Eksperti: Ceļu maršrutu izvēle ietekmē CO2 izmešu daudzumu 9

Foto: Publicitātes attēls

Neste | 30.oktobris 2020 10:55

Teju trešā daļa navigācijas sistēmu ieteikto maršrutu rada lielāku CO2 izmešu daudzumu, tomēr to var samazināt, izvēloties pareizu braukšanas maršrutu* it īpaši īsos braucienos ar privātiem auto pilsētās.

Tā secināts pētījumā, kura ietvaros automašīnās tika uzstādīts mērīšanas aprīkojums, kas analizēja dažādus ceļa maršrutus un to radītās CO2 emisijas. Šo pētījumu īstenoja pasaulē vadošais atjaunojamās degvielas ražotājs Neste sadarbībā ar Nīderlandes kartēšanas un atrašanās vietas datu kompāniju HERE Technologies un Vācijas viedo programmatūru uzņēmumu PTV Group.

“Autotransports rada ievērojamu daļu no visām ar transportu radītājām emisijām pasaulē. Ja mēs vēlamies risināt klimata pārmaiņu problēmu un sasniegt dažādu valstu un uzņēmumu izvirzītos ambiciozos vides aizsardzības mērķus, mums ir jāizskata visi pieejamie risinājumi izmešu daudzuma samazināšanai.  To skaitā ietilpst mazemisiju degvielas izmantošana, piemēram, Neste MY Renewable Diesel™. Tomēr mums ir jāizskata arī citi, pat nelieli risinājumi. Šajā pētījumā vēlējāmies noteikt, vai ir atšķirība starp navigācijas sistēmas ieteikto noklusējuma maršrutu un diviem alternatīviem ceļiem, un vai maršruta maiņa ietekmēs degvielas patēriņu un tiešo CO2 izmešu daudzumu” saka Neste mārketinga un pakalpojumu viceprezidents Mika Hietileinens (Mika Hyötyläinen).

Eksperimentā testa braucējs salīdzināmos apstākļos pa trim reizēm nobrauca 13 dažādus maršrutus: navigatora sistēmas ieteikto noklusējuma maršrutu un divus alternatīvos. Somijas Tehnisko pētījumu centrs VTT analizēja datus, pēc tam ar HERE un PTV algoritmiem tika veikta datu mērogošana un turpmāka izpēte. Iegūtie dati apliecina, ka, izvēloties CO2 izmešu ziņā draudzīgu maršrutu, piemēram, Helsinku reģiona autovadītāji katru gadu varētu samazināt oglekļa dioksīda izmešu daudzumu gandrīz par 80 600 tonnām.

“Mēs noskaidrojām, ka apmēram divos gadījumos no trim navigatora ieteiktais maršruts bija vislabākā izvēle, kas nodrošināja vismazāko degvielas patēriņu un tādējādi mazāku CO2 izmešu daudzumu. Tomēr apmēram vienā trešdaļā gadījumu noklusējuma maršruts nebija visoptimālākais, radot lielāku izmešu daudzumu. Ja ikvienu maršrutu izraudzītos un pa to brauktu, vadoties pēc maksimāla degvielas ietaupījuma kritērija, kopumā izmešu daudzums samazinātos par 6,36%,” akcentē VTT galvenais pētnieks Juhani Lauriko (Juhani Laurikko).

Savukārt PTV produktu direktors Matiass Hormuts (Matthias Hormuth) uzsver, ka “absolūtā degvielas patēriņa prognozēšana vienmēr ir bijusi problēma. Tikai apkopojot plašu datu punktu klāstu, izmantojot mašīnmācīšanos un HBEFA metodes, mēs varējām parādīt, ka maršruta izstrāde samazina mūsu ražotā CO2 daudzumu. Pamatojoties uz šiem rezultātiem, mēs ceram, ka videi draudzīga maršruta izstrāde turpmāk kļūs par standarta piedāvājumu. Protams, mums arī jāņem vērā infrastruktūra un ceļu satiksmes drošība, kā arī citi aspekti, tomēr vienmēr izvēloties visīsāko maršrutu, degvielas patēriņu var samazināt par 5%, ja autovadītājs neiekļūst satiksmē ar biežu apstāšanos”.

“Šī eksperimenta rezultāti mūs pamudināja sākt pētīt šādas navigācijas sistēmas izveides iespēju Neste mobilajā aplikācijā, kas ļauj izvēlēties arī CO2 izmešu ziņā visdraudzīgāko maršrutu. Mēs vēlamies, lai nākotnē tā būtu noklusējuma iespēja visās navigācijas sistēmās: tas ir unikāls risinājums, kas samazina izmešu daudzumu un nerada klientam nekādus izdevumus,” piebilst Mika Hietileinens.

“Lai arī patlaban Latvijā, izmantojot Neste aplikāciju, ir iespējams norēķināties par degvielas uzpildi ar savu mobilo tālruni, ceram, ka drīz ar šo lietotni varēsim arī izvēlēties videi draudzīgāko maršrutu, kas ļaus samazināt CO2 izmešus. Šis unikālais risinājums navigācijas sistēmās klientiem neradīs papildu izdevumus. Tieši otrādi – kopīgiem spēkiem mēs spēsim samazināt kopējos autotransporta radītos kaitīgos izmešus”, piebilst Armands Beiziķis, “Neste Latvija” valdes priekšsēdētājs.

Eksperiments tika veikts Helsinku reģionā Somijā. Kopumā un izvēloties CO2 izmešu ziņā draudzīgu maršrutu, autovadītāji Helsinku reģionā katru gadu spētu samazināt CO2 izmešu daudzumu par nepilnām 80 600 tonnām – tas atbilst gandrīz 20 000 Helsinku reģiona iedzīvotāju radītajam kopējam CO2 izmešu daudzumam vai 30 000 pasažieru automobiļu skaita samazinājumam uz ceļiem pilna gada laikā.

*CO2 izmešu ziņā draudzīgais maršruts pamatojas uz vismazāko iespējamo degvielas patēriņu un tādējādi mazāku CO2 izmešu daudzumu. CO2 izmešu ziņā draudzīgo maršrutu var aprēķināt, ņemot vērā, piemēram, attālumu, vidējo braukšanas ātrumu un prognozētās apstāšanās.

 
9 Lasīt visus komentārus → Populārākie komentāri
 
Burnits 30.oktobris 2020 11:43
4 0 Atbildēt

Co2 Izmešu daudzumu ietekmē arī pirdēju daudzums mašīnā, jo vairāk pirdēju un speciālistu, jo lielāks Co2 un vairāk pasaule smird!

Viss svaigākais ceļš esot caur meža ceļu pofig ka mašīnai diski kvadrātā, toties svaigs gaiss, un tur nav visādu speciālistu man kaimiņš Fedja to pateica! Es viņa loģikai vairāk uzticos !

Freijers 30.oktobris 2020 14:13
2 0 Atbildēt

dabai draudzīgākais maršruts ir tāds, kur var normāli braukt, nestāvot štoperos un nečakarējoties uzsākot/bremzējot - t.i. pareiza laika izvēle, korķu apbraukšana (ne vienmēr tuvāk ir ātrāk), utt. Reti kurš navigators spēj prognozēt satiksmi +/- 5 min robežās, t.i. tik ātri, kā sakrājās korķis, noteikti ne jau wāze, kur gan der ieskatīties vai nav kādi anormāli korķi...

imzz 30.oktobris 2020 15:06
2 0 Atbildēt

Jādomā, ka TA reizi gadā Latvijā ir nevis rūpēs par auto tehnisko stāvokli, bet gan aiz vēlēšanās biežāk iekasēt TEN. Ja nodokli piesaistītu degvielai, tas atļautu TA noteikt reizi 2 gados.

 
Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Sagrūstot gājēju tiltam, Krievijā iet bojā divi autovadītāji (+ VIDEO)

Permas apgabalā (Krievija), smagā auto MAZ vadītājs, braucot ar paceltu kravas kasti, ietriecās gājēju tiltā. Konstrukcija sagāzās, nogalinot MAZ šoferi un pretimbraucošās Gazel vadītāju. Lasīt vairāk

 

Nissan NV200 Eiropā nomainīs Townstar (+ FOTO)

Japānas autobūves uzņēmums Nissan gada beigās veiks izmaiņas modeļu klāstā Eiropas tirgum furgoniņam Townstar nomainot pašlaik piedāvājumā esošo NV200. Lasīt vairāk

 

Pirmo reizi vēsturē valsts budžetā iekļauj papildu finansējumu veloceļu attīstībai 8

Gatavojot nākamā gada budžetu, papildu finansējums piešķirts valsts veloceļu attīstībai. “Tas nozīmē, ka velo un gājēju ceļu turpmākā attīstība ir nonākusi starp valsts politikas prioritātēm,” saka Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs un 13. Saeimas deputāts Jānis Butāns. Lasīt vairāk

 

Jaunais Jeep Grand Cherokee debitēs septembra beigās

Koncerna Stellantis vadība atklājusi, ka piektās paaudzes Jeep Grand Cherokee pirmizrādi piedzīvos 29.septembrī. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti