Pārgalvība, infrastruktūra un sabiedrības tolerance – kas sekmē negadījumus uz ceļiem? 11

 
Jānis Vanks | 20.februāris 2022 9:17

Pēdējie gadi uz ceļiem atspoguļo ne pārāk iepriecinošu ainu – to ceļu satiksmes negadījumu skaits, kurus izraisījuši autovadītāji alkohola reibumā, atkal sācis pieaug.

Ja pirms 2020. gada bija vērojams neliels samazinājums (5% no negadījumu kopskaita 2018. gadā un 4,6% - 2019. gadā), tad no 2020. gada (5,9%) šis skaitlis atkal sācis augt. Arī “GO atbildīgas braukšanas indeksa” dati liecina, ka 34% autovadītāju vismaz reizi dzīvē ir braukuši reibumā – 25% norādīja, ka ievērojuši pieļaujamo 0,5 promiļu robežu, 8% norādīja, ka vismaz vienu vai dažas reizes ir pārsnieguši pieļaujamo robežu, bet 1% norādīja, ka šo robežu, sēžoties pie stūres, pārsniedz vairākas reizes gadā. Gan pašu autovadītāju pārgalvība, gan apkārtējo tolerance un infrastruktūras kvalitāte kopumā rada risku pieaugumu. Arī pandēmijas radītais kopējais nogurums un neapmierinātība var ietekmēt statistiku negatīvajā virzienā.

Dati liecina, ka arī pērn esam grēkojuši ar alkohola lietošanu pie stūres. Manuprāt, alkohola lietošana un auto vadīšana ir absolūti nesavienojamas lietas. Lai gan saskaņā ar normatīvajiem aktiem autovadītāji ar atbilstošu braukšanas stāžu var sēsties pie stūres, ja alkohola koncentrācija asinīs nepārsniedz 0,5 promiles, tas sekmē papildus riskus, jo cilvēki ne vienmēr spēj izvērtēt savas iespējas.

Telefons pie stūres – braukšana ar aizvērtām acīm

Līdzīgi ir arī ar telefona lietošanu pie stūres - “GO atbildīgas braukšanas indekss” liecina, ka 33% autovadītāju pie stūres mēdz runāt par telefonu (bez brīvroku sistēmas), bet 5% mēdz rakstīt īsziņas. Telefons pie stūres ir tikpat smaga problēma kā alkohola lietošana, diemžēl, pieredze liecina, ka, ja autovadītājam vienreiz ir laimējies un braukšana reibumā vai telefona nav beigusies ar traģiskām sekām, rodas visatļautības sajūta un pārliecība, ka tā var darīt arī turpmāk. Mums jāapzinās, ka, ja esam braukuši pa labi pazīstamu un pārredzamu ceļu bez negaidītām papildus lietām un riski bijuši mazāki, tas nenozīmē, ka tāpat būs arī braucot pa svešu ceļu, turklāt, ja negaidīti uz ceļa izskries kāds dzīvnieks vai tml. Lietojot telefonu pie stūres, mēs būtībā braucam ar aizvērtām acīm.

“Melnākie mēneši” – vasarā

Ceļu satiksmes negadījumu statistika liecina, ka “melnākie” mēnešiem uz ceļiem jau vairākus gadus pēc kārtas ir augusts un septembris. Vasarā braucam ar lielāku ātrumu, jūtamies drošāk, jo ceļš nav apledojis, tāpēc letālākie negadījumi notiek tieši tad. Vasaras laikā biežāk izbraucam ārpus pilsētas, atpūšamies pie dabas, kas nereti ir saistīts ar alkohola lietošanu u.tml. Braucot pa apledojušu ceļu, esam piesardzīgāki un mazāk atļaujamies grēkot ar telefona lietošanu vai citām blakus nodarbēm.

