Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā 2021.-2030.gadam ierakstīts, ka 2030.gadā Latvijā jābūt 20 000 elektroauto. Šobrīd to skaits sasniedz teju 9000. Kāpēc mērķis nav ambiciozāks? Klimata un enerģētikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Irbe prognozi nespēj paskaidrot, bet ministrijas valsts sekretāre Līga Kurevska piebilst, ka ministrija balstījusies uz citu valstu pieredzi.
"Auto asociācijas" vadītājs, Saeimas deputāts Andris Kulbergs piekrīt, ka mērķis ir reāls ("Apvienotais saraksts"), bet biedrības "Latvijas Klimata neitralitātes klasteris 2050" vadošais pētnieks, ekonomists Justs Dimants aprēķinājis, ka atbalsta mehānismos būtu jāizmaksā apmēram 160 miljoni eiro, lai elektroauto skaits sasniegtu 5% īpatsvaru jeb apmēram 50 000 vienības.
Nav mums tik lielas pilsētas kā Londona, Parīze vai Minhene, lai mēs te navarētu atļauties vizināties ar diezgan svaigiem vācu dīzeļauto ar izgrieztiem kvēpu filtriem.
A laukos vispār nav skaidrs priekš kam kaut kas cits kā vienīgi dīzelis!?
Par kulbergu viss skaidrs viņam tas vajadzīgs, jo viņš noteikti sola visiem asociācijas biedriem, ka visa LV brauks ar jaunām mašīnām, un tapec lobē ka LV ir viena no pirmajam vālstīm EU kas pārbaudīs kvēpiniekus un mēģinas izspiest no aprites labos vācu lietotos auto.
Bet LV pirktspēja tam nav gatava.
Bet tas jau andri neinteresē.
Tu pamēģini kaut brītiņu, ar kājām ejot, pastāvēt pie luksofora - vēlams uz ielas starp mājām, kamēr blakus vecs un no*ists dīzelis smirdina, lai teiktu, ka mums nekādus ierobežojumus izmešu ziņā nevajag.
Paņem vēl līdzi savus bērnus, lai saprastu, vai tiešām vēlies, lai arī viņi to elpo.
Un tad pareizini tādu auto skaitu vēl ar 1000, lai saprastu kāda vispār gaisa kvalitāte pilsētās veidojas. Laukos, protams, arī, bet tā kā tur auto un cilvēku ir mazāk, tad tas nav tik jūtams.