"Latvijas gāzes" peļņa pērn sasniegusi 39 miljonus eiro, apgrozījums audzis par 31,3% 7

 
Nozare.lv | 4.marts 2023 8:59

AS "Latvijas gāze" koncerna neto apgrozījums pērn bija 689,752 miljoni eiro, kas ir par 31,3% vairāk nekā 2021.gadā, bet koncerna neto peļņa pieauga 12,1 reizi - līdz 39,073 miljoniem eiro, teikts uzņēmuma paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".

Kompānijā norāda, ka "Latvijas gāzes" apgrozījuma pieaugums saistīts ar augstākām dabasgāzes pārdošanas cenām.

Pērn "Latvijas gāze" klientiem Latvijā un ārvalstīs pārdeva 6,993 gigavatstundas (GWh) dabasgāzes. Salīdzinājumā ar 2021.gadu pārdošanas apjoms ir par 53% mazāks.

Pārdošanas apjomu samazinājums saistīts ar to, ka tirgus dalībnieki izvēlējās neiegādāties Krievijas izcelsmes gāzi jau pirms 2023.gada 1.janvāra, kad stājās spēkā aizliegums dabasgāzes piegādēm no Krievijas, kā arī klienti ir pārskatījuši dabasgāzes izmantošanas jaudas augsto dabasgāzes cenu dēļ, tai skaitā izvēlējušies pāriet uz alternatīviem energoresursiem.

Mājsaimniecību segments 2022.gada pirmajā pusgadā radīja zaudējumus, jo tarifs bija zemāks par dabasgāzes izmaksām un tirdzniecības izdevumiem. Neskatoties uz to, ka 2022.gada 1.jūlijā mājsaimniecību tarifs tika paaugstināts nākamajam tarifu periodam, dabasgāzes iepirkuma cena trešajā un ceturtajā ceturksnī bija ievērojami augstāka nekā tarifā noteiktā pārdošanas cena, kā rezultātā mājsaimniecību klientu segments turpināja radīt zaudējumus. Saistībā ar izmaiņām "Energoresursu cenu ārkārtas pieauguma samazināšanas pasākumu likumā" līdz 2022.gada 31.decembrim Ekonomikas ministrijai bija jāveic kompensācijas maksājumu par starpību starp regulēto tarifu un faktisko dabasgāzes cenu 2022.gada otrajam pusgadam, tādējādi kompensējot iepriekš radušos zaudējumus no mājsaimniecību segmenta.

Vadības ziņojumā skaidrots, ka pērn 10.augustā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Par enerģijas lietotāju apgādi agrīnās brīdināšanas un trauksmes līmeņa izsludināšanas laikā, kas "Latvijas gāzei" uzlika par pienākumu uzturēt krājumus Inčukalna pazemes gāzes krātuvē 1150 GWh apjomā saistīto lietotāju jeb mājsaimniecību apgādei periodā no 10.augusta līdz 30.aprīlim, katru mēnesi rezervēto atlikumu 1150 GWh samazinot par iepriekšējā mēnesī faktiski piegādāto dabasgāzes apjomu mājsaimniecībām. Šo noteikumu dēļ "Latvijas gāzes" bilancē 31.decembrī bija 755 GWh dabasgāzes, kas bija rezervēta tikai mājsaimniecību apgādei, un augsta tirgus pieprasījuma apstākļos nevarēja tikt pārdota tālāk citiem klientiem par tirgus līmenim atbilstošām cenām, neskatoties uz saistīto lietotāju gāzapgādes vajadzībām nepieciešamā apjoma faktisko samazinājumu par 20% 2022.gadā.

Pērn "Latvijas gāzes" akcionāri pieņēma lēmumu par reorganizācijas procesa vai pamatkapitāla samazināšanas uzsākšanu. Valde sāka un turpināja darbu pie vairāku meitassabiedrības AS "Gaso" pārvaldības scenāriju izvērtēšanas. Rezultātā ir pieņemts lēmums par "Gaso" pārdošanu, ko plānots īstenot 2023.gada ietvaros. 2022.gada konsolidētajā un "Latvijas gāzes" pārskatā ieguldījums meitas sabiedrībā un attiecīgi meitas sabiedrības aktīvi un saistības uzrādītas kā pārdošanai turēto ieguldījumu aktīvi un saistības. Pārtraucamā dabasgāzes sadales pakalpojumu segmenta darbība peļņas vai zaudējumu aprēķinā norādīta atsevišķi no tirdzniecības segmenta turpināmās darbības. Lai atspoguļotu pārdošanai turēto ieguldījumu aktīvus un saistības neto pārdošanas vērtībā, "Latvijas gāzes" un konsolidētā peļņas vai zaudējumu aprēķinā iekļauts vērtības samazinājums 72 miljonu eiro apmērā.

"Latvijas gāze" 2021.gadā strādāja ar 525,431 miljona eiro apgrozījumu un 3,23 miljonu eiro peļņu.

"Latvijas gāzes" lielākie akcionāri ir Krievijas "Gazprom" (34%), fonds "Marguerite Gas II.S.a.r.l." (28,97%), Vācijas kompānija "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).

 
7 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Laksa 4.marts 2023 16:20
6 0 Atbildēt

Kalvītis ar Savicki uzdevumu godam izpildījuši - gāzi nopirka pašā cenas pīķī, saimniekam Kremlī pienesta mūsu nauda, kā arī mūsu uzņēmi padarīti nekonkurētspējīgi. Kas vainīgi? Visi, kuri pēc 2014. gada lika gāzes apkuri - tas tal lēti, "krievi nāk" ir mīts, visi mēs draudzēsimies.

Opis 6.marts 2023 11:11
3 0 Atbildēt

Gāzes patēriņš Latvijā samazinājies par 45%, bet peļņa lielāka kā jebkad agrāk!

Kāpēc Gazprom piederošās akcijas vēl nav nacionalizētas?

Afigeķ 6.marts 2023 11:15
2 0 Atbildēt

Ja pārdodot uz pusi mazāk gāzes var nopelnīt 12x varāk, tad rodas jautājums, cik pamatoti ir esošie gāzes tarifi? Nafig mums ir vajadzīgs Sabiedrisko pakalpojumu regulators, kas pieļauj šitādu uzvārīšanos!?

 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

 

Latvijas ražotājs izmēģina robotus vēja ģeneratoru apkopei (+ VIDEO)

Liepājas osta kļuvusi par treniņu vietu robotam, kas apkopj vēja ģeneratorus. Robotu ražotājs – Latvijas uzņēmums līdz šim apkalpojis tikai uz sauszemes izvietotos vēja parkus, bet sāks strādāt arī jūrā esošajos. Latviešu izgudrotie roboti pilnībā spējot aizstāt cilvēka darbu, un pieprasījums pēc to pakalpojumiem pieaugot daudzviet pasaulē. Lasīt vairāk

 

TV AUTO ZIŅAS TESTĒ: Ko bez ātras braukšanas pieprot Audi Q8? (+ VIDEO) 1

Audi Q8 īpašo statusu un unikālas atšķīrības no Audi Q7 nodrošina bezrāmja durvju stikli, kas nu ir pusotru reizi biezāki, kā arī durvju pievilkšanas mehānisms standartā. Lasīt vairāk

 

107 km/h ātrs un 500 vienībās: Abarth arī uz ūdens (+ FOTO)

Sportisko automobiļu ražotājs Abarth izstrādājis jaudīgu motorlaivu, kas spēj sasniegt 107 km/h. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti