Īsziņu krāpšanas apkarošanā rosina pārņemt Lietuvas pieredzi 10

 

Foto: Pexels.com

Nozare.lv | 24.oktobris 2023 16:58

Krāpšanas apkarošanā Latvija varētu pārņemt Lietuvas pieredzi, kas paredz mobilo sakaru operatoriem pienākumu pārsūtīt tikai tādas īsziņas, kas atbilst sūtītāju norādītajām identifikācijas pazīmēm.

Saeimas Iekšējās drošības apakškomisija otrdien iepazinās ar kibernoziedzības un tā dēvētās telefonkrāpniecības apkarošanu.

Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Oļegs Filatovs apakškomisijā informēja, ka šogad deviņos mēnešos kopējais zaudējums, ko radījuši noziedznieki, ir seši miljoni eiro.

Šogad populārākais krāpšanas veids ir pikšķerēšana, kas nozīmē, ka krāpnieki piezvanot stādās priekšā kā policijas, bankas darbinieki vai citu nozaru pārstāvji un informējot par šķietamām nelikumībām norēķinu kontos mēģina izkrāpt naudu.

Kopumā šogad policijā reģistrēti 569 šādi gadījumi ar kopējo zaudējumu 3 115 000 eiro apmērā.

Otrajā vietā ierindojas investīciju krāpšana ar 271 gadījumu, radot 2,5 miljonus eiro zaudējumus. Šajā jomā parasti krāpnieks darbojas ilgstošā laika periodā un ir konstatēti gadījumi, kuros krāpnieka saziņa ar upuri ilgusi pat divus un vairāk gadus, lai pārliecinātu cietušo investēt naudu.

Nākamā pozīcija krāpšanas veidos ir tā dēvētā īsziņu krāpšana, kad upurim īsziņu veidā tiek nosūtītas vietnes, lai iegūtu viņu datus un piekļūtu cietušā norēķinu kontam. Kopumā šogad reģistrēti 342 šādi gadījumi, radot 319 000 eiro lielus zaudējumus.

Ceturto vietu ieņem krāpšanas veids, izsūtot uz e-pastiem krāpnieciska rakstura informāciju ar dažādām vietnēm, lai iegūtu cietušā datus un piekļūtu norēķinu kontam.

Finanšu nozares asociācija ir norādījusi, ka Lietuvā no šī gada jūlija mobilo sakaru operatoriem ir pienākums pārsūtīt tikai tādas īsziņas, kas atbilst sūtītāju norādītajām identifikācijas pazīmēm. Šāds risinājums izvēlēts, lai ierobežotu krāpniecību skaitu elektroniskajā telpā un samazinātu krāpnieku iespējas uzdoties par Lietuvas valsts iestādēm, bankām, pasta kurjeriem un citiem pakalpojumu sniedzējiem, kuri nereti informāciju lietotājiem sūta ar īsziņu palīdzību.

Tādējādi tiktu mazināti un novērsti tādi krāpniecību gadījumi kā, piemēram, gadījumā, kad īsziņas tika izsūtītas "Latvija.lv" vārdā, rezultātā izkrāpjot personu bankas piekļuves datus, secinājusi asociācija.

Par līdzīgu risinājumu šodien diskutēja arī apakškomisijā. Paredzēts, ka Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" atsūtīs apakškomisijai informāciju par nepieciešamo risinājumu un tad attiecīgi apakškomisija vērsīsies pie Satiksmes ministrijas, lai tā attiecīgi sagatavotu likuma regulējumu.

Satiksmes ministrijas Sakaru departamenta direktores vietniece, Sakaru nozares attīstības nodaļas vadītāja Jana Lūsvere, runājot par minēto Lietuvas pieredzi norādīja, ka viņasprāt to būtu iespējams ieviest Latvijā, veicot izmaiņas likumā.

 
 
Visi komentāri
 
650 24.oktobris 2023 17:18
0 0 Atbildēt

Ak tad taa.Ejj ttu nnost- kas pa Atjautīgu secicinājumu.Ka ARĪ šitiem te saucamajiem mobīlo sakaru/rakaru operātōriem (tomēr) vajadzētu "uzņemties" kādu tā dēvēto Daļu no tā saucamās Atbildības/Par!

