Apdrošināšanas un ekspertīzes jautājumi un atbildes

Šeit Jūs varat uzdot savus jautājumus, kas saistīti ar auto apdrošināšanu, tehnisko ekspertīzi. Uz jautājumiem atbildēs iAuto eksperts Ēriks Griģis.

 
 
 
 
 
Uzmanību: Ar * apzīmētie lauciņi ir obligāti!
 
Ģirts, 19.novembris 2018 10:11
Labrīt, Ērik! Vai vieglā auto piekabei jābūt aprīkotai ar ziemas riepām? Ja jā, tad vai drīkst uz auto būt radžotas riepas, bet uz piekabes nē, vai otrādi? Paldies!
Ēriks Griģis:

Tam, kurš sastādīja, un tiem, kas apstiprināja MK noteikumus Nr.295 "Noteikumi par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļa", nav bijis priekšstats par to, kā aprakstīt prasības par piekabes riepām ziemīgos laika apstākļos. Arī attēlu numerācija MK noteikumos, kas ir spēkā no 01.11.2018., ir salaista dēlī.
Esmu Jūsu jautājumu jau martā uzstādījis CSDD, bet viņi jau ar piekabēm nebrauc, tāpēc nekādu atbildi nesaņēmu!
Secinājums!
1. Par piekabes apriepojumu laikposmā, kad CSN paredz obligātu ziemas riepu lietošanu, MK noteikumos nav nekādas norādes, izņemot šo teikumu par radžotām riepām:
"...Laikposmā no l.decembra līdz l.martam automobiļu, autobusu, kuru pilna masa nepārsniedz 3,5t (mans komentārs - par piekabēm ne vārda), riteņiem jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām, bet laikposmā no l.maija līdz l.oktobrim aizliegts lietot automobiļus, autobusus un to piekabes, kam riteņi aprīkoti ar radžotām riepām. ..."
2. Satiksmes drošības lekcijās jaunajiem un profesionālajiem autovadītājiem mācu, ka piekabes riepām ziemas periodā ir jāatbilst velkošā automobiļa riepām gan pēc riepas apzīmējuma simboliem, gan pēc protektora augstuma, gan izmēriem, gan pēc radžojuma.
Aigars, 14.novembris 2018 13:01
Sveiks, vai ta kāds NL par 45 stundām ir sodīts? Braucu LV-NL-LV un citi stāsta, bet pierādijumu nav.paldies.
Ēriks Griģis:

Holandes Satiksmes ministre Cora van Nieuwenhuizen savam parlamentam ziņoja, ka sākot no šā gada februāra mēneša par darba un atpūtas laiku prasību izpildi valstī ir pārbaudīti 724 autovadītāji, no kuriem 165 ir sodīti par 45-nieku kabīnē ar sodu līdz 1500 eirām.
Guntis, 11.novembris 2018 19:44
Labdien!
Vai drīkst turēt čipkarti tahogrāfā,ja vairākas dienas ar to nebraucu? Vai arī tā ir jaizņem?
Un vai obligāti ir jaliek ,ka beidz valsti?
Ēriks Griģis:

1. Nav aizliegts čipkarti atstāt tahogrāfā, bet neiesaku.
Pie kontroles, piem., Francijā tas būs risks, ka vadītājs regulāro iknedēļas atpūtu pavadījis kabīnē.
Būs jāpierāda, ka tā nav bijis.
Un vēl, vadītāja karte 'sliktajam' var šķist vērtīgāka par bankas karti!
2. Maiņas sākumā un beigās obligāti jāliek valsts arī tad, kad čipkarte ir atradusies tahogrāfā.
Eiropas transporta komisija ir apstiprinājusi izmaiņas šai sakarā!
Ja grozījumi stāsies spēkā, tad varēsiet rīkoties savādāk.
Kad un kā, par to stāstu 95. koda lekcijās un mācību kursā loģistikas darbiniekiem.
Dianna, 10.novembris 2018 18:04
Labdien. Vai varu griezties vel reiz pie apdrosinatajiem, ja neapmierina veiktais remonts ( papirs ka pretenziju nav ir parrakstits)
Ēriks Griģis:

Jā, protams!
Pēc remonta var atklāties neredzamie vai kādi slēptie bojājumi!
Apdrošinātājs gan nosūtīs Jūs ar pretenzijām uz remontservisu, kas veica remontu!
Pretenzijas remontservisi pieņem gadu, citi pat divu gadu laikā no auto saņemšanas dienas servisā.
Ildars, 10.novembris 2018 14:47
Labdien ! Iegādājos auto Hyundai IX 35 automats DD 2016. gada Nobraucot kādus 8000 km saki just ka motors vibrē. Braucot to nejut bet gan ka stav uz vietas. Ne visu laiku bet ik pa bridim. Pieslēdzām pie datora neko neuzradīja. Kas pa vainu varētu būt ?
Ēriks Griģis:

Ja dators neko neuzrāda, tad iespējams kāds mehānisks iemesls.
Piemēram, akmens iesprūdis tur, kur tam nav jāatrodas! Iespējams, nav pieskrūvēts līdz galam kas svarīgs.
Uz pacēlāja jāuzbrauc pārbaudei!
Artjoms Koževnikovs, 7.novembris 2018 17:48
Добрый день. У меня вопрос по поводу возврата старых деталей в страховую компанию после их замены. Обязан ли я вернуть свои старые детали страховой компании? Так как я являюсь собствеником автомобиля и я плачу за страховой полис. То есть у меня заберают мою же собственность?
Ēriks Griģis:

Ja atlīdzība ir noteikta atbilstoši OCTA likumā, saistītos MK noteikumos un LTAB metodiskajos materiālos noteiktajam, tad apdrošinātājs samaksā par detaļām un to maiņu remontservisā. Apdrošinātājs var gan atprasīt vecās detaļas, gan tikai tās uzrādīt, lai pārliecinātos, ka tās patiešām ir nomainītas!
Viņam ir tiesības izņemt transportlīdzekļa atliekas, numurētos agregātus vai detaļas, jo viņš par to maiņu ir maksājis auto īpašniekam vai remontservisam.
Vai arī par transportlīdzekļa bojāeju ir atlīdzinājis zaudējumus ar īpašnieka piekrišanu tā, ka transportlīdzekļa atliekas īpašnieks nodod un apdrošinātājs pārņem savā valdījumā, protams, samaksājot kopējā atlīdzībā par tām vidējo atlieku vērtību.
Edgars, 5.novembris 2018 20:45
Sveiki,
Ja CSNg lietā ir regresa prasība pret mani, vai varu pretendēt uz pretējās puses auto nomainītajām rezerves detaļām?
Ēriks Griģis:

1. Vispirms atlīdzības izmaksātājs-apdrošinātājs uz tām pretendē, ja viņš izmaksā visu zaudējuma summu.
2. Ja Jums piestāda prasību atlīdzināt visu izmaksāto, tad Jums jānoskaidro, kur ir detaļas vai atliekas.
Ja apdrošinātājs ir pieņēmis transportlīdzekļa atliekas vai numurētos agregātus savā valdījumā, tad , protams, var tirgoties par atlieku pārņemšanu un atbilstošu regresa prasības samazinājumu.
Andis, 5.novembris 2018 18:34
Labdien!
Man jābrauc ar smago auto uz Lietuvu,kur tai veiks iekārtas maiņu.Bet ir tikai licences kartīte.
Vai ar šādu kartīti drīkst braukt uz kaimiņu zemi, vai arī vajag Eiropas kopienas atļauju?
Ēriks Griģis:

Nedrīkst!
Vajag EK atļaujas kopiju.
Bet var evakuēt, servisi savstarpēji var ievest auto uz remonta laiku.
Aigars, 3.novembris 2018 12:46
Labdien! 20.11.--21.11.18 iknedēļas atpūta bij 45h, pēc nedēļas 27.--28.11. saīsinātā--42h, tad nākošās nedēļas vidū 01.11. nedrīkstēja braukt, nostāvēju 36h no 31.10.vakara līdz 02.11.rītam Jautājums būtu: Kāda iknedēļas pauze nepieciešama šajā nedēļas nogalē 03.--04.11.? Vai drīkst atkal saīsināto vai tomēr vajag 45h? LV minētajā laika posmā nav sanācis būt Paldies par atbildi
Ēriks Griģis:

Tomēr vajag 45-nieku!
Jānis, 2.novembris 2018 7:28
Sveiks. Kad jābūt obligāti 45 stundu atpūtai,paldies?
Ēriks Griģis:

Vismaz vienu reizi divās nedēļās!
vita, 1.novembris 2018 13:56
Labdien! Lūdzu konsultāciju. Projekta ietvaros tiek iegādāts jauns specializēts mobilās brigādes transportlīdzeklis (furgons).
jautājums: Vai cenā varam lūgt OCTA un KASKO apdrošināšanu ?
Mēs norādām, ka cenā iekļauj pirmreizējo reģsitrāciju CSDD un tehniskā apskate. jautājums, ja mašīna jauna, vai jāsaka, ka jāveic tehniskā apskate?
Ēriks Griģis:

1. Protams! Jaunam auto KASKO un OCTA pārdevēji (gan ne visi) pat piedāvā cenā!
2. Pareizi! Jauniem vieglajiem automobiļiem un piekabēm ar pilnu masu līdz 3500 kg pirmā tehniskā apskate jāveic ne vēlāk kā 2 gadus pēc to pirmās reģistrācijas CSDD. Un to var iekļaut iegādes cenā!
Attiecīgi, otro tehnisko apskati tiem jāveic ne vēlāk kā 2 gadus pēc to pirmās tehniskās apskates.
Jānis, 31.oktobris 2018 16:09
Sveiks, Ērik! Mans tēvs gāja bojā ceļu satiksmes negadījumā, nāves iestāšanās ir cēloniskā sakarā ar apsūdzētā rīcību, to apliecina tiesu med. eksperts. Pirmajā tiesā apsūdzētais vainu neatzina, uz otro tiesas sēdi viņš vairs neieradās, jo pats ir miris. Krimināllieta līdz ar to ir izbeigta. Vai uz šī fona apdrošinātājs var atteikt jebkādas atlīdzības izmaksas, jo vainīgā persona tiesā nav noskaidrota? Kā man raksta atbildē, tad OCTA atlīdzību nevar izmaksāt, jo vainīgais nav noskaidrots. Iesakiet, kā rīkoties. Esmu pieteicies uz apbedīšanas atlīdzību, mantas atlīdzību un transportlīdzekļa atlīdzību. Nemantisko (morālo) atlīdzību man atteica, jo neesmu bojāgājušajam ne apgādnieks ne apgādājamais.
Ēriks Griģis:

Ja tiesa nespēj noteikt vainīgo personu, tad ir nepieciešams transportlīdzeklis un tālāk pie tā OCTA apdrošinātāja!
Pēc OCTA likumā noteiktā:
"... 31.pants. Zaudējumu atlīdzināšana
...
(2) Zaudējumu atlīdzina tas apdrošinātājs, kurš apdrošinājis zaudējumu nodarījušā transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesisko atbildību, ..."
Pecis, 27.oktobris 2018 13:01
Sveiks, klau! Uzbraucu ar piekabes riteņiem parkingā uz apmales. Naktī iedomājos, vai par to var dabūt sodu, ja citur nav iespējas.paldies.
Ēriks Griģis:

Protams, ka var!
Par apmales bojāšanu!
Gadījums!
Frankfurtes (pie Oderas) pašvaldība ir pieņēmusi noteikumus samaksai par izbraukumu šāda bojājuma remontam. Protams, rēķinu piesūta auto īpašnieka OCTA apdrošinātājam!
Reālās izmaksas LV OCTA apdrošinātājam vienā no šādiem gadījumiem par avārijas brigādes izbraukumu sastādīja 5000 eiro, bet konkrētās vietas seguma maiņa izmaksāja ap 700 eiro. Vēl pārvadātājam serviss piesūtīja rēķinu par auto remontu 500 eiro apmērā.
Skaidrs, ka apdrošinātājs izmaksātās kopsummas apjomā, pieskaitot tulkošanas un administrēšanas izmaksas, piestādīja regresa prasību pārvadātājam, kura auto Vācijā sabojāja brauktuves daļu.

Piemērs:
www.youtube.com/watch?v=pS5p-4ev...
Vēlreiz par stāvvietu, 27.oktobris 2018 12:54
Bet ja samaksāju par divām vietām maksas parkingā, kas tad?
Ēriks Griģis:

Tas pats noteikums uz sods!
Jāiekļaujas savā apzīmētā stāvvietā ar intervālu līdz blakusstāvošajam vismaz 0,5 m.
Pecis, 27.oktobris 2018 7:45
Sveiks.Vācijā ir probas ar stāvvietām smagajiem! Ja iznāk palikt pa vidu stāvvietā blakus vietā dēļ iepriekš stāvošā, vai tas ir pārkāpums? Paldies
Ēriks Griģis:

Sods ir 10 eiro par neekonomisku stāvvietas izmantošanu, pārkāpjot StVO 12 § 6.punktā noteikto.
Lauris, 26.oktobris 2018 13:56
Labdien, braucu pa galveno ceļu atpakaļgaitā.kad no namu pagalma man uzbrauca auto. Kurš vainīgs, paldies?
Ēriks Griģis:

Atbildīgs (vainojams) par notikušo būs tas autovadītājs, kurš izbrauca uz galvenā ceļa vai izbrauca no daudzdzīvokļu nama pagalma.
1. Ja uz šķērsojamo ceļu uztādīta 206. zīme "Dodiet ceļu", tad pa to braucošajam transportlīdzekļa vadītājam ir jādod ceļš transportlīdzekļiem, kuri brauc pa šķērsojamo ceļu! Nav svarīgi, kā brauc! Uz priekšu vai atpakaļ, apsteidz, apdzen vai apbrauc! CSN 258.4.punkts.
2. CSN 144. p. nosaka, ka ceļu satiksmes dzīvojamās zonās prasības attiecas arī izbraucot no daudzdzīvokļu namu pagalmiem:
"... 143. Izbraucot no dzīvojamās zonas, transportlīdzekļa vadītājam jādod ceļš citiem ceļu satiksmes dalībniekiem.
144. Šajā nodaļā minētās prasības attiecas arī uz daudzdzīvokļu namu pagalmiem. ..."
Agris, 25.oktobris 2018 15:02
Labdien. Man ir C kategorijas tiesības bez 95.koda. Vai man tas nepieciešams lai veiktu pašpārvadājumus LV teritorijā ar kravas mašīnu bez piekabes(PM virs 7.5 t) man piederošajai zemnieku saimniecībai. Ja pareizi esmu sapratis, tad tahogrāfam ir jābūt.Iepriekš pateicos par atbildi.
Ēriks Griģis:

Ir nepieciešams!
No Autopārvadājuma likuma autovadītāji, kas atbrīvoti no 95. koda:
"...6.1 pants. Prasības attiecībā uz kravas pārvadājumus veicošo autovadītāju profesionālo kompetenci
(1) Kravas pārvadājumus ar kravas automobiļiem, kuru pilna masa pārsniedz 3,5 tonnas, atļauts veikt autovadītājiem, kuriem ir šo pārvadājumu veikšanai nepieciešamās profesionālās zināšanas. Iegūtās profesionālās zināšanas apliecina attiecīgs ieraksts transportlīdzekļu vadītāja apliecībā vai vadītāja kvalifikācijas kartē.
(2) No šā panta pirmajā daļā noteiktās prasības ir atbrīvoti autovadītāji, kas vada:
1) transportlīdzekļus, kuru maksimālais atļautais ātrums nepārsniedz 45 kilometrus stundā;
2) transportlīdzekļus, kurus izmanto vai kontrolē valsts bruņotie spēki, civilās aizsardzības dienests, ugunsdzēsības dienests un sabiedriskās kārtības uzturēšanas spēki;
3) transportlīdzekļus, kuriem veic braukšanas pārbaudi tehniskās attīstības, remonta vai apkopes mērķiem, vai pārbūvētiem transportlīdzekļiem, kuri vēl nav nodoti ekspluatācijā;
4) transportlīdzekļus, kurus izmanto ārkārtas situācijās vai kuri paredzēti glābšanas uzdevumu veikšanai;
5) transportlīdzekļus, kurus izmanto transportlīdzekļu vadīšanas nodarbībās, apmācot jebkuru personu, kas vēlas iegūt vadīšanas tiesības;
6) transportlīdzekļus, kurus izmanto nekomerciālai kravu pārvadāšanai;
7) transportlīdzekļus, ar kuriem pārvadā materiālus vai iekārtas, kuras vadītājs izmanto sava darba laikā, ja transportlīdzekļa vadīšana nav vadītāja galvenā darbības joma.
..."
Aldis Grīnbergs, 24.oktobris 2018 18:09
Labdien!
Vai veicot pasažieru pārvadāšanu ar autobusu situācijā, kad ir maiņa noslēgta, bet kopējais maiņas laiks nav pārsniegts, ir atļauts atsākt darbu vajadzības gadījumā, tai pašā dienā?
Ēriks Griģis:

Ja dienā (starp diviem ikdienas atpūtas laikiem) nav pārsniegtas 9 braukšanas stundas (atbilstoši nedēļā -2x10) un ar darba pārtraukumiem, ikdienas atpūtas laikiem vai nakts darba laikā noteiktām desmit stundām trīs blakus esošiem 24 stundu periodiem viss kārtībā, tad var uzsākt tai pašā dienā!
Mārtiņš, 24.oktobris 2018 16:21
Labdien! Vai ir zināms, kad Latvijā varētu parādīties pirmā CNG uzpildes stacija?
Ēriks Griģis:

Nav man šādu ziņu!
Uzjautā šeit:
www.ldta.lv/?page=1
Justs, 23.oktobris 2018 13:11
Labdien, vai ir iespējams uzzināt par ceļu policijas lēmumu, vai tas ir pieņemts, kam par labu, un aizsūtīts uz octa apdrošināšanas uzņēmumu? Kur var griesties pēc atbildēm? Paldies.
Ēriks Griģis:

Policijas nodaļā, kuras inspektori sastādīja protokolu!
Tā kā Jums ir jāpaziņo attiecīgajam apdrošinātājam par notikušo, tad pie viņa arī var uzzināt atbildi.

Lasītākie raksti

Jaunie raksti