TOP3 kopā ar Rumāniju un Bulgāriju

Raugoties uz Eiropas kopējo karti un analizējot negadījumus uz ceļiem ar letāliem iznākumiem, Latvija jau vairākus gadus pēc kārtas ierindojas TOP3 kopā ar Rumāniju un Bulgāriju. Piemēram, 2020. gadā Rumānijā bija 85 negadījumi ar letālām sekām, Latvijā – 74 un Bulgārijā – 67. Šo negatīvo statistiku rada vairāku lietu kopums – policijas resursu trūkums, lai veiktu regulāras pārbaudes, infrastruktūras kvalitāte, kā arī autovadītāju domāšana un apkārtējo tolerance. Braucot pie stūres Vācijā vai Šveicē, pats esmu novērojis, ka absolūtais vairākums autovadītāju pat neiedomājas, ka varētu pārkāpt noteikumus. Ja kāds to dara, tas izraisa sabiedrības sašutumu un apkārtējo nosodījumu, savukārt, Latvijā citu vadītāju pārkāpumi nereti kalpo par iedvesmu sekot šim negatīvajam piemēram.

Pandēmijas negatīvā ietekme

Sabiedrībai ir augsta tolerance gan pret tiem, kuri brauc reibumā, gan pret tiem, kuri pārkāpj ceļu satiksmes nosacījumus. Jāpiezīmē, ka arī pandēmijai ir zināma loma – kopējais nogurums un neapmierinātība ar dzīvi var pamudināt cilvēkus vairāk lietot alkoholu, kas, savukārt, vairos riskus uz ceļiem.

 
Visi komentāri
 
Vikentijs 20.februāris 2022 9:50
7 2 Atbildēt

Fakts ir tāds, ka vari braukt gadiem dzērumā un bez tiesībām un neviens neapturēs. Kā reiz sabiedrība ir tā, kas ziņo policijai par dzērāju pie stūres, bet savādāk šeit ir visatļautība, jo policija praktiski vairs nav sastopama uz ceļiem. Kārtību nodrošina apdrošinātāji un apbedīšanas kantori.

Vecais pursis 20.februāris 2022 16:19
2 2 Atbildēt

Varbūt kļūdos, bet kad pirms 15 gadiem noliku tiesības, liekas, ka bija lielāka jēga skriet. Tiešām varēja teikt - apdzini un aizmirsi. Tagad Rīgā un apkārtnē mašīnu ir tik daudz vairāk, visa tā dzīšana ir pilnīga bezjēga. Satiksmes intensitāte mainījusies, braukšanas kultūra palikusi tā pati vecā?

Fkc 20.februāris 2022 21:29
2 0 Atbildēt

Alkoholu lieto, jo ir problēmas ar naudu. Jo ir krīze. Kurš ir atbildīgs?

Krotow 21.februāris 2022 11:09
1 0 Atbildēt

Alkohols ;)

Laaciz 23.februāris 2022 9:46
0 0 Atbildēt

Ja ir problēmas ar naudu, tad mošk to mazumiņu, kas ir nevajag notriekt alkoholā?

Viesturs 20.februāris 2022 23:54
4 0 Atbildēt

Varbūt laiks aizdomāties par smagajiem kreisajā joslā; par vieglajiem, kas brauc lēnāk nekā atļauts, kaut gan ir labi pārredzams ceļš, utt.?

Neesat aizdomājušies, kāpēc Vācijā bez ātruma ierobežojuma ir labākā statistika?!

Kļimovs 21.februāris 2022 8:49
3 2 Atbildēt

Tāpēc, ka Vācijā ir nesalīdzināmi augstāki sodi un lielāka to nenovēršamība. Šeit sodi ir ļoti maigi un fotoradari nedod punktus, kā arī alkaši pēc soda saņemšanas kāpj auto un brauc tālāk.

Hehe 21.februāris 2022 9:23
3 1 Atbildēt

diršana par lēni braucošajiem ir mūžīga. Ja es braucu uz 90, tas ir par lēnu tiem kas brauc uz 105. Ja uz braucu uz 100, tas ir par lēnu tiem kas vico 120. Tak brauciet ar autobusu, ja nervi netur un jums nav spēju apdzīt tos, kas brauc pēc CSN.

P.S. Un bleķ pat nesāciet pļūtīt par nepareizi kalibrētiem spidometriem, es braucu pēc spidometra un man pie dirsas ko rāda jūsu superprecīzie GPS trekeri.

P.P.S Un meņa vse dokumenti v porjadke, kā teica Mirttante. Gribat braukt ātrāk kā nosaka CSN - brauciet uz autodromu un izklaidējieties.

Vidzeme 21.februāris 2022 10:33
5 1 Atbildēt

Reizēm man krīt uz nerviem tie, kas pilsētā brauc lēnāk nekā atļauts, īpaši, ja redzu, ka vēl varētu paspēt "uz zaļo", bet priekšābraucošā vilkšanās dēļ nesanāk. Ok, dusmojos, bet var pieciest. Taču vēl lielākas dusmas ir uz tiem, kas apdzen un cenšas iespiesties rindā par varīti, lai gan tas neko nedod. Piemērs, pagājušo nedēļu braucu uz Rīgu un pirms Siguldas, kur jau darbojas 50 km/h mani apdzen Audi ar piekabi - briesmīgi cilvēks skrēja, mēģināja lavierēt, vēl kādam tā kā dzīties garām, taču nekur tālāk netika - blīva satiksme un luksofori, tā kā pie Šokolādes abi vien reizē Allažu virzienā nogriezāmies.

JanJan 21.februāris 2022 10:45
2 0 Atbildēt

Jā, Vācijā ir labāka braukšanas kultūra. Bet nu nepiesauc bezlimita ceļus - parādi vienu šoseju, kur nav ātruma ierobežojums uz šosejas, kur ir viena neatdalīta josla katrā virzienā.

Vai tad mums, piemēram, uz posma Berģi - Vangaži notiek daudz avāriju? Protams, ka nē. Uz šosejām avārijas notiek uz 2 joslu ceļiem - bīstamas apdzīšanas, bīstami kreisie pagriezieni, bīstami izbrauc no sānu ceļiem utt.

Freijers 21.februāris 2022 12:04
4 0 Atbildēt

Brauc un ļauj braukt arī citiem, tieši tik vienkārši, nevis filozofē kur kādām jāsteidzas - tas steidzējs aizsteidzas un man ar viņu darīšana nav, savukārt kāds kas priekšā taisa pigorus - bremzē pusminutī pirms nogriežas protams ar pēdējā brīžiem ieslēgtiem virzienrādītājiem, vai arī raustās pie katras ātruma izmaiņas ir stupri vien nepatīkamāk, tieši tāpat kā pie pakaļas pielipušie, kas nespēj/negrib paiet garām - tādiem ar tiek palīdzēts laipni.

Pandēmija karstuma satiksme bija patīkama, jo noņēma no trases dažādus nebraucējus un protams samazināja korķus, savukārt ar tiem, kam tiešām kur ir jānokļūst parasti problēmu nav.

Vēl viena problēma, ar ko LV necīnās, bet, kas jo īpaši ir bīstama uz šosejām - ceļa nedošana, kaut gan uzlabojumi šķiet arī tur notiek !

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Volkswagen ID.3 saņem vēl vienu uzlabojumu paketi 4

Elektriskais Volkswagen modernizāciju piedzīvoja jau pērn, taču ražotājs pie tā nav apstājies un atradis veidu, kā elektrisko hečbeku uzlabot arī šogad. Lasīt vairāk

 

TV AUTO ZIŅAS TESTĒ: Izmēģinām jauno Škoda Kodiaq (+VIDEO) 2

No šīgada Škoda jaunumiem mūsu tirgum svarīgākais ir jaunais Kodiaq. TV Autoziņas devās uz Spāniju, lai tuvāk iepazītos ar lielākā Škodas krosovera otro izlaidumu. Lasīt vairāk

 

Audi Q6L e-tron – Ķīnā ražots, Ķīnas tirgum (+ FOTO) 1

Pekinas autoizstādē Vācijas autobūves uzņēmums Audi nodemonstrējis Audi Q6L e-tron – globāļā tirgus modeļa Q6 e-tron pagarināto modifikāciju, kas paredzēta Ķīnas tirgum. Lasīt vairāk

 

Ko dara šī tehnika? (+ VIDEO) 8

Kravas auto ar piekabi kaut ko vienmērīgi izkaisa uz ceļa. Vai varētu būt, ka šādi ātrā un vienkāršā veidā tiek atjaunots ceļa segums? Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti