Plāno liegt iespēju ikvienam iegūt informāciju par transportlīdzekļu vadītāju soda punktiem 13

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 27.novembris 2021 9:20

Atbilstoši Satversmes tiesas (ST) spriedumam, ka vispārpieejamas informācijas statusa noteikšana ziņām par personas uzkrātajiem soda punktiem ceļu satiksmē neatbilst Satversmei, Satiksmes ministrija sagatavojusi grozījumus Ceļu satiksmes likumā, aģentūrai LETA pastāstīja ministrijas pārstāve Baiba Gulbe.

Saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu valsts informatīvajā sistēmā vispārpieejama ir informācija par juridiskajai personai piederošu transportlīdzekli, par personas tiesībām vadīt transportlīdzekļus, par likumā noteiktajā termiņā personas neapmaksātajiem sodiem, kas piemēroti par pārkāpumiem ceļu satiksmē, kā arī pārējā transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā un traktortehnikas un tās vadītāju.

ST nosprieda, ka vispārpieejamas informācijas statusa noteikšana ziņām par personas uzkrātajiem soda punktiem ceļu satiksmē neatbilst Satversmes 96.pantam, kas nosaka, ka ikvienam ir tiesības uz privātās dzīves, mājokļa un korespondences neaizskaramību.

Satiksmes ministrijā skaidroja, ka saskaņā ar Satversmes tiesas likumu tiesību norma, kuru ST atzinusi par neatbilstošu, uzskatāma par spēkā neesošu no ST sprieduma publicēšanas dienas, ja tiesa nav noteikusi citādi. Attiecīgi, ievērojot minēto, jau šobrīd informācija par personai reģistrētajiem pārkāpumu uzskaites punktiem nav publiski pieejama.

Vienlaikus, lai precizētu Ceļu satiksmes likuma regulējumu atbilstoši ST spriedumam, Satiksmes ministrija ir sagatavojusi grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz, ka informācija par fiziskajai personai reģistrētiem pārkāpumu uzskaites punktiem ir ierobežotas pieejamības informācija, un to varēs iegūt tiesībaizsardzības iestādes, valsts un pašvaldību iestādes, citas likumā noteiktas personas, kā arī personas, kuras nosaka Ministru kabinets un kurām informācija nepieciešama darba vai dienesta funkciju veikšanai.

Kā aģentūru LETA informēja ST, lieta tika ierosināta pēc kādas personas pieteikuma. Pieteikumā norādīts, ka Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā pieteikuma iesniedzējam reģistrēti astoņi pārkāpumu uzskaites punkti.

ST secināja, ka, apstrīdētajā normā paredzot informācijas par personai reģistrētajiem pārkāpumu uzskaites punktiem izpaušanu jebkuram šādas informācijas pieprasītājam, tiek pieļauts tas, ka šo informāciju saņem arī tādas personas, kurām tā nav nepieciešama saistībā ar ceļu satiksmes drošības nodrošināšanu un veicināšanu. Vēl jo vairāk - personas, kam informācija par konkrētai personai reģistrētajiem pārkāpumu uzskaites punktiem patiešām ir vajadzīga, varētu šo informāciju iegūt arī tad, ja tai būtu ierobežotas pieejamības informācijas statuss, un tādējādi tiktu nodrošinātas atbilstošas garantijas datu subjekta tiesībām un brīvībām.

Ievērojot minēto, ST atzina, ka konkrētajā gadījumā pastāv tādi personas tiesības mazāk ierobežojoši līdzekļi, ar kuriem apstrīdētajā normā ietvertā pamattiesību ierobežojuma leģitīmo mērķi ir iespējams sasniegt tādā pašā kvalitātē. Proti, apstrīdētajā normā ietvertais pamattiesību ierobežojums neatbilst samērīguma principam.

Apzinoties ES tiesību nozīmi datu aizsardzības jomā un nepieciešamību stiprināt brīvības, drošības un tiesiskuma telpu ES, ST nolēma, ka apstrīdētā norma zaudē spēku no tās spēkā stāšanās dienas, proti, 2005.gada 29.jūnija.

 
13 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Pipec 27.novembris 2021 13:09
3 2 Atbildēt

Jevropas komunisti jau galīgi jēgu izmīzuši....tā nonāksim līdz tam, ka nedodot alkānam auto uz nomu, varēs atrauties sodu par radošās personas diskrimināciju. Nujā, bet nomas kantori jau nevarēs redzēt alkānu vēsturi, tie skaitīsies leģitīmi vadītāji. Prieki būs, kad kāds alkāns nobrauks kādu no saviem aizstāvjiem, bērnu vai tuvinieku. Tad būs labi un pareizi no likuma viedokļa. Jā gan.

WALA 27.novembris 2021 10:23
2 0 Atbildēt

Vajadzētu palabot, tas nav ka plāno, tas ir noticis fakc, pie tam ar atpakaļejošu datumu, un ja kāds kantoris savu IS tam nav piemērojis - var atrauties soda naudu jau tagad !

WALA 27.novembris 2021 13:19
2 0 Atbildēt

Nomas kantoriem tā ir info kurai ir leģitīms izmantošanas mērķis, to visu var juridiski pareizi sakārtot, un būs pieeja.

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

BMW neatteiksies no iekšdedzes motoriem 29

BMW attīstības padomes loceklis Frenks Vēbers sniedzis interviju, kurā apgalvo, ka uzņēmums arī turpmāk piedāvās automašīnas ar iekšdedzes dzinējiem. Lasīt vairāk

 

Jaunais Volkswagen Amarok arī ar dīzeļdzinēju 7

Volkswagen Commercial Vehicles publicējis jaunu tīzeri un informāciju par pikapa Amarok otrās paaudzes modeli, kas savu pirmizrādi piedzīvos tuvāko mēnešu laikā. Lasīt vairāk

 

Aigars turpina burāt pāri Klusajam okeānam 5

Nākamā sērija - Aigara Siliņa ceļojumam ar jahtu pāri Klusajam okeānam, kā arī tagadnes un nākotnes plānu apraksti. Lasīt vairāk

 

Taksists mērķi nesasniedz (+ VIDEO) 26

Dacia Logan taksometra vadītājs pazaudē kontroli pār savu spēkratu un saduras ar pretimbraucošo Kia. Logan vadītājs iet bojā notikuma vietā. Lasīt vairāk