 2022 20:17
0 0 Atbildēt

NU un kas ir Daugavas HESu lētās elektrības pārdošana biržā??? Ar tālāku ievērojamas dārgākas elektrības iepirkšanu tai pat biržā!!

apbrīnā aizelsies 30.jūlijs 2022 14:55
4 0 Atbildēt

Ģeniāli.Kas gan to būtu spējjis iedomāties kā tikai vēlētāju uzticības skartie.

boliks 30.jūlijs 2022 18:31
5 3 Atbildēt

Šķelda ir viens un siltumsūkņus arī saliks liela daļa, tagad jauelektrības cenas ir 10 reizes lielāka nekā pagājušogad (biržas). Kurš to spēs samaksāt. Tauta runājot, ka kaimiņu Zviedrijā mājas uzturēšanas izdevumi ziemā ir ap 250 eur nevis kā pie mums 500€. Siltumsūkņu uzstādīšanai ātrākā rinda ir uz nākošo gadu. Tā vien liekas, ka tie deputātu kandidāti dzīvo paralēlā pasaulē, kurai nav sakara ar parastajiem cilvēkiem.

p5x7 30.jūlijs 2022 19:21
2 0 Atbildēt

Vecīt,insider info-tā arī ir.Ievēlētie kretīni neko neredz un nedzird ārpus tā ko saimnieks pasaka.Ir maza brīvība pašiem ieriebt konkurentiem,bet tā-pašapmieināsanās līmenī.

X 31.jūlijs 2022 9:49
6 0 Atbildēt

Kur Tev siltumsūkņu uzstādīšanas pieraksts ir uz gadu?

Kas tā par diršanu??

Zapte 1.augusts 2022 10:03
0 2 Atbildēt

Vai nu iedod kontaktus tam, kurš var šonedēļ uzlikt, vai arī klusē...

People 30.jūlijs 2022 19:25
1 1 Atbildēt

Vajadzēja būvēt gudrās eco mājas, nebūtu jāņuņņā tagad.

Elpoep 31.jūlijs 2022 8:15
1 2 Atbildēt

Ieguldīt 30-50 tk, nosiltināt māju, paneļus u ssūkni un granulu 6 tonnu vietā iztikt ar 3? Jēga?

X 31.jūlijs 2022 9:52
4 1 Atbildēt

Jega tāda, ka par 200m2 māju pat pie šībrīža cenām tev par apkuru ziemā nebūtu jāmaksā vairāk par 100eur mēnesī!!

es 1.augusts 2022 19:54
1 0 Atbildēt

Tikai neaizmirsti, ka pie totāli nosiltinātās (hermētiskās) mājas tev vajadzēs izbūvēt piespiedu ventilācijas/kondicionēšanas un gaisa mitrināšanas sistēmas, kas aprīs ar uzviju visu uz apkuri ietaupīto.

X 1.augusts 2022 20:40
0 0 Atbildēt

Zināju, ka kāds tā teiks

Nu ir, ir ventilācijas izmaksas ieklautas sajos 100eur, neviens ar galvu domājošs cilvēks mūsdienās nebūvē māju bez darbojošās vent. sistēmas!

Vai Tu vari man pastāstīt ko nozīmē totāli nosiltināta hermētiska māja un kādēl Tu tur vēlies iebūvēt atseviski gaisa mitrināšanas un londicionēšanas sistēmas? Ja, jau šobrīd lielākajai dalai ventilācijas iekārtu ir mitruma atgūšana, savukārt siltumsūknim slēdz klāt atsevisku koilu gaisa pieplūdes kanālā, gaisa piedzešanai, vai piesildīšanai. Ar dzesēšanu vasarā galīgi nav tik traki, princips tāds pats kā ziemā, vai var izmantot kādu pasīvo variantu, vispār variāciju ir loti daudz, seviski, ja būvē jaunu māju no nulles!

Tagad daudziem cilvēkiem ir problēmas esošajām sistēmām pieslēgt ssūknus, jo kontūru cilpu garums ir pārāk liels, lai ssūknis darbotos efektīvi utt., principā ir jāzin kā tam visam pareizi ir “jāizskatās”.

Īsāk - atbilstoši buvēta ēka un tai pielāgota sistēma tērē mazāk energijas nekā lielākā dala cilvēku spēj sobrīd spēj aptvert.

es 1.augusts 2022 20:49
1 0 Atbildēt

Piedod, bet plika marketologa diršana! Jau pašā saknē. Vai arī esi anglis, kam komforta temperatūra +14 grādi.

X 1.augusts 2022 20:59
1 0 Atbildēt

Vari konkrētāk?

Jeb apstulbi un vairs nezini ko teikt, kā jau lielākā dala cilvēku kuri sagramstījuši kaut ko internetā, bet tā arī lidz galam to nesaprot ko paši runā.

Vai arī otrs variants paša un pazinu sliktā pieredze, kuri kapeikpišanas dēl atraduši internetā letākos apjājējus kuri to ssūkni arī pieslēdz pie tā kas nu tur bija… jā tādu netrūkst.

es 1.augusts 2022 21:16
1 0 Atbildēt

Diršana sākās brīdī, kad pasludināji 200 m2 mājas apkures izmaksas ziemā zem 100 EUR, hermētiskā mājā ar iekļautu ventilāciju un gaisa mitrināšanu. Pieņemot, ja ārā ir -20 un iekšā grib +20, tas ir vienkārši nereāli!

X 1.augusts 2022 21:31
0 0 Atbildēt

Nereāli, kādēl?

Ok tu zini, kā tiek veikt aprēkins? Cik bieži un ilgu laiku Tev ir tie -20grādi?

Vienigais kurs es klūdijos ir nepieminot silto ūdeni, bet apkures izmaksas (ieskaitot ventilāciju) tas galīgi nav neiespējami, lai arī runājam vispārināti, jo kā jau noprotu, tad ēkai var būt dažādi tilpumi, nerunājot par stiklojumu utt.

Un kādēl gaisa mitrināšanu piesauc? Apzinues cik daudz variantu ir kā to darīt un ar loti minimālu energoresursu pielietošanu!? Jeb Tu domāji tajā mājā uzstādīt sprauslu sistēmu gaisa vados?

Namdari Tu?

X 1.augusts 2022 22:05
0 0 Atbildēt

Kas tad nu? Un neviena pamatojuma? Tā arī nesagaidīju atbildes uz saviem jautājumiem.

Kas attiecas uz tavām problēmām intīmajā dzīvē, tad tas mani neinteresē, varbūt nevajg mulkības gvelzst, tad varēsi pacelt temperatūru savā mājas un tam tavam mazajam nebūs jāsaraujā vel vairāk….

es 2.augusts 2022 11:31
0 0 Atbildēt

Tas, protams, ir risinājums, pateikt ka kompanjonam mazāks. Dievam no tā ne silts , ne auksts, viņam ir leišu katls un projekts no tā, principā arī zināšanas kā no ķieģeļiem bez māla 5kw krāsni samest un ar drāti skursteni saremontēt.

X 2.augusts 2022 14:15
0 0 Atbildēt

Ar to arī tevi apsveicu.

Kanibaals 3.augusts 2022 0:42
0 0 Atbildēt

LU pētijumā jau pierādija ka tā siltināšana ir pupu mizas. Visa tā ņemšanās neatsver ieguldīto. Sarēķina dažādus teorētiskos siltuma caurlaidības koeficientus, bet aizmirst, ka dzīvojam ne jau laboratorijā, rezultāts tāds, ka saules siltumu vairs nespēj izmantot, ziemā grūti piekurināt, vasarā karsti(siltināts taču). Nemaz nerunājot, ka pasīvās ēkas kļūst nu ļoti aktīvas un atkarīgas no elektrības. Pēc 10 gadi, maini atkal visu nost, jo jaunas tendences un vecie materiāli atkal pasludināti par atkritumiem un tā nepārtraukti.

www.dores.lv/pirma-lapa/pe...-siltako-esam/

apkurnieks 31.jūlijs 2022 18:50
0 0 Atbildēt

man jau paris gadu ir granulu katls, bet tagad ir labas atlaides gazes katliem, ta ka vissiem mega rupes ir par gazes uzeriem tad izskatas ka bus izdevigak nomainit grnulunkatlu uz gazes katlu kur beigas cik sapratu sanaks ap tresdalju dargak ka ieprieks neka maksat x3 dargak par granulam.. lai tie granulnieki aizrijas, kaut ari var saprast, ja valsts mezhi nekontrole pardosanu (piemeram % kvotas atbilstosi atbalstam ar izejvielam) un tik gruzh letas izejvielas koceniekiem tad just business, grabj ko var..

X 1.augusts 2022 13:09
0 0 Atbildēt

Uzlikt ko?

Gaiss-gaiss splitu? To iespējams pat sanāktu atrast kādu kurš var šonedēl, bet vispārīgi pilnīga dārzena komentārs!

Kāds siltumsūknis un kam? Nemaz nerunājot, ka ir neliela atskirība nākošais gads, vai šonedēl, bet tupenim jau to nesaprast…

Zapte 1.augusts 2022 15:40
0 0 Atbildēt

Ko tu te dzen fufeli, siltumsūkni vajag kas aizstās gāzes katlu (apkure un karstais ūdens). Vai arī hibrīdu, kas ir 2 in1 iekārta. Šomēnes vari, jeb tikai parunāties patīk? Man Daikin izplatītājs saka ka nekā nav uz vietas, viss uzsūtīts un jau uzsūtītais ir izdalīts un sarezervēts.

es 1.augusts 2022 19:51
0 0 Atbildēt

Siltumsūknis ir gavno. Elektrībā notērēsi to pašo, ko par gāzi, ja ne vairāk. Kā nekā, elektrību ražo dedzinot gāzi. Gribi pa lēto, liec malkas katlu un kurini ar viso ko var atrast.

X 1.augusts 2022 20:50
0 0 Atbildēt

Protams - daikin

Daikin nu jau pāris gadus, vairs nav tas kas agrāk, tādēl neuzskatu par vajadzigu fanot par šo ražotāju!

Pat Mitsubishi Electric (nejaukt ar kinas Mitsubishi Heavy) kvalitāte nav mainījusies pa šiem gadiem tik daudz cik Daikinam, lai gan Daikins galīgi nav slikts, vienkārši neieteiktu koncentrēties uz to!

Šobrīd situācija ir tāda, ka pareizi montēts un atbilstoši piemeklēts korejietis būs teju labāka izvēle. Tie paši Panasonic, Samsung utt..

Šobrid gāzes katls? Cik m2 un vai ir pieejams esošās apkures sistēmas teh plāns?

X 1.augusts 2022 20:54
0 0 Atbildēt

Stāsti nu kas par problēmu un no kurienes info?

Lai gan es noprotu, siltumsūknis vienkārši nomainījis iepriekšējo gāzes/malkas, vai granulu katlu un visticamāks cilvēks nav nēmis vērā pāris būtiskas lietas!

Krotow 2.augusts 2022 0:57
0 0 Atbildēt

Granulvaidētāji, ņemiet cirvjus un dodieties iztīrīt aizaugušās ceļmalas un laukus no brikšņiem.

Pļurkt 2.augusts 2022 10:00
0 0 Atbildēt

Nu un no kurienes ta viņi tās granulas ņems????

Izdirsīs krūmos?

Kanibaals 3.augusts 2022 0:45
0 0 Atbildēt

Latvija ir aizaugusi kā nekad, tik daudz krūmu cik ir tagad nav bijis simtiem gadu, spēj tik cirst. Paej dziļāk mežā. Tas ka līdz šim ieguva mazāk, jo lētāk no Krievijas nenozīmē, ka pašiem trūkst, tavs arguments ir sūds. Krievijas gāze ar bija it kā lēta līdz izrādījās esam dārga.

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Kia Syros Indijas tirgum; varbūt arī Eiropai? (+ FOTO) 2

Dienvidkorejas autoražotājs Kia prezentējis jaunu modeli Syros, kas paredzēts Indijas tirgum. Lasīt vairāk

 

LVC: Šogad būvdarbi veikti 500 kilometros valsts autoceļu

Latvijā šogad būvdarbi notika vairāk nekā 500 kilometros valsts autoceļu un uz 13 tiltiem, aģentūrai LETA sacīja VSIA "Latvijas valsts ceļi" (LVC) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Lazdovskis. Lasīt vairāk

 

Kā brauca, tā aizbrauca - Mercedes vadītājs "neredz" pāreju (+ VIDEO) 32

Mercedes vadītājs turpina ceļu it kā gājēju pārejas un gājēju uz tās pat nebūtu. Lasīt vairāk

 

Nepamana sastrēgumu (+ VIDEO) 16

Čehijā Volkswagem Touran vadītājs nepamana, ka priekšā braucošais Škoda Roomster samazina ātrumu gandrīz līdz nullei un ieslēdz avārijas gaismas, lai brīdinātu par sastrēgumu. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti