Plāno liegt iespēju ikvienam iegūt informāciju par transportlīdzekļu vadītāju soda punktiem 13

 

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 27.novembris 2021 9:20

Atbilstoši Satversmes tiesas (ST) spriedumam, ka vispārpieejamas informācijas statusa noteikšana ziņām par personas uzkrātajiem soda punktiem ceļu satiksmē neatbilst Satversmei, Satiksmes ministrija sagatavojusi grozījumus Ceļu satiksmes likumā, aģentūrai LETA pastāstīja ministrijas pārstāve Baiba Gulbe.

Saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu valsts informatīvajā sistēmā vispārpieejama ir informācija par juridiskajai personai piederošu transportlīdzekli, par personas tiesībām vadīt transportlīdzekļus, par likumā noteiktajā termiņā personas neapmaksātajiem sodiem, kas piemēroti par pārkāpumiem ceļu satiksmē, kā arī pārējā transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā un traktortehnikas un tās vadītāju.

ST nosprieda, ka vispārpieejamas informācijas statusa noteikšana ziņām par personas uzkrātajiem soda punktiem ceļu satiksmē neatbilst Satversmes 96.pantam, kas nosaka, ka ikvienam ir tiesības uz privātās dzīves, mājokļa un korespondences neaizskaramību.

Satiksmes ministrijā skaidroja, ka saskaņā ar Satversmes tiesas likumu tiesību norma, kuru ST atzinusi par neatbilstošu, uzskatāma par spēkā neesošu no ST sprieduma publicēšanas dienas, ja tiesa nav noteikusi citādi. Attiecīgi, ievērojot minēto, jau šobrīd informācija par personai reģistrētajiem pārkāpumu uzskaites punktiem nav publiski pieejama.

Vienlaikus, lai precizētu Ceļu satiksmes likuma regulējumu atbilstoši ST spriedumam, Satiksmes ministrija ir sagatavojusi grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz, ka informācija par fiziskajai personai reģistrētiem pārkāpumu uzskaites punktiem ir ierobežotas pieejamības informācija, un to varēs iegūt tiesībaizsardzības iestādes, valsts un pašvaldību iestādes, citas likumā noteiktas personas, kā arī personas, kuras nosaka Ministru kabinets un kurām informācija nepieciešama darba vai dienesta funkciju veikšanai.

Kā aģentūru LETA informēja ST, lieta tika ierosināta pēc kādas personas pieteikuma. Pieteikumā norādīts, ka Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā pieteikuma iesniedzējam reģistrēti astoņi pārkāpumu uzskaites punkti.

ST secināja, ka, apstrīdētajā normā paredzot informācijas par personai reģistrētajiem pārkāpumu uzskaites punktiem izpaušanu jebkuram šādas informācijas pieprasītājam, tiek pieļauts tas, ka šo informāciju saņem arī tādas personas, kurām tā nav nepieciešama saistībā ar ceļu satiksmes drošības nodrošināšanu un veicināšanu. Vēl jo vairāk - personas, kam informācija par konkrētai personai reģistrētajiem pārkāpumu uzskaites punktiem patiešām ir vajadzīga, varētu šo informāciju iegūt arī tad, ja tai būtu ierobežotas pieejamības informācijas statuss, un tādējādi tiktu nodrošinātas atbilstošas garantijas datu subjekta tiesībām un brīvībām.

Ievērojot minēto, ST atzina, ka konkrētajā gadījumā pastāv tādi personas tiesības mazāk ierobežojoši līdzekļi, ar kuriem apstrīdētajā normā ietvertā pamattiesību ierobežojuma leģitīmo mērķi ir iespējams sasniegt tādā pašā kvalitātē. Proti, apstrīdētajā normā ietvertais pamattiesību ierobežojums neatbilst samērīguma principam.

Apzinoties ES tiesību nozīmi datu aizsardzības jomā un nepieciešamību stiprināt brīvības, drošības un tiesiskuma telpu ES, ST nolēma, ka apstrīdētā norma zaudē spēku no tās spēkā stāšanās dienas, proti, 2005.gada 29.jūnija.

 
13 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Pipec 27.novembris 2021 13:09
3 2 Atbildēt

Jevropas komunisti jau galīgi jēgu izmīzuši....tā nonāksim līdz tam, ka nedodot alkānam auto uz nomu, varēs atrauties sodu par radošās personas diskrimināciju. Nujā, bet nomas kantori jau nevarēs redzēt alkānu vēsturi, tie skaitīsies leģitīmi vadītāji. Prieki būs, kad kāds alkāns nobrauks kādu no saviem aizstāvjiem, bērnu vai tuvinieku. Tad būs labi un pareizi no likuma viedokļa. Jā gan.

WALA 27.novembris 2021 10:23
2 0 Atbildēt

Vajadzētu palabot, tas nav ka plāno, tas ir noticis fakc, pie tam ar atpakaļejošu datumu, un ja kāds kantoris savu IS tam nav piemērojis - var atrauties soda naudu jau tagad !

WALA 27.novembris 2021 13:19
2 0 Atbildēt

Nomas kantoriem tā ir info kurai ir leģitīms izmantošanas mērķis, to visu var juridiski pareizi sakārtot, un būs pieeja.

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti1111

Dacia apstiprina Bigster sērijveida versiju (+ FOTO)

Rumāņu autoražotāja izmēros prāvākais krosovers modeļu piedāvājumā iekļausies 2025.gadā. Lasīt vairāk

 

Valsts policija no 27. marta ar automašīnu, kas aprīkota ar 360 grādu kameru sistēmu, uzraudzīs autovadītājus konkrētā Gogoļa ielas posmā! 5

No šī gada 11. marta Centrālās stacijas apkārtnē ir ieviesti papildu satiksmes ierobežojumi, kas saistīti ar "Rail Baltica" integrēšanu Rīgas centra infrastruktūrā – slēgta transportlīdzekļu satiksme Gogoļa ielas posmā no 13. janvāra ielas līdz Turgeņeva ielai. Lasīt vairāk

 

"Binders": Ceļu būves nozare šogad nevar cerēt uz atkopšanos 4

Ceļu būves pasūtījumu samazināšanās par 30% liecina, ka arī šogad pēc diviem smagiem gadiem ceļu būves nozare nevar cerēt uz atkopšanos, intervijā aģentūrai LETA sacīja ceļu būves uzņēmuma "Binders" valdes priekšsēdētājs Aigars Sēja. Lasīt vairāk

 

Aptauja: 44% autovadītāju blakussēdētāja uzvedībā traucē komentāri par braukšanu, manevriem un maršruta izvēli 4

Saskaņā ar auto dīlera “Moller Auto” veiktās aptaujas datiem*, braucot automašīnai pie stūres, 77% autovadītāju mēdz traucēt blakussēdētāja uzvedība. Visvairāk jeb 44% respondentu blakussēdētāja uzvedībā traucē komentāri par braukšanu, manevriem un maršruta izvēli. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti