Apdrošināšanas un ekspertīzes jautājumi un atbildes

Šeit Jūs varat uzdot savus jautājumus, kas saistīti ar auto apdrošināšanu, tehnisko ekspertīzi. Uz jautājumiem atbildēs iAuto eksperts Ēriks Griģis.

 
 
 
 
 
Uzmanību: Ar * apzīmētie lauciņi ir obligāti!
 
Uldis, 6.septembris 2018 20:43
Labdien. Vēlos iegādāties 2011 gada auto ar 3,6 - 4,0 litru dzinēju. Cik liels man būs ceļa nodoklis? Cik varētu būt OCTA, bonus klase 11. Paldies.
Ēriks Griģis:

1. Te būs:
www.csdd.lv/transportlidzekla-ek...
2. Tas ir jautājums apdrošinātājam, jo katram savs!
kristine, 3.septembris 2018 20:43
Remontu un detaļu izmaksu ziņā- Golf 3,4 vai 5? Dīzelis vai benzīns, ja runa par īsiem ceļa posmiem pa pilsētu? Motora tilpuma jauda, ja prioritāte ir ekonomiskākais variants no vairākiem līdzīgiem. Piekare- metāla vai alumīnija? Kvēpu filtrs? Rūsa? Un visbeidzot- ir taču viens modelis/gads padevies neapstrīdami labāks par citu jaunāku modeli? Būtu ļoti pateicīga par skaidrojumu. Ar cieņu, Kristīne
Ēriks Griģis:

Es neesmu reklāmas aģents, neskaidroju jautājumus par auto izmēģinājuma rezultātiem un neiesaku, kurus no tiem labāk iegādāties!
Cenšos tikai dot kādu norādi OCTA apdrošināšanas jautājumu risināšanai vai padomu par profesionālo autovadītāju apmācību tēmām!

Tomēr!
Iesaku Vācijā ražotu un iegādātu BMW dīzeli ar vismaz vienu gadu garantiju!
Ritvars, 3.septembris 2018 19:11
Kā vislabāk un ar kādu līmi salīmēt rollera plastmasas? Iegādājos rolleri, bet kad sāku jaukt laukā izrādījās kādreiz sists. Bija vienkārši salīmētas ar izolācijas lentu un pārkrāsots pa virsu.
Ēriks Griģis:

Es nenodarbojos ar plastmasu remontiem un nedodu padomus par to, kādas līmes izmantot līmēšanā!
Ivars, 2.septembris 2018 0:12
Labvakar!
Arī man darba devējs izsniedz veidlapu ar atķeksētu - veica citu darbu. Uzņēmumā veicu arī atslēdznieka pienākumus, braukšana ir samērā reti. Uzskatu, ka nevar likt - bija atvaļinājumā vai atpūtā, jo veicu citu darbu, kas ir nesaistīts ar autovadītāja pienākumiem saskaņā ar darba devēja norīkojumiem. Savukārt šie pienākumi gluži nav regulas izpratnē 'cits darbs' jeb āmurīši. Tos es veicu darbnīcā nevis pie stūres. Sanāk, ka man jāvadā līdz veidlapas 8-17 - citi darbi ar sīku sarakstu pielikumā, kad laboju cehā iekārtas, kad urbju furnitūras un slauku darbgaldu utt, 17-08 atpūta, un tā katrai dienai, kad neesmu pie stūres? Ak jā un vēl pusdienlaikam atsevišķa veidlapa 12-13. Jeb pietiek ar darba līgumu, ka esmu pieņemts darbā divos amatos?
Ēriks Griģis:

1. Jāved līdzi līgums, kur cits darbs un tā darba laiks ir aprakstīts.
2. Ar auto braucot, par 28 iepriekšējām dienām jābūt pierādījumiem ar precizitāti "no minūtes".
Un te ir varianti, par kuriem stāstu un demonstrēju savās lekcijās 95. koda iegūšanai.
Iespējams, Jums varētu derēt iknedēļas izņēmumu grafiks.
Jānis Pērkons, 31.augusts 2018 21:47
Labvakar!
Man pārbaudē uz ceļa transporta policijas inspektors pieprasīja, par darbību apliecinājuma veidlapā uzrādītajām dienām, kurās tika veikti citi darbi, konkrēti veikto darbu detalizētu sarakstu!!!
Vai tas ir likumīgi?
Ēriks Griģis:

Ja Darbību apliecinājumā uzrādīti citi darbi vairākām dienām, tad inspektors gribēja pārliecināties, kādus citus darbus Jūs nepārtraukti veicāt dienas un nakts stundās.
Darbību apliecinājumu drīkst izrakstīt tikai vienai no darbībām, kas uzrādītas aiz sešiem kvadrātiņiem. Ja tie bija citi darbi, tad Darbību apliecinājums varēja attiekties tikai uz vienu 24 stundu periodu, kurā bija jāparedz ikdienas atpūta un pārtraukumi starp veicamajiem darbiem.
Ja darba līgumā, kam bija jāatrodas pie Jums, šīs dienas ar veicamajiem citiem darbiem, to laikiem un atpūtu, atbilstoši Darba likumam, nevarējāt uzrādīt, tad tas jau ir pārkāpums!
Jā, likumīga prasība, lai noskaidrotu pārkāpuma smaguma pakāpi, ziņošanai ATD, atbilstoši regulā ES 2016/403 noteiktajam.
Ritvars, 29.augusts 2018 20:23
Sveiki! Audi a4 b6 1.9tdi 96kw 2001g. (nav quattro)
Uzsākot braukt(laižot vaļā sajūgu) ir nepatīkama vibrācija un braucot uz +/-90km/h vibrācija atkal parādās (dreb ātruma kloķis un utt.) Bet pa lielam vibrācīju var manīt jebkurā braukšanas ātrumā!
Tukšgaitā vibrācīja nav!
Ir kāds padoms kur ir problēma? Un kur vērsties ar šo kaiti?
Vai atdot naglās? Švakras naglas sanāks bet būs vismaz naglas :D
Ēriks Griģis:

Meklē diagnostiku Audi remontservisā!
Riteņu balansēšanu nepieminēšu!
Iespējams defekts sprauslās, arī sadalenē, tās kompensatorā vai pusasīs, kārbā vai sajūgā.
Vilnis -Vācija, 22.augusts 2018 14:38
Sāku darbu ar vienu auto, tad lai atbrīvotu rampu un nobrauktu ar to 100 metrus pa slēgtu teritoriju, jāieliek čipkarte citā auto. Pēc tam turpinu darbu ar pirmo auto, bet te gadijās aizmirst ievietot čipkarti tahogrāfā un izkustējos no vietas- tahogrāfs fiksē braukšanu bez kartes. Kā pareizi rīkoties tādā gadijumā? Vai jātaisa izdruka? Skaidrs ka pats vainīgs.
Vai braucot pa slēgtu teritoriju var lietot tahogrāfa funkciju "Out"', ja automobili vada kāds no noliktavas darbiniekim. Varbūt ir citi varianti?
Ēriks Griģis:

1. Izdruka ar vadītāja skaidrojumu par savu kļūdu un kāpēc tā radās.
Šaubos, vai vadītājam palīdzēs kontroles gadījumā, bet uzņēmumam gan.
2. Informācija par tahogrāfa atslēgšanu - 1. papīrs. Rīkojums, kas un kad atslēdz, kas drīkst braukt, kāpēc un kur notiek braukšana pa teritoriju - 2. papīrs. Kopijas arī pie vadītāja (-iem).
Pēteris Pūliņš, 22.augusts 2018 11:37
Paldies, papētīšu!
Ēriks Griģis:

Ar knipi uzsit bultiņai! :D
Servisa t. 28335939
Pēteris Pūliņš, 22.augusts 2018 10:44
Jauns Renault Trafic. Ieleju degvielu, datčika bultiņa paceļas un paliek tādā stāvoklī pat pəc vairāk kā 2oo km nobraukšanas. Vispār nereağĕ...!!! Kur štele???
Ēriks Griģis:

Tas ir garantijas jautājums remontservisam!
No manas pieredzes, ja no 80 litriem bākā uz 200 km izlietoti tikai 16 litri, iespējams, ka bultiņa atdzīvosies vēlāk, ja vien nav tehniska bremze bultiņai kontrolpanelī vai devējam bākā.
Vai mainās, t.i. mazinās "atlikušie vēl nobraucamie km"?
Gints Uzars, 9.augusts 2018 20:11
Labdien!
Vai man izmantojot valsts galvenos autoceļus, braucot ar kravas automašīnu( pilna masa 2.8 t)un velkot piekabi (pilna masa 750 kg) ir jāpērk vinjete(jāmaksā par ceļu) ? Un ja ir, kā to var izdarīt?
Ēriks Griģis:

Nav jāpērk!
Autoceļu lietošanas nodeva ir maksa par Latvijas galveno un reģionālo autoceļu izmantošanu, lai veicinātu to uzturēšanu un attīstību, kā arī, lai veicinātu videi draudzīgāku transportlīdzekļu izmantošanu. Nodevu maksā par valsts galveno un reģionālo autoceļu posmu lietošanu (izņemot to šķērsošanu krustojumos un lietošanu apdzīvotās vietās) ar kravas transportlīdzekļiem, kuru pilna masa ir lielāka par 3000 kilogramiem, un kravas transportlīdzekļiem un to sastāviem, kuru pilna masa ir lielāka par 3500 kilogramiem.
www.csdd.lv/autocelu-lietosanas-...

Sadaļa "kravas transportlīdzekļiem, kuru pilna masa ir lielāka par 3000 kilogramiem" ir apstrīdama, jo likums Par Autoceļiem šiem transportlīdzekļiem neparedz maksu par galveno autoceļu izmantošanu:
"... 6. pants. Maksa par autoceļu lietošanu...
(8) Par valsts galveno autoceļu lietošanu ar kravas transportlīdzekļiem un to sastāviem, kuru pilna masa ir lielāka par 3500 kilogramiem un kuri paredzēti vai tiek izmantoti kravu autopārvadājumiem, normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos un noteiktajā kārtībā maksājama autoceļu lietošanas nodeva. ..."
likumi.lv/doc.php?id=65363

Manuprāt, visiem sabiedriskajiem medijiem Latvijā ir aizliegts šo pretrunu divos likumos publicēt un vēl kādam prasīt skaidrojumus par šo divos likumos noteiktā izpildi, lai kur es to nosūtītu!
Maris, 9.augusts 2018 14:14
Latvijā, kravu pārvadajumos ir vairāki vadītāji uz auto. Ieliekot savu tahogrāfa karti, tiek izmests paziņojums par braukšanu bez kartes tahogrāfā. Vai transporta kontrole uz ceļa neuzskatīs, ka pārkāpumu esmu izdarījis es? Kā rīkoties?
Ēriks Griģis:

Kontrolei ir jāpierāda, ka Jūs izdarījāt pārkāpumu! Ja nebraucāt bez kartes, tad arī nav ko uztraukties, jo tahogrāfā parādās laiks, kad ir braukts bez kartes, savukārt, Jūsu kartē šai laikā būs atpūta.

Uzņēmumam būtu jāsagatavojas iespējamajai pārbaudei ar pierādījumiem tam, kāpēc un kurš brauca bez kartes.
Jānis, 7.augusts 2018 20:46
Sveiki, passats b6, D, 103kw 2006g. Parādījās dobji trokšņi gaisa sistēmā un trubā, kas nāk no interkulera puses, nav jaudas. Ļoti līdzīga skaņa, tad kad noņem gaisa filtru un piedarbina(apmēram). Pārbaudīju, visas (gumijas) trubas veselas.
Ēriks Griģis:

Ja neiebrauc remontservisā, tad tepat vien:
www.iauto.lv/forums/topic/26340-...
vai par turbīnām:
turbita.com/diagnostika.pdf
Dina Rone, 3.augusts 2018 18:24
Juridiskai personai ir KASKO uz traktoru, tiek izsists stikls, pašrisks stiklam 20%.Vai pašriska 20% rēķinā apdrošinātājs var iekļaut arī 20% no PVN?
Ēriks Griģis:

1. Ja atlīdzība naudā, tad no stikla maiņas vērtības -PVN, tad - 20%
2. Ja atlīdzība kā remontservisa pakalpojums, tad no servisa remontizmaksām par stikla maiņu -20% (pašam jāmaksā 20% no servisa kopējā rēķina, kur PVN ir kopējā servisa rēķinā iekšā)
Ģirts, 3.augusts 2018 8:33
Labrīt, Ērik! Par braukšanas apmācību, ja vadītājam nav 3 gadu stāžs kategorijā, ja pareizi saprotu, uzliek soda naudu - 30 eiro apmērā un soda punkti nav paredzēti. Notiek CSNg. Kā OCTA apdrošinātājs vērtēs tādu situāciju:
1) vai maksās, ja mācību auto nav vainīgs CSNg?
2) vai cels regresa prasību, ja mācību auto ir vainīgs CSNg?
Ēriks Griģis:

1) Atlīdzība pienākas trešajai personai - cietušajam auto īpašniekam.
2) Ja atbildu pēc "Vidusjūras līpīgā ūdens teorijas", tad noteikti.
Savukārt, ja es vērtētu pēc pārkāpuma rupjības, agresivitātes vai apzinātās noziedzības skalas, tad notikušo varētu pielīdzināt neuzmanībai, par ko ir minimāls naudas sods, jo soda punkti pat nav paredzēti.
Raitis Doļņikovs, 2.augusts 2018 21:29
Sveiki. Nopirku volvo s80 2007 gada summum modeli. Jautājums ir tāds - spidometra rādījums nesakrīt ar reālo braukšanas ātrumu. Kļūda ir no 10 -20 km/h atkarībā no braukšanas ātruma. Jo brauc ātrāk jo lielāka kļūda. Kā var regulēt, vai kas var būt par vainu un aptuvenās remonta izmaksas? Paldies.
Ēriks Griģis:

Pārbaudiet to VOLVO remontservisā. Pie reizes arī nobraukuma atbilstību!
Ne vienmēr ir jāremontē. Iespējams - jāmaina!
Māris, 2.augusts 2018 11:55
Labdien! Jautājums par norakstītu motorolleri. 2013 pārdrvu roleri detaļam, norakstījām cssd. Tagat 5 hadi pagājuši anāk sods no apdrošinātājiem. Persona bez tiesībām bez tehniskā apskates un apdrošināsanas izraisījusi avāriju, policijā visi dati ir par vainīgo. Kā var no manis prasīt atmaksāt ja transports ir norakstīts neatgriezeniski un vainīgā persona zināma? Un policija pēc avārijas nav konfiscējusi motorolleri, kā tā? Paldies
Ēriks Griģis:

Noilgums 5 gadi!
Ja pēc 5-iem gadiem vai jebkurā gadījumā, tad tas ir jautājums apdrošinātājam vai tiesai!
Jums nepieciešama juridiska konsultācija!
Piemēram, bezmaksas konsultācija iespējama pa tālruni 67 270 292
Regress, 1.augusts 2018 23:55
Sakiet, vai man piespriestais regress par saskaņotā paziņojuma neiesniegšanu līdz 14.12.2017. vairs nav spēkā ar šo Satversmes Tiesas lēmumu lietā nr.2017-21-01 no 06.06.2018.?
Izlasīju to šeit
advokati-juristi.temida.lv/apdro...
Paldies
Ēriks Griģis:

Pamatojoties uz Satversmes tiesas likuma 30.–32.pantu, Satversmes tiesa nosprieda:
atzīt Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likuma 41. panta pirmās daļas 1. punkta “d” apakšpunktu (redakcijā, kas bija spēkā no 2007. gada 1. novembra līdz 2017. gada 15. decembrim) par neatbilstošu Latvijas Republikas Satversmes 105. pantam un attiecībā uz personām, kurām apstrīdētā norma tikusi piemērota vai būtu jāpiemēro tiesā, par spēkā neesošu no pamattiesību aizskāruma rašanās brīža.

Pēc ST sprieduma Jums piespriestais aprakstītais regress nav vairs spēkā!
Uldis Tabūns, 1.augusts 2018 9:41
Labdien!
Dati: Īpašumā auto ET3474 kopš 09.06.2011. un auto FM 6101 kopš 25.04.2018.
TL īpašnieka invaliditātes apliecība nr.1300050 (17.08.2017 līdz 31.08.2022.).
Dati. Es, ka TL īpašnieks norādīju uz manām tiesībām norādīt TL ekspl. nod. atlaidi TL ET3474 par janvāri, februāri, martu, aprīli , un attiecināt TL ekspluatācijas nodokļa 100 % apmēru, par manis izvēlēto periodu (maijs, jūnijs, jūlijs). Izskaidrojums, jo pēc FM 6101 iegādes es izvēlējos turpmākā periodā piemērot TL ekspl. nod. atlaidi par manu FM6101.
Jautājums: Kāpēc CSDD ignorēja mani un manas tiesības šinī situācijā?
Jautājums: Vai, pie TL īpašnieka izteiktās (30.07.2018) gribas noņemt no uzskaites (TL v.n.z. ET3474 nodot CSDD glabāšanā) CSDD ir tiesības TL ekspluatācijas nodokli pieprasīt apzināti pārmaksāt (maksāt vairāk nekā tas būtu normāli nepieciešams)?
Jautājums: Vai CSDD uzspiestās pārmaksātās starpības dēļ, tagad ir pamats , lai CSDD mani sūtītu uz VID naudas starpības atgūšanas sakarā?
Ēriks Griģis:

1. Uzstādiet šo jautājumu CSDD vai kādam no TV raidījumiem lūdziet to noskaidrot.
Arī es nesaprotu, kāpēc OCTA apdrošināšanā man noteiktai Bonus-Malus klasei ejot uz augšu, prēmija nevis pazeminās, bet ik gadu paaugstinās!
2. Pārnaksātos nodokļus atmaksā VID.
Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 23.panta 3.punktā noteikts: ja maksātājs rezumējošā kārtībā kļūdaini iemaksājis budžetā lielāku nodokļa summu, nekā likumā noteikts, Valsts ieņēmumu dienests atmaksā kļūdaini iemaksāto nodokļu summu maksātājam 30 dienu laikā no dienas, kad saņemts maksātāja iesniegums.
likumi.lv/doc.php?id=56880#p19

Šai sakarā ir arī universāla atbilde, kuru saistu ar Vidusjūras lipīgo ūdeni un Franču Polinēzijas (Polynésie française) salām Klusajā okeānā, arī par zvaniem no Samoa! Bet to skaidroju tikai savā lekciju ciklā "Ko noklusē apdrošinātājs"!
Uldis, 30.jūlijs 2018 21:05
Labdien. Tehniskjā apskatē pateica, ka ir metināti lietie diski un par to ielika 2. Atrodas viņi uz priekšējā tilta. Audi A4. Paldies jau iepriekš.
Ēriks Griģis:

MK noteikumi 295 "Noteikumi par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļa"

5.2.2. Riteņi
B. Prasību izpildes vērtēšanas kritēriji un novērtējumi
B3. Deformācijas vai remontmetinājumi riteņa diskā - novērtējums 2
Damars, 26.jūlijs 2018 12:35
Sveiki! Pagaišnedēļ es uztaisīju iknedēļas 45h atpūtas pauzi, pašlaik mašīna uzrāda, ka divu nedēļu nobrauktais laiks ir 80h. Kad nometās laiki pa nullēm, pēc iknedēļas pauzes vai no svētdienas uz pirmdienas nakti? Gaidīšu atbildi, paldies!
Ēriks Griģis:

Svētdien 24:00

Lasītākie raksti

Jaunie raksti