Apdrošināšanas un ekspertīzes jautājumi un atbildes

Šeit Jūs varat uzdot savus jautājumus, kas saistīti ar auto apdrošināšanu, tehnisko ekspertīzi. Uz jautājumiem atbildēs iAuto eksperts Ēriks Griģis.

 
 
 
 
 
Uzmanību: Ar * apzīmētie lauciņi ir obligāti!
 
Gunča, 31.jūlijs 2019 12:08
Muļķīgi, bet noteikumi ir tikai uz papīra ...
Ēriks Griģis:

Ja tā, tad nebūtu uzbraukuma!
Gunča, 31.jūlijs 2019 10:07
Tas ir tā ka uzsākot kustību auto arī uzreiz nobremzēja !
Ēriks Griģis:

Tas nedrīkst tā būt!
1. Priekšējais nedomāja par aizmugurē braucošajiem, tāpēc viņu sodīja! CSL 19.pants (3) Ceļu satiksmes dalībniekiem un citām personām jārīkojas tā, lai neradītu satiksmei bīstamas vai satiksmi traucējošas situācijas un nenodarītu zaudējumus
un CSN 104.punkts Transportlīdzekļa vadītājam aizliegts 104.4. strauji bremzēt, ja tas nav nepieciešams ceļu satiksmes drošībai

2. Aizmugurē braucošie ignorēja CSN 105.punktu. Transportlīdzekļa vadītājam atkarībā no braukšanas ātruma jāizvēlas tāda distance, lai, priekšā braucošajam transportlīdzeklim bremzējot, būtu iespējams izvairīties no sadursmes

Ja ir attālums starp stāvošiem auto, tad, uzsākot kustību, šīm attālumam jākļūst par distanci! Un distancei jānodrošina tas, ka, ja priekšējais bremzē lēni, progresīvi, strauji, impulsīvi vai degresīvi, tad aizmugurējam distances attālumā ir jāaptur savs auto! Tātad, aizmugurējam, strauji pieaugot braukšanas ātrumam, strauji arī jāpalielina attālums, kāds bija starp stāvošajiem līdz tādam, lai distance starp kustībā esošajiem būtu lielāka par apstāšanās ceļu!

Jebkurā autoskolā tas ir jāmāca!!!
Kura autoskolā mācījies?
Gunča, 31.jūlijs 2019 0:18
Labdien. Interesējos par negadijumu.
3 auto sadursme . Sadursmi izraisija priekšējā automašīna ( kura protokolā tika sodīta par agresīvu jeb bezjēdzīgu bremzēšanuu ) kā rezultātā es ietriecos 2 automašīnā no trijām. Kāds būs rezultāts ? Sods par distances neievērošanu var tikt piemērots ja man nebija iespēja ieturēt distanci.?
Ēriks Griģis:

Nesaprotu "...ja man nebija iespēja ieturēt distanci"!?
Tad jāatsakās arī no iespējas braukt ar auto!
Andris, 29.jūlijs 2019 20:06
Sveiki! Vai 524.zīme “Maksimālā ātruma ierobežojuma zona”. Vai so zimi var uzstadit uz ielas un cik lalu vina darbojas? paldies
Ēriks Griģis:

CSN 276.20.punkts.
Maksimālā ātruma ierobežojuma zonas 525. ceļa zīme ierobežo maksimālo ātrumu uz visiem ceļiem teritorijā, kurā iebraukšana apzīmēta ar šo zīmi.
Zīmes darbība ir visa teritorija aiz zīmes, līdz braucot pa vai izbraucot no teritorijas ir uzstādīta 526. ceļa zīme Maksimālā ātruma ierobežojuma zonas beigas.
Kristine, 27.jūlijs 2019 20:59
Labdien. Intresē šāds jautājums. Ir mašīna kurai nav TA 3 gadi ieta. Un vēlos viņiu norakstīt. Vai man būs kaut kas jāmaksā?
Ēriks Griģis:

Nodokli nemaksāsiet, noņemot no uzskaites norakstīšanai.
No Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma:
"...6.pants. Atbrīvojumi no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa maksāšanas ...
(1) Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli nemaksā par: ...
4) transportlīdzekli, kuru noraksta vai arī noraksta vienlaikus ar citu reģistrācijas darbību; ..."
likumi.lv/ta/id/223536-transport...
Ināra, 24.jūlijs 2019 14:59
Labdien!
Notika CSN, kur sadūrās divas pretim braucošas automašīnas. Pēc negadījuma nofotografēju notikuma vietu, kur redzams, ka sadursmes rezultātā mana norautā nr. zīme atrodas gandrīz zem pretējā auto priekšas. Taču vēlāk apskatot policistu fotografētās bildes, kas tika sūtītas ekspertam, konstatēju, ka uz tām bildēm mana nr.zīme ir turpat pie mana auto, respektīvi, pārvietota. Sakiet, lūdzu, vai šis apstāklis, kur atrodas nr.zīme, var ietekmēt eksperta lēmumu? Nekādas bremzēšanas pēdas policija nav norādījusi, tikai to, ka ceļš apledojis. p.s. policisti bija otrai pusei paziņas.
Ēriks Griģis:

1. Numurzīmi kāds paspēra tuvāk Jūsu auto, lai zinātu, kam tā pieder!
2. Numurzīme liecināja par to, kur Jūsu auto atradās vai apmēram tuvu tai atradās, un tas bija par sliktu pretējai pusei, tāpēc to pārvietoja!

Piemēram, sadursme notika pretējam iebraucot Jūsu brauktuves pusē! Numurzīme liecina, ka Jūs nevarat būt vainojama pie notikušā! Bet Jūsu auto ieslīdēja pretējā brauktuves pusē, kur pietrūka tikai numurzīmes, lai notikušajā vainotu Jūs...
Aigars Kozlovskis, 2.jūlijs 2019 18:10
Labvakar!
Mašīnai no pagalma sānos iebrauc divu promiļu reibumā esošs velosipēda vadītājs, vai šajā gadījumā darbojas OCTA ?
Negadījumu ir fiksējusi Valsts policija.
Mašīnai ir KASKO
Ēriks Griģis:

Velosipēda īpašniekam nav paredzēta OCTA polise, tāpēc OCTA apdrošināšana nedarbojas!
KASKO darbojas!
Kristine, 21.jūnijs 2019 10:16
No zaudēju automašīnai numurzīmi, aizbraucu uz CSDD izgatavot jaunu numurzīmi, vai jaunajai numurzīmi ir vajadzīga jauna apdrošināšana vai paliek spēkā esoša apdrošināšana kas bija uz veco numurzīmi?
Ēriks Griģis:

Par jauno numurzīmi jāinformē apdrošinātājs!
Līdz šim šādos gadījumos ir palikusi spēkā iepriekšējā apdrošināšana.
Nikolajs, 18.jūnijs 2019 13:34
Ar kādu maksimālo ātrumu atļauts braukt kravas automobīļiem apdzīvotās vietās Latvijā,ja ātruma ierobežojuma zīma atļauj 70.km.st.
Ēriks Griģis:

e) CSN p. 99-104;
ee) bet CSN LV nav kā Vācijā, tādēļ vispirms atbilstoši "e" un pēc tam pēc zīmes;
eee) CSN 259.23. p.
Ģirts, 14.jūnijs 2019 7:08
Labrīt Ērik! Ja cilvēkam atklāj onkoloģisku saslimšanu - vēzi kādā no pēdējām stadijām, vai viņam tiek atņemtas vadītāja tiesības?
Ēriks Griģis:

To nosaka ārstējošais ārsts.
Aidzis, 11.jūnijs 2019 12:49
Sveiki! Cik legāli ir priekšējo durvju logo tonējums ar TROKOT pretinsektu sietu? Kā uz to skatās policija un likums?
Paldies!
Ēriks Griģis:

e) MK noteikumi Nr.295 nosaka tehniskās prasības transportlīdzekļiem un to atbilstību kontrolēs.
Piemēram, 3.2. Stiklojuma stāvoklis, A. Prasības
A1. Transportlīdzeklim jābūt aprīkotam ar tā konstrukcijā paredzētajiem stikliem. Tiem jābūt sertificētiem un marķētiem atbilstoši transportlīdzekļu sertifikācijas noteikumiem (3.2.1. att.). Ja transportlīdzeklis pirmo reizi reģistrēts līdz 2000. gada 31. decembrim, stikli var būt sertificēti un marķēti atbilstoši tehnisko normatīvu prasībām, kas piemēroti, veicot transportlīdzekļa izgatavošanu (sertificēšanu).
Aizliegts lietot transportlīdzekļu stiklus, kas izgatavoti no nepiemērotiem materiāliem.
likumi.lv/ta/id/292396-noteikumi...

ee) transportlīdzekļu pieļaujamo stiklu tonējuma gaismas caurlaidībai priekšējiem sānu stikliem jābūt ≥70%.

eee) ja tonējuma sietam ir ES dalībvalsts izdots sertifikāts un tas atbilst (ee), tad policijas viedokli parat pārbaudīt uz ceļa, piebraucot pie policista un paprasot viņam to.
Mihails no autoskolas, 11.jūnijs 2019 12:48
Sveiks!
Esmu Jusu audzeknis un braucu ar C kategorijas auto pie autoskolas. Mācību laikā mūs ar kursantu aptureja transportnieki un prasa man tahogrāfa tekošās dienas un iepriekšējos diskus par 28 dienām. Man tādu nav!! Vini stāda man protokolu, kā instruktoram, kas vada auto. Vai pareizi? Kas man jādara tālāk?
Ēriks Griģis:

e) 13. Regulas EK 561/2006 pants nosaka izņēmumus, tai skaitā autoskolu apmācībās ar C kategorijas auto!
"... 13. pants
1. Nodrošinot, ka netiek apdraudēti 1. pantā izklāstītie mērķi, katra dalībvalsts var savā teritorijā vai, ar attiecīgās valsts piekrišanu, citas dalībvalsts teritorijā pieļaut izņēmumus attiecībā uz 5. līdz 9. pantu un piemērot šādus izņēmumus saskaņā ar individuāliem nosacījumiem, izņēmumus attiecinot uz pārvadājumiem ar:
g) transportlīdzekļiem, kurus izmanto transportlīdzekļa vadīšanas mācībām un eksāmeniem, lai iegūtu transportlīdzekļa vadītāja apliecību vai transportlīdzekļa vadītāja profesionālās kompetences sertifikātu, ar nosacījumu, ka tie netiek izmantoti komerciālai kravu vai pasažieru pārvadāšanai; ..."
eur-lex.europa.eu/eli/reg/2006/5...

ee) MK noteikumi Nr.279, Noteikumi par izņēmumiem, kad nepiemēro Eiropas Parlamenta un Padomes 2006.gada 15.marta Regulu (EK) Nr. 561/2006... nosaka pārvadājuma veidus, kas atbilst Regulas izņēmumiem un to, ka darba uzskaitei autovadītājam jāpilda
Pārskats par transportlīdzekļa vadītāja darba laiku kalendāra nedēļā, kas parauga veidā atrodams pielikumā!
likumi.lv/doc.php?id=156704

eee) ja autoskolas apmācības kravas auto izmanto arī komerciālai kravu pārvadāšanai, tad jālieto tahogrāfs!
Māris Smirnovs, 10.jūnijs 2019 20:04
Labdien. Man kokvedēju Lietuvā apturēja transporta uzraudzības dienests. Uz svariem vadītājs atteicās braukt jo tas Lietuvā ir pieļaujams. Nomērot kravu ar mērlentu viņi konstatēja svaru 44 t.Tā ka bija pārsniegts svars par 4 t uzlika sodu 150 eur. Tas viss ir it kā OK. Tad izrādījās ka viņi arī veic mašīnas tehniskā stāvokļa kontroli.Viņi konstatēja ka nedeg viena tālā gaisma, piekabei atpakaļgaita, ieplaisājis priekšējais stikls, piekabei 2 riepām nav vienāds protektors uz ass un nav spoguļa virs priekšējā stikla. Tad viņi aizturēja mašīnas un piekabes tehniskās pases un teica ,ka jābrauc uz pilnu tehnisko apskati Lietuvā . Vai tas ir likumīgi? Sanāk ja apturēs auto no Turcijas tad ar bū jābrauc uz Lietuvu. Ko man darīt? Paldies.
Ēriks Griģis:

Starptautiski likumīgi. LV vēl būtu noņemta tehniskās apskates uzlīme...
Ja bremzes nebūtu kārtībā, tad arī reģistrācijas numurzīmi noņemtu! Ar evakuatoru tad būtu jātiek līdz servisam un tālāk līdz TA arī ar evakuatoru tai valstī, kurā bojājums noteikts, ja vadītājs vēlētos turpināt ceļu. Ja nevēlētos, tad ar evakuatora palīdzību izvestu bojāto sastāvu no valsts!
Tieši tāpat sodītu tehniski bojāto sastāvu no jebkuras trešās valsts iebraukušo ES dalībvalstu teritorijā. Atšķirtos sodu apmēri un to piemērošanas secība katrā no valstīm.
Svarīgi!
Pēc TA Lietuvā iebraucot LV, TA vairs nav spēkā, ja LV uzlīme tikusi noņemta!!!
Mērot kravu ar mērlenti un aprēķinu rezultātā nosakot kravas svaru, ir jāņem vērā pielaide! Ja pielaide būtu 10%, tad sods nav jāmaksā!
Aivis, 9.jūnijs 2019 13:45
kā sataisīt to problēmu?
Ēriks Griģis:

Visbiežāk transpondera batereja nolietojusies, ja imobilaizera drošībai transponders ir paredzēts!
Aivis, 8.jūnijs 2019 18:47
vai varētu pateikt ko nozīmē šī zīme? mašīna un apakšā atslēga
imgur.com/a/SXWRoZI
Ēriks Griģis:

Elektroniskā pretaizbraukšanas ierīce (imobilaizers) ir aktivizēta!
Iespējams, automobili nevar iedarbināt!
Rokasgrāmatā jābūt skaidrojumam vai izgatavotāja pārstāvis palīdzēs atbloķēt!
Visbiežāk transpondera batereja nolietojusies, ja imobilaizera drošībai transponders ir paredzēts!
Edgars, 7.jūnijs 2019 9:18
Labdien Ērik! Vai ta varētu būt ka VDO 4.0 tahografu vēl Latvija nevar reģistrēt? Tā kāds teica Latvija ministru kabineta noteikumi to neļauj.
Ēriks Griģis:

Kur tas rakstīts, ko kāds teica?

Autotransporta direkcija VDO 4.0 neizsniedz darbnīcas kartes, līdz ar to jaunajiem automobiļiem nav iespējams kalibrēt tahogrāfus.
Risinājums (aizliegtais paņēmiens) - jaunajos auto VDO 4.0 vietā uzstādīt vecos tahogrāfus!
imants, 25.maijs 2019 16:57
kas nosaka kāds maksimālais pieļaujamais ātrums kravas auto un autobusam.Kādi tie ir?
Ēriks Griģis:

Pieļaujamo maksimālo ātrumu nosaka tiesību akti. Latvijā tie ir Ceļu satiksmes noteikumi (CSN).
Vēl ir apstākļu kopums, kas jāņem vērā vadītājam un kas ne vienmēr būs maksimāli pieļaujamais:
Pēc CSN 99.p. Transportlīdzekļa vadītājam jābrauc ar ātrumu, kas nepārsniedz noteiktos ierobežojumus, ņemot vērā ceļu satiksmes intensitāti, transportlīdzekļa un kravas īpatnības un stāvokli, kā arī ceļa un meteoroloģiskos apstākļus (īpaši redzamību braukšanas virzienā).
Maksimālo testos noteikto ātrumu katrai markai un modelim uzdod transportlīdzekļa izgatavotājs.
No CSN:
101. Apdzīvotās vietās visu transportlīdzekļu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt 50 km/h, bet dzīvojamās zonās, daudzdzīvokļu namu pagalmos, degvielas uzpildes staciju un stāvvietu teritorijās – 20 km/h. Ārpus apdzīvotām vietām transportlīdzekļu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt:
101.1. motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, vieglajiem automobiļiem, kravas automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 t, un autobusiem – 90 km/h;
101.2. automobiļiem un autobusiem, velkot piekabi, un kravas automo­biļiem, kuru pilna masa pārsniedz 7,5 t, – 80 km/h.102. Ceļa posmos, kur uzstādītas attiecīgas ceļa zīmes, transportlīdzekļi, ievērojot šo noteikumu 99. punktā minētos nosacījumus, drīkst braukt ar ātrumu, kas nepārsniedz ceļa zīmē norādīto ātrumu.
103. Citos gadījumos, kas nav minēti šo noteikumu 101. un 102. punktā, transportlīdzekļu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt:
103.1. pārvadājot pasažierus ārpus kabīnes speciāliem darbiem paredzētos kravas automobiļos, kuru furgona tipa kravas telpā ir ierīkotas pasažieru sēdvietas, – 60 km/h;
103.2. velkot mehāniskos transportlīdzekļus, – 50 km/h;
103.3. velkot šo noteikumu 182. punktā minētos tehnoloģiskos agregātus – piekabes, – 40 km/h;
103.4. braucot pa ceļu, kas apzīmēts ar 552. ceļa zīmi, motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, vieglajiem automobiļiem un kravas automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 t, – 110 km/h, autobusiem – 100 km/h, automobiļiem un autobusiem, velkot piekabi, un kravas automobiļiem, kuru pilna masa pārsniedz 7,5 t, – 90 km/h, bet laikposmā no 1. decembra līdz 1. martam visiem minētajiem transportlīdzekļiem – 90 km/h;
103.5. braucot pa ceļu ar grants vai šķembu segumu, – 80 km/h.
Par ātruma ierobežotājierīces izmantošanu:
likumi.lv/doc.php?id=69766
Raimis, 21.maijs 2019 11:45
Sakiet, vai ir sods un ja ir, kāds par braukšanas liegumu kraveniekam Vācijā, paldies?
Ēriks Griģis:

Ir bijis par braukšanas lieguma pārkāpumu svētdienā ar kravas auto PM virs 7,5t.
1. Sods šoferim par pārkāpuma konstatēšanu 25,-;
sods par pārkāpumu - 120,-; protokola sastādīšana - 3,50. Lai atļautā laikā varētu brauktu tālāk, jāsamaksā uz vietas policijas ekipāžai!
2. Pārvadātājam tiek piemērots Vācijas Konfiskācijas likuma pants, nosakot soda naudas apjomu konfiscējamā priekšmeta vai pakalpojuma vietā.
Pārkāpuma nodarījums - pārvadājums. Nodarījuma konfiskācijas vietā tiek piemērots naudas sods pārvadātājam pārvadājuma maksas (frakta) apmērā. To aptuveni nolemj policija, piemēram, LV-D 3500,-. Nedēļas laikā no paziņojuma saņemšanas dienas ir iespēja lēmumu pārsūdzēt, pamatojot sūdzību ar līgumu vai citu dokumentu.
3. Pārkāpuma priekšmets - krava. Kravas konfiskācijas vietā policija pārvadātājam piemēro naudas sodu kravas vērtības apmērā, piemēram, 10.000,-. Pārsūdzēt lēmumu pārvadātājs var divu nedēļu laikā no paziņojuma saņemšanas dienas.

Mana piezīme.
LV ar 31.12.2019. zaudē spēku Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss!
Ar 01.01.2020. tā vietā spēkā stājas Administratīvās atbildības likums.
Likuma 12. nodaļā Konfiskācija administratīvā pārkāpuma procesā 83. pantā aprakstīta konfiskācija Latvijā.
Konfiskācija ir administratīvā pārkāpuma izdarīšanas rezultātā iegūtās mantas vai administratīvā pārkāpuma izdarīšanas priekšmeta, vai ar administratīvo pārkāpumu saistītas mantas piespiedu bezatlīdzības atsavināšana valsts īpašumā. Konfiskācija nav administratīvais sods.
Vilnis -Vācija, 20.maijs 2019 19:18
Nu re. Šodien atkal kaut ko jaunu uzzināju. Paldies.
Ēriks Griģis:

Katra diena tam domāta!
Priecājos!
Vilnis -Vācija, 20.maijs 2019 17:42
Ir gadījies pabraukt ar dažāda kalibra LKW, no 5 tonīga sprintera, līdz 40 tonnu miljonnieka Iveko. Ir trāpijušies jauni Aktrosi un Micubisi Canter. Tagad ripinu ar sešgadīgu, bet labi saglabājušos MAN tgl.
Šo to Vācijā ir nācies redzēt, bet jāatdzīstas- kas ir KOM pagaidām neesmu informēts. Manā sabiedrībā tādu saīsinājumu nelieto. Tātad mans jautājums varētu skanēt tā : Ko tas nozīmē?
Ēriks Griģis:

Te būs!
Kraftomnibusse (KOM) >>> Kraftfahrzeuge (Kfz), die nach ihrer Bauart und Einrichtung zur Personenbeförderung bestimmt sind und mehr als acht Sitzplätze haben. Kraftomnibusse sind mit einem Fahrtschreiber auszurüsten
(§ 57a StVZO). Erforderliche Fahrerlaubnis D und D1 (§ 6 der Fahrerlaubnis-Verordnung).

Lasītākie raksti

Jaunie raksti