Bet tur jau zin kā.Likuma izmaiņu ierosināšana,to apspriešana un/vai Galējā Lēmuma Pieņemšana (GLP) prasīs vismaz kādus vismaz pāris treknus gadu pacmitdesmitus (TGPD/kkpd).

Varbūt ,ka arī pate (Māte) Latvija.lv (kura ir sakoncentrējusi savā pārvaldībā grandiozu lohpilsoņ personāldatu apjomu) varētu uzņemties kādu tādu drusciņ štengrāku "atbildību/Par!" sava tā dēvētā "Vārda" izmantošanu nelietīgos nolūkos. Hmm.Mmm.

viencexperc 24.oktobris 2023 17:18
8 1 Atbildēt

Žēl. Man patīk troļļot krāpniekus. Kad vienai bābai pateicu, ka pārdevu vectēva zemi un plānoju nopirkt q7, viņa man nedēļu  zvanīja. Mēģināja piedāvāt labus investīcijas projektus. Es piekritu, bet pēdējā brīdī "pārdomāju". Tad viņa piedāvāja kaut ko citu. Mocījās ar mani,apmēram nedēļu līdz es viņai paprasīju "Kādā krāsā jums biksītes?", tad viņa saprata, ka no šī klienta nekas nesanāks.

Nesaprotu 24.oktobris 2023 18:20
0 0 Atbildēt

Bet tie ir tikai 5% no kopējās zaudējumu summas. Tad jau baigais uzlabojums tas nebūs.

Interesanti kā tad operātors izvērtēs vai SMS man sūtīt vai nē? Ja nu man atnāk īsta ziņa no policijas par nepieciešamību ierasties kādā iecirknī, bet es to ziņu nesaņemu? Kurš uzņemsies atbildību?

viencexperc 24.oktobris 2023 18:29
0 0 Atbildēt

Sāksim ar to. ka policija nesūta oficiālās īsziņas no Kipras vai Lielbritānijas.

650 24.oktobris 2023 18:49
0 0 Atbildēt

Kurš vispār ieviesa tādu "tehnoLoģiju", ka svarīgas personālo finanšu operācijas var "apstiprināt" neklātienē un ar vienu lohklikšķi? Uzvārds ir tai PersOnai (vai nosaukums šai personu Grupai (bandai?)) ? Kādām (kuras Personu Grupas)  "ērtībām" tas tika izdomāts? Kuram konkrēti bij "jāatbild" par šī visa suuda reālo drošību? Varbūt ka drīzumā arī dzimumu vai ģimenes (partnerības) stāvokli varēs ar vien/klik izrediģēt un neklātienē? 

Banka klātienē bez id kartes uzrādīšanas Personu pasūtīs na/uj, taču mobilo sakaru vidē ir "cita pasaule".Tur laipni gaidīts ikviens.Iespēja uzķerties "uz muļķi" ir pieejama ikvienam.

No otras puses- arvien vairāk enerģijas jāpatērē, lai cilvēks/parastais vajadzības gadījumā piekļūtu bankai (vai pat jebkurai ikdienas institūcijai- tet-am,lg-zei,el-lohtrumam,- teju visur uzmācīgi ņirdzīgā tonī atbildēs lohatbildētājs. Ne tur vairs īsti sazvanīt, ne arī bez iepriekšēja pieteikuma "filiālē" kāds ar viņu runās. Kā šis viss "iet kopā"?

John 24.oktobris 2023 19:08
2 0 Atbildēt

Sabojājās bankas karte. Vajadzēja jaunu. Vairāk nekā pusstundu gaidīju kamēr savienos ar operatoru. Sarunāju rezervāciju, laiku un vietu. 

Pēc 4 darbadienām ierados uz sarunāto bankas filiāli un viņi man paziņo, ka uz mana vārda nav neviena rezervācija. Mana bankas karte pie viņiem filiālē ir, bet man nav sarunāta rezervācija. Uz vietas nav neviena klienta. Bet mani apkalpot nevar.

Tur pat uz vietas iegāju internetbankā un pašā augšā, kur ir sadaļa SAZIŅA AR BANKU man bija atnākusi vēstule ar jautājumu - vai tiešām vēlaties rezervēt to un to laiku un ierasties tajā adresē?

Un sakarā ar to, ka nebiju atbildējis uz šo ziņu - viņi neapstiprināja manu rezervāciju.

650 24.oktobris 2023 20:34
1 0 Atbildēt

Jajā.Ok.Tekošā gada laikā "manā" redzeslokā divi stipri līdzīgi gadījumi.Pasarg Die's sabojāt vai nozaudēt bankaskarti, ja nu kādam tāda ir viena/vienīgā.Kā arī, šis liecina par "sistēmu"- kad jāatsūta (tev neinteresējoša) reklāma, bankas ziņojums itin mierīgi pienāk mobilajā ierīcē. Taču kad/ja tev reāli "interesē", nākas iepazīties ar tā dēvētajām "niansēm".

Experts 24.oktobris 2023 18:52
2 0 Atbildēt

Varbūt, lai policisti sāk šos krāpniekus beidzot ķert? Viņiem ir tagad tāda nesodāmības sajūta. Neviens viņiem neko izdarīt nevar.  

Lai izveido kādu speciālu struktūrvienību, tieši šo interneta krāpnieku ķeršanai.

Krotow 24.oktobris 2023 19:57
1 0 Atbildēt

Ar lopiņiem, kuri sēž Krievijā, Baltkrievijā vai vēl kaut kur tālāk vietās, ar kurieni mums nav visai labas attiecības, var būt problēmas tikt viņiem klāt fiziski. Tur tiešām der sakaru ierobežošana pēc zināmām pazīmēm. Ar te un rietumos noķertajiem gan nevajadzētu ceremonēties. Trīskārtēja izkrāptā atmaksa, mantas konfiskācija pašiem un sievām/bērniem/radiem (uz kuriem parasti kaut ko pārraksta), ja vajag un obligāti piespiedu darbi akmeņlauztuvēs.

650 24.oktobris 2023 20:43
0 0 Atbildēt

Mums esot itin labas attiecības ar ukraiņiem.Taču prāva daļa mahinātōru sēž tieši tur. Kā arī, ja tos kāds nejauši iztraucē, viņi vienkārši (to pašu Vadošo personu vadībā) pārsēžas uz sēžu citās telpās.Turpat netālu.

Nesen bij ziņa, ka pašā Talsu centrā tikusi "atklāta" vērienīga mariohuhanonānas audzētava.Vienkārši kādi pāris garāmgajēji (lohi) bij kādam pasūdzējušies, ka tur kaut kas it kā Smird.Bet ūdensapgādes,kanaalizācijas un/vai elektrifikakācijas dienestiem nebij itin nekādu ne aizdomu, ne kur nu vēl ka tā dēvēto "iebildumu".Nee.

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti1111

Tesla Roadster 2025: 1000 km sniedzamība, ieskrējiens līdz 100 km/h – mazāk nekā 1 sekunde 1

Īlons Masks pieteicis jauno Tesla Roadster, kam jāierodas jau 2025. gadā. Automašīnai tiek solīti galvu reibinoši tehniskie rādītāji, tostarp 1000 kilometru sniedzamība un ieskrējiens līdz simtam teju kosmiskās raķetes ātrumā. Lasīt vairāk

 

No 26 100 eiro - Opel Corsa arī hibrīdverijā (+ FOTO)

Vācijas autobūves uzņēmums Opel pievienojis modeļu piedāvājumam mazauto Corsa 48V hibrīda versiju, kas Vācijas tirgū maksās nedaudz vairāk par 26 000 eiro. Lasīt vairāk

 

Cik ilgi var pielādēt elektroauto Audi SQ8 etron ar 114 kWh bateriju Elektrum drive 150 kW lādētāju (+ VIDEO) 13

iAuto pārbauda, cik ilgi (ātri) var uzlādēt 134 000 eiro vērtā Audi SQ8 etron bateriju 150 kW Elektrum uzlādes stacijā. Lasīt vairāk

 

Rīgā kavējas 210 miljonu vērta iepirkuma rīkošana (+ VIDEO) 1

Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja viesošanās Rīgas domes Ārtelpas un mobilitātes departamentā augusi neskaidrība par 210 miljonu eiro vērto Rīgas ielu ikdienas uzturēšanas konkursu. Par tā rīkošanu ir atbildīgs minētais departaments. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti