Praktiski padomi, kā izvēlēties elektroskūteri un braukt ar to droši 8

Foto: Publicitātes attēls

Bite | 15.maijs 2019 15:48

Elektroskūteri ir iemantojuši plašu popularitāti daudzviet pasaulē, tostarp Parīzē, Madridē un Londonā, kur jau 30% iedzīvotāju izmanto šīs ierīces savos ikdienas maršrutos privāto automašīnu vietā, bet 27% tos izmanto nokļūšanai uz un no sabiedriskā transporta pieturas, liecina “Forbes.com” publicētie dati.

Arī Latvijas ielās elektroskūteri parādās aizvien biežāk, tāpēc mobilo sakaru operatora BITE tehnoloģiju eksperti ir apkopojuši praktiskus padomus, kā izvēlēties sev piemērotāko braucamo un kā ar to pārvietoties droši.

Dažādos avotos minētā informācija liecina, ka pasaulē elektroskūteri tiek atzīti par vienu no dabai draudzīgajiem pārvietošanās līdzekļiem, kas īpaši piemērots tieši urbānajai videi. Iemesls? Tie ikdienā gan palīdz risināt samilzušos sastrēgumu jautājumus lielpilsētās, gan arī veicina “zaļāka” pārvietošanās veida kultūras iedibināšanu sabiedrībā, aizvietojot pārvietošanos ar automašīnu vai sabiedrisko transportu.

“To, ka elektroskūteru popularitāte strauji palielinās redzam ikdienā. Piemēram, lai arī BITES piedāvājumā tie iekļauti salīdzinoši nesen, ik nedēļu tiek pārdoti vairāki desmiti ierīču, turklāt to pieprasījums turpina konstanti palielināties. Iemesls? Elektroskūteri atšķirībā no citiem modernajiem pārvietošanās līdzekļiem, piemēram, pabalansējošajiem skūteriem, nodrošina lielāku mobilitāti pilsētvidē, tostarp ļauj ērti apbraukt sastrēgumus,” norāda BITES tehnoloģiju eksperts Dainis Dembovskis.

Ņemot vērā daudzveidīgo elektroskūteru piedāvājumu tirgū, BITES tehnoloģiju eksperti ir apkopojuši praktiskus padomus, ko ir vērts ņemt vērā, iegādājoties šādu ierīci. D. Dembovskis gan uzsver, ka elektroskūteri ir pilntiesīgi satiksmes dalībnieki, tādēļ to vadītājiem ikdienā ir jāpievērš vērība arī satiksmes drošībai, kuru ietekmē ne vien pārvietošanās kultūra, bet arī izvēlētā braucamrīka atbilstība videi un vadītāja prasmēm.

Tehniskajai specifikācijai ir nozīme

Izvēloties elektroskūteri, jāpievērš uzmanība vairākiem kritērijiem, bet īpaši – akumulatora jaudai, ierīces svaram, bremžu sistēmai, kā arī riepu veidam un izmēram.

Vienkāršākos modeļos, piemēram, “Segway Ninebot ES1”, iestrādāti akumulatori ar 500 vatu jaudu kas sniedz iespēju pievarēt zemāka pacēluma reljefus, taču nodrošina ātrumu tikai līdz 20 km/h, ko var palielināt par 5 km/h, pievienojot papildu akumulatoru. Papildu akumulators ļauj arī palielināt maksimālo distanci, ko var veikt ar ierīci bez uzlādes no 30 km līdz 45 km.

Turpretim ierīces ar 750-1000 vatu akumulatora jaudu, piemēram, “Xiaomi MiJia M365” un “Segway Ninebot ES2,  ir piemērotas braukšanai pa stāvāku ceļu, turklāt spēj attīstīt braukšanas ātrumu līdz pat 25-35km/h. Tiesa, pirmajai nav iespējas pievienot papildu akumulatoru, tāpēc maksimālais attālums, ko ar to var veikt, ir 30 km.

“Jāpiebilst, ka elektroskūtera akumulatora darbības ilgumu ietekmē ne tikai tā jauda un nobrauktais attālums, bet arī vadītāja svars, augums, vēja ātrums, ceļa segums un reljefs, kā arī tas, cik reižu vadītājs ir apstājies un uzsācis braukšanu. Tādēļ lietotāju ērtībai elektroskūteriem ir izstrādātas īpašas mobilās aplikācijas, kurās atkarībā no ierīces modeļa var sekot līdzi ne vien nobrauktajam attālumam, braukšanas ātrumam u.c. parametriem, bet arī akumulatora uzlādes līmenim. Atsevišķiem modeļiem aplikācijā iestrādāta arī kruīza kontroles funkcija, kas ir īpaši ērta, braucot garākus ceļa posmus,” skaidro BITES pārstāvis.

Viņš gan vērš uzmanību uz to, ka daudz lielāka nozīme par akumulatora jaudu ir ierīces bremžu sistēmai. Pierādīts, ka, izmantojot tikai aizmugurējās bremzes, ierīce var saslīdēt un vadītājs var zaudēt pār to kontroli. Tādēļ eksperti iesaka izvēlēties elektroskūteri, kuram ir gan priekšējās, gan aizmugurējās bremzes.

Lielākai stabilitātei uz ceļa ieteicama ierīce ar lielāka izmēra pumpējamām riepām, kas ir īpaši piemērotas braukšanai pa nelīdzenām ceļa virsmām, jo nodrošina lielāku amortizāciju. Savukārt, ja ikdienā vairāk sanāk braukt pa asfaltu, praktiskāka būs ierīce ar nepumpējamām riepām, kuras grūtāk sabojāt, uzbraucot uz naglas, asāka akmens u.tml.

Vienlaikus būtiski pievērst uzmanību elektroskūtera svaram, kas ir vidēji 12 kg. Ērtāk vadāmas un pārnēsājamas noteikti ir vieglākas ierīces. Taču, smagākas ierīces ir stabilākas, jo to vadāmību mazāk ietekmē dažādi ārējie faktori, piemēram, vējš.

Drošība vienmēr pirmajā vietā!

Ņemot vērā, kādu ātrumu spēj attīstīt elektroskūteri, eksperti aicina to vadītājus pievērst uzmanību arī ceļu satiksmes drošības jautājumiem, piemēram, ņemt vērā, ka pašlaik ar šīm ierīcēm atļauts braukt tikai pa ietvi un velo celiņiem, kā arī tie elektroskūteri, kuri spēj attīstīt ātrumu, kas lielāks par 25 km/h, ir  jāreģistrē Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD).

“Braucot ar elektroskūteri, vienmēr jāpiedomā, vai apkārt ir pietiekami liela drošības zona pašam un vai esi atstājis pietiekami lielu drošības zonu arī citiem. Ja tuvojas potenciāla bīstamība, piemēram, krustojums, vārtrūme, gājēji, ir jāsamazina ātrums, jo bieži vien citi satiksmes dalībnieki var veikt neparedzētas darbības. Piemēram, gājēji var aizskatīties un bez brīdinājuma mainīt kustības virzienu. Šīs ikdienišķās situācijas un riskus ir jāspēj laikus paredzēt,” tā CSDD Kvalifikācijas departamenta vadītājs Juris Teteris.

Savukārt D. Dembovskis uzsver, ka, uzsākot braukšanu ar elektroskūteri, ir jāpārbauda riepu kvalitāte un spiediens. Bet braukšanas laikā ir jāuzmanās no nelīdzenām ceļa virsmām, ceļa norobežojumu barjerām, lieliem akmeņiem, bedrēm, kā arī peļķēm, kas rada papildu drošības riskus, jo zem tām var slēpties bedres, kā arī jāņem vērā tas, ka slapjas riepas slīd vairāk. Tāpat tiek atgādināts, ka elektroskūteri nav ieteicams izmantot negaisa laikā.

Eksperti aicina elektroskūteru vadītājus parūpēties par personisko drošību, izmantojot ķiveri, cimdus, ceļgalu un elkoņu aizsargus.

Domājot par elektoskūteru iekļaušanu Latvijas ceļu satiksmē, ir jāņem vērā Eiropas valstu pieredze. Ārzemēs šie braucamrīki tiek pielīdzināti velosipēdistiem vai gājējiem. Bet ir valstis, kurās ar tiem atļauts braukt tikai pa ceļa braucamo daļu kopā ar automašīnām.

“Elektroskūteru vadītāji ir mazāk aizsargātā ceļu satiksmes dalībnieku grupa, tāpēc regulējumam to iekļaušanai ceļu satiksmē vairāk jāattiecas uz braucēju pašu aizsardzību, nevis otrādi,” secina J. Teteris.

 
Visi komentāri
 
viencexperc 15.maijs 2019 15:58
4 2 Atbildēt

Atkal. Raksts par skūteriem, bet patiesībā, reklāma.

Vai tad nevarēja iztikt bez tās? Grūti bija iztulkot kaut ko no ārzemju portāla?

Būtu interesantāk, bet šitā - pat lasīt pretīgi.

he 15.maijs 2019 17:03
5 2 Atbildēt

jā, ir reklāma, bet tai pat laikā arī daudz noderīgas informācijas.

Kopumā rakstu vērtēju kā noderīgu. Atšķirībā no viena cita, kur "mācīja" fotogrāfēt - tikai Huawai reklāma vien bija un neviena padoma.

Damn 15.maijs 2019 17:12
6 0 Atbildēt

30% no kā? No pilsētas iedzīvotājiem?

darklight 15.maijs 2019 21:49
3 0 Atbildēt

Es ar šito nesapratu. Kas, trešā daļa Londonas uz darbu vālē ar elektroskūteriem?

imzz 15.maijs 2019 19:09
2 3 Atbildēt

Gribētu redzēt Porziņģi uz elektroskūtera, ka tas ir piemērots mazām meitenēm, skaidrs tāpat.

as 16.maijs 2019 11:23
0 0 Atbildēt

"tie elektroskūteri, kuri spēj attīstīt ātrumu, kas lielāks par 25 km/h, ir jāreģistrē Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD)."

no šīs vietas lūdzu detalizētāk!!!

1.kā tie tiek reģistrēti? Kurā sadaļā? e.csdd.lv/?menu=5 ir tikai velo! Elektroscoterim nav VIN, nav valsts numura plāksnītes, tas arī nav mopēds...

2.vai ir nepieciešama AM kategorija, ja šitais verķis velk 25-45kmh?

3.kāda kategorija būtu nepieciešama tiem skrejriteņiem, kuri spējīgi braukt virs 45kmh?

Prasās papildinājums no CSDD rakstam...

FYI:Ceļu satiksmes likums likumi.lv/doc.php?id=45467

11) mehāniskais transportlīdzeklis — pašgājējs transportlīdzeklis, kas pārvietojas pa ceļu ar savu enerģiju (tai skaitā traktortehnika un trolejbuss), izņemot sliežu transportlīdzekļus;

12) mopēds — divriteņu vai trīsriteņu mehāniskais transportlīdzeklis, kura motora darba tilpums nepārsniedz 50 kubikcentimetrus (dzirksteļaizdedzes tipa motoriem) vai kura maksimālā jauda nepārsniedz 4 kW (elektromotoriem vai cita veida iekšdedzes tipa motoriem) un konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums pārsniedz 25 kilometrus stundā, bet nepārsniedz 45 kilometrus stundā, kā arī četrriteņu mehāniskais transportlīdzeklis, kura pašmasa nepārsniedz 350 kilogramus (neskaitot akumulatoru masu elektrotransportlīdzekļiem), motora darba tilpums nepārsniedz 50 kubikcentimetrus (dzirksteļaizdedzes tipa motoriem) vai kura maksimālā jauda nepārsniedz 4 kW (elektromotoriem vai cita veida iekšdedzes tipa motoriem) un konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums nepārsniedz 45 kilometrus stundā;

13) motocikls — divriteņu mehāniskais transportlīdzeklis (ar blakusvāģi vai bez tā), kura motora darba tilpums pārsniedz 50 kubikcentimetrus un konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums pārsniedz 45 kilometrus stundā. Šis termins attiecas arī uz sniega motocikliem;

Kanibaals 17.maijs 2019 12:26
0 0 Atbildēt

Smuki gan vanšu tilts izskatās pēc rekonstrucijas. Ak vai nepamanīju tā tak nav Rīga, atliek tikai sapņot...

imzz 17.maijs 2019 15:57
0 0 Atbildēt

edzl.lv/lv/projekta-n...inajumu-atteli

Par Rīgu var paskatīties šeit, īsti jaunie Vasjuki.

Tavs komentārs
 
 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

PAPILDINĀTS 24.08 ar Circle K atbildi; autovadītājs netic savām acīm - Circle K iepilda par 8 l vairāk gāzes nekā pieļauj bākas tilpums (+ FOTO) 33

Autovadītājs uzpildot autogāzi Circle K Ogres DUS pamanījis, ka viņa mašīnas tvertnē pēc skaitītāja iepildīts ievērojami vairāk nekā spētu uzņemt pārbūvē iemontētā 32 litru tvertne. Lūk, viņa stāsts. Lasīt vairāk

 

Porsche Taycan salonā būs četri ekrāni (+ FOTO)

Ar jauno Taycan sākas jauna Porsche ēra, un zīmola pirmais pilnīgi elektriskais sporta automobilis nosaka salona iekārtojuma standartus. Lasīt vairāk

 

Vecumnieku novadā kritiskā stāvoklī valsts autoceļi (+ VIDEO) 4

Sausā laikā putekļu vērpetes, mitrā – ūdens lāmas, bet pavasarī un rudenī kāds ceļa posms allaž neizbraucams. Tādi esot visi valsts autoceļi Vecumnieku novadā. Lasīt vairāk

 

Huawei Latvijā prezentē pirmo 5G viedtālruni Mate 20 X (5G) 3

Uzņēmums HUAWEI ceturtdien, 22. augustā, prezentēja savu pirmo 5G viedtālruni Latvijā - HUAWEI Mate 20 X (5G), demonstrējot tālrunī pieejamās inovācijas un darbības iespējas Tele2 5G tīklā. Vietdtelefonus Latvijā varēs iegādāties jau augusta beigās - mobilo sakaru operatora Tele2 tīkla veikalos. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti