LAMB komentē izmaiņas OCTA likumā 5

Foto: iAuto.lv

LAMB | 28.novembris 2017 8:41

Par nelaimi, kas atnākusi klusu, bez brīdinājuma, līdz šim bieži vien varēja saukt regresa prasību par naudas piedziņu, kuru negaidot saņem kāds kopumā godprātīgs autovadītājs, kas bijis vainīgs nelielā satiksmes negadījumā, bet nezināšanas vai aizmāršības dēļ desmit dienu laikā pēc negadījuma nav iesniedzis apdrošinātājam saskaņoto paziņojumu (SP).

Saeimas pieņemtie grozījumi Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā ir draudzīgi šādiem autovadītājiem un mazina negaidīto krenķu ierašās risku, jo nosaka, ka apdrošinātājam, ja tas nav saņēmis SP, pirms naudas piedziņas, tomēr ir jāaicina vainīgais to iesniegt, un tad, ja piecu dienu laikā ziņa tiek ignorēta, var arī uzsākt naudas piedzīšanu.

Varam jau teikt, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības, tomēr šajā gadījumā ir acīm redzami, ka runa visdrīzāk nav par ļaunprātīgu likumpārkāpēju, kurš izvairās, bēguļo, savu vainu neatzīst, bet gan par ierindas pilsoni, kurš iespējams ir bijis kādas neuzmanības vai pat apstākļu nelabvēlīgas sakritības upuris. Paralēli apgalvojumam “nezini likumus – pats vainīgs” tolerantā un modernā sabiedrībā jādzīvo arī korektām, iecietīgām un izpalīdzīgām attiecībām iestāžu, uzņēmu no vienas puses un iedzīvotāju no otras starpā. Autovadītājiem un citiem satiksmes dalībniekiem ir jāuzticas varasiestādēm, kuras pieņem viņiem saistošus likumus un lēmumus, nevis jāuzskata tās par kādu soda bataljonu. Pieņemtie grozījumi ir korektas attieksmes piemērs, kas savlaicīgi brīdina OCTA gadījumā vainīgo autovadītāju par nepieciešamību vērsties pie apdrošinātāja, lai vēlāk pašam no savas kabatas nebūtu jāapmaksā cietušās personas auto remonts.

Līdz šim visizplatītākais gadījums, kurā apdrošinātāji vēršas ar regresa prasību, ir aizbraukšana no notikuma vietas - 43% no regresa kopskaita. Esam dzirdējuši par gadījumiem, kuros kāds negodīgs šoferis pēc kāda cita auto iebuktēšanas vai saskrāpēšanas aizbēg piemēram no stāvlaukuma pie lielveikala, cerot, ka paliks nezināms. Tomēr bieži vien liecinieki vai kameras atpazīst vainīgo, un šādā gadījumā nepatikšanas ir lielākas nekā, ja vainīgais būtu sagaidījis cietušo autovadītāju vai kā citādi nodevis viņam ziņu. Tad abi autovadītāji sastādītu SP, visbiežāk tas būtu OCTA gadījums, kurā vainīgajam nekādas lielas nepatikšanas nedraudētu, bet aizbraukšanas gadījumā, ja vainīgais pēc tam tiek atpazīts, regresa prasība var būt krietni liela, atkarībā no cietušajam nodarītās skādes.

Otrs izplatītākais regresa prasības iemesls ir atrašanās alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē, kas sastāda 35%, tam seko tehniskās apskates vai tiesību trūkums un jau minētais gadījums, kad vainīgais desmit dienu laikā neiesniedz apdrošinātājam SP. Pēc likuma grozījumu pieņemšanas, iespējams, ka šādi iegūtu līdzekļu apjoms samazināsies, jo arī pēc soda samērīguma principa pēdējais pārkāpums nav salīdzināms, piemēram, ar braukšanu dzērumā vai bez tiesībām.

SP ir labs veids, kā atvieglot autovadītājiem rīcību pēc maznozīga negadījuma, to skaits aizvadītajā gadā pieaudzis par 8,4% salīdzinot ar iepriekšējo un sastādījis 64,8% no kopājā negadījumu skaita. Tikai jāatceras, ka SP var satādīt, ja negadījumā iesaistīti tikai divi auto, nav cietušo, nodarīti bojājumi trešās personas mantai, transportlīdzekļiem nav radušies tādi bojājumi, kuru dēļ tie nedrīkst vai nevar turpināt ceļu un autovadītāji spēj vienoties par visiem būtiskajiem negadījuma apstākļiem.

Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 132 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

 
5 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Pļurkt 28.novembris 2017 11:50
13 1 Atbildēt

Citu atbildi no apdirsinātāja bija neiespējami sagaidīt!

Droši vari paklusēt!!

Pļurkt 28.novembris 2017 10:38
8 3 Atbildēt

Latvānijā sagribēja kaut kādu iecietību vai izpratni no iestāžu puses!!!

Taisni jāsmejas!!

Grāmatveži nelielas kļūdas pēc manai meitai (apgādājamā) kaut ko tur nepareizi sarēķināja ar nodokļiem. Grāmatveži "apšmauca" valsti uz 2,xx Ls.

Nekādi VIDi, ne kas cits neko nevienam netika ziņojuši, ne tiem grāmatvežiem, ne meitai, ne man, bet pēc 4 gadi kad iesniedzu nodokļu pārmaksas deklarāciju man uzrēķināja sodanaudas 12+ Ls apmērā + protams tie 2,xx Ls!!!

Tā ir iecietība?? Šausmīgi grīti bija izsūtīt atgādinājumu vai citu kaut vai ar maksas vēstuli!!??

Par apdirsinātājiem vispār nav ko runāt! Vienīgā darbība ir uz cilvēku maksimālu apjāšanu par jebko, kaut vai formālu neprecizitāti.

GB12 28.novembris 2017 11:13
1 9 Atbildēt

Aiaiaiaiaiaiai, vaivaivaivaivai, cik viss ir slikti, bezcerīgi, šausmīgi.... tikai tu viens pats tāds labiņš, tīriņš, ar pareizo attieksmi!

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Vācijā dizeļdegviela 1.jūlijā 2022 gadā maksā 1.92 eur, tas ir lētāk kā Latvijā!!! (+ VIDEO) 8

iAuto secina, ka Vācijā dīzeļdegviela maksā lētāk nekā pie mums, jo Vācijas valdība pasākumus pret augstajām degvielas cenām ieviesa no 1.jūnija. Tiesa, no 1.jūlija situācija mainīsies arī Latvijā. Lasīt vairāk

 
 

Opel Crossland pārsniedz 500 000 robežu (+ FOTO) 2

Opel krosovers, kas modeļu piedāvājumā ienāca 2017.gadā, sasniedzis pusmiljona robežu. Lasīt vairāk

 

Ar velosipēdu ir visātrāk (+ VIDEO) 42

No sērijas "Nemēģiniet atkārtot" - velosipēdists parāda, kā viņam ar šādu transportlīdzekli vairāku kilometru garumā izdodas būt ātrākam par mašīnām. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti