Latvijā desmit mēnešos saražots par 18% mazāk elektroenerģijas 4

 

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 28.novembris 2022 15:11

Latvijā šogad desmit mēnešos saražotas 3663 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, kas ir par 18% mazāk nekā 2021.gada attiecīgajā periodā, liecina pārvaldes sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Tostarp Daugavas hidroelektrostacijās (HES) saražotas 2344 GWh elektroenerģijas, kas ir par 4,9% vairāk nekā 2021.gada attiecīgajā periodā, kamēr mazajās HES saražotās elektroenerģijas apmērs pieaudzis par 31% - līdz 67 594 megavatstundām (MWh).

Termoelektrostacijās (TEC) 2022.gada desmit mēnešos saražotas 558 482 MWh elektroenerģijas, kas ir par 61,2% mazāk nekā gadu iepriekš šajā periodā.

Savukārt ar biomasu 2022.gada desmit mēnešos saražotas 276 359 MWh elektroenerģijas, kas ir par 7,5% mazāk nekā 2021.gada attiecīgajā periodā, koģenerācijā saražotas 76 318 MWh elektroenerģijas, kas ir par 61,8% mazāk, bet ar biogāzi saražotas 196 503 MWh elektroenerģijas, kas ir kritums par 13,1% salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn.

Vēja elektrostacijās šogad desmit mēnešos saražotas 146 675 MWh elektroenerģijas, kas ir par 30,8% vairāk nekā 2021.gada desmit mēnešos, savukārt saules elektrostacijās saražotas 5182 MWh elektroenerģijas, kas ir 2,2 vairāk nekā pērn šajā periodā.

Elektroenerģijas patēriņš desmit mēnešos Latvijā veidoja 5847 GWh, kas ir par 3,6% mazāk nekā 2021.gada attiecīgajā periodā.

Oktobrī Latvijā saražotas 220 014 MWh elektroenerģijas, kas ir par 21,2% mazāk nekā pērn šajā mēnesī, un elektroenerģijas patēriņš bija 572 414 MWh, kas ir par 6,8% mazāk nekā pagājušā gada oktobrī.

Elektroenerģijas tirgus apskatā minēts, ka patēriņa samazināšanās saistāmas ar iepriekš novēroto elektroenerģijas cenu pieaugumu - augustā tika sasniegta vēsturiski augstākā vidējā mēneša elektroenerģijas cena kopš tirgus atvēršanas, kas septembrī un oktobrī lika meklēt iespējas patēriņu samazināt. 

Tāpat uzskaitītā patēriņa samazinājumu mājsaimniecībās veicināja mikroģeneratoru jeb saules paneļu uzstādīšana - ja 2021.gada rudenī Latvijā uzstādītās mikroģenerācijas jauda bija 16 megavati (MW), tad šogad - 80 MW. Patlaban, pēc spēkā esošās kārtības, tiek uzskaitīts tikai tīklā nodotās elektroenerģijas daudzums, bet ne viss mikroģenerācijā saražotais, daļa no kā tiek patērēta saražošanas brīdī, kas savukārt mazina mājsaimniecību vajadzību pirkt elektroenerģiju no tīkla.

Pēc elektroenerģijas cenu rekordiem vasaras mēnešos, oktobrī turpinās jau septembrī pieredzētais mēneša vidējās elektroenerģijas cenas kritums, vienlaikus samazinoties cenu atšķirībām Baltijas valstīs. Cenu samazināšanās gan Baltijā, gan arī Eiropā saistāma ar gāzes cenām, kas salīdzinājumā ar maiju oktobrī ir gandrīz divas reizes zemākas.

Elektroenerģijas tirgus apskatā norādīts, ka oktobrī pēc ilgāka pārtraukuma atsevišķās stundās elektroenerģijas cenas Baltijā samazinājās līdz rekordzemajam astoņu centu par MWh līmenim, bet divos starpsavienotajos Baltijas tirdzniecības apgabalos - Somijā un Zviedrijas ceturtajā cenu apgabalā konstatēta negatīva cena - mīnus 0,99 eiro (tirgotāji šajā stundā piemaksāja patērētājiem par elektroenerģijas izmantošanu). Šādas cenas ir raksturīgas periodiem, kad ir liela vēja elektrostaciju izstrāde un vienlaikus mazs patēriņš, parasti vētru laikā nakts stundās.

"Augstsprieguma tīkls" ir neatkarīgs Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina elektroenerģijas pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades sistēmas pakalpojumus, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu, elektroenerģijas pārvadi pārvades sistēmā. "Augstsprieguma tīkls" pieder valstij.
 

 
Visi komentāri
 
seller 28.novembris 2022 15:41
0 0 Atbildēt

Latvijā šogad desmit mēnešos saražotas 3663 gigavatstundas (GWh)

________________________________________

OK, un cik no saražotā eksportēts?

WALA 28.novembris 2022 16:22
0 0 Atbildēt

Tā atbilde ir atrodama AST mājaslapā ...

seller 28.novembris 2022 18:51
0 0 Atbildēt

Uzrakstiet skaitli cik no LV saražotā ir eksportēts, vai ielieciet saiti, es diemžēl neatradu.

WALA 29.novembris 2022 9:53
0 0 Atbildēt

No šejienes sākot var visu "izlobīt" (atrast var caur "lapas karti"):

ast.lv/lv/content/si...-energosistema

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Viņu vajāja 41 ekipāža un helikopters: vadītājs aizbēg ar 612 Zs Mercedes 4

Tā vietā, lai ļautos policijas kontrolei, vadītājs apgriezās un strauji devās pretējā virzienā, brīžiem ar savu 612 Zs jaudīgo Mercedes AMG GT 63 S sasniedzot 300 km/h. Lasīt vairāk

 

22 tonnas ūdens, lai nodzēstu aizdegušos Tesla (+ FOTO) 18

ASV, Kalifornijas štata Sakramento ugunsdzēsēji izmantoja 22 000 litru ūdens, lai apdzēstu Tesla elektroautomobili, kas bija aizdedzies uz ātrgaitas šosejas. Lasīt vairāk

 

Škoda Enyaq RS iV uzstāda divus Ginesa rekordus 4

Elektriskais krosovers uz ledus bez pārtraukuma driftējis vairāk nekā septiņus kilometrus. Lasīt vairāk

 

47 valsts autoceļu posmos ir iestājies šķīdonis; turpinoties atkusnim šādu posmu skaits pieaugs 1

Atkušņa rezultātā jau 47 valsts autoceļu posmos ir iestājies šķīdonis un ir ieviesti transporta masas ierobežojumi. Visvairāk tādu posmu ir Saldus un Dobeles apkārtnē, attiecīgi 15 un 12 posmi. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti