Aptauja: Autovadītāju rīcība pēc negadījumiem bieži balstās nepamatotos stereotipos 4

 

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 13.jūnijs 2021 15:07

Autovadītāju rīcība pēc negadījumiem bieži balstās nepamatotos stereotipos, secināts Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) veiktā aptaujā.

Kā aģentūrai LETA norādīja LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins, gandrīz piektā daļa nelielos ceļu satiksmes negadījumos iesaistītie autovadītāji izvēlas nevis aizpildīt saskaņoto paziņojumu, bet gan uz negadījuma vietu izsaukt ceļu policiju, kas spiesta strādāt kā kurjeri, piegādājot saskaņotā paziņojuma veidlapas.

Aptaujā arī secināts, ka 3,7% autovadītāju nevadā līdzi saskaņotā paziņojuma veidlapu, jo ir pārliecināti, ka nekad neiekļūs ceļu satiksmes negadījumos, savukārt 7,6% to nedara, jo ir māņticīgi un nevēlas piesaukt nelaimi. Vēl 8,9% paļaujas, ka otrai negadījumā iesaistītajai pusei būs līdzi saskaņotā paziņojuma eksemplārs.

"Lai arī saskaņotais paziņojums kā leģitīms dokuments ceļu satiksmes negadījumu apstākļu fiksēšanai ieviests jau 2004.gadā, joprojām gandrīz trešdaļa autovadītāju izvairās no to aizpildīšanas, kas visbiežāk ir saistīts ar dažādiem nepamatotiem stereotipiem," uzsvēra Abāšins.

Biroja valdes priekšsēdētājs norādīja, ka joprojām daudzi ceļu satiksmes negadījumos iesaistītie, pildot saskaņoto paziņojumu, kļūdās zīmējot negadījuma shēmu.

"Saskaņotajā paziņojumā negadījuma skice jāuzzīmē sadursmes brīdī, norādot brauktuvju plānu, transportlīdzekļu kustības virzienus, to stāvokli sadursmes brīdī, ceļa apzīmējumus, ielu vai ceļu nosaukumus. Diemžēl daudzos aizpildītajos saskaņotajos paziņojumos redzam, ka autovadītāji attēlojuši spēkratus tādā stāvoklī, kādi tie ir jau pēc negadījuma, nav norādījuši transportlīdzekļu kustības virzienus," skaidroja Abāšins.

Tāpat novērojamas kļūdas vai neprecizitātes norādot negadījuma apstākļus - ir situācijas, kad paziņojumā negadījuma apstākļi nav atzīmēti vispār, tie ir pretrunīgi vai neatbilst skicē attēlotajiem, piemēram, abas puses atzīmē, ka transportlīdzekļi stāvēja.

LTAB valdes priekšsēdētājs atzīmēja, ka nav būtiski, kura no pusēm aizpilda saskaņotā paziņojuma A (zilo) vai B (dzelteno) sadaļu. Svarīgi, lai abas puses spēj vienoties par ceļu satiksmes negadījuma norises laiku, vietu un apstākļiem, kā arī precīzi attēlo negadījuma skici sadursmes brīdī. Tas ļaus apdrošinātājam objektīvi izvērtēt negadījuma apstākļus, noteikt, kurš no iesaistītajiem bijis negadījuma izraisītājs, kurš - cietušais, kā arī ātrāk lemt par atlīdzību izmaksu.

Biroja šā gada maijā veiktajā aptaujā piedalījās 403 cilvēki - 191 vīrietis un 212 sievietes.

LTAB nodrošina sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības (OCTA) apdrošināšanas sistēmas darbību valstī. OCTA Latvijā tika ieviesta 1997.gadā, lai nodrošinātu ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību. Sākotnēji birojs darbojās Finanšu ministrijas pakļautībā, bet kopš 2004.gada tā ir neatkarīga institūcija.

 
Visi komentāri
 
Vernons 13.jūnijs 2021 20:19
4 1 Atbildēt

Policijas vissvētākais pienākums "iedarbināt" CSL 51. pantu "agresīva braukšana strauji bremzējot bez vajadzības", kas noved pie katastrofālām sekām reāli braukšanai un apdrošinātāji cieš no tā tieši!

uupis 15.jūnijs 2021 11:18
0 0 Atbildēt

Nu LTAB jau paši uzraksta ka šoferi nezin CSN un bez policijas klātbūtnes negrib atzīt savu vainu!

Regulārie teksti – ES NEPIEKRĪTU šitam CSN punktam, man pārkārtojoties neviens nav jālaiž un tā tālāk...

Vernons 16.jūnijs 2021 9:36
0 0 Atbildēt

Vieglais ievelk busam sānos. Rakstam saskaņoto, uzrodas policija. "Viss te mums nav ko darīt"! NĒ vīri šurp, darbs tieši Jums. Vieglajam nav OCTA!

Aivis 15.jūnijs 2021 15:54
1 1 Atbildēt

Bildē viens no tiem gadījumiem, kad auto izskatās labāk pēc avārijas.

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Unikālais 48 cilindru motocikls pārdots par 107 000 eiro

Noslēgusies Bonhams izsole, kurā tika pārdots pasaulē vienīgais 48 cilindru motocikls. Lasīt vairāk

 

Putas vai rezerves ritenis ? TV Autoziņu eksperiments (+VIDEO) 5

Modernajās vieglajās automašīnas vietas rezerves ritenim itin bieži nemaz nav, jo rats aizņem vietu un ir smags. Tomēr melnajā stundā tas noderētu. Tā uzskata arī Autoriepu Nama direktors Oskars Krampāns, kurš izrāda Autoziņām dažādus rezerves riteņu veidus. Populārākais ir pagaidu jeb mazais rezerves ritenis, tautā saukts par "desu" vai "tableti". Pagaidu rezerves ritenis ir kompromiss starp pilnvērtīgu riepu un vispār neko. Ar tādu drīkst braukt ne tālāk par 80 km un ne ātrāk kā 80 km/h. Pagaidu riepa ir ne vien mazāka, bet arī plānāka. Lasīt vairāk

 

Laika kapsula: sportiskais 1992.gada Volkswagen Polo Coupe GT ar tikai 716 km nobraukumu (+ FOTO) 6

Nīderlandē piedāvā lieliski saglabātu „laika kapsulu” – 1992.gada Volkswagen Polo Coupe GT, kas savā 32 gadus garajā mūžā nav nobraucis pat 1000 kilometrus. Lasīt vairāk

 

Latvija/Lietuva 20.04.2024 - vai mūsējiem izdosies konkurēt ar šādām degvielas cenām? (+ FOTO) 54

Autovadītājs piefiksējis degvielas cenas vienā un tajā pašā dienā Latvijā un Lietuvā. Cenu starpība 23 un 24 centu apmērā par dīzeļdegvielu un benzīnu liek apšaubīt mūsu konkurētspēju un lozungus par atpalicības samazināšanu no kaimiņiem. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti