Galvenais iemesls enerģētikas krīzei Latvijā ir ilggadējā noraidošā politika pret atjaunojamo enerģiju 21

 

Foto: iAuto.lv

Nozare.lv | 15.oktobris 2021 8:22

Galvenais iemesls enerģētikas krīzei Latvijā, ko ietekmē pieaugušās energoresursu cenas, ir ilggadējā politiskā pieeja, ka atjaunojamā enerģija ir slikta, dārga un nevajadzīga, aģentūrai LETA sacīja investīciju fondus pārvaldošās kompānijas "BaltCap" investīciju direktors un AS "Rīgas siltums" padomes loceklis Matīss Paegle.

Viņš pauda, ka Latvijā vairākus gadus nav domāts ne tikai par jaunām atjaunojamās enerģijas izmantošanas veicināšanas programmām, bet arī apturēta esošo neatkarīgo ražotāju attīstība, tādējādi degradējot vietējosenerģijas resursus, kas Latvijā ir pieejami un nav pakļauti globālai cenu svārstībai.

Paegle minēja, ka, skatoties gada ietvaros, kritums tā saucamajiem obligātās iepirkuma komponentes (OIK) saņēmējiem ir apmēram 40%, kas nozīmē, ka apstākļos, kad elektroenerģijas, gāzes un siltuma cenas ievērojami pieaugušas, virkne šo ražotāju būtu spējuši ražot enerģiju par lētākām izmaksām, nekā pašlaik to sanāk iepirkt.

Eksperts atzīmēja, ka, piemēram, dabasgāzes cena, salīdzinot ar pagājušā gada jūniju, pašlaik pieaugusi par apmēram 2400%, tāpat palielinājusies arī ogļskābās gāzes kvotu cena - no apmēram 15 eiro iepriekš līdz 65 eiro pašlaik, savukārt vietējās šķeldas cena palielinājusies tikai par apmēram 20%.

"Mēs mērķtiecīgi, nedomājot par savu enerģētisko neatkarību un principā turpinot dzīvot pilnīgā atkarībā no Krievijas gāzes, esam pakļauti šim vājprātīgajam riskam, ko mēs nevaram ietekmēt," sacīja "BaltCap" investīciju direktors.

Nākotnes kontekstā Paegle rekomendēja Latvijai veicināt enerģētisko neatkarību no fosilo izejmateriālu cenu svārstībām, kuras valsts pati nevar ietekmēt. 

"Es aicinu valdību ļoti aktīvi domāt par to, kas šajos desmit gados notiks, lai mēs nepaliktu vieni no pēdējiem Eiropā, kas neko šajā jomā nav izdarījuši un ir pakļauti tādām Krievijas vai naftas, vai gāzes, vai ogļu cenu ietekmēm," sacīja "BaltCap" investīciju direktors.

Viņš skaidroja, ka tuvāko desmit gadu laikā Eiropā enerģētikas sektorā ir sagaidāmas ļoti ievērojamas pārmaiņas, jo mērķi, kurus Eiropas Savienība (ES) nospraudusi, ir ambiciozi. Tādēļ arī Latvijai būtu jādomā par papildu iespējām veicināt klimata mērķu izpildi, jo, ja valsts iepriekšējos gadus ES ietvaros atradusies līderos izmantotās atjaunojamāsenerģijas īpatsvarā, tad nākotnē šīs tendences mainīsies, un ir sagaidāms, ka daudzas ES valstis Latviju apsteigs.

"Līdz ar to mēs šāda veida krīzēm, kāda ir šobrīd, būsim arvien vairāk pakļauti. Tas, par ko šodien vajadzētu domāt, lai mēs izietu [no krīzes] spēcīgāki un mazāk riskētu ar līdzīgām problēmām tuvākajā nākotnē, ir pārdomāta un mērķtiecīga vietējās, neatkarīgās atjaunojamās enerģijas politikas veicināšana," teica Paegle.

"BaltCap" investīciju direktors atzīmēja, ka pašlaik šajā virzienā Latvijai attīstīties traucē virkne nesakārtotu likumdošanas aspektu, kas, piemēram, liedz uzbūvēt efektīvu, modernu un izmaksās zemu vēja parku vai saules paneļu parku.

Tāpat, pēc Paegles teiktā, Latvija ir pēdējā valsts Eiropā, kas nav ieviesusi normatīvos aktus, lai attīstītu biometāna ražošanu. Tas paredz, pārstrādājot fermu un citāda veida organiskos atkritumus, ražot metānu, kuru iespējams attīrīt līdz gāzes līmenim un ievadīt kopējā gāzes sistēmā.

"Tādējādi tiktu veicināta neatkarība no Krievijas dabasgāzes. Principā tik, cik mums ir lielās fermas un citi organiskie atkritumi, kas vispār netiek šķiroti, no tiem var saražot ļoti iespaidīgu apjomu gāzes uz vietas, lai vispār, iespējams, nebūtu liels gāzes apjoms jāpērk no Krievijas," sacīja "BaltCap" investīciju direktors.

Vācijas "Gaspool" biržā dabasgāzes cena šā gada oktobrī sasniedza 63,66 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir par 5,6 reizēm vairāk nekā šajā periodā 2020.gadā. Dabasgāzes nākotnes darījumu cenas TTF biržā oktobra sākumā sasniedza jaunu rekordu, sasniedzot 116 eiro ar MWh. Patlaban gan tās atkal sarukušas zem 100 eiro robežai.

Dabasgāzes kā kurināmā cenas pieaugums skar visas Eiropas valstis, tostarp Latviju, atstājot būtisku ietekmi uz siltumenerģijas ražošanas izmaksām. Balstoties uz esošām dabasgāzes tirgus tendencēm un prognozēm, dabasgāzes cena tirgū varētu mazināties 2022.gada pavasarī, norāda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

Tikmēr, kā liecina biržas "Nord Pool" apkopotā statistika, Latvijā vidējā elektroenerģijas cena septembrī bija 123,5 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir par 3,1 reizi vairāk nekā 2020.gada septembrī.
 

 
Visi komentāri
 
WALA 15.oktobris 2021 8:49
3 1 Atbildēt

Eksperts jau te gari unplaši muld tikai tāpēc, ka viņam nekas no tā "dārgā pīrāga" nav atlecis. Viss pārējais ir bleķis...

Pļurkt 15.oktobris 2021 9:11
1 4 Atbildēt

Nu i experti!!!

Vēja enerģiju izmantot atmaksājas tuvumā pie okeāna vai augstu kalnos. Saules enerģiju atmaksājas izmantot Spānijā.

Visur citur par to ir jāpiemaksā!! Celt visu šo tikai tāpēc, ka kādreiz var celties degvielas cenas!!! Nu sacels, tad degvielas cenas nolaidīs.... un ko darīt ar uzceltajām muļķībām???? Jaukt nost?? Vai uzbliezt tautai OIK!!

Asaris 15.oktobris 2021 10:55
2 3 Atbildēt

Tev prātiņš gan laikam gludāks par jūrmalas oli

Pļurkt 15.oktobris 2021 12:39
1 2 Atbildēt

Spogulī paskaties plānprātiņ!

Estiboy 15.oktobris 2021 9:29
3 1 Atbildēt

Enefit, ir igauņu valsts kompānija, paskatieties cik viņiem ir vēja parku, un paskatieties cik veja parku ir Latvenergo?! Tur viss uzreiz būs skaidrs

WALA 15.oktobris 2021 11:35
1 1 Atbildēt

Cik Hidroelektro stacijas tu Igaunijā zini ??? Te tev arī būs atbilde kādēļ igauņiem bija jādomā kautkas cits ...

Skatītājs un salīdzinātājs ibio ...

LHF 15.oktobris 2021 12:48
2 1 Atbildēt

Ja abi LV TECi strādātu uz šķeldas, tad nevajdzētu domāt par ne gāzes augstajām cenām, ne par vēja vai saules enerģiju.

Pļurkt 15.oktobris 2021 13:10
0 1 Atbildēt

Gāzes cena ir piesaistīta pie naftas cenas, kas savukārt pāraug dīzeļdegvielā un benzīnā ar ko zāģē kokus un ved uz to katlumāju!

WALA 15.oktobris 2021 13:34
1 2 Atbildēt

Es diezgan labi zinu kāds fufelis ir šķeldas kurinātavas, jo vienu tādu loģiski pareizi pasūtija dirst Madonā. Tas nav veids kā samazināt patērētāju rēķinus, tas ir veids kā labi pelnīt uz šķeldu kādu brīdi ;)

Arturs 15.oktobris 2021 11:34
4 4 Atbildēt

Latvijā bija gribētāji celt vēja parku, bet kā vienmēr, iedzīvotājiem kaut kas ne tā.

Standarta teksts no cilvēkiem par visdažādākajām tēmām, kas saistītas ar ražošanu - "Ļoti vajag Latvijā, kāpēc citur var, bet te nevar?"

Tad uzrodas kāds uzņēmējs, kurš ir gatavs investēt un celt un tad no tiem pašiem cilvēkiem dzirdi - "Nē, nu vispār jau vajag, bet nu, ne jau manai pļavai blakus, tad gan nekādā gadījumā! Tur taču no tiem vēja ģeneratoriem kas tik tur neizplatās..."

WALA 15.oktobris 2021 11:38
0 4 Atbildēt

Latvijā arī tos vēja mēslus nevajadzēja (īpaši par tām "pisnesa" cenām) ,un domāju ka joprojām nevajag, tikai izcūkos daudz jēdzīgas zemes, ja Latvenergo sadomās ģeneratorus likt uz HESiem, tad vietām tas varētu būt pat ļoti OK, tik troksnis diezgan lielā attālumā traucē cilvēkus !!!

WALA 15.oktobris 2021 12:18
3 1 Atbildēt

Nu tad pasaki kur tu dzīvo - varbūt tur kā reizi varētu kādu jauku vēja sūdu uzstutēt, lai tev jaukāki sapnīši ...

imzz 15.oktobris 2021 12:27
2 2 Atbildēt

Kāpēc tad tas investors nebūvē jūrā 500m no krasta, kur vējš stiprāks un zeme, cik zināms, nevienai privātpersonai nepieder ? Zarna par tievu ?

Zviedrs 15.oktobris 2021 12:45
2 0 Atbildēt

Offshore jeb jūras vēja parka pieslegšana pie tīkla izmaksā tikpat cik viss vējaparks.

Ja valsts apmaksātu pieslēgšanu, tad visi mestos jūrā.

Tāpēc daudzās valstīs vēju uzņēmēji vēlās ražot ūdeņradi turpat jūrā un pa trubu sūtīt uz sauszemi, jo stipri mazākas izmaksas un stipri lielāku apjomu var izlaist cauri.

imzz 15.oktobris 2021 14:25
1 0 Atbildēt

Tā varētu būt. Nu, lai tad būvē onshore, jūras krastā. Racionāli būtu izveidot Latvijas vēja karti, un būvēt tur, kur ir vējš, nevis tur, kur saskan investora, pašvaldības vadītāja un zemes īpašnieka, kurš "dīvainā kārtā" var izrādīties pašvaldības amatpersona, intereses.

Starp citu, par Popes vēja parks, lielākais Latvijā pagaidām, 9 turbīnas , 20 MW ir raksts:

www.tvnet.lv/7094144/popes...as-amatpersona

WALA 15.oktobris 2021 12:07
0 1 Atbildēt

Te būs izglītībai tāds elementārs "palīglīdzeklis" - tikai nepārprota tas ir sākums, ja grib izglītoties, jo arī ūdenim ir sezonalitāte utml. tādēļ ir jāvērtē vēl daudz faktoru, bet nu bēja enerģijai, to ir vēl par kārtu vairāk:

en.wikipedia.org/wiki/List_of_...ions_in_Latvia

en.wikipedia.org/wiki/Narva_Power_Plants

Un ar šo neaprobežoties, ja gribas saprast kādēļ Latvijai vējš - kā kaķim stopsignāls ... izņemot, ja tam tiešām bez jebkādas kvotas, naudas piešprices utml. būs ekonomisks pamatojums, vēl varētu taisīt, kā LV iedzīvotāju akciju sabiedrību, kas investē šādā lietā, bet neesmu pārliecināts, ka normālos (nesačakarēta enerģijas iezejvielu tirgus) apstākļos, vējš pie mums spēj atmaksāties ...

WALA 15.oktobris 2021 16:04
0 0 Atbildēt

Tiem cien. mīnusotājiem - marš prom uz Latvenergo gada pārskatiem - moš tad beidzot pieleks kā tas strādā ...

Atlikums 15.oktobris 2021 16:44
0 0 Atbildēt

Enerģija par velti ir tikai fantastikas romānos un slapjajos sapnīšos. Visur citur ir jāmaksā un vēlreiz jāmaksā. Kas to negrib saprast - sveicināti realitātē!

WALA 15.oktobris 2021 18:41
0 0 Atbildēt

Redzku "mazie elektrības" spekulanti varētu arī nosprāgt - un miers viņu pīšļiem...

m.db.lv/zinas/mazie-e...zdzivot-504888

jo cik man zināms tad ražotāji šamie nav.

WALA 15.oktobris 2021 18:59
0 0 Atbildēt

un vēl piebildīšu, ka enerģijas krīze, nav elektrības krīze, un ja cenas turpina kāpt, tad visinteresantākā būs Rīgas siltuma patērētājiem ... un šo joku BaltCap, Enefit un kas tur vēl - ietekmēt spētu tieši nekā, pārāk mazā tirgū "spēlējam" ... un vēl provējam spekulēt elektroenerģijas tirgos ... Latvenergo noteikti atkal varēs uzrādīt kapitālu peļņu ...

risinājums 16.oktobris 2021 16:07
0 0 Atbildēt

Celt OIK maksājumus!

Tavs komentārs
 
 

Pievienot bildi Pievienot video
 
 
Stingri aizliegts iAuto.lv publicētos materiālus izmantot, kopēt vai reproducēt citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai kā citādi rīkoties ar iAuto.lv publicētajiem materiāliem bez rakstiskas EON SIA atļaujas saņemšanas.

Izceltie raksti

Ar 120 000 eiro vērtības kritumu – Vācijā pārdod Audi ar V12 dīzeļa dzinēju 24

Pirms 12 gadiem šī automašīna maksāja 145 000 eiro, tagad īpašnieks to gatavs atdot par 23 800 eiro. Lasīt vairāk

 

Porsche pirms termiņa izbeidz 718 modeļa pārdošanu Eiropā 11

Par iemeslu modeļa izņemšanai no konfiguratora kļuva neatbilstība Eiropas kiberdrošības likumam. Lasīt vairāk

 

Vācijas autotirgus martā: elektriskie ar gandrīz 29% kritumu 17

Eiropas lielākajā jauno automobiļu tirgū 2024. gada marts izrādījies ne tas veiksmīgākais, sāpīgāko kritumu piedzīvojot pilnībā elektrisko auto segmentam. Lasīt vairāk

 

Atvadas no 10 cilindru motora - Lamborghini Huracan STJ desmit vienībās (+ FOTO)

Lamborghini izgatavos desmit ekskluzīvā superauto Huracan STJ eksemplārus, veltot tos atvadām no V10 motora, kas bija pamatā Huracan saimes panākumiem desmit gadu garumā. Lasīt vairāk

 
 

Lasītākie raksti

Jaunie raksti