Andris Kulbergs: automašīnām ar attītiem odometriem jāaizliedz iziet tehniskā apskate 52

 

Foto: iAuto.lv

AutoAsociācija | 28.septembris 2023 12:00

Lai gan likumdošana paredz administratīvos sodus par veiktajām manipulācijām ar odometriem, praksē tie netiek piemēroti. “Rezultātā “pieveram acis” uz reālām krāpnieciskām darbībām, kaut gan ir elementāri risinājumi kā šo krāpnieku darbību apturēt,” informē Auto asociācijas prezidents Andris Kulbergs.

Lai turpmāk uzlabotu situāciju Latvijā, A. Kulbergs kā risinājumu redz Latvijā pārņemt Lietuvā ieviesto praksi. Tas nozīmē, ka, ja ejot automašīnas Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) noteikto obligāto ikgadējo tehnisko apskati tiek konstatēts, ka odometra rādītāji ir mazāki kā fiksēts iepriekšējās tehniskās apskates laikā, automašīnai tiek liegts piedalīties ceļu satiksmē.

Latvijā autovadītājam izejot auto tehnisko apskati, CSDD reģistrē odometra nobraukuma datus un tos fiksē. Rezultātā ikviens bezmaksas var pārbaudīt automašīnas odometra rādītājus CSDD datubāzē, atrodot auto pēc valsts numura zīmes vai transportlīdzekļa reģistrācijas numura. Tomēr šobrīd ir izveidojusies paradoksāla situācija - odometru attinēji sodīti netiek, automašīnas, kurām ir veiktas odometru manipulācijas, var brīvi piedalīties satiksmē un pats pircējs ir atbildīgs par to, lai pirms pirkuma izdarīšanas veiktu nepieciešamo izpēti, izmantojot CSDD datubāzi.

“Šobrīd Latvijā par odometru manipulācijām vai piedāvājumiem to darīt ir piemērojams administratīvais sods, tomēr praktiski šādi sodi netiek piemēroti. Līdz šim, ņemot vērā pieejamos Iekšlietu ministrijas Administratīvo pārkāpumu uzskaites nodaļas datus, pēdējo divu gadu laikā ne tikai nav uzsākts neviens pārkāpuma process, nav ziņu par vispār izdarītiem administratīvajiem pārkāpumiem un pieņemtiem sodiem pamatojoties uz CSL 81.panta pirmo un otro daļu. Latvijā ir acīmredzama nepieciešamība pēc citiem soda mehānismiem, jo pašreizējā sistēma ir neefektīva un praktiski necīnās pret odometru manipulatoriem. Rezultātā tiek apkrāpts gan pircējs, gan nozare, bet krāpnieks sodīts netiek,” skaidro A.Kulbergs. 

Lai uzlabotu situāciju un cīnītos pret odometru manipulatoriem, Lietuvā ir pieņemts jauns likums, kas nosaka, ka tehniskās apskates laikā fiksējot odometru attīšanu, automašīnai netiks dota atļauja piedalīties ceļu satiksmē un apskate jāveic atkārtoti.* “Mūsu plāns ir Latvijā ieviest līdzīgu sistēmu, pilnveidojot tehniskās apskates procesus. Risks neiziet tehnisko apskati vai neiegūt tehniskās apskates uzlīmi būs spēcīgs stimuls automašīnu īpašniekiem ievērot likumu, kā arī mēs ieviestu funkcionējošu soda mehānismu tiem, kuri mēģina veikt aizliegtās manipulācijas ar odometriem,” informē A.Kulbergs.

Latvijai straujiem soļiem būtu jāiet uz priekšu samilzušā problēmjautājuma sakārtošanas virzienā automašīnu tirgū. “Odometru attīšana ir nopietna sērga, ar kuru ir nepieciešams reāli sākt cīnīties. Šobrīd valsts netieši pieļauj krāpnieciskas darbības un nepietiekami rīkojas, lai aizsargātu pircējus. Portāla AutoDNA dati liecina, ka 2021.gadā Latvijā no 54 242 importētām lietotām automašīnām ar kopējo vērtību 133 miljoni eiro, 18 948 spēkratiem tika fiksēti attīti odometri. Manipulējot ar odometru rādījumiem par vidēji 125 000 kilometriem, automašīnas vērtība tiek mākslīgi palielināta par 22%. Tas nozīmē, ka lietotu auto pircējiem ik gadu tiek nodarīti 24 miljoni eiro zaudējumi, vidēji katram apkrāptajam pircējam zaudējot 1259 eiro. Rezultātā automašīna ir mākslīgi padarīta par vērtīgu, lai gan patiesībā nobraukums var būt lielāks un automašīna - nolietotāka. Tāpēc ir tik ļoti svarīgi pirms nolūkotā auto iegādes pārbaudīt tā vēsturi, izmantojot pieejamos bezmaksas resursus. Tomēr lielam grūdienam ir jānāk arī no valsts puses un odometru “attinēji” ir jāsoda efektīvos veidos, automašīnām reāli aizliedzot piedalīties satiksmē,” norāda Auto asociācijas prezidents.

*No šī gada 7. jūlija Lietuvā ir noteikts pārejas periods –, ja tehniskajā apskatē tiks konstatētas manipulācijas ar odometra rādījumu, tas vēl tiks uzskatīts par nebūtisku bojājumu, bet no 2025. gada 7. jūlija tas jau tiks traktēts kā būtisks bojājums un tehniskās apskates iegūšana automobilim tiks liegta.

 
52 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
BMW 28.septembris 2023 13:09
25 0 Atbildēt

Un kā tieši Kulberga priekšlikums pasargās patērētājus! Patērētājs nopirks auto, kam pārdevējs būs notinis odometru un nevarēs iziet skati! Nauda vējā un mašīna arī!

Kāpēc Kulbergs neapkaro Auto nomas uzņēmumus, kas pirms kataras skates atgriež odometru, lai izpildītu līzinga nosacījumus - ne vairāk kā 200 km dienā? Arī taksometru kompānijas tā dara! Vajag elektronisku odometra sinhronizāciju ar VID, lai ķer lielos blēžus!

srt 29.septembris 2023 14:09
19 0 Atbildēt

Labāk viņš būtu uztraucies tiem lietotajiem par krāsas biezumu, līkiem lonžeroniem, airbag un abs mulāžām. Atkal kārtējais čerez žopu priekšlikums. Vācijā var iziet TA ar notītu nobraukumu, bet nevar ar metinātu lonžeronu. Lai aizliedz reģistrēt visādus tur "fur export" un "salvage" auto.

GTD2 28.septembris 2023 13:26
16 0 Atbildēt

Pilnīgi bezjēdzīgs risinājums. Ja kontrolē tad kontrolē pirms reģistrēšanas Latvijā. Un kā tas attiecās uz satiksmes drošību ja nevar iziet TA, varētu saprast ja neļautu pārakstītar neatbilstošu odometru rādītāju. parasti ,kas tin pirms apskatēm nav tik lieli idioti lai notītu mazāk ,ka bija fiksēts iepriekšējā apskatē, parsti notin maģisko 10tūkst nobraukumu gadā, neredzu ,kā pret to var cīnīties. Nu labi neizies apskati iedos darboņiem lai uztin tik cik cssdddd darboņiem patīk, Atkal lieka darbības imitācija ,kas neko neatrisina, kā parasti mūsu valstī

 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti1111

Kas ir lielgabarīts? Garumā virs 18.75 m un platumā vairāk par 2.55 m (+ VIDEO) 7

Vairāki kravas auto 2.decembra naktī pārvieto lielgabarīta kravu pa A5 šoseju. Lasīt vairāk

 

Peugeot lauva asina nagus! (+ VIDEO)

Peugeot LAUVA asina nagus! Šodien Tavs Auto TV tuvāk aplūkosim uzlaboto Peugeot 508. Kā apgalvo tā radītāji – ar to ir sperts solis tuvāk augstākam tirgus segmentam. To, cik plats ir bijis šis solis, centīsimies noskaidrot šī video turpmākajās minūtēs. Lasīt vairāk

 

Noskaidroti trīs "Lietuvas Gada auto 2024" līdz 40 000, līdz 60 000 un virs 60 000 EUR (+ VIDEO) 7

Lietuvas Gada auto uzvarētāji tiek noskaidroti, izvēlot labāko no cenu kategorijas līdz 40 000, līdz 60 000 un virs 60 000 eiro. Uzvarēja Nissan X-Trail, Toyota Prius un Mercedes-Benz E-klase. Lasīt vairāk

 

Ziemas apstākļi ietekmē arī operatīvo dienestu darbu (+ VIDEO) 5

Laika apstākļi un arī cilvēku pārgalvība rada papildu slodzi glābšanas dienestiem. Jārēķinās, ka sniegotie un apledojušie ceļi ietekmē arī operatīvā transporta pārvietošanos un palīdzību var nākties gaidīt ilgāk. